Teraz jest Wt mar 19, 2024 9:41 am Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Chyba jednak nie lubię Linuxa...

zalety i ich wady

Chyba jednak nie lubię Linuxa...

Postprzez Gunther » Śr gru 14, 2005 3:01 pm

Piszę tutaj, bo muszę odreagować. Od jakiegoś czasu używam Mandriva Linuxa na swoim laptopie (obecnie w wersji 2006). Zaobserwowałem w nim problemy w przenoszeniu (kopiowaniu) plików tekstowych na pendrive (actina 128 mega). A pliki przenosić muszę bo mam starą drukarkę na port równoległy, czego jak wiadomo nie obsługują linuxy. jeśli więc chcę wydrukować robię to z innego kompa (z Windowsem). Tym razem nie skopiowałem pliku tekstowego, lecz przeniosłem go na pendriva i zaginął. Nie ma go w ani jednym kompie, nie ma go też na pendrivie.
Dzięki temu straciłem jedyną kopię mojej analizy ewangelii Marka (wiem, że sam się prosiłem, takich rzeczy nie trzyma się w jednej kopii).
Przyznam, że miałem plan stworzenia komentarza ekspozycyjnego do Marka i poświęciłem tej ewangelii nieco pracy i czasu. Krótko mówiąc jestem nieco zdenerwowany :evil:
Mnóstwo roboty poszło ....
Szczerze mówiąc to jestem wściekły. Piszę tutaj w celach terapeutycznych... Może jak popiszę, to trochę przejdzie (ciekawe na kogo?).
Gunther
 

Postprzez darq » Śr gru 14, 2005 3:05 pm

a czemu nie obsługuje portu równoległego?
aż poszukam w necie

dopisek:
zgłupiałem, czy port równoległy to nie LPT?
jeśli tak to nie wiem z czym masz problem, ja mam Epson Stylus C42SX i śmiga genialnie na LPT pod Liunksem.
możesz napisać z czym jest problem i jaka drukarka, moze coś poradzimy?
darq
moderator
 
Posty: 1058
Dołączył(a): Wt gru 11, 2001 1:00 am
Lokalizacja: mielec.kz.pl

Postprzez Gunther » Śr gru 14, 2005 5:49 pm

a czemu nie obsługuje portu równoległego?
aż poszukam w necie

dopisek:
zgłupiałem, czy port równoległy to nie LPT?

No widzisz, daj głupiemu komputer...
Chodzi o port drukarki, taki długi, wąski, z malutkimi dziurkami :lol:
W każdym razie nie USB.
To HP 720C
W każdym razie dziad jej nie rozpoznaje...
A nie wiesz jak uratować mój biedny plik? próbowałem poleceniem find w konsoli, ale go nie pokazuje. Wyszukiwarka plików (w KDE) też go nie znajduje...
Gunther
 

Postprzez darq » Śr gru 14, 2005 8:56 pm

spox spróbujemy coś wykombinować, tyle że bede miał czas dopiero jutro w południe, z tego co tak na szybko spróbuj jako root uruchomić mc w menu masz polecenie tam jest odzyskaj pliki, ale to chyba tylko z ext2fs
jutro postaram sie coś więcej

aa
a najpierw sprawdż w katalogu /lost+found czasem jakies problemy tam laduja
darq
moderator
 
Posty: 1058
Dołączył(a): Wt gru 11, 2001 1:00 am
Lokalizacja: mielec.kz.pl

Postprzez darq » Śr gru 14, 2005 9:29 pm

i jeszcze to:
unrm - to aplikacja podobna w działaniu do undelete pod DOS-a.
W wierszu poleceń należy wpisać polecenie unrm /dev/hda (oczywiście z uprawnieniami roota) aby na ekranie otrzymać listę plików możliwych do odzyskania.
Opcja -u daje możliwość odzyskania plików należących do jakiegoś użytkownika, opcja -s plików zawierających określiny tekst.
Nie jest to typowe odzyskiwanie plików, działanie programu tworzy plik o nazwie unrm.recovered/unrm.inode#, w którym możemy znaleźć skasowane dane.
Więcej na stronie projektu:
http://freshmeat.net/projects/unrm/

z jakiegos forum, moze się przyda
darq
moderator
 
Posty: 1058
Dołączył(a): Wt gru 11, 2001 1:00 am
Lokalizacja: mielec.kz.pl

Postprzez Gunther » Cz gru 15, 2005 4:09 pm

Wielkie dzięki za pomoc.
W lost+found niestety mam pustkę. Wygląda na to, że tam plik nie trafił.
Tę lokalizację sprawdziłem zresztą na samym początku.
unrm-a nie mam. Spróbuję zainstalować, tyle, że zastanawiam się czy teraz to jeszcze pomoże?
Gunther
 

Postprzez darq » Cz gru 15, 2005 4:25 pm

a próbowałeś już w mc?

a tu kolejne sposoby:
http://www.fuw.edu.pl/~pliszka/hints/Linux/odzysk.html

właśnie doczytałem, ze mc odzyska z ext2 powstaie jeden plik, ale co dalej to ie wiem :(, natomiast jak masz partycje ext3 to marne szanse
darq
moderator
 
Posty: 1058
Dołączył(a): Wt gru 11, 2001 1:00 am
Lokalizacja: mielec.kz.pl

Postprzez Gunther » Cz gru 15, 2005 7:51 pm

Dzięki za wszystko, chyba już nic z tego. Co skumałem to zrobiłem, nic nie zadziałało. Zrobię wszechno (znaczy moją pracę) od nowa...
Nie ma doskonałych systemów i doskonałych maszyn.
Na marginesie: jakiej dystrybucji używasz?
Gunther
 

Postprzez darq » Cz gru 15, 2005 7:56 pm

Gunther napisał(a):(..)
Nie ma doskonałych systemów i doskonałych maszyn.
Na marginesie: jakiej dystrybucji używasz?


To fakt, czasem mam miły sen, w którym powraca uczcie pracy pod DOS-em :)
edit wystarczał :).
Teraz używam (od 2 lat) Fedora Core (obecnie 4). Przede wszystkim dlatego, że wspiera mojego laptopa :) i mam sentyment do Red Hat'a.
Szkoda, że nie udało mi się pomóc i życze szybkiego "odrobienia" strat.
darq
moderator
 
Posty: 1058
Dołączył(a): Wt gru 11, 2001 1:00 am
Lokalizacja: mielec.kz.pl

Postprzez Gunther » Pt gru 16, 2005 7:04 pm

Dzięki. Już się wziąłem za odtwarzanie.
W sumie Mandriva to też taka przeróbka Red Hata. Jeden z nielicznych Linuxów, którego nawet ja jestem w stanie jakoś obsługiwać. :lol:
I na marginesie : polecam. Skoro nawet ja obsługuję, to znaczy, że niemal każdy może. A więc ludziska wywalajcie te pirackie Windowsy i łapcie się za legalny, darmowy system!
Gunther
 

Postprzez Gunther » N gru 18, 2005 9:13 pm

Alleluja! Po wielu trudach udało mi się w końcu wstawić na Mandrivę 2006 neostradę. Walczyłem z tym od dawna. W końcu w akcie desperacji zainstalowałem system na nowo. I udało się!
Jeśli ktoś szuka metody to można ją odnaleźć na:
http://www.neo.waw.pl/pliki/mandriva330.html
Świat sieci z Linuxa wygląda piękniej! :lol:
Gunther
 

Postprzez Gość » Wt sty 10, 2006 1:25 pm

Nie chcę się licytować, która dystrybucja lepsza, ale jeśli uważacie Mandrivę za dobrą, to Opensuse uznacie za rewelacyjny ;-) Stoczyłem wiele bojów z dystrybucjami: Mandriva, Ubuntu, Knoppix, Slackware, wreszcie SuSE. Powiem tak: prostotą obsługi SuSE jest porównywalny, może odrobinę lepszy, niż Mandriva. Natomiast stabilnością działania i jakością paczek z programami przebija mandrivę zdecydowanie.

Jeśli komuś z Was się chce spróbować - naprawdę polecam :)

Przydatne linki:

http://www.opensuse.org

http://www.susek.info

http://forum.suse.pl/

http://suse.ehelp.pl/modules/news/
Gość
 

Postprzez Gunther » Wt sty 10, 2006 2:48 pm

Właśnie się do Suse przymierzam, więc do dodatkowa zachęta... W końcu to dystrybucja mająca poważne wsparcie Novella.
Najchętniej wstawiłbym ja obok Mandrivy...
A licytować się o jakość dystrybucji nie zamierzam, bo Mandriva jest moją pierwszą i jak dotąd (jakiś rok użytkowania, wpierw wersja 2005, później 2006) ostatnią...
Gunther
 

Postprzez Gość » Wt sty 10, 2006 3:52 pm

O ile SuSE wykryje Ci dobrze sprzęt [mi wykrywa w 100% i ogólnie jest w tym dobry], to jedynym Twoim zadaniem jest dodanie repozytoriów [czyli serwerów z oprogramowaniem] do programu zarządzającego pakietami [Yast], a potem... instalujesz, odinstalowujesz i aktualizujesz przez zaznaczanie "ptaszkiem" stosownych pakietów :) Nazwy serwerów z oprogramowaniem masz tutaj:

http://www.opensuse.org/Package_Repositories

i tutaj:

http://www.opensuse.org/Additional_YaST ... positories

Wszystko elegancko wypisane. Dodajesz i masz dostęp do tysięcy programów. Paczki są tak wysokiej klasy, że mi przy aktualizacji wielkości kilkuset MB [cały KDE i Gnome] nie wywaliło ŻADNEGO błędu.

Problemy w stylu instalacja Javy do Firefox wogóle nie istnieją :wink:

Oczywiście nie chcę Ci wmawiać, że SuSE nigdy nie stwarza żadnych problemów - ale ponieważ mam porównanie z innymi dystrybucjami, a zarazem jestem, nie ukrywajmy, laikiem, więc moja ocena jest dość miarodajna z punktu widzenia tzw. "zwykłego użytkownika". Jak masz szybkie łącze, to ciągnij płytki/płytkę, jak nie masz: kup pisemko z płytką.

Niestety, jestem za słaby, aby poradzić Ci w instalacji obok siebie dwóch systemów, ale myślę, że na dłuższą metę takie rozwiązanie nie ma sensu - za dużo zabawy. Z tym problemem to juz Google a potem fora linuksowe :)
Gość
 

Postprzez darq » Wt sty 10, 2006 6:08 pm

Nie czaje jakie problemy z Javą i Firefoxem? Pod FC nie mam żadnych :)
A co do instalacji dwóch systemów, nie jest to wcale takie trudne, tzreba pobawić się partycjami, ustawić porzadnie i hulaj dusza, instalujemy. Ja mam na jednym dysku Linuksa i Win i sobie chwalę :)
No dobra przyznaje sie, Windowsa zostawiłem, bo...
- lubie czasem zagrać sobie w Civilicję, Fallouta i nie tylko...
- czasem trzeba sie szybko podłłączyc do jakiegoś innego kompa, a nie zawsze pamiętam co i jak :)
- pożyczonego skanera nie potrafiłem ustawić pod linuchem,
- i dla zasady, bo mam tak od wielu lat :)
A co do licytacji, która dystrybucja, to ja wiem jaka jest najlepsza!
Ta, która ci najbardziej odpowiada, drogi użyszkodniku :D
CU
darq
moderator
 
Posty: 1058
Dołączył(a): Wt gru 11, 2001 1:00 am
Lokalizacja: mielec.kz.pl

Następna strona

Powrót do Programy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Wymiana:

pozdrawiamy

cron