Teraz jest So gru 04, 2021 7:01 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Żydzi Mesjaniczni (z podzielonego wątku)

Forum dyskusyjne dla ludzi o różnych światopoglądach (niechrześcijanie rozmawiają z chrześcijanami na temat ich wiary).

Żydzi Mesjaniczni (z podzielonego wątku)

Postprzez Śiva_dasa » Cz sty 31, 2013 9:15 am

Ale jednocześnie warto też wiedzieć, że są różne odłamy Żydów Mesjanicznych i różnią się one tak pomiędzy sobą nawzajem jak odłamy w chrześcijaństwie. Przykładowo jedni wierzą w Trójcę Świętą a inni nie. Podobnie jest z innymi dogmatami. Choć w świetle Biblii Nowego Testamentu, bo taki obecnie obowiązuje wszystkich wierzących w Jezusa, wszelkie separowanie się wierzących Żydów od wierzących nie-Żydow i traktowanie się jako coś odrębnego a nawet lepszego - a nawet mówią że są czymś odrębnym od Kościoła (Zbór Jezusa - gr. dosł. eklesija). Nowy Testament uczy wręcz o czymś zupełnie przeciwnym. A mianowicie że Zbór Jezusa (Kościół) łączy wszystkich w jedno ciało bez żadnych jakichkolwiek podziałów. Apostoł Paweł ostro ganił ganił takie podziały. Były one jeszcze obecne w zborze jerozolimskim, ale apostołowie pod wpływem Pawła szybko uporali się z tym żydowskim separatyzmem i partykularyzmem. Istnieje też uzasadniony pogląd w chrześcijaństwie, że to między innymi dzięki apostołowi Pawłowi, chrześcijaństwo stało się powszechne a nie skończyło jako separatystyczny i partykularny judaizujący odłam chrześcijaństwa. Można przypuszczać czym by zakończyło się wówczas zwycięstwo tych judaizujących separatystow. Paweł dał im zdecydowany odpór w swoich Listach (List do Rzymian, List do Galacjan... ). Można nawet śmiało rzec, że judaizujący chrześcijanie, starający się zmieszać Ewangelię z judaizmem i oddzielający się od wierzących nie-Żydów, byli główną przeszkodą w głoszeniu ewangelii Łaski Bożej z wiary za darmo. W Liście do Kolosan i Efezjan, Paweł, śmiało i wyraźnie wykazuje, że nie ma już żadnej różnicy pomiędzy wierzącymi Żydami i wierzącymi nie-Żydami, gdyż wszyscy są jednym ciałem z takim samym pakietem praw i obowiązków, bez żadnej różnicy.
Co więcej, nawet sam Jezus o tym mowił, że są jeszcze inne "drugie owce", i że te również musi przyprowadzić oraz że będzie jedna owczarnia i jeden pasterz, a nie dwie różne owczarnie czy też jakieś podowczarnie (Jana 10:16).
Jest kilka wypowiedzi Pawł, które niejednemu wydają się trudne do zrozumienia, gdy padają z jego strony takie określenia jak "najpierw Żyda a potem Greka" czy fragment z Rzymian gdy mówi o powrocie do wiary całości resztki wybranych Żydow przy końcu dziejów aż do przyjścia Pana. Ci którzy wyciągają te teksty jako dowód że separatyzm judeochrześcijan jest uzasadniony nie widzą, że ten zwrot "najpierw Żyda a potem Greka", wcale nie wartościuje wierzących Żydów od nie Żydow a jedynie przedstawia kolejność historyczną. Najpierw Jezus posłany prawie wyłącznie do Izraela a potem dołączyly też i "inne owce" - wierzący nie-Żydzi. I tak właśnie należy to rozumieć, gdyż zgodne jest z kontekstem wypowiedzi apostołów, szczególnie Pawła. Dowodem na jest to samo stwierdzenie "najpierw Żyda a potem Greka" użyte jest również w aspekcie potępienia niewierzących Żydow a nie jedynie zbawienia.
Co do powrotu "całego Izraela", w Rzymian, to wiadomo, że nie chodzi o zbawienie całego Izraela cielesnego, w znaczeniu dosłownym, ale całego Izraela czyli tych z Izraela, którzy wybrani, powołani i wierni. Dosłowne rozumienie tego zakrawałoby na wielkie nieporozumienie, gdyz wtedy Bóg ingerowałby w wolną wolę tych ludzi jako bezwzględnej całości, no i niezgodne z Ewangelią, że malo jest tych, ktorzy wkraczają na drogę zbawienia.
Aby Biblię dobrze rozumieć, w tym przypadku szczególnie Nowy Testament, trzeba brać ją w szerokim kontekście a nie jedynie wyrwane niektóre wypowiedzi z ogolnego kontekstu.
Powstawanie oddzielnych społeczności żydowskich separujących się od chrześcijan nie-Żydów, jest postrzegane przez autorow Nowego Testamentu jako raczej grzech przeciwko Bogu niż jako głoszenie nieskażonej ewangelii powszechnej dla wszystkich narodow i Żydów i nie-Żydów, w jednakowej mierze. Takie postępowanie świadczy raczej o nieznajomości takich części Nowego Testamentu jak Listy do: Rzymian, Galacja, Efezjan, Kolosan. Bóg już nie ma względów na takie etniczne a nawet rasistowskie podziały... !
Śiva_dasa
Użytkownik
 
Posty: 93
Dołączył(a): Wt gru 25, 2012 2:06 pm

Re: Odłamy Żydów Mesjanicznych podzielone dla Śiva_dasa

Postprzez hungry » Cz sty 31, 2013 4:55 pm

Dziękuję za obietnicę przestrzegania regulaminu i w nagrodę i dowód, że nie traktuje Ci tu nikt instrumentalnie czego się obawiałeś, wydzieliłem Ci tutaj specjalny wątek w tym temacie który poruszyłeś skoro go jeszcze tu nie było.
Na swoim profilu youtube umieściłem playlistę filmów znalezionych w ruchu Żydów mesjańskich.
http://www.youtube.com/playlist?list=PLC930FFBA3554B34D
Pozdrawiam.:)
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Re: Odłamy Żydów Mesjanicznych (wątek dziel. dla Śiva_dasa)

Postprzez Śiva_dasa » Cz sty 31, 2013 11:39 pm

Hungry! Dziękuję za życzliwy gest. Jak powiedziałem postaram się trzymać regulaminu.
Jednoczesnie proponuję zmienić temat tego wątku z "Odłamy Żydów Mesjanicznych podzielone dla Śiva_dasa" na temat pn. "Żydzi Mesjaniczni" lub na temat pn. "Z Biblioteki Judaizmu Mesjanicznego" (lub podobnie) co byłoby zgodnie z tym jak brzmi ten temat w dziale o tej nazwie, gdyż treść tego co napisałem nie wyłącznie o odłamach Judaizmu Mesjanicznego ale w ogóle o Judaizmie Mesjanicznym czy Żydach Mesjanicznych. Odłamy tego rodzaju judaizmu są jedynie wątkiem pobocznym a nie głównym. Czy byłbyś to Hungry to własnie dla mnie zrobił i zmienil temat na temat proponowany przeze mnie? Bardzo proszę!
Ale skoro już jestem przy głosie, to powiem jeszcze , że dla wielu chrześcijan istnienie separatystów i partykularystów nazywających się Żydami Mesjanicznymi, jest sprawą dość kontrowersyjną, żeby nie powiedzieć gorszącą, dla przykładu podobnie jak zresztą jest z istnienime w ramach Kościoła Katolickiego kościołów przeróżnych obrządków w dostosowaniu do różnic kulturowych i językowych a nawet dogmatycznych, po by zaprezentować swoją odrębność od ogółu. Dla przykładu podam tylko niektóre nazwy tych innych Kosciołów unickich działąjących w ramach Kościoła Katolickiego:
Kościół katolicki obrządku ormiańskiego – unia zawarta została w 1195
Kościół chaldejski – 1245
Kościół katolicki obrządku etiopskiego – 1431
Ukraińska Cerkiew greckokatolicka – 1596
Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-białoruskiego - 1596
Syromalabarski Kościół katolicki – 1599
Kościół melchicki – 1709
Słowacka cerkiew greckokatolicka – 1771
Kościół katolicki obrządku koptyjskiego – 1814
Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-rosyjskiego - 1905
Grecki Kościół katolicki – 1911
Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-słowiańskiego - 1924
Syromalankarski Kościół katolicki – 1930
Od groma jest tego, prawda. A to tylko dla odróżnienia się zwyczajami, obrządkiem, ceremonialem, językiem...
Podobnie jest z Żydami Mesjanicznymi, którzy prezentują swój dziwny partykularyzm i separatyzm żeby nie powiedzieć religijną segregację rasową. Prezentują coś, z czym blisko dwa tysiące lat temu skutecznie rozprawił się apostoł Paweł, gdy mówił o tego właśnie typu postawach mających na celu zaprezentowanie swoją inność i oddzielność od wierzących nie-Żydów. Gdy Paweł napomniał Piotra obłudna postawę Piotra, to o to właśnie chodziło. Tamci judaizanci, którzy wciągnęli w swój proceder nawet Piotra wywodzili się z Żydów jak i, żeby było śmieszniej nie-Żydów. Kontekst tamtych zdarzeń mówi nam żę tamten separatyzm żydowski nie tylko był religijny ale religijno-rasistowski.
To tylko tak na początek, mając nadzieję, żę będzie ten wpis przyczynkiem dla rozwoju byc może nawet burzliwej, rzeczowej dyskusji... Pozdrawiam!
Śiva_dasa
Użytkownik
 
Posty: 93
Dołączył(a): Wt gru 25, 2012 2:06 pm


Powrót do Rozmowy kontrolowane

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron