Teraz jest Cz mar 28, 2024 4:15 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Odpowiedzialnosc zbiorowa i grzech pierworodny

Forum dyskusyjne dla ludzi o różnych światopoglądach (niechrześcijanie rozmawiają z chrześcijanami na temat ich wiary).

Odpowiedzialnosc zbiorowa i grzech pierworodny

Postprzez XYZŹ » Wt wrz 07, 2010 5:28 pm

Witam

Pojawiam sie na niniejszym forum po dosc dlugiej przerwie. Byc moze ktos pamieta moja pierwsza wizyte tutaj, a mianowicie watek "Agnostyka
watpliwosci kilka" (http://forum.chrzescijanin.pl/viewtopic.php?t=3422).
Przez caly czas od zalozenia ww. tematu (ktory rozwinal sie niestety w
strone nie dajaca mi odpowiedzi przeze mnie poszukiwanych) z mniejszym lub wiekszym natezeniem w zaleznosci od calej reszty codziennych problemow staralem sie rozwiac moje watpliwsci. Odbylem spora ilosc rozmow z duchownymi, z osobami wierzacymi, niewierzacymi i dosyc duzo zostalo juz rozjasnione. Wydaje mi sie, ze jestem blisko przelomu w sprawie mojej wiary, jednak wciaz kilka znakow zapytania nie pozwala mi ostatecznie sie zdeklarowac. Tym razem dla kazdego watku postanowilem zalozyc nowy topic, zeby znow nie popelnic bledu zalania natlokiem informacji i oczekiwaniem
odpowiedzi na wszystko.

Podobnie, jak w przypadku topicu "Nie zabijaj", nikt nie byl w stanie naprowadzic mnie na rozwiazanie kolejnego problemu, mianowicie odpowiedzialnosci zbiorowej i grzechu pierworodnego. Wklejam ten punkt artykulu w calosci:


"MOTYW ADAMA, EWY, GRZECHU PIERWORODNEGO I RAJU"

Czyli sprawa odpowiedzialnosci zbiorowej. Juz widze lecace w moja strone kamienie, wiec dodam na wstepie - nie traktuje tego fragmentu Biblii doslownie. Wiem, ze jest to tylko pewnego rodzaju metafora. Nie traktuje postaci Adama i Ewy doslownie, symbolizuja pewna zbiorowosc (chociaz spotkalem sie tez z glosami wsrod chrzescijan, ze jest to prawda historyczna). Jednak i tak mozna znalezc tutaj pewna zastanawiajaca rzecz. Nie mam pojecia, czy czlowiek kiedykolwiek byl w raju i zostal wypedzony, ale to nie jest wazne w tym momencie. Wazna jest inna sprawa - sprawa odpowiedzialnosci zbiorowej. Czym kieruje sie Bog, kiedy skazuje ludzi wraz z ich potomkami? A czy to nie on mowil w Ksiedze Powtorzonego Prawa: "Ojcowie nie poniosą śmierci za winy synów ani synowie za winy swych ojców. Każdy umrze za swój własny grzech" - Pwt 24,16? Nie wspominam juz o tym, ze sam Jahwe kilka rozdzialow wczesniej mowi: "Bo Ja jestem Pan, Bóg twój, Bóg zazdrosny, karzący nieprawość ojców na synach w trzecim i w czwartym pokoleniu - tych, którzy Mnie nienawidzą, a który okazuje łaskę w tysiącznym pokoleniu tym, którzy Mnie miłują i strzegą moich przykazań." - Pwt 5,9. Ten tok myslenia widac rowniez w idei grzechu pierworodnego oraz bardzo czesto w Starym Testamencie. Czy odpowiedzialnosc zbiorowa jest przejawem sprawiedliwosci - pozostawiam ta kwestie czytelnikowi."
XYZŹ
 
Posty: 9
Dołączył(a): Cz lip 19, 2007 1:51 pm

Re: Odpowiedzialnosc zbiorowa i grzech pierworodny

Postprzez bogdank67 » Śr wrz 08, 2010 9:01 pm

Zgadzam sie z Tobą, to jest odpowiedzialność zbiorowa. Mozna tez z tego wywnioskowac jaki jest punkt zainteresowania Boga. Karze tego kto zawinił, a ze karze całą ludzkość to Jego obiektem zainteresowania jest ludzkosc, a nie pojedynczy człowiek.
Z naszego punktu widzenia jest to jednak odpowiedzialność zbiorowa. Zwróciłbym jednak uwagę na jeszcze jeden aspekt. Stworzył człowieka, powiódł go na pokuszenie(bo stworzył drzewo poznania i dopuscil weza do czlowieka), a potem ukarał.

A skoro juz o karach mowa... to czym jest kara za grzechy po smierci ?

Spróbujmy zrozumiec co znaczy słowo kara. Sa zapewne rozne definicje, ale w skrócie kara jest po to by przywołać do porzadku i powinna byc wspolmierna do czynu. Wtedy to jest kara, jeżeli ma z założenia umożliwić poprawe.

Kara mąk nieskonczonych w piekle za nawet kilkadziesiąt lat grzechów jest niewspolmierna do czynów które ją spowodowały. Jak porównać kilkadziesiat lat do wieczności ?? Kara przewyzszająca czyn za który jest to nie kara tylko zemsta.

No i kara jest po to by dac komus szanse na poprawe. Wieczna i nieskonczona kara szansy takiej nie daje, wobec tego słowo "kara" do tego kontekstu nie nadaje sie.

Ktoś pokpił sprawe uzywając niewlasciwego słowa "kara" w odniesieniu do tego co nas moze czekac, albo to co starał sie opisac, nie jest tym co opisuje. Jak pogodzic ten akt, który mozna nazwac zemstą z nieskonczoną dobrocią i miłością Boga ?


Wiem, wiare przyjmuje sie na wiarę i broni wiarą. Jeżeli logika przeczy wierze wierzących, to tym gorzej dla logiki. Dlatego zdaje sobie sprawe, ze moja argumentacja do mało kogo przemówi, o ile w ogóle do kogoś.
bogdank67
 
Posty: 19
Dołączył(a): Wt sie 10, 2010 10:15 am

Re: Odpowiedzialnosc zbiorowa i grzech pierworodny

Postprzez Śiva_dasa » Pn sty 07, 2013 10:30 pm

XYZŹ oraz bogdank67! W pełni się z wami zgadzam w sprawie odpowiedzialności zbiorowej i grzechu pierworodnego. Dla mnie również jest nie do pomyślenia, aby sprawiedliwy Bóg stosował zasadę odpowiedzialności zbiorowej czyli karania ogólu ludzi za grzechy jednostek i vice versa stosowanie karania indywidualnego jednostek za grzechy jakiejś zbiorowości. Idea, że każdy odpowiada za siebie samego i sam kuje swój własny los przywiodła mnie do religii wedyjskiej opartej na starożytnych pismach Pismach objawionych wypowiedzianych po raz pierwszy przez samego Pana, na Wedach, Upaniszadach, Puranach, Mahabharacie (w tym Bhagavadgita), Śrimad Bhagavatam i wielu innych, a ktore wyjaśniają jaka jest przyczyna naszych cierpień, chorob i śmierci oraz nieszczęść jakie nas spotykają w tym uwarunkowanym, śmiertelnym materialnym świecie... !
Śiva_dasa
Użytkownik
 
Posty: 93
Dołączył(a): Wt gru 25, 2012 2:06 pm


Powrót do Rozmowy kontrolowane

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron