Teraz jest So maja 04, 2024 12:18 am Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

pytanie: rodzic chrzestny?

Forum dyskusyjne dla ludzi o różnych światopoglądach (niechrześcijanie rozmawiają z chrześcijanami na temat ich wiary).

pytanie: rodzic chrzestny?

Postprzez antynazi » Wt sie 21, 2007 5:10 pm

Witam Was

Mam pytanie czy jako niechrześcijanin(jestem innego wyznania) mogę być ojcem chrzestnym? chodzi o to że musiałbym iśc przed tą ceremonią do spowiedzi, co jest sprzeczne z moją wiarą. jest na to jakaś rada?prosze o szczerą pomoc? czy mozna w takim przypadku ominąc element spowiedzi?

pozdrawiam
antynazi
 

Postprzez hungry » Wt sie 21, 2007 5:12 pm

to pewnie zalezy jakiego wyznania...
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez darq » Wt sie 21, 2007 5:34 pm

jeśli jesteś niechrześcijaninem, to jesteś innej religji, a nie innego wyznania. O wyznaniu mozemy mówić w obrębie chrześcijaństwa, więc jeśli usciślisz pytanie szybciej doczekasz sie właściwej odpowiedzi :)
darq
moderator
 
Posty: 1058
Dołączył(a): Wt gru 11, 2001 1:00 am
Lokalizacja: mielec.kz.pl

Postprzez antynazi » Wt sie 21, 2007 6:07 pm

jestem innej religi.
antynazi
 

Postprzez hungry » Wt sie 21, 2007 6:08 pm

no wiec wszystko juz jasne :) moze w rozmowach kontrolowanych sie znajdzie ktos kompetentny
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez axanna » Wt sie 21, 2007 6:13 pm

to ja bym proponowała przejść na chrześcijaństwo i problem rozwiązany. :lol:
Poza tym ciekawe, a co KRK dopuszcza, żeby ojcem chrzestnym był niechrześcijanin? Nie rozumiem... czy to nie chodzi o to, że ojciec chrzestny ma czuwać nad dzieckiem, żeby przyswajało prawdy wiary czy coś w tym rodzaju? To jakże niechrześcijanin mógłby te 'prawdy' wpajać ...
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez darq » Wt sie 21, 2007 7:15 pm

dobrze, by odpowiedział ktoś kompetentny. Z tego co mi wiadome, chrześcijanin innego wyznania niż KRK, może być świadkiem chrztu, nie może być zaś rodzicem chrzestnym, w przypadku innej religii (poza chrześcijańskiej) wiec wydaje sie, ze również nie może być rodzicem chrzestnym, ale czy może być świadkiem? Nie wiem.
Najlepiej zapytać proboszcza :) w końcu on powinien wiedzieć, a na pewno nie ugryzie :) Jako, ze większość na tym forum to protestanci ewangelikalni (chrzest w wieku świadomym, bez potrzeby rodziców chrzestnych) więc i na odpowiedź mogłoby ci przyjść czekać dość długo.
Pozdrowienia
darq
moderator
 
Posty: 1058
Dołączył(a): Wt gru 11, 2001 1:00 am
Lokalizacja: mielec.kz.pl

Postprzez KRKRenegat » Pn sie 27, 2007 10:36 pm

darq napisał(a):jeśli jesteś niechrześcijaninem, to jesteś innej religji, a nie innego wyznania. O wyznaniu mozemy mówić w obrębie chrześcijaństwa

Glos trolla w kwestii formalnej - imho w tym kontekscie "religia" i "wyznanie" sa synonimami.
KRKRenegat
 

Postprzez głos » N wrz 02, 2007 12:00 pm

Na pewno niechrześcijanin nie może być ojcem chrzestnym wg prawa kanonicznego w KRK. Jest to umotywowane tym, że ojciec chrzestny jest odpowiedzialny za przekazanie wiary katolickiej w przypadku śmierci rodziców, lub ma wspomagać rodziców w tym przekazywaniu wiary.

Nie wiem czy są jakieś dyspensy od tego prawa w KRK.

Ale co do praktyki, to różnie przecież bywa. Sądzę, że wielu jest takich chrzestnych w KRK, którzy są w głębi agnostykami, lub nawet ateistami, albo też jakimiś politeistami.
głos
Użytkownik
 
Posty: 72
Dołączył(a): Pn lip 24, 2006 7:11 pm

Postprzez KRKRenegat » Śr wrz 05, 2007 6:00 pm

głos napisał(a):Ale co do praktyki, to różnie przecież bywa. Sądzę, że wielu jest takich chrzestnych w KRK, którzy są w głębi agnostykami, lub nawet ateistami, albo też jakimiś politeistami.

Mimo wyraznego zapisu w KPK. Ale coz - przeciez ponad 90% Katolikow (przynajmniej w Polsce) to nieswiadomi heretycy.

Jesli zas chodzi o chrzestnych, to KPK (http://www.archidiecezja.lodz.pl/czytelni/prawo/k4t1r4.html) mowi:
Kan. 874 -
§ 1. Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:
1° jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;
2° ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;
jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;
4° jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;
5° nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.
§ 2. Ochrzczony, należący do niekatolickiej wspólnoty kościelnej, może być dopuszczony tylko razem z chrzestnym katolikiem i to jedynie jako świadek chrztu.


Hmm... IMHO wynika z tego, ze jesli antynazi byl ochrzczony, to moze byc swiadkiem chrztu... O ile ksiadz sie nie przyczepi, ze jako "odstepca od wiary" jest ekskomunikowany na mocy samego prawa.
KRKRenegat
 

Postprzez wolny » Pt wrz 07, 2007 5:18 pm

zależy ile dasz...
wolny
 

Postprzez darq » Pt wrz 07, 2007 7:07 pm

pytanie do użytkownika "Wolny" i rozmowa o Jego wolności w nowy temat
darq
moderator
 
Posty: 1058
Dołączył(a): Wt gru 11, 2001 1:00 am
Lokalizacja: mielec.kz.pl


Powrót do Rozmowy kontrolowane

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Wymiana:

pozdrawiamy