Teraz jest So maja 04, 2024 4:20 am Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Jezus, a Bóg

Forum dyskusyjne dla ludzi o różnych światopoglądach (niechrześcijanie rozmawiają z chrześcijanami na temat ich wiary).

Jezus, a Bóg

Postprzez prozacx » N sty 08, 2006 4:54 pm

Pytanie do członków Kościoła Rzymsko-katolickiego.
Dlaczego twierdzicie że Jezus Chrystus jest Bogiem, skoro biblia nic na ten temat niemówi???
prozacx
 

Postprzez darq » N sty 08, 2006 5:20 pm

Nie jestem członkiem KRK, co więcej większość (chyba) użytkowników tego forum to też chrześcijanie z poza KRK, ale pytanie może być skierowane do wszystkich chrześcijan.
Pozwoliłem sobie przenieść temat do rozmów kontrolowanych, bo wnioskuje z pytania, że:
a) nie jesteś chrześcijaninem (w tradycyjnym rozumienia tego słowa znaczeniu - chodzi mi o wiarę w Trójjedynego Boga (prosze nie czepiać sie szczegółów:) )),
b) nie czytałeś zasad forum :( , do czego zachęcam.

Apel: zanim zadacie pytanie proszę użyć funkcji "szukaj".
Z tego co pamiętam był ten temat poruszany.
prozacx napisał(a):Dlaczego twierdzicie że Jezus Chrystus jest Bogiem, skoro biblia nic na ten temat niemówi???

A kto ci taki kit wcisnął, że Biblia nie mówi o tym kim jest Jezus? Wprost przeciwnie, mówi bardzo wiele, zachęcam do skorzystania z archiwum (szukaj).
pozdrawiający darq
darq
moderator
 
Posty: 1058
Dołączył(a): Wt gru 11, 2001 1:00 am
Lokalizacja: mielec.kz.pl

Postprzez prozacx » N sty 08, 2006 7:59 pm

Skorzystałem właśnie z funkcji szukaj i nic nie znalazlem.
Czy ktośby mógł podać cytat z bibli mówiący o tym że Jezus Chrystus to syn Boga, w kontekscie trynitarnym??
prozacx
 

Postprzez wojwa » N sty 08, 2006 9:11 pm

Nie rozumiem dlaczego uznanie dogmatu Trójcy jest niezbędne do tego aby być uważanym za chrześcijanina ?
wojwa
 

Postprzez prozacx » Pn sty 09, 2006 8:29 am

Mniejsza o większość.Spytam księdza jak bedzie chodził po kolędzie
prozacx
 

Postprzez Gunther » Pn sty 09, 2006 11:00 am

W tym dziale forum, w innym wątku napisałęm o tym kilka zdań. Zapraszam, nie będę się powtarzał:
http://forum.chrzescijanin.pl/viewtopic.php?t=1227
W razie co dołącz do tamtej dyskusji i zadaj pytanie. O ile będę potrafił to odpowiem.
Gunther
 

Re: Jezus, a Bóg

Postprzez sad234 » Wt sty 10, 2006 8:29 pm

prozacx napisał(a):Dlaczego twierdzicie że Jezus Chrystus jest Bogiem, skoro biblia nic na ten temat niemówi???


.. skoro przyjałeś za możliwe, że Biblia mówi .. niechybnie uznasz, że być może źle jej słuchasz .. :|
sad234
 

Postprzez wojwa » So sty 14, 2006 5:11 pm

ale antytrynitarzy tak samo uznaje za chrzescijan jak i trynitarzy.
tzn sa moimi bracmi w Chrystusie.

Czytasz darQ ? :wink:
Amen liafail :D
wojwa
 

Postprzez darq » So sty 14, 2006 7:03 pm

czyta, czyta, tylko ma wątpliwości...
jeśli uznajesz Jezusa za Boga, a nie wierzysz w Jednego Boga w trzech osobach, to kim dla Ciebie jest Duch Święty lub Bóg Ojciec?
Ja tu widzę olbrzymią niekonsekwencję i pole do wielu wynaturzeń i herezji.
darq
moderator
 
Posty: 1058
Dołączył(a): Wt gru 11, 2001 1:00 am
Lokalizacja: mielec.kz.pl

re

Postprzez Uninvited Guest » Śr lut 22, 2006 7:31 pm

Ponoć to bóg wystepuje pod postacią trzech osób : siebie samego, ducha świetego i swojego syna- tak przeczytałem w jakiejś religijnej książce ale przeczyło by to twierdzeniu że są trzy osoby boskie - jest jedna pod trzema postaciami.Trudno to sprecyzowac jak i wiele innych wątków religijnych - no bo w końcu biblia jest księgą symboli
Z pozdrowieniami od ateisty
Uninvited Guest
 

Postprzez Gunther » Śr lut 22, 2006 10:49 pm

Ponoć to bóg wystepuje pod postacią trzech osób : siebie samego, ducha świetego i swojego syna- tak przeczytałem w jakiejś religijnej książce ale przeczyło by to twierdzeniu że są trzy osoby boskie - jest jedna pod trzema postaciami.

To dość stara herezja... Ortodoksyjny pogląd mówi o jednym Bogu w trzech Osobach.
Trudno to sprecyzowac jak i wiele innych wątków religijnych

Wcale nie. Starożytni mieli dziwne tendencje do precyzowania. W ciagu III - V wieku sprecyzowali wszystko, nawet to o czym Biblia wyraźnie nie mówi.
no bo w końcu biblia jest księgą symboli

W Biblii jest 66 ksiąg, a w każdej z nich liczne mniejsze lub większe formy literackie, duża ilość gatunków literackich. Niektóre bardzo konkretne (księgi historyczne), inne wyjątkowo symboliczne (apokaliptyka i proroctwa), jeszcze inne trudne do precyzyjnego okreslenia (np. Księga Jonasza: niby prorocka, ale nie do końca... historyczna czy midrasz? można się spierać). krótko mówiąc pisząc, że Biblia jest księgą symboli upraszczasz sprawę za bardzo. Symbole są w Biblii, ale sporo też konkretów.
Z pozdrowieniami od teisty.
Gunther
 

Postprzez EmJot » N lip 09, 2006 10:05 am

Reaktywuję wątek, bo autor strony http://torahofmessiah.com/ przekonał mnie, że Biblia nie tylko nie wspiera teorii o Trójcy, ale też jawnie przeczy bóstwu Jezusa. Nie mam zamiaru przytaczać tu jego argumentacji (w sensie odpowiednich fragmentów Pisma), bo każdy (kto zna angielski) może sobie poczytać samodzielnie ;). Ponieważ są tam dziesiątki artykułów (na ogół, niestety, długaśnych - pisanych w stylu "tłumaczył dziadek krowie") - nie wszystkie też są ciekawe (to subiektywna ocena).

W wielkim uproszczeniu mogę napisać, że zgodnie z interpretacją tego człowieka, Jezus jest Masjaszem, zapowiedzianym przes proroków. Skoro zaś jest mesjaszem (= pomazańcem bożym, wybrańcem bożym) Boga to nie może być samym Bogiem (JHWH), co wynika z pism ST. Idea Trójcy jest sprzeczna nie tylko ze ST (co wiedzą bardzo dobrze żydzi! ci, którzy nie uznają Jezusa, czekają na Mesjasza, nie na Boga!), ale i z rozsądkiem - przynajmniej ludzkim; stąd pewnie pomysł "tajemnicy Trójcy", zresztą gdzieś już o tym na tym forum czytałem :).

Piszę, bo może kogoś ta strona zainteresuje, tak jak mnie zainteresowała. Może pobudzi to jakąś dyskusję, zaznaczam jednak, ze nie czuję się na siłach bronić tej teorii a w szczególności tłumaczyć artykułów autora na polski. Wydaje mi się jendak prosta, logiczna i zgodna z tym, co czytałem w Biblii (operuję katolicką BT, starając się nie czytać "stonniczych" komentarzy; nie znam greki ani hebrajskiego) chciałbym poznać wasze zdanie. Szczególnie odnośnie osób tak wierzących - czy uznajecie ich za chrześcijan, bo z p. 1 regulaminu forum, wynika, że nie.. Pzdr!
EmJot
 

Postprzez Oliwka » N lip 09, 2006 8:37 pm

Em Jot

W wielkim uproszczeniu mogę napisać, że zgodnie z interpretacją tego człowieka, Jezus jest Masjaszem, zapowiedzianym przes proroków. Skoro zaś jest mesjaszem (= pomazańcem bożym, wybrańcem bożym) Boga to nie może być samym Bogiem (JHWH), co wynika z pism ST. Idea Trójcy jest sprzeczna nie tylko ze ST (co wiedzą bardzo dobrze żydzi! ci, którzy nie uznają Jezusa, czekają na Mesjasza, nie na Boga!), ale i z rozsądkiem - przynajmniej ludzkim; stąd pewnie pomysł "tajemnicy Trójcy



Pewien rabin zapytany ; jak sie ma Mesjasz do Boga- odpowiedział

Mesjasz JEST BOGIEM.

Zatem mozna powiedzieć ,że Żydzi nie maja jednego zdania w tym Poznaniu.
A co to miało by przeszkadzac ,że Mesjasz nie może byc Elohim?
To ,że czekaja na Mesjasza ? no cóz moze zmieni a zdanie :)
Oliwka
 

Postprzez EmJot » Pn lip 10, 2006 3:35 pm

Oliwka napisał(a):Pewien rabin zapytany ; jak sie ma Mesjasz do Boga- odpowiedział

Mesjasz JEST BOGIEM.

Zatem mozna powiedzieć ,że Żydzi nie maja jednego zdania w tym Poznaniu.
A co to miało by przeszkadzac ,że Mesjasz nie może byc Elohim?
To ,że czekaja na Mesjasza ? no cóz moze zmieni a zdanie :)


No tak, żydzi może i nie mają jednego zdania. Jest wśród nich (tym razem Żydów, nie żydów) nawet wielu ateistów. Z tym nie chcę się spierać.

Natomiast dziwię się, jak hebrajczyk czy inny karaim (w znaczeniu "żyd" nie uznający talmudu) wierzący w JHWH (ścisły monoteista!) nagle może uwierzyć w to, że Mesjasz jest tymże samym JHWH. Oczywiście w świetle NT, gdzie Jezus modli się do JHWH. No bo, że mógłby się objawić pod postacią człowieka, to raczej łatwo sobie wyobrazić (objawiał się tak w ST). Dla mnie to jest nie do pojęcia i stąd może wynikać niechęć wielu żydów do chrześcijan (trynitariuszów) - a to daje opór przed nawróceniem (czy tam "upamiętaniem", jak się chyba u protestantów mówi ;)).

Moim zdaniem kluczem do poznania jak jest faktycznie, jest wczucie się w Hebrajczyka z czasów Jezusa. Trzeba poczytać dużo i dokładnie ST (szczególnie zapowiedzi mesjańskie, ja sam jestem pod wielkim wrażeniem psalmu 22, czyli modlitwy Jezusa w godzinie śmierci), właśnie "wczuć się" jak napisałem, wtedy przejść do ewangelii synoptycznych i w kontekście ST odczytać słowa Pana Jezusa.

Często mam wrażenie, że Trójca i wogóle wiara w boskość Jezusa wynikają z tego, że człowieka uczy się najpierw, że jest Trójca, pokazuje NT (a szczególnie Ew. Jana, która jest trudna w sensie pewnego mistycyzmu, listy Pawła, które są skierowane jednak do pewnych kokretnych osób i sytuacji itd.) a potem taki człowiek wszędzie widzi już Trójcę/bóstwo Jezusa, niejako siłą sugestii.
EmJot
 

Następna strona

Powrót do Rozmowy kontrolowane

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Wymiana:

pozdrawiamy