Teraz jest Pt maja 10, 2024 10:34 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

KrK a Islam

Forum służy do dyskusji o charakterze polemicznym na różne tematy związane z teologią chrześcijańską.

KrK a Islam

Postprzez Robertamigo » Pt sty 02, 2009 8:27 pm

W "Deklaracji o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich "NOSTRA AETATE" możemy przeczytać:

DRN 3. Kościół spogląda z szacunkiem również na mahometan, oddających cześć jedynemu Bogu, żywemu i samoistnemu, miłosiernemu i wszechmocnemu, Stwórcy nieba i ziemi, Temu, który przemówił do ludzi; Jego nawet zakrytym postanowieniom całym sercem usiłują się podporządkować, tak jak podporządkował się Bogu Abraham, do którego wiara islamu chętnie nawiązuje. Jezusowi, którego nie uznają wprawdzie za Boga, oddają cześć jako prorokowi i czczą dziewiczą Jego Matkę Maryję, a nieraz pobożnie Ją nawet wzywają. Ponadto oczekują dnia sądu, w którym Bóg będzie wymierzał sprawiedliwość wszystkim ludziom wskrzeszonym z martwych. Z tego powodu cenią życie moralne i oddają Bogu cześć głównie przez modlitwę, jałmużny i post.
Jeżeli więc w ciągu wieków wiele powstawało sporów i wrogości między chrześcijanami i mahometanami, święty Sobór wzywa wszystkich, aby wymazując z pamięci przeszłość szczerze pracowali nad zrozumieniem wzajemnym i w interesie całej ludzkości wspólnie strzegli i rozwijali sprawiedliwość społeczną, dobra moralne oraz pokój i wolność.

Oraz:

"Zamysł zbawienia obejmuje również tych, którzy uznają Stworzyciela, wśród nich zaś w pierwszym rzędzie muzułmanów; oni bowiem wyznając, iż zachowują wiarę Abrahama, czczą wraz z nami Boga jedynego i miłosiernego, który sądzić będzie ludzi w dzień ostateczny"



Pytam sie czesto, czy gest JP2 w Assisi (Wlochy 1986) calowania koranu mozna uzasadnic "szacunkiem" wspomnianym w powyzszej rezolucji.
Czy tym samym "szacunkiem" mozna uzasadnic zbiorke pieniedzy "na tace" w kosciolach katolickich przez ksiezy na budowe meczetow,ktorzy uzasadniaja takie akcje twierdzeniem, ze wierzymy w koncu w tego samego Stworce,tylko "oni" robia to inaczej.
Jakie jest wasze zdanie do postawy KrK.
Ostatnio edytowano So sty 24, 2009 10:44 am przez Robertamigo, łącznie edytowano 1 raz
Robertamigo
Aktywny
 
Posty: 301
Dołączył(a): So gru 27, 2008 8:05 pm
Lokalizacja: BRD / Zory

Postprzez Smok » Pt sty 09, 2009 8:27 pm

Ja zasadniczo uważam działania KRK z obiektywnego punktu widzenia za niekoniecznie złe, natomiast biorąc pod uwagę swoistą ortodoksję chrześcijańską występującą w KRK to jest to niesamowita hipokryzja...
Smok
Aktywny
 
Posty: 239
Dołączył(a): Pn sie 06, 2007 9:41 pm

Postprzez Robertamigo » Pt sty 09, 2009 8:35 pm

smok,slystals juz o pojeciu-Synkretyzmu religijnego?
Dla ciebie wiara - moze jest pojeciem ogolnym.Dla chrzescijan wiara, to przyjecie ofiary Pana za twoje grzechy

Pozdrawiam serdecznie
Robertamigo
Aktywny
 
Posty: 301
Dołączył(a): So gru 27, 2008 8:05 pm
Lokalizacja: BRD / Zory

Postprzez Smok » Pt sty 09, 2009 8:50 pm

Słyszałem.

Sam mam taką wiarę, chodzi jednak o to że w Islamie też jest w jakiś sposób Bóg chociaż jest wiele błędów. Nie należy popierać tej religii, ale wiarę w Boga tak.

Nie sądzę jakoby ważna była jakakolwiek ortodoksja. Np. w Biblii jest napisane żeby nie składać pokłonu niczemu i nikomu. Natomiast jeśli ktoś spotyka się z Japończykiem i się mu kłania bo taki jest ich zwyczaj to moim zdaniem nie robi nic złego mimo że robi coś niby sprzecznego z Biblią. Dlatego nie popieram ortodoksyjnego podchodzenia do spraw związanych z innymi religiami, chociaż należy je przynajmniej częściowo potępić. Zasadniczo potępiam wszystkie religie za wyjątkiem ewangelicznego chrześcijaństwa ponieważ sam się uznałem za chrześcijanina odkąd powiedziałeś że chrześcijanina nic nie obowiązuje. :) Przy czym takie chrześcijaństwo nie wiem czy podpada jeszcze pod definicję religii...

Więc działania KRK potępiam i popieram jednocześnie jakby. Bo "mieć coś" do Islamu nie należy, ale popierać jakby nie należy też.

W każdym razie mam do KRK to że jest to kościół ortodoksyjny ale bardzo niekonsekwentnie. Stosuje ortodoksję tam gdzie chce ale już np. z czczeniem Maryi czy obrazów w ogóle nie jest ortodoksyjny.
Smok
Aktywny
 
Posty: 239
Dołączył(a): Pn sie 06, 2007 9:41 pm

Postprzez Robertamigo » Pt sty 09, 2009 9:03 pm

smoku, nie obraz sie,ani nie gniewaj sie.Mam dla ciebie szacunek taki sam jak dla innych wierzacych.
Ale to co piszesz to naprawde szczeka opada
:(

Klanianie sie ludziom ,ani tez oddawanie im czci, nie mozna porownywac do czczenia Jedynego Boga

Atrybuty islamu sa sprzeczne z Bogiem Biblijnym,wiec czemu nadal mieszasz dwie rzeczy , ktore nie maja z soba nic wspolnego?

Pozdrawiam serdecznie
Robertamigo
Aktywny
 
Posty: 301
Dołączył(a): So gru 27, 2008 8:05 pm
Lokalizacja: BRD / Zory

Postprzez Robertamigo » Pt sty 09, 2009 9:31 pm

Smok napisał(a):Sam mam taką wiarę, chodzi jednak o to że w Islamie też jest w jakiś sposób Bóg chociaż jest wiele błędów. Nie należy popierać tej religii, ale wiarę w Boga tak.


slyszales o demonach? wiesz ze one proboja "mieszac"


Pozdrawiam
Robertamigo
Aktywny
 
Posty: 301
Dołączył(a): So gru 27, 2008 8:05 pm
Lokalizacja: BRD / Zory

Postprzez Smok » Pt sty 09, 2009 10:05 pm

Ale chodzi Ci o to że należy potępiać np. kłanianie się Allahowi?

W ogóle jakie są sprzeczne z atrybutami Boga chrześcijańskiego atrybuty Allaha?
Smok
Aktywny
 
Posty: 239
Dołączył(a): Pn sie 06, 2007 9:41 pm

Postprzez Robertamigo » So sty 10, 2009 8:16 am

Smok napisał(a):Ale chodzi Ci o to że należy potępiać np. kłanianie się Allahowi?

W ogóle jakie są sprzeczne z atrybutami Boga chrześcijańskiego atrybuty Allaha?

Allah nie ma Syna.Koran przeczy ukrzyzowaniu Jezusa.
Wejdz na ten Link i sam poczytaj :
http://islam.own.pl/III.html

Pozdrawiam
Robertamigo
Aktywny
 
Posty: 301
Dołączył(a): So gru 27, 2008 8:05 pm
Lokalizacja: BRD / Zory

Postprzez Smok » So sty 10, 2009 10:31 am

Nie ja się po prostu z tym nie mogę zgodzić. Owszem, atrybuty są inne. Ale słowo Allah znaczy nic innego jak "jedyny Bóg", bez względu na to czym lub kim był "Allah" kiedyś, kto go czcił i jakie mu teraz przypisuje się atrybuty. Jeśli bym napisał książkę w której napisałbym że Bóg Ojciec o którym mówił Jezus jest np. kobietą, to czy to by oznaczało że mówię o innym bogu czy to by oznaczało że przypisuję temu Bogu nieprawdziwy atrybut?

Koran być może przypisuje Allahowi niewłaściwie atrybuty, ale wystarczy że mówi że jest to Bóg Izaaka i Jakuba żeby już było wiadomo że jest to ten Bóg, tylko z przypisanymi ewentualnie błędnymi atrybutami.

Z resztą, niektóre atrybuty Allaha akurat moim zdaniem są prawdziwe jeśli chodzi o prawdziwego Boga...

Z resztą po raz drugi, to nie jest pewna prawda np. że Bóg w Biblii jest jednym Bogiem w trzech osobach, Ojca, Syna i Ducha Świętego. Jest to pewna interpretacja z którą nie musi się zgadzać każdy chrześcijanin (przynajmniej wg poglądu który wyraziłeś kiedyś, że chrześcijanin nie musi nic).
Smok
Aktywny
 
Posty: 239
Dołączył(a): Pn sie 06, 2007 9:41 pm

Postprzez Robertamigo » So sty 10, 2009 12:56 pm

Przyjacielu, stanowisko ktore zajmujesz, to-synkretyzm religijny.
Czyli, wrzucanie wrzystkiego do jednego wora.
Jesli Bog z Bibli objawil nam sie pod postacia Jezusa,by umrzec za twoje grzechy, a bog z koranu-allah zaprzecza temu,wiec logicznie myslac-nie moga to byc te same istoty,przeciez Bog nie moze sobie sam zaprzeczac.


Smok napisał(a): ale wystarczy że mówi że jest to Bóg Izaaka i Jakuba żeby już było wiadomo że jest to ten Bóg, tylko z przypisanymi ewentualnie błędnymi atrybutami.


allah nie twierdzil ze jest Bogiem Izaaka i Jakuba. Muzulmanie identyfikuja sie z Ismaelem,twierdza ze to Ismael a nie Izaak mial byc ofiarowany.( Koran nie wymienia -kto byl ofiarowany. Mowi tylko o Synu Abrahama)- wiec znowu poslugiwanie sie klamstwem.
Smok napisał(a):
Z resztą, niektóre atrybuty Allaha akurat moim zdaniem są prawdziwe jeśli chodzi o prawdziwego Boga....

Naprzyklad?
Smok napisał(a):
(przynajmniej wg poglądu który wyraziłeś kiedyś, że chrześcijanin nie musi nic).


Piszac do ciebie te slowa,mialem lekkie obawy ze zrozumiesz je niewlasciwie.
Napisalem- Nie musi nic,On chce
To wcale nie oznacza ze nie musisz starac sie spodobac Bogu oraz trzymac pewnych nauk.
Jezus sam nas ostrzegal ze po nim przyjdzie wielu w jego imieniu , i zebysmy nie dali sie zwiesc falszywym filozofia.

pozdrawiam
Robertamigo
Aktywny
 
Posty: 301
Dołączył(a): So gru 27, 2008 8:05 pm
Lokalizacja: BRD / Zory

Postprzez Smok » So sty 10, 2009 1:15 pm

Robertamigo napisał(a):Przyjacielu, stanowisko ktore zajmujesz, to-synkretyzm religijny.

Właśnie że jest to zjawisko odwrotne do synkretyzmu. :) Synkretyzm tworzy nowe rzeczy, ja niszczę można powiedzieć.
bog z koranu-allah zaprzecza temu

Allah niczemu nie zaprzecza, ktoś napisał w koranie że Allah temu zaprzecza, a to jest różnica. Wystarczy że Allah znaczy jedyny Bóg i już Allah jest Bogiem, a co się mu potem przypisze to już inna sprawa...
To wcale nie oznacza ze nie musisz starac sie spodobac Bogu oraz trzymac pewnych nauk.

No ale jakich nauk, skąd mam wiedzieć które są prawdziwe? A nawet jeśli bym wiedział to skąd mam wiedzieć jak je interpretować?
Robertamigo napisał(a):
Smok napisał(a):
Z resztą, niektóre atrybuty Allaha akurat moim zdaniem są prawdziwe jeśli chodzi o prawdziwego Boga....

Naprzyklad?

Bóg w Biblii opisany jest jako posiadający intelekt, emocje oraz wolę. - Baaardzo naciągane.
Biblijny Bóg jest ograniczony swoją niezmienną i nieodmienialną naturą. Stąd Bóg nie może zrobić byle czego. - Z tym natomiast się zgadzam ale jawnie stoi to w sprzeczności z wszechmocą Boga którą jednak większość chrześcijan wyznaje i która rzekomo jest zaznaczona w Biblii. To tak trochę na marginesie.
Smok
Aktywny
 
Posty: 239
Dołączył(a): Pn sie 06, 2007 9:41 pm

Postprzez Robertamigo » So sty 10, 2009 1:49 pm

Tylko wiedza,informacja,daje ci mozliwosc rozrozniania-jesli jej nie masz wrzucasz wszystko do jednego wora. Wrzucajac zeczy do jednego worka ,nie tworzysz nic nowego
najwyzej chaos.

Nie wszystkie duchy sa od Boga, sa tez zwodnicze, ktore staraja sie pociagac ludzi za falszywymi naukami.

Pytasz ,skad masz wiedziec,jakie nauki sa prawdziwe.
nawroc sie szczeze do Pana Jezusa, on ci wskaze droge.
Zostaniesz napelnoiny Duchem Sw. i On bedzie cie prowadzil, zycie twoje zmieni sie na owocniejsze.
Pierwsze co zrobisz, to wezmiesz Biblie do reki, po to by poznac Slowa Tego ,Ktoremu zaufales.
A slowo to:
Hebr. 4:12
Bo Slowo Boze jest zywe i skuteczne, ostrzejsze niz wszelki miecz obosieczny.."

Piszesz:
Bóg jest ograniczony swoją niezmienną i nieodmienialną naturą. Stąd Bóg nie może zrobić byle czego.

Bog moze wszystko, ale mozesz byc pewny ze wykona to co zapowiedzial,poniewaz jest Bogiem prawdomownym.


allah nie jest prawdomowny,jest bogiem przebieglym (Sura 13,13)

Wiesz jak wyglada raj,wedlug koranu?
same przyjemnosci-dziewczyny,wino i miod.
Nie jest to jednak zeczywistym obrazem raju, allah przedstawiam raj w ten sposob, zeby zachecic ludzi do wiary w niego, czyli posluguje sie klamstwem.

Pozdrawiam
Robertamigo
Aktywny
 
Posty: 301
Dołączył(a): So gru 27, 2008 8:05 pm
Lokalizacja: BRD / Zory

Postprzez Smok » So sty 10, 2009 2:00 pm

Fakt, koran podaje strasznie błędne informacje. Np. ten raj to istny śmiech na sali.

Dziwi mnie jak JP2 mógł całować koran. Bardzo niebezpieczny gest. W sumie znaczy to nic innego jak to że papież uważa koran za słowo boże.

Pytasz ,skad masz wiedziec,jakie nauki sa prawdziwe.
nawroc sie szczeze do Pana Jezusa, on ci wskaze droge.
Zostaniesz napelnoiny Duchem Sw. i On bedzie cie prowadzil, zycie twoje zmieni sie na owocniejsze.

Ale ja już to zrobiłem... I jak na razie myślę jak myślę. :) I mam wrażenie że właśnie Bóg mnie prowadzi w tym myśleniu.
Smok
Aktywny
 
Posty: 239
Dołączył(a): Pn sie 06, 2007 9:41 pm

Postprzez Robertamigo » So sty 10, 2009 2:11 pm

Smok napisał(a):Fakt, koran podaje strasznie błędne informacje. Np. ten raj to istny śmiech na sali.

Dziwi mnie jak JP2 mógł całować koran. Bardzo niebezpieczny gest. W sumie znaczy to nic innego jak to że papież uważa koran za słowo boże..


Na to wyglada.
gdyby mial Syna w sercu-1Jana 5,12 Napewno by tego nie uczynil.
Jesli by Go mial ,nigdy by nie wypowiedzial zdania:" Mario ,oddaje sie caly tobie"

Smok napisał(a):Ale ja już to zrobiłem... I jak na razie myślę jak myślę. :) I mam wrażenie że właśnie Bóg mnie prowadzi w tym myśleniu.

Wiec ja dziekuje za to Panu,dalsze modlitwy ,to prosby o utwierdzeniu ciebie w wierze.
Sa tez inne duchy,ktorym ludzie ulegaja.Pismo mowi ze diabel krazy jak lew w kolo ciebie i chce cie wyrwac.Wiec uwazaj, sprawdzaj wszystko Pismem.Diabel jest mistrzem klamstwa.
Pozdrawiam
Robertamigo
Aktywny
 
Posty: 301
Dołączył(a): So gru 27, 2008 8:05 pm
Lokalizacja: BRD / Zory

Postprzez crusader » So sty 24, 2009 10:09 am

Ciekawa dyskusja, choc z podtekstem w temacie ;).

Kilka lat temu czytałem książkę, ale nie mogę sobie przypomniec tytułu. Pisana przez C.S.Levis (osobiscie bardzo go szanuję za poglądy) i to co mnie w niej zaskoczyło to, że autor napisał, że chrześcijanie, żydzi, muzułmanie i hindusi wierzą w tego samego Boga.
Lekki szok, ale może coś w tym jest.
crusader
 

Następna strona

Powrót do Dyskusje i polemiki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

Wymiana:

pozdrawiamy