Teraz jest Pt kwi 26, 2024 11:50 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

skąd wzięły się zajączki oraz jajka na okres Wielkiej Nocy?

Forum służy do dyskusji o charakterze polemicznym na różne tematy związane z teologią chrześcijańską.

Postprzez Smok » Pn mar 17, 2008 10:01 pm

Jaja to symbolizują nowe życie bo z nich się wykluwa piskle. Może kiedyś uważano że Jezus wykluł się z jajka jak zmartwychwstawał...... A zając to nie wiem skąd...
Smok
Aktywny
 
Posty: 239
Dołączył(a): Pn sie 06, 2007 9:41 pm

Postprzez admin » Pn mar 17, 2008 11:24 pm

Jajko jest zdrowe i specjaliści od zywienia zalecaja abysmy je jedli regularnie.
admin
Aktywny
 
Posty: 1545
Dołączył(a): Cz wrz 20, 2001 1:00 am

Postprzez leaf only » Wt mar 18, 2008 7:59 am

[...]
Ostatnio edytowano N maja 11, 2008 6:08 pm przez leaf only, łącznie edytowano 1 raz
leaf only
Aktywny
 
Posty: 747
Dołączył(a): Pt sie 04, 2006 8:20 pm

Postprzez johanna » Wt mar 18, 2008 9:38 am

leaf-ty mieszkasz na wsi?-bingo,ja też i fakt cały rok ludzie psioczą na kler,ale jak są święta to cuda cuda..
johanna
Aktywny
 
Posty: 142
Dołączył(a): N lut 17, 2008 5:52 pm

Postprzez hungry » Wt mar 18, 2008 10:11 am

leaf only napisał(a):Adminie - CHOLESTEROL!

Za cholesterol jest odpowiedzialna wątroba więc spoko bo podobno jaja są zdrowe bo zabijają komórki rakowe :D
Więc zgadzam się że trzeba je jeść często. A to mit jest tylko z tym cholesterolem :lol:
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez Baranek » Wt mar 18, 2008 12:15 pm

leaf only napisał(a):
A zajączki przykicały chyba z Niemiec. Mam nadzieję, że Luter ich nie wprowadził:)))))


Leaf - aż boję się myśleć co by było, gdyby się okazało że to jednak Luter albo Kalwin je przyprowadził. :):) - to tak w ramach miłości katolicko - protestanckiej - i tak to traktuj - z humorem.
Co do samego święcenia pokarmów, to po części zgadza sie z wami że przerodziło się to w bliżej nieokreślone i wręcz bajeczne poświęcenie (dla wielu ludzi).
Oczywiście katolik świadomie wierzący traktuje to inaczej - tj. jako znak tego, że także to co jemy pochodzi od Boga.
To też ciekawostka - że o ile do kościoła w niedzielę chodzi powiedzmy kilkadziesiąt procent katolików o tyle po święcone 99% polskiego społeczeństwa (lub coś obok tego). No i niestety owa ludowość przykryła niemal całkowicie pierwotny sens. I z tym mogę się zgodzić.
Baranek
 

Postprzez leaf only » Wt mar 18, 2008 9:49 pm

[...]
Ostatnio edytowano N maja 11, 2008 6:17 pm przez leaf only, łącznie edytowano 1 raz
leaf only
Aktywny
 
Posty: 747
Dołączył(a): Pt sie 04, 2006 8:20 pm

Postprzez Baranek » Śr mar 19, 2008 2:12 pm

Akurat co do święconego - to nie ma żadnego przykazania że trzeba to robić. Także w tym sensie to nie jest zobowiazanie. Można powiedzieć że jest to w 100% dobrowolne.
No a jeść - cóż - ja niestety też lubię... :)
Baranek
 

Postprzez mati408 » Cz mar 20, 2008 10:10 pm

Nie wiem czy u innych katolików też jest taki zwyczaj ale u mnie było kiedyś tak, że nie wolno było zacząć śniadania w niedzielę dopóki się czegoś poświęconego nie przegryzło.
Praktycznie było to straszne dla mnie jako dziecka, bo musieliśmy czekać na bardzo religijną ciotkę, która jedyna chodziła święcić pokarmy :lol: - taka to naprawde porządna, katolicka rodzina - przepis był przestrzegany :D - tylko skąd ten przepis?

a zajączek to chyba faktycznie z niemiec... Na Śląsku skąd pochodzi mój ojciec nawet się dawało prezenty "na Zajączka" - czyli na święta Wielkanocne.
mati408
 

Postprzez johanna » Pt mar 21, 2008 10:52 pm

dla mnie to jest tak,jaja,ale bez stukania i poza tym normalne jedzenie.
johanna
Aktywny
 
Posty: 142
Dołączył(a): N lut 17, 2008 5:52 pm

Postprzez hungry » So mar 22, 2008 11:29 am

johanna napisał(a):dla mnie to jest tak,jaja,ale bez stukania i poza tym normalne jedzenie.

Dla mnie podobnie :) bez stukania, kropienia po prostu wielkanocne śniadanie potrawa jajeczno-chrzanowa-wędliniarska (pyszota-rodzinna potrawa z kresów wschodnich dawnej Polski ziemie dzisiejszej Ukrainy) PLUS ćwikła.
Życzę Wam wszystkim więcej radości z faktu naszego zbawienia w zmartwychwstałym Jezusie który żyje na wieki wieków i zasiadł w świątyni w niebie a nie znamy Go już wg. ciała ale oczekujemy że przyjdzie po swój kościół który jest jak mądre panny oczekujące swego Oblubieńca aby gdy przyjdzie wyjść mu na spotkanie. Ci których imiona są zapisane w księdze życia Baranka w niebie i którzy dziś piorą swoje szaty we krwi baranka, sprawując swoje zbawienie z bojaźnią i ze drżeniem. I nie będą to ani protestanci ani katolicy :) ale Ci którzy narodzili się nie z krwi ani z cielesnej woli, ani z woli mężczyzny ale będą to Ci wszyscy co stali się dziećmi Bożymi przez wiarę w Jego imię, na które zegnie się wszelkie kolano istot niebieskich, ziemskich, podziemnych i wyzna wszelki język że Jezus Chrystus jest Panem ku chwale Boga Ojca. Wszystkim Wam dedukuję tę pantomimę:
"Jezus żyje !!! (Jesus lives)"
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez admin » So mar 22, 2008 11:08 pm

Ponoc zwyczaj swiecenia jajek w Polsce nie ma wiecej niz 100 lat. Uslyszalem to dzisiaj w TV.
admin
Aktywny
 
Posty: 1545
Dołączył(a): Cz wrz 20, 2001 1:00 am

Postprzez hungry » N mar 23, 2008 10:54 pm

admin napisał(a):Ponoc zwyczaj swiecenia jajek w Polsce nie ma wiecej niz 100 lat. Uslyszalem to dzisiaj w TV.

a lanie wody z jajeczka? :P
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Re: skąd wzięły się zajączki oraz jajka na okres Wielkiej No

Postprzez ELWIRA » Śr kwi 16, 2008 1:25 pm

[quote="Adam Golebiewski"]ciekawi mnie, czy wiecie dlaczego w okresie wielkanocnym pojawia się czas na "zająca" oraz na pisanki?
Czy jest to tylko polska tradycja i to tylko ludowa tradycja, czy może jest to również praktykowane w krajach zachodnich?[/quote]
Pojawia sie czas na zajaca oraz pisanki poniewaz nie ma go dla Chrystusa.
Jest to zwyczaj pochodzacy z czasow poganskich - takze czy polski czy inny - nie ma to zadnego znaczenia - chyba , ze tylko dla tych , ktorzy szukaja poza Chrystusem
ELWIRA
 

Następna strona

Powrót do Dyskusje i polemiki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron