Teraz jest Cz mar 28, 2024 3:26 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Jeden Bóg, skąd tak wiele Religii ?

Forum służy do dyskusji o charakterze polemicznym na różne tematy związane z teologią chrześcijańską.

Postprzez Hauer » N gru 25, 2005 10:44 am

cro, moze by tak w innym wątku o tym porozmawiac? Jest np. wątek poswięcony kultowi Marii...
http://forum.chrzescijanin.pl/viewtopic.php?t=887
zapoznaj sie, może nie ma sensu po raz kolejny pizac tego samego?

Aż żal serce sciska jak sie czyta to co wypisujesz...

1) "Nie będizesz miał bogów..." ...czy chodzi o nazwę? Mnie kiedyś uczono, ze mozan złamac to przykazanie nawet oglądając TV czy jadac na wycieczkę w góry.
2) Nie "trzcij" tylko "czcij"
3) Czy 3 przykazanie nakazuje stawiać rodziców przed Bogiem czy tez ponad nim?
4) Czy Marja jest matką Boga? Kontrowersyjny pogląd. Może go jakos uzasadnisz? Od razu uprzedzam, ze bedizesz miał spore kłopoty z przekonaniem większosci na tym forum do swojego zdania.
5) "Jezus pod krzyżem zawierzył Jej losy całego śwat" bardz daleko idacy wniosek... bardzo daleko... czy mozesz powiedziec skad ci się wział?
Bo ja czegos takiego w ew. Jana nie znalazłem.

Serdecznie pozdrawiam :)
Hauer
 

Postprzez Gunther » Pn gru 26, 2005 7:56 pm

cro napisał:
No tak ktoś napisze a 1 Przykazanie. Matka Boska i Święci nie są Bogami więc to alkurat nie jest argument. Pozdrawiam serdecznie.

Rozumiem, że to przykazanie jest dla Ciebie bardzo proste. Wynika to tylko chyba z niewiedzy - kiedy niewiele wiemy wszystko wydaje się proste. Taki paradoks. Im wiemy więcej tym rzeczywistość jest bardziej skomplikowana. Ale do rzeczy.
1. Słowo przetłumaczone przez kilka osób tutaj jako "przede mną" to hebrajskie panijim. Nie koniecznie musi ono oznaczać "przede [mną]". Może też oznaczać "obok [mnie]" - tak też przetłumaczone w Biblii Warszawskiej i Biblii Tysiąclecia. Nie chodzi więc o to by mieć bogów zamiast lub przed Jahwe, ale obok. Czytając Księgi prorockie można łatwo zauważyć, że Izraelici grzeszą nie czcząc pogańskich bogów zamiast Jahwe, ale czcząc ich oprócz Jahwe (jako swego rodzaju "dodatek" do Niego)
2. Czy rzeczywiście istnieją inni bogowie? Sama Biblia mówi, że nie istnieją: "Słuchaj Izraelu, Jahwe jest Bogiem. Jahwe jest jeden (jedyny)". Problemem w czczeniu innych bogów jest pozostawanie w oszustwie - kłamstwie. Bóg nie chce abyśmy żyli w kłamstwie, żebyśmy oddawali cześć nieistniejącym bóstwom.
3. Słowo "bogowie" w tym wersecie to elohim. Tym słowem określa się w Biblii Hebrajskiej samego Jahwe. Bywa jednak, że są nim określani bogowie pogańścy, a nawet istoty niebieskie (aniołowie; jak w Psalmie 8, 6). Można zadać sobie pytanie o co konkretnie chodzi w tym przykazaniu. W mojej opinii najlepsza interpretacja to ta w której bogiem staje się wszystko, czemu oddajesz cześć. Każda osoba, ale też każda inna rzecz (np. pieniądze, praca, nauka itp).
"Nie będziesz miał Bogów cudzych przede mną". Nikt nie stawia Maryji i innych świętych przed Bogiem.

Mam nadzieję. Bez wątpienia jednak wielu stawia ich obok Boga.
bo 3 przykazanie brzmi "Trzczij ojca swego i matkę swoją". Natomiast Maryja jest Matką Boga i chociażby z tej racji należy się Jej oddawanie trzci.

Czci - jak już zauważył Hauer.
Maria nie jest moją matką, a to przykazanie nie odnosi się do rodziców w ogólności, a do rodziców podmiotu przykazania. W tym przypadku chodzi o cześć (czy też szacunek) dla moich rodziców.
Problem "matki Boga" jest dość skomplikowany. Na prawdę uważasz, że Maria urodziła Boga? Ze nie istniał On zanim Go urodziła?
Jezus pod krzyżem zawierzył Jej losy całego śwat. No a na koniec myślę że liczne objawienia potwierdzają zasadność tego Kultu.

Możesz pokazać mi fragment Biblii, który to opisuje?
A jeśli chodzi o "liczne objawienia" to wielu z nich sam KRK nie uznał, inne przezeń uznane budzą liczne wątpliwości. Ponadto takie objawienia trudno uznać za dowód. Także hinduizm, czy nawet buddyzm (a więc religia bez Boga) mają swoje objawienia i swoje cuda. Czy są to religie prawdziwe na tej podstawie?
Gunther
 

Postprzez Gunther » Wt gru 27, 2005 12:09 pm

Yasha wiem, że znacznie lepiej ode mnie znasz hebrajski. Nie ma co ściemniać... Ja tam ledwo te literki składam, więc poszedłem na skróty i zajrzałem do Stronga
W każdym razie odnoszę wrażenie, że w swoim poście nie napisałaś (co do meritum) nic innego niż ja. Nie ma znaczenia, czy przed, czy obok, chodzi o to aby Bóg był Jedyny w naszym życiu.
Odnośnie "innych bogów", kwestię tą rozwiązuje Izajasz w 44, 6 -

Strasznie lubię, jak dowodzisz na podstawie Biblii Hebrajskiej. Większość współczesnych chrześcijan zacytowałaby prędzej Pawła:
"Co więc dotyczy spożywania mięsa, składanego w ofierze bałwanom, wiemy, że nie ma bożka na świecie i że nie ma żadnego innego boga, oprócz jedynego" (1Kor 8, 4) - o ile w ogóle byłaby w stanie cokolwiek zacytować. Ty jednak jesteś jak Apollos - doskonale znająca Pisma (oczywiście Hebrajskie, choć wiem, że NT też).
O kurcze ale kadzę....
:oops:
Gunther
 

Postprzez Jacek.K. » Wt gru 27, 2005 9:56 pm

cro napisał(a):To tak jakby ktoś się zapytał który Mercedes jest lepszy czerwony czy czarny a mamy dwa takie same modele. :) Przecież to jesne wszystko jest kwestią gustu i indywidualnego wyboru. A tak na serio to Bóg jest jeden ale można dojść do Niego różnymi ściekmi. Pozdrawiam
-Radek

Mateusza 7:13-14
13 „Wchodźcie przez ciasną bramę: gdyż szeroka i przestronna jest droga prowadząca do zagłady i wielu jest tych, którzy nią wchodzą, 14 natomiast ciasna jest brama i wąska droga prowadząca do życia i niewielu jest tych, którzy ją znajdują.
Jacek.K.
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pn gru 12, 2005 4:28 pm
Lokalizacja: Kraków

Postprzez cro » Śr gru 28, 2005 6:11 am

Jacku wierzysz w coś takiego jak determinizm? Czyli po krótce "My zostaniemyZbawieni a inni nie". A wogóleprzecież Zbawienie jest Jedną Wielką Tajemnicą. Pozdrawiam.
cro
 

Postprzez Jacek.K. » Śr gru 28, 2005 8:53 am

Hebr. 11:6
6 A bez wiary nie można się mu podobać, Bo kto przystępuje do Boga, musi wierzyć, że on istnieje i że nagradza tych, którzy go pilnie szukają.
Jacek.K.
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pn gru 12, 2005 4:28 pm
Lokalizacja: Kraków

Postprzez cro » Śr gru 28, 2005 7:45 pm

Jacku wszyscy chrześcijanie bez wyjątku wierzą w jednego Boga i kochają Jezusa, więc nie rozumiem o co to całe zamieszanie, dziwne tematy w stylu "czy katolicy to jeszcze chrześcijanie". Kiedyś na forum ewangelickim przeczytałem że nie ma ludzi idealnych, kazdy z Nas jest grzeszny więc myślę że grzechy katolików tez będą im wybaczone. Specjalnie napisałem im bo sam już nie czuję się katolikiem, to co mnie odrzuca od tego kościoła to materializm i pogoń za pieniądzem. Jednak nawet tam potrafiłem odnaleźć wiele pozytywów. Myślę że nasz osobisty kontakt z Bogiem to indywidualna sprawa każego człowieka i nie potzrzebny nam jest do tego żaden kościół. Pozdrawiam.
-Radek
cro
 

Postprzez Jacek.K. » Śr gru 28, 2005 10:15 pm

cro napisał(a):Jacku wszyscy chrześcijanie bez wyjątku wierzą w jednego Boga i kochają Jezusa, więc nie rozumiem o co to całe zamieszanie
-Radek

Dla lepszego zrozumienia proszę przeczytajmy przypowieść, którą podał Jezus.
Wynika z niej, że nie liczą się słowa tylko czyny.

Mateusza 21:28-31
28 „Jak myślicie? Pewien człowiek miał dwoje dzieci. Podchodząc do pierwszego, rzekł: ‚Dziecko, idź dzisiaj pracować w winnicy’. 29 Ono, odpowiadając, rzekło: ‚Chętnie, panie’, ale nie przyszło. 30 Przystępując do drugiego, rzekł to samo. Na to ono rzekło: ‚Nie chcę’. Potem zrobiło mu się żal i poszło. 31 Które z tych dwojga wykonało wolę ojca?” Rzekli: „To drugie”. Jezus powiedział do nich: „Zaprawdę wam mówię, że poborcy podatkowi i nierządnice idą przed wami do królestwa Bożego.

Jeżeli będziemy żyć nie starając się dokładnie poznać zamierzeń Boga, możemy zacząć robić rzeczy niestosowne.

Rzymian 1:28
28 A ponieważ nie podobało im się zważać na Boga według dokładnego poznania, Bóg wydał ich w stan umysłu niegodny upodobania, aby czynili to, co niestosowne,

Możemy mieć gorliwość dla Boga, ale jeżeli nie będzie ona poparta dokładnym poznaniem ustanowimy własną.

Rzymian 10:2,3
2 Zaświadczam im bowiem, że mają gorliwość dla Boga, ale nie według dokładnego poznania; 3 bo nie znając prawości Bożej, lecz starając się ustanowić własną, nie podporządkowali się prawości Bożej.

Przypomnijmy, że Jezus nazwał Piotra Szatanem. My również jeżeli myślimy po ludzku a nie po Bożemu stajemy się Antychrystami, świadomymi lub nie współpracownikami Szatana.

Mateusza 16:23
23 On zaś, odwróciwszy się, rzekł do Piotra: „Zejdź mi z oczu, Szatanie! Jesteś dla mnie zgorszeniem, gdyż nie myślisz po Bożemu, lecz po ludzku”.

Jeżeli nie podejdziemy poważnie do orędzia Bożego przekręcimy je ku swej własnej zgubie.

2 Piotra 3:16
16 wypowiadając się o tych rzeczach, jak to też czyni we wszystkich swych listach. Są w nich jednak pewne sprawy trudne do zrozumienia, które ludzie nieuczeni i niestali przekręcają — podobnie jak pozostałe Pisma — ku własnej zgubie.

Tak postępując czynem udowadniamy, że nie kochamy Boga, tylko jego przeciwnika Szatana.

1 Jana 5:3,4
3 Bo miłość do Boga polega na tym, że przestrzegamy Jego przykazań; a przecież jego przykazania nie są uciążliwe, 4 ponieważ wszystko, co się narodziło z Boga, zwycięża świat. A to jest zwycięstwo, które zwyciężyło świat: nasza wiara.
Jacek.K.
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pn gru 12, 2005 4:28 pm
Lokalizacja: Kraków

Postprzez cro » Śr gru 28, 2005 10:27 pm

Mam nadzieję że nikt tego noie przeczytał :) sorki.
cro
 

Postprzez darq » Pt gru 30, 2005 9:43 am

Jacku.K, mam wielką prośbę jako moderator. Ponieważ jest to forum _dyskusyjne_, prosze byś zabierał głos i (ewentualnie) popierał go cytatami z Bożego Słowa. Samo cytowanie Biblii, mimo zapewne twoich szczerych motywacji jest na forum dyskusyjnym conajmniej zastanawiające. I mam coraz większe wrażenie, że zwyczajnie nas troolujesz.
Prosze o poprawe :)
darq
moderator
 
Posty: 1058
Dołączył(a): Wt gru 11, 2001 1:00 am
Lokalizacja: mielec.kz.pl

Postprzez cro » Pt gru 30, 2005 4:43 pm

Jacek świetnie. Napisz mi w takim razie ilu z ucznów było protestantami ilu ewangelikami a ilu zielonoświątkowcami. Który z apostołów był pierwszym pastorem a który zbudował pierwszy zbór. Pozdrawiam.
cro
 

Postprzez Hauer » N sty 01, 2006 4:40 pm

Wszyscy uczniowie byli protestantami i zielonoswiatkowcami.
1) "protestowali" to znaczy sprzeciwili się skorumpowanym kapłanom nastawionym na wyciaganie od ludzi pieniędzy.
2) w dniu zielonych swiąt otrzymali ducha świętego, a w czasie swojej działalności korzystali z jego darow, zabiegali o nie itp.
3) nie wiem, który zbudowąl pierwszy "zbór". Oni ich raczej nie budowali. Zakładali kościoły w kolejnych miastach, gdzie chrzscijanie spotykali się po domach, a nauczali w synagogach.

...cro...rozsmieszają mnie juz Twoje pytania :)
Hauer
 

Postprzez cro » N sty 01, 2006 6:43 pm

Hauer napisał(a):Wszyscy uczniowie byli protestantami i zielonoswiatkowcami.
1) "protestowali" to znaczy sprzeciwili się skorumpowanym kapłanom nastawionym na wyciaganie od ludzi pieniędzy.
2) w dniu zielonych swiąt otrzymali ducha świętego, a w czasie swojej działalności korzystali z jego darow, zabiegali o nie itp.
3) nie wiem, który zbudowąl pierwszy "zbór". Oni ich raczej nie budowali. Zakładali kościoły w kolejnych miastach, gdzie chrzscijanie spotykali się po domach, a nauczali w synagogach.

...cro...rozsmieszają mnie juz Twoje pytania :)

Hauer o ile wiem to historia Wszego Kościoła zaczęła się od Martita Luttra, dalej Kościół Anglikański powstał dlatego że Papież nie chciał dać rozwou Królowi Angielskiemu. Co jeszcze?? Kościół Ewangekiczny w USA to jeden wielki Shit tylko po to żeby wyciągnąć jak najwięcej kasy od ludzi. Oto mi chodzi. Gdzie w tym wszystkim poszukiwanie Boga. Równie dobrze ja dzisiaj mógłbym ogłosić że miałem objawienie i Bóg kazał mi założyć na Ziemi swój kościół. Ten temat mozna spłentować tym że wierzymy w Boga a nie w kościół wieć nie ma znaczenia do jakieo należymy. Pozdrawiam.
-Radek
cro
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dyskusje i polemiki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron