Teraz jest Cz mar 28, 2024 4:59 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Sprzeczność miedzy Mateuszem i Markiem a Łukaszem????

w codziennym życiu chrześcijanina

Sprzeczność miedzy Mateuszem i Markiem a Łukaszem????

Postprzez daniel987 » Pt sty 11, 2008 10:10 am

Witam
Zacząłem czytać Pismo św. (Biblie tysiąclecia) od niedawna i mam jeden problem.
Mianowicie w Księdze Mateusza 27,44 i Marka 15,32 jest mowa o tym że dwóch współukrzyżowanych "Łżyło"
z Pana Jezusa.
A w Księdze Łukasza 23,39-43 jest napisane że tylko jeden z nich mu urągał, a drugi wstawił się za Panem Jezusem i poprosił
go o wspomnienie w raju.
Jak można wytłuwaczyć te dwie sprzeczności???
Z Mateusza 27,38 wiemy że było tylko dwóch ukrzyżowanych z Panem Jezusem, tak że nie mogło być np. trzeciego o którym
by mógł pisać Łukasz.

Dzięki

Pozdrawiam
Daniel
daniel987
 

Postprzez Dzidek » Pt sty 11, 2008 2:59 pm

Witaj. W relacji ewangelistów nie ma sprzeczności. Każdy z nich skupiał się na innym elemencie, na inne wydarzenie zwracał uwagę. I tak Łukasz zwraca szczególną uwagę na przemianę łotra i jego świadectwo (to było dla niego ważne), podczas gdy Marek skupia się tylko na tym, że ludzie urągali Jezusowi. Można to przyrównać do relacji świadków wypadku drogowego - rzadko kiedy dwie relacje są zbieżne, czasem można odnieść wrażenie, że dwoje ludzi mówi o zupełnie innych wydarzeniach.
A teraz propozycje, jak mogła wyglądać sprawa na krzyżu:
1. Pierwotnie jeden i drugi łotr urągał Jezusowi (co odnotowuje Marek), następnie jeden się opamiętał (co odnotowuje Łukasz)
2. Było tak jak podaje Łukasz - Marek po prostu skupia się na tym, że nawet złoczyńcy urągali Jezusowi (dla Marka nie ma znaczenia, że czynił to tylko jeden)
Dzidek
Aktywny
 
Posty: 175
Dołączył(a): Cz cze 14, 2007 12:58 pm

Problem świata...

Postprzez pisarczyk » Pn lut 04, 2008 1:42 pm

Widzisz, daniel987, jak łatwo to wytłumaczyć- zrobił to Dzidek. Ja zgadzam się z tym. Czytałem kiedyś dramat S. Becketta "Czekając na Godota" i tam pada zupełnie takie samo pytanie. Świat potrzebuje więc oświecenia i usłyszenia PRAWDZIWEJ EWANGELII. A to, co oferuje się ludziom jest nie do wytrzymania, np. ewangelia według Judasza :o
No, szkoda jeszcze, że świat nie dodał sobie "według świętego Judasza".
Świat atakuje Boga, jak tylko może. Ale to się kiedyś skończy, Bóg to obiecał. Pomyślmy chociażby o "kodzie Leonarda da Vinci". Śmiać się czy płakać? Jan apostoł nie był mężczyzną, ale była to przebrana Maria Magdalena. Oto co oferuje świat, to, co podsuwa szatan, żeby wyśmiać JEDYNEGO PRAWDZIWEGO KRÓLA! Pan Jezus więc miał żonę, co za brednie i głupoty. PRECZ Z TYM!!!
pisarczyk
 
Posty: 11
Dołączył(a): Wt paź 09, 2007 2:21 pm
Lokalizacja: Łódź


Powrót do Pismo Święte

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron