Teraz jest Cz mar 28, 2024 6:30 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

czemu nie ma celibatu w innych Kosciolach poza katolickim?

w codziennym życiu chrześcijanina

Postprzez Leszek Włodarczyk » Cz lut 01, 2007 1:03 pm

....
Ostatnio edytowano N mar 23, 2008 2:06 pm przez Leszek Włodarczyk, łącznie edytowano 1 raz
Leszek Włodarczyk
 

Postprzez axanna » Cz lut 01, 2007 2:48 pm

Obawiam sie, ze zaraz zjawi sie tu meritus i zacznie sie to co zawsze - poplatanie z pomieszaniem. 8)
Ale poki co, chce zacytowac pare wersetow Biblijnych(oczywiscie nie wszystkie), gdzie sa wskazowki do stanu cywilnego wierzacych.

1Tm 3:2 Bw "Biskup zaś ma być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, umiarkowany, przyzwoity, gościnny, dobry nauczyciel,"

1Kor 7:9 Bw "Jeśli jednak nie mogą zachować wstrzemięźliwości, niechaj wstępują w stan małżeński; albowiem lepiej jest wstąpić w stan małżeński, niż gorzeć."

Pozdrawiam :wink:
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez Leszek Włodarczyk » Cz lut 01, 2007 5:01 pm

....
Ostatnio edytowano N mar 23, 2008 2:03 pm przez Leszek Włodarczyk, łącznie edytowano 1 raz
Leszek Włodarczyk
 

Postprzez axanna » Cz lut 01, 2007 5:16 pm

Kingusia8986 napisał(a):Ksiadz w niektorych przypadkach pastor powinien byc oddany tylko Bogu. Jemu cos slubowal i obiecal.

Moim zdaniem, żona, rownież oddana Bogu, wcale nie byla by dla ksiedza, czy pastora "kula u nogi", lecz "pomoca dla niego odpowiednia"/ks.Rodzaju/. I to o wiele bardziej odpowiednia niz, powiecmy, konkubina, albo w najlepszym wypadku, gospodyni domowa. Nie zgodzisz sie, Kingusiu?
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez axanna » Pt lut 02, 2007 11:27 am

Kingusia8986 napisał(a):Nie zgadzam sie bo nadal uwazam ze skoro ktos bierze sobie jedna zone powinien byc jej wierny tak samo jesli ksiadz slubuje Bogu posluszensto jest mu oddany. Wiadomo ze tylko duchowo ale tylko Bogu.

Przede wszystkim, nie tylko ksiadz ma slubowac Bogu posluszenstwo, lecz kazdy czlowiek. I nie tylko slubowac, lecz naprawde sluby swoje wypelniac. Czyli, jesli slubujesz posluszenstwo - masz byc poslusznym i to dotyczy kazdego. A jesli slubujesz bezżenstwo, to masz zachowac celibat. I to tez dotyczy kazdego, a nie tylko ksiedza.
Inna sprawa, to ta, ze Bog od nikogo tego bezżenstwa nie wymaga i jest to tylko i wylacznie wewnetrzny przepis, wydumany przez zwierzchnikow kosciola katolickiego, juz mniejsza z tym, w jakim celu. Nie ma on nic wspolnego z wola Boza, ktora On objawil w swoim Slowie i wskazuja na to, choc by podane wyzej wersety.


Luter nie godzac sie na kupowanie odpustow bardzo dobrze zrobil nie przecze ale za to wprowadzil takze swoje zasady. Gdzie pierwszy czyn czyli zniesienie kupowanie odpustow przyciemnilo jego kolejne ktore juz nie byly zgodne z Kosciolem Katolickim.


No wiesz, kingusiu, a od kiedy to dzieci Boze maja sie wzorowac na kosciele katolickim, a nie na Slowie Bozym, ktore jest lamane na kazdym kroku we wspomnianym przez ciebie kosciele?

Pozdrowka :wink:
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez darq » Pt lut 02, 2007 12:22 pm

Może ja przeniosę ten temat do działu 'dyskusje i polemiki', bo widzę, że to, iż znajduje się w dziele 'Pismo Święte' nie zobligowało do trzymania się dyscypliny. Kingusia8986 jest świeża i niedoświadczona jeśli chodzi o forum więc wyjaśniam, że w tym dziale rozmawiamy w oparciu o Pismo Święte. Więc zachęcam do studium Biblii na temat celibatu. Nie rozumiem więc co ma ją do rzeczy "argumenty":
Uwazam ze konflikt z papiezem o wielozenstwo jest smieszny komus zachcialo sie kilku zon bo kazda kolejna go nudzila. A kiedy papiez nie zgodzil sie na to wyniklo wielkie poruszenie. Przeciez do tamtego czasu bylo dobrze. Luter nie godzac sie na kupowanie odpustow bardzo dobrze zrobil nie przecze ale za to wprowadzil takze swoje zasady. Gdzie pierwszy czyn czyli zniesienie kupowanie odpustow przyciemnilo jego kolejne ktore juz nie byly zgodne z Kosciolem Katolickim.

Jak rozumiem masz na myśli Kościół Anglikański?
Co to ma wspólnego z zacytowanymi fragmentami Bożego Słowa? Doprawdy chyba choroba mnie zmogła bardziej niż myślałem i nie kojarzę :)

Co Pismo mówi o celibacie?
Że Bóg niektórych obdarza tym, zapewne wspaniałym darem, lecz większość ludzi ma "standardowe" powołanie do małżeństwa. Osobiście uważam, że jest to jedno z piękniejszych i wartościowych powołań (małżeństwo ):) Nie mniej apostoł Paweł pisze o zaletach celibatu. Podaje też, że jeśli ktoś nie ma tego daru niech na siłę nie trwa w bezżeństwie tylko niech się żeni.
Nakładanie obowiązku celibatu jest więc przeciwne Pismu. Świadectwo Bożego Słowa stwierdza, że chociażby Piotr miał żonę (bo jeszcze nie spotkałem tak świętego mężczyzny, który wziąłby sobie teściową bez żony, z reguły teściowa jest "do kompletu" z żoną :) ). Także inni słudzy Boga (apostołowie, misjonarze, ewangeliści) mieli żony.
Fragment o biskupie niektórzy interpretują, że tu chodzi o to, by miał on jedna żonę, a nie dwie na raz (czyli że jest to wers przeciw wielożeństwu). Nawet przyjmując taką interpretację widzimy, że powołani do służby Kościołowi mogą mieć rodziny.
Ze swojego doświadczenia wiem, że żona jest bardzo "pomocna" w służbie.
darq
moderator
 
Posty: 1058
Dołączył(a): Wt gru 11, 2001 1:00 am
Lokalizacja: mielec.kz.pl

Postprzez darq » Pt lut 02, 2007 2:26 pm

Chyba już załapałem. Moje podkreślanie żeś świeży użytkownik forów, ma na celu chronienie twojej osoby (i dotyczy tylko twoich doświadczeń z tego typu formą dyskusji). Nie interesuje mnie ani twój wiek, wykształcenie, iloraz ani doświadczenie życiowe. Gdybyś nie napisała, że po raz pierwszy korzystasz z forum, to nie byłbym pobłażliwy, tylko za naruszenia zasad bym banował, a tak korzystam z możliwości, by ciebie i innych czegoś nauczyć, np.: trzymania się tematu, gdy dyskusja odchodzi na boczny tor - założenia nowego tematu, zakładania tematów we właściwych działach, etc.
Okey, postaram się zostawić w spokoju, tak byś nie czuła się osaczona.
darq
moderator
 
Posty: 1058
Dołączył(a): Wt gru 11, 2001 1:00 am
Lokalizacja: mielec.kz.pl

Postprzez Leszek Włodarczyk » Pt lut 02, 2007 2:51 pm

...
Ostatnio edytowano N mar 23, 2008 7:33 pm przez Leszek Włodarczyk, łącznie edytowano 1 raz
Leszek Włodarczyk
 

Postprzez axanna » Pt lut 02, 2007 3:02 pm

Kingusia8986 napisał(a):Cieszy mnie Twoja "dojrzala" postawa Darq. Przez to ze mam inny poglad uwazasz mnie po raz kolejny za niedojrzala osobe? przykre doprawdy. Nigdy sie nie zgodzimy bo macie inne poglady ja rowniez. Wiadomo lepiej jest miec wszystko w zasiegu reki. Zadnego wyrzeczenia. Bog powoluje kazdego prawda ale nie kazdemu daje laske kaplanstwa. Chcialam porozmawiac o roznicach a nie o wytyczaniu bledow. Czlowiek jest omylny upada ale ma szanse sie poprawic podniesc i isc dalej. Dziekuje za odp. Pozdrawiam serdecznie:))

Kingus, nikt ciebie nie uwaza za niedojrzala, co Ty tez mowisz?
Dlaczego tak sie oburzasz, bo sie nie zgadzamy? A nie bierzesz pod uwage, ze to wlasnie z Bogiem sie nie zgadzasz? Bo, jesli zauwazylas, twoi oponenci, a w tym i ja :) , wlasne zdanie opieraja na Slowie Bozym. Lecz na czym Ty opierasz swoje zdanie - bo ci twoja religia tak "nakazuje"? Prosze tylko, zebys nad tym zastanowila.
Buziaczki gorace dla ciebie :P :P :P
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez axanna » Pt lut 02, 2007 4:20 pm

Po przeczytaniu calego Listu, nic sie nie zmienia. A jesli tak uwazasz, to prosze, podaj (najlepiej "caly fragment"), gdzie Bog stawia wymagania celibatu od kogokolwiek. Skoro utrzymujesz, ze to Boza wola, to poprzyj to Slowem.
Pozdrowka.
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Następna strona

Powrót do Pismo Święte

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron