Teraz jest Wt mar 19, 2024 6:50 am Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Irlandia. Historia chrześcijaństwa

Co i dlaczego warto obejrzeć?

Irlandia. Historia chrześcijaństwa

Postprzez ANZTZ » Cz gru 17, 2020 4:11 pm

Witam,
na imię mam Michał,z wykształcenia archeolog, mieszkam w Irlandii i jestem autorem kanału o historii Irlandii, pt. Archeologia Nie z Tej Ziemi. Historia Irlandii po części jest związana z chrześcijaństwem i, pozwolicie, że od czasu do czasu będę tutaj dodawał filmy z mojego kanału, które tycza się rozwoju kultury i religii chrześcijańskiej na Zielonej Wyspie. Oto pierwszy z nich, przy okazji możecie się zapoznać z innymi filmami.

Archeologia Nie z Tej Ziemi 31 - Monaster V-XII wiek
Pierwotnie monaster albo monastyr (ze staroruskiego od gr. μοναστήριον monasterion) w Kościołach wschodnich oznaczał zespół oddzielnych pomieszczeń mieszkalnych mnichów objętych klauzurą (łac. clausus – zamknięty), w późniejszym okresie termin ten nabrał znaczenia odpowiadającemu klasztorowi w chrześcijaństwie zachodnim.
Życie monastyczne w Irlandii wprowadził Święty Patryk. Była to wówczas w zachodniej Europie tendencja niezwykła. Monastycyzm w Irlandii od początku odgrywał ważną, choć nie dominującą rolę. Po śmierci św. Patryka znaczenie klasztorów jeszcze bardziej wzrosło. W ciągu wieku starsze klasztory założone przez św. Patryka zostały zastąpione przez znaczące ośrodki religijne i naukowe. Ostatecznie Irlandia stała się wyjątkowym krajem w chrześcijańskim świecie. Jej najważniejsze kościoły podlegały hierarchii monastycznej.

Nie należy wyobrażać sobie klasztoru irlandzkiego z V-VI wieku tak jak jednego z wielu wielkich klasztorów średniowiecznych na kontynencie. Wyglądem bardziej przypominał on osady monastyczne w dolinie Nilu czy na wyspie Lerins niż klasztor w Monte Cassino lub Clairvaux. Nawet łacińskie słowo monasterium (klasztor), zapożyczone w irlandzkim jako muintir, nie odnosi się do zabudowań, ale do wspólnoty - zgromadzenia.

https://youtu.be/-G2IATdH1nA
ANZTZ
 
Posty: 1
Dołączył(a): Cz gru 17, 2020 4:08 pm

Powrót do Film

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron