Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:51 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Kościół Chrystusa jest jeden

Forum służy do dyskusji o charakterze polemicznym na różne tematy związane z teologią chrześcijańską.

Kościół Chrystusa jest jeden

Postprzez krzysiekniepieklo » Wt gru 03, 2019 12:00 am

Jestem katolikiem po sześćdziesiątce. Przez wiele lat wkładali mi do głowy swoje katolickie nauki. Dzisiaj do tych nauk mam bardzo dużo zastrzeżeń.
Mt 23
8 Otóż wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. 9 Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. 10 Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus. 11 Największy z was niech będzie waszym sługą. 12 Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.

Jezus powiedział, że Nauczyciel jest Jeden. Skoro jest Jeden nauczyciel, to i nauka jest tylko jedna.
Wychodzę z założenia, że to, co powiedział Jezus jest ponad wszystkim, co mówili inni. W pierwszych latach chrześcijaństwa była głoszona ewangelia, czyli były głoszone nauki Jezusa. Niewiele jest komentarzy ewangelistów do tych nauk Jezusa. To jest słowo Boga w najczystszej postaci. Nauki innych nauczycieli, to jest już zmącona woda, bo słowo Boga jest przetrawione przez interpretację nauczyciela. W dyskusji można podawać swoją interpretację ale niedopuszczalne jest narzucanie swojej interpretacji innym.

Moja wiara opiera się na codziennej komunii Świętej, na spożywaniu Ciała i Krwi Chrystusa. Poprzez spożywanie Jego Ciała i Krwi Bóg napełnia nas Swoim Boskim Życiem i dlatego choćbyśmy umarli, to Żyć będziemy. Na tej samej podstawie Paweł mówił, że Żyje w nim Chrystus.

Kpł 17
10 Jeżeli kto z domu Izraela albo spośród przybyszów, którzy osiedlili się między nimi, będzie spożywał jakąkolwiek krew, zwrócę oblicze moje przeciwko temu człowiekowi spożywającemu krew i wyłączę go spośród jego ludu. 11 Bo życie ciała jest we krwi, a Ja dopuściłem ją dla was [tylko] na ołtarzu, aby dokonywała przebłagania za wasze życie, ponieważ krew jest przebłaganiem za życie. 12 Dlatego dałem nakaz Izraelitom: Nikt z was nie będzie spożywał krwi. Także i przybysz, który się osiedlił wśród was nie będzie spożywał krwi. 13 Jeżeli kto z Izraelitów albo z przybyszów, którzy się osiedlili między wami, upoluje zwierzynę jadalną, zwierzę lub ptaka, wypuści jego krew i przykryje ją ziemią. 14 Bo życie wszelkiego ciała jest we krwi jego - dlatego dałem nakaz synom Izraela: nie będziecie spożywać krwi żadnego ciała, bo życie wszelkiego ciała jest w jego krwi. Ktokolwiek by ją spożywał, zostanie wyłączony.

Żydzi nie mogli spożywać krwi, bo Bóg powiedział, że życie wszelkiego ciała jest we krwi jego.
Bóg dał im taki nakaz żeby w przyszłości mogli zrozumieć zasady Nowego Przymierza we Krwi Chrystusa. Jak Jezus podniósł kielich podczas ostatniej wieczerzy i powiedział do nich - Pijcie z niego wszyscy, bo to jest Moja Krew Nowego Przymierza, to oni dobrze zrozumieli, że Jezus dzieli się z nimi Swoim Własnym Życiem. Dlatego powtarzanie rytuału ostatniej wieczerzy jest tak ważne, bo w ten sposób Bóg udziela nam ze Swojego Własnego Życia.
Tyle, że w KK Komunia jest zakłamana, bo wierni zostali pozbawieni udziału w kielichu.
Wychodzi ksiądz przed ołtarz, podnosi kielich i mówi - pijcie z niego wszyscy, a później sam wypija i nikomu nie daje. Kłamie ludziom prosto w oczy.
O tym zawłaszczeniu kielicha jest w dwóch miejscach w piśmie. Raz w Księdze Daniela 5 rozdział i drugi raz w Apokalipsie:
Ap 18
5 bo grzechy jej narosły - aż do nieba,
i wspomniał Bóg na jej zbrodnie.
6 Odpłaćcie jej tak, jak ona odpłacała,
i za jej czyny oddajcie podwójnie:
w kielichu, w którym przyrządzała wino, podwójny dział dla niej przyrządźcie!


Czas powrócić do dokładnego powtarzania rytuału ostatniej wieczerzy. Jezus ustanowił go w dwóch oddzielnych aktach.
To na początek tyle. Witajcie!!!!!
krzysiekniepieklo
 
Posty: 11
Dołączył(a): Pn gru 02, 2019 11:00 pm

Re: Kościół Chrystusa jest jeden

Postprzez MarDeb » Cz gru 26, 2019 6:05 pm

To nie jest pora, aby wrócić do dwupostaciowości. To jest pora, aby przestać twierdzić, że Jezus zamienia się w opłatek lub w tym opłatku realnie przebywa,
MarDeb
Aktywny
 
Posty: 166
Dołączył(a): Pt maja 31, 2019 4:32 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kościół Chrystusa jest jeden

Postprzez krzysiekniepieklo » Wt sty 07, 2020 10:07 pm

A znasz kogoś, kto takie twierdzenia wysuwa? No bo wiesz, żeby przestać, to najpierw trzeba zacząć i później kontynuować.
Jeśli takiego znasz, to do niego wysuwaj takie postulaty.
krzysiekniepieklo
 
Posty: 11
Dołączył(a): Pn gru 02, 2019 11:00 pm

Re: Kościół Chrystusa jest jeden

Postprzez Hendi » Pt sty 10, 2020 3:22 pm

Hendi
Użytkownik
 
Posty: 70
Dołączył(a): Pt gru 20, 2019 7:53 am

Re: Kościół Chrystusa jest jeden

Postprzez krzysiekniepieklo » N sty 12, 2020 11:02 pm

„””Jezus był Izraelitą podlegającym Prawu Mojżeszowemu, więc nie mógł namawiać swoich naśladowców do spożywania własnej krwi.”””

Rozumiesz Hendi – co to jest przymierze?
Według Starego Przymierza nie mogli pić krwi. Jeśli zawierasz Nowe Przymierze, to Stare przymierze automatycznie przestaje obowiązywać.
W Starym Przymierzu nie mogli spożywać krwi, żeby mogli pojąć, na czym polega Nowe Przymierze.

Kpł 17
10 Jeżeli kto z domu Izraela albo spośród przybyszów, którzy osiedlili się między nimi, będzie spożywał jakąkolwiek krew, zwrócę oblicze moje przeciwko temu człowiekowi spożywającemu krew i wyłączę go spośród jego ludu. 11 Bo życie ciała jest we krwi, a Ja dopuściłem ją dla was [tylko] na ołtarzu, aby dokonywała przebłagania za wasze życie, ponieważ krew jest przebłaganiem za życie. 14 Bo życie wszelkiego ciała jest we krwi jego - dlatego dałem nakaz synom Izraela: nie będziecie spożywać krwi żadnego ciała, bo życie wszelkiego ciała jest w jego krwi. Ktokolwiek by ją spożywał, zostanie wyłączony.


Teraz, jak Jezus podczas ostatniej wieczerzy mówił do uczniów – pijcie Moją Krew, to uczniowie dobrze zrozumieli, że Jezus dzieli się z nimi Swoim Boskim Życiem.
Bez tego zakazu z Kpł 17, nie byli by w stanie tego zrozumieć.
J 6
53 Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. 54 Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

Dlatego , kto spożywa Ciało i krew Chrystusa, choćby i umarł, Żyć będzie.

„””Greckie słowo, które zostało przetłumaczone w tym fragmencie Biblii na „jest” brzmi: „estin”. Ale słowo to można również przetłumaczyć na „oznacza” lub „wyobraża”. „””

No ale jest jeszcze I list do Koryntian, a ten list, to chyba jest po łacinie. Tam też jest słowo „jest” i tutaj chyba jest to jednoznaczne?
krzysiekniepieklo
 
Posty: 11
Dołączył(a): Pn gru 02, 2019 11:00 pm

Re: Kościół Chrystusa jest jeden

Postprzez Hendi » Cz sty 16, 2020 9:05 am

Rzecz w tym, że w Nowym Przymierzu też jest zakaz spożywania jakiejkolwiek krwi. Podałem to w artykule o eucharystii.

„Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!” (Dzieje 15:28, 29).

List do Koryntian również został spisany po grecku.
Hendi
Użytkownik
 
Posty: 70
Dołączył(a): Pt gru 20, 2019 7:53 am

Re: Kościół Chrystusa jest jeden

Postprzez krzysiekniepieklo » So sty 18, 2020 12:13 am

No ale gdzie Ty tam widzisz zakaz?
"Powstrzymajcie się"
"Dobrze zrobicie, jak się powstrzymacie"
To są według Ciebie zakazy? A wiesz, o co tam chodziło? Chodziło tylko o tych ortodoksyjnych Żydów, którzy trzymali się Starego przymierza i chcieli obrzezywać pogan. Nie chciano ich drażnić i wywoływać kłótni.

A co do Twojej teorii, że Chleb i Wino są tylko symbolem Ciała i Krwi Chrystusa, to ja w takie nauki nie wierzę.

Nic nie świadczy o tym, że to tylko symbole. O symbolach może świadczyć tylko brak wiary.
krzysiekniepieklo
 
Posty: 11
Dołączył(a): Pn gru 02, 2019 11:00 pm

Re: Kościół Chrystusa jest jeden

Postprzez Hendi » Wt sty 21, 2020 4:00 pm

Zauważ, że nie tylko apostołowie i starsi w Jerozolimie wprowadzili ten nakaz. Czytamy tam, że również duch święty. Oznacza to, że to była decyzja Boga.

Nie sugeruj się zwrotem: ""Dobrze zrobicie, jak się powstrzymacie". To nie była propozycja. Obok spożywania krwi jest wymieniony nierząd i składanie ofiar bożkom. Są to rzeczy odrażające w oczach Bożych. Zwróć raczej uwagę na to, że Ci duchowo usposobieni mężczyźni napisali, że są to rzeczy konieczne do zastosowania. Pamiętaj też, że słowa te nie było kierowane do ortodoksyjnych Żydów czy do pogan. Chodziło o chrześcijan - o ludzi, którzy zdecydowali się być naśladowcami Chrystusa. A to zobowiązuje. kimkolwiek byli wcześniej, teraz mieli obowiązek podążania śladami Jezusa.

Oczywiście, możesz wierzyć w co chcesz ale czy nie lepiej kierować się w życiu tym, czego uczy Biblia?

Pozdrawiam!
Hendi
Użytkownik
 
Posty: 70
Dołączył(a): Pt gru 20, 2019 7:53 am

Re: Kościół Chrystusa jest jeden

Postprzez krzysiekniepieklo » Wt sty 21, 2020 9:30 pm

Kpł 17

10 Jeżeli kto z domu Izraela albo spośród przybyszów, którzy osiedlili się między nimi, będzie spożywał jakąkolwiek krew, zwrócę oblicze moje przeciwko temu człowiekowi spożywającemu krew i wyłączę go spośród jego ludu. 11 Bo życie ciała jest we krwi3, a Ja dopuściłem ją dla was [tylko] na ołtarzu, aby dokonywała przebłagania za wasze życie, ponieważ krew jest przebłaganiem za życie. 12 Dlatego dałem nakaz Izraelitom: Nikt z was nie będzie spożywał krwi. Także i przybysz, który się osiedlił wśród was nie będzie spożywał krwi. 13 Jeżeli kto z Izraelitów albo z przybyszów, którzy się osiedlili między wami, upoluje zwierzynę jadalną, zwierzę lub ptaka, wypuści jego krew i przykryje ją ziemią. 14 Bo życie wszelkiego ciała jest we krwi jego - dlatego dałem nakaz synom Izraela: nie będziecie spożywać krwi żadnego ciała, bo życie wszelkiego ciała jest w jego krwi. Ktokolwiek by ją spożywał, zostanie wyłączony.

Dz 15
29 Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!»

Porównaj teraz Hendi te dwa teksty. W pierwszym jest zakaz pod groźbą wyłączenia, a w drugim jest czasowe zalecenie.
Sformułowanie "powstrzymaj się" nie jest żadnym zakazem ale czasowym zaleceniem. Powstrzymywanie już w swojej konstrukcji jest czasowe. Powstrzymujesz się do czasu.
krzysiekniepieklo
 
Posty: 11
Dołączył(a): Pn gru 02, 2019 11:00 pm

Re: Kościół Chrystusa jest jeden

Postprzez Hendi » Pt sty 24, 2020 1:39 pm

Z tego wniosek, że już mogę dopuszczać się nierządu i składać ofiary bożkom, gdyż to było tylko czasowe :-)

Bardzo dziękuję za takie zrozumienie Biblii.

Pozdrawiam!
Hendi
Użytkownik
 
Posty: 70
Dołączył(a): Pt gru 20, 2019 7:53 am

Re: Kościół Chrystusa jest jeden

Postprzez krzysiekniepieklo » So sty 25, 2020 2:55 pm

No ale masz jeszcze dekalog i tam masz zakaz składania ofiar bożkom. Poza tym w dekrecie Jerozolimskim nie ma o składaniu ofiar bożkom ale o spożywaniu z tych ofiar. Mieli się od tego powstrzymywać aby nie gorszyć innych. Niedopuszczalne jest tylko uczestniczenie w pogańskim obyczaju składania ofiary i czczenia bożków. Samo spożycie z takiej ofiary nie skutkuje grzechem, bo przecież żadnych bożków nie ma. Grzechem jest tylko oddawanie czci bożkom.

Chodziło tylko o to, że jeżeli wiesz, że to, co podano do spożycia, było z ofiary złożonej bożkom i ktoś mógł by pomyśleć, że w ten sposób oddajesz cześć takiemu bóstwu, to wtedy należy się powstrzymać od spożycia.

Co do nierządu to jest przykazanie - nie cudzołóż i to przykazanie wystarczy żeby nie uprawiać nierządu.
O krwi w dekalogu natomiast nic nie ma.
krzysiekniepieklo
 
Posty: 11
Dołączył(a): Pn gru 02, 2019 11:00 pm

Re: Kościół Chrystusa jest jeden

Postprzez Hendi » So sty 25, 2020 6:00 pm

Prawo Mojżeszowe to nie tylko dekalog. Dekalog wchodzi w skład ponad 600 praw nadanych przez Boga Izraelitom poprzez Mojżesza. Każde z nich ma taką samą wartość jak przykazania z dekalogu. A w skład Prawa Mojżeszowego wchodzi także zakaz spożywania jakiejkolwiek krwi.
Hendi
Użytkownik
 
Posty: 70
Dołączył(a): Pt gru 20, 2019 7:53 am

Re: Kościół Chrystusa jest jeden

Postprzez krzysiekniepieklo » Pt sty 31, 2020 11:18 pm

To widzę Hendi, że trwasz cały czas w Starym Przymierzu. Skoro jeszcze nie przystąpiłeś do Nowego Przymierza, to faktycznie powinieneś przestrzegać Prawa Mojżeszowego. Tyle, że jesteś, jak ci Żydzi. którzy odrzucili Jezusa. W Nowym Przymierzu Prawo Mojżeszowe nie obowiązuje. Skoro obrzezanie nie obowiązuje, to i reszta tego prawa nie obowiązuje. Jak pewnie pamiętasz, to obrzezanie następowało ósmego dnia po narodzinach. To rodzice podejmowali tą decyzję w imieniu swoich dzieci. Nie dziwne, że w chrześcijaństwie też rodzice decydują za swoje dzieci o przystąpieniu do Nowego Przymierza.

Jak to było? Młode wino należy lać do nowych bukłaków? Nowe Przymierze do starego prawa nie pasuje. Żydzi, którzy się trzymali Starego Przymierza, nigdy w Jezusa nie uwierzyli.
krzysiekniepieklo
 
Posty: 11
Dołączył(a): Pn gru 02, 2019 11:00 pm

Re: Kościół Chrystusa jest jeden

Postprzez MarDeb » Wt lip 07, 2020 4:34 pm

ja bym się skupił na tym, że powrót Jezusa na Ziemię (jakkolwiek by nie wyglądało Jego ciało) będzie oznaczał początek 1000-letniego królestwa i zmartwychwstanie świętych. A to nie dzieje się przy transsubstancjacji.
MarDeb
Aktywny
 
Posty: 166
Dołączył(a): Pt maja 31, 2019 4:32 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kościół Chrystusa jest jeden

Postprzez robbo1 » Pn lip 26, 2021 8:04 pm

Wydaje mi się, że nie do końca piszesz na temat, pod swoim stwierdzeniem: "jest jeden". Mieszasz ze sobą różne zagadnienia, które niewiele mają wspólnego z twoim stwierdzeniem, że ..."jest jeden". I dosł. gr. słowo mówiące o społeczności wiernych ozn. "to co jest wybrane". I idzie o ludzi wybranych spomiędzy innych. [gr. ekklesia]. Potwierdza to wer. 9 z 1 rozdz. do Kor. Czytamy tam o stworzycielu: "pistos ho thoes" wierny jest...który was p o w o ł a ł gr. di hou eklethete do społeczności [syna] swego. gr. eis koinonian tou hyiou autou. I mówimy o "s p o ł e c z n o ś c i wiernych", którzy zostali powołani. I wierni w podanym przypadku zostali porównani do "ciała", drzewa oliwnego z nowymi szczepami, oblubienicy, trzody i kilku innych przykładów. I jedność wierzących i wierzącym zapewnia: "niewzruszony fundament" prawd.
Tzn podstawa ta "stoi niewzruszenie". I zapewne z tego powodu w wer. tym tzn. II Tym.2:19, czytamy o posiadaniu przez wierzących pieczęci. "mając tę pieczęć".I zapewnieniu, że kyrios=pan, zna tych, którzy są jego. dosł. nazywa ich po imieniu, wzywa po imieniu. Oni wszyscy są mu znani.
robbo1
 
Posty: 15
Dołączył(a): Wt lip 20, 2021 2:55 pm

Następna strona

Powrót do Dyskusje i polemiki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron