Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:04 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Proroctwa biblijne a dowody historyczne

Forum służy do dyskusji o charakterze polemicznym na różne tematy związane z teologią chrześcijańską.

Proroctwa biblijne a dowody historyczne

Postprzez WąsatyJanusz » So lis 30, 2013 11:54 pm

Witam, zarejestrowałem się na forum ponieważ liczę na to, że jest tu dużo znawców Biblii i pomożecie mi ostatecznie w rozstrzygnięciu kwestii tego czy Biblia rzeczywiście jest księgą natchnioną czy to tylko zwykła mitologiczna księga jakich wiele. Dowodem na boskość Biblii mają być wypełnione proroctwa biblijne. W internecie jest na ten temat sporo tekstów ale nie znalazłem żadnych konkretów, które jednoznacznie potwierdzają wypełnienie się tych proroctw w dowodach historycznych. Wszystko co znajduje jest potwierdzone ale w Nowym Testamencie a żeby móc uznać Biblię za natchnioną księgę potrzebne są dowody pozabiblijne, które to potwierdzają. I potrzebuję konkretnych słów proroctw a nie gotowe interpretacje. Tak żebym po przeczytaniu tekstu biblijnego i zestawieniu tego z faktem historycznym od razu wiedział, że to o to wydarzenie chodzi. I mam pytanie dlaczego proroctwa nie dotyczą czasów obecnych?
WąsatyJanusz
 
Posty: 4
Dołączył(a): So lis 30, 2013 11:40 pm

Re: Proroctwa biblijne a dowody historyczne

Postprzez admin » So gru 07, 2013 9:55 am

Pytania Twoje są interesujące.
Może ten artykuł tak na początek: http://www.zbawienie.com/proroctwa.htm

Inna sprawa, że proroctwa dotyczą spraw zbawienia. Nie jest zasadne szukanie wypełnienia ich w stylu "ktoś 300 a może i 2300 lat temu zapowiedział II wojnę światową". Jeśli to nie ma czegoś wspólnego z Bożym planem zbawienia ludzkości to praktycznie nie jest to ważne. Biblia to nie księga dla fanów przepowiedni tylko dla ludzi szukających zbawienia.
admin
Aktywny
 
Posty: 1545
Dołączył(a): Cz wrz 20, 2001 1:00 am

Re: Proroctwa biblijne a dowody historyczne

Postprzez WąsatyJanusz » So gru 07, 2013 3:06 pm

Czytałem to i niestety nie ma tutaj dowodów historycznych na spełnienie się tych proroctw. Nie wszystkie też dotyczą zbawienia np te dotyczące żydów, wojen z tamtego okresu. Nie mamy informacji o życiu Jezusa pochodzących spoza Nowego Testamentu i niewiarygodnych apokryfów. Poza tym wiele z tych proroctw jest naciąganych dlatego chodziło mi o konkretne proroctwa, które w konkretny sposób się spełniły. Wtedy moglibyśmy mieć dowód na poparcie swojej wiary. W przeciwnym przypadku nadal mamy do czynienia ze ślepą wiarą jaka jest w przypadku innych religii bo np Koran nie ma żadnego poparcia w historii i zawiera wiele błędów i sprzeczności.
WąsatyJanusz
 
Posty: 4
Dołączył(a): So lis 30, 2013 11:40 pm

Re: Proroctwa biblijne a dowody historyczne

Postprzez hungry » N gru 08, 2013 4:47 pm

WąsatyJanusz napisał(a):Czytałem to i niestety nie ma tutaj dowodów historycznych na spełnienie się tych proroctw. Nie wszystkie też dotyczą zbawienia np te dotyczące żydów, wojen z tamtego okresu. Nie mamy informacji o życiu Jezusa pochodzących spoza Nowego Testamentu i niewiarygodnych apokryfów. Poza tym wiele z tych proroctw jest naciąganych dlatego chodziło mi o konkretne proroctwa, które w konkretny sposób się spełniły. Wtedy moglibyśmy mieć dowód na poparcie swojej wiary. W przeciwnym przypadku nadal mamy do czynienia ze ślepą wiarą jaka jest w przypadku innych religii bo np Koran nie ma żadnego poparcia w historii i zawiera wiele błędów i sprzeczności.

Witaj, mam więc do Ciebie pytanie czy jesteś wierzący w nieomylność Pisma Świętego wg.regulaminu tego forum?
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Re: Proroctwa biblijne a dowody historyczne

Postprzez WąsatyJanusz » N gru 08, 2013 5:05 pm

Tak ale zacząłem mieć ostatnio coraz więcej wątpliwości i chciałbym je rozwiać. Na korzyść Biblii przemawiają zasady moralne, treść nauk Jezusa. Natomiast zaczynam mieć wątpliwości natury historycznej i chciałbym je rozwiać.
WąsatyJanusz
 
Posty: 4
Dołączył(a): So lis 30, 2013 11:40 pm

Re: Proroctwa biblijne a dowody historyczne

Postprzez hungry » Pn gru 09, 2013 1:30 pm

hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Re: Proroctwa biblijne a dowody historyczne

Postprzez ucash » Cz gru 12, 2013 7:10 pm

WąsatyJanusz napisał(a):Tak ale zacząłem mieć ostatnio coraz więcej wątpliwości i chciałbym je rozwiać. Na korzyść Biblii przemawiają zasady moralne, treść nauk Jezusa. Natomiast zaczynam mieć wątpliwości natury historycznej i chciałbym je rozwiać.

Siema WąsatyJanuszu jeśli towje wątpliwości są tylko natury historycznej to masz sporo materiału wystarczy znaleść pożądną chrześcjiańską księgarnie (nie katolicką) ze względu na apokryfy które nie należą do wiarygodnych źródeł historycznych i poczytać na ten temat lub skorzystać z chrześcjiańskich sklepów online..
Zapoznaj się z Nowym Testamentem a potem poczytaj prace na temat wiarygodności źródeł historycznych zawarttych w tekscie (powrót do szkoły) ;)
1.Tes.5:21
Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie
-studium mamy w przykazaniu wiec tylko zakasać rękawy i do roboty aby mieć rozsądną odpowiedz gdy nas zapytają o powód naszej wiary. Ps: polecam także argumenty naukowe.

Nie wiem jak sytuacja wygląda w polsce z materiałem ale USA, UK sporo się dzieje zwłaszcza na universytetach akademickich temat Boga, Chrystusa, Trójcy bardzo żywy więc jeśli możesz dostać w polsce książki William Lane Craig, bardzo go polecam oraz chyba jeszcze bardziej N.T Wrigh oraz Paul Copan, Mike Licona, Gary Habermas i Lee Strobel Wszyscy historycy i apologetycy.

Oczywiście sam musisz sporo sie naszukać ale na prawde warto bo z tego co zalwarzyłem polakom brakuje argumentów a to po prostu lenistwo i zaniedbanie według mnie :p Materiały tego typu utwierdzają w wierze, gorąco polecam i pozdrawiam. :)
ucash
Aktywny
 
Posty: 366
Dołączył(a): So maja 23, 2009 6:35 am
Lokalizacja: Glasgow

Re: Proroctwa biblijne a dowody historyczne

Postprzez WąsatyJanusz » Pn gru 16, 2013 2:49 am

Dziękuję Wam, mam teraz co sprawdzać. Tak, wątpliwości są właśnie natury historycznej i wynikają z tego, że sam w zasadzie wcześniej nie zastanawiałem się nad tym i dopiero kilka ostatnich dyskusji z ateistami sprawiło, że zacząłem się zastanawiać nad tym czy czasem nie mają racji bo moje argumenty dotyczyły zazwyczaj moralności a ateiści strasznie relatywizują moralność i odwołują się do dowodów historycznych.

Pozdrawiam!
WąsatyJanusz
 
Posty: 4
Dołączył(a): So lis 30, 2013 11:40 pm

Re: Proroctwa biblijne a dowody historyczne

Postprzez ucash » Cz sty 09, 2014 9:29 pm

WąsatyJanusz napisał(a):Dziękuję Wam, mam teraz co sprawdzać. Tak, wątpliwości są właśnie natury historycznej i wynikają z tego, że sam w zasadzie wcześniej nie zastanawiałem się nad tym i dopiero kilka ostatnich dyskusji z ateistami sprawiło, że zacząłem się zastanawiać nad tym czy czasem nie mają racji bo moje argumenty dotyczyły zazwyczaj moralności a ateiści strasznie relatywizują moralność i odwołują się do dowodów historycznych.

Pozdrawiam!

No to się pakują z deszczu pod rynne :wink: gdyż argument moralny według mnie jest bardziej transcedentalny, trzeba się wykazać głębokim zrozumieniem ontologicznym aby go dobrze sformuować oraz niewielka znajomość ewolucyjnego paradogmatu w którym niezbędne jest wykazanie iż moralność niema podstaw subiektywnych. Nie każdy posiada taką umiejętność.
A fakty historyczne są jak czarne na białym i jeśli tylko jesteś zdeterminowany i uczciwie poszukujesz prawdy masz jak w banku że ją znajdziesz.
Wiele razy już sam słyszałem oraz widziałem jak ludzie się zapierają faktów tylko dlatego że nie podobała im się prawda która obiektywnie podąża za konkluzją torując drogę dla bardzo świerzego, naturalnego i prawdziwego światopoglądu.Niesamowite jak człowiek może się zaprzeć sam siebie....nierozumiem tego i to tylko aby ukryć że tak na prawde jest coś nie tak z człowiekiem, bo przecież pod koniec dnia wcalenie nie jestem taki zły. :|
Jak to powiedział
Timothy Keller. napisał(a):Tak długo, jak nam się wydaje, że nie jestem takie zły, idea łaski nigdy nie będzie nas zmienić.
ucash
Aktywny
 
Posty: 366
Dołączył(a): So maja 23, 2009 6:35 am
Lokalizacja: Glasgow


Powrót do Dyskusje i polemiki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron