Teraz jest Cz mar 28, 2024 8:12 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Rzekome zacieranie różnic między Ojcem a Synem/ CIACH

Forum dyskusyjne dla ludzi o różnych światopoglądach (niechrześcijanie rozmawiają z chrześcijanami na temat ich wiary).

Re: Rzekome zacieranie różnic między Ojcem a Synem/ CIACH

Postprzez Śiva_dasa » Pn sty 07, 2013 7:47 pm

Witaj Bolp3, mi też jest bardzo miło z Tobą rozmawiać, gdyż jesteś człowiekiem niezwykle uprzejmym, grzecznym i sympatycznym. To się czuje. Jak zdążyłem zauważyć, to nie ma w Tobie żadnych złośliwości. I bardzo to sobie cenię, podobnie jak u innych ludzi. Inna Twoja wspaniała cecha, to to, że starasz się nienagannie pisać po polsku.
Nie potraktuj tego jako jakieś "wazeliniarstwo", ale chciałem w ten sposob wyrazić swoje docenienie dla Ciebie
Chcialbym z Tobą dyskutować o religijnych sprawach. Co do tematu Reinkarnacji, to chciałbym, żeby nie narazić nas na pisanie nie w tym dziale co należy, abyśmy o tym rozmawiali w dziale o tym temacie pn. "Reinkarnacja" pod nr 17. Zapraszam!
Tak więc spotykamy się o Reinkarnacji na wątku pn. "Reinkarnacja"?! Już tam idę. Zapraszam Ciebie!
Śiva_dasa
Użytkownik
 
Posty: 93
Dołączył(a): Wt gru 25, 2012 2:06 pm

Re: Rzekome zacieranie różnic między Ojcem a Synem/ CIACH

Postprzez Śiva_dasa » Pn sty 07, 2013 7:53 pm

Bolp3, przepraszam pomyliłem się. Nie pod nr 17 a 71. Do zobaczenia na Reinkarnacji!
Śiva_dasa
Użytkownik
 
Posty: 93
Dołączył(a): Wt gru 25, 2012 2:06 pm

Re: Rzekome zacieranie różnic między Ojcem a Synem/ CIACH

Postprzez Bolp3 » Śr sty 09, 2013 9:45 am

Dzięki za dobrą ocenę mych wypowiedzi i postawy. Jeśli jesteśmy "w tym wątku" to wydaje mi się,że jako sympatykowi Hinduizmu nauka o Trójcy Świętej jest Ci bliższa od rygorystycznie rozumianego biblijnego monoteizmu. Jeśli nie zawodzi mnie moja wiedza religijna to Hinduizm naucza od dawien dawna o Trójcy Bogów ; Brahma, Wisznu , Sziwa. Czyż się nie mylę? Swe chrześcijańskie i oparte na logice argumenty, które sprawiają, że nie wierzę w reinkarnację - oczywiście mogę raz jeszcze napisać w odpowiednim wątku na forum. Pozdrawiam. Bolp3.
Bolp3
 
Posty: 24
Dołączył(a): Pn lip 04, 2011 7:43 am

Re: Rzekome zacieranie różnic między Ojcem a Synem/ CIACH

Postprzez Śiva_dasa » Śr sty 09, 2013 3:58 pm

Bolp3, witam! To nie jest zupełnie tak z tą Trójcą Świętą, jak piszesz. Przychylałem się na rzecz istnienia Boga w Trójcy Świętej na długo przed poznawaniem hinduizmu, choć zmiennie. Nowy Testament niejednoznacznie wyraża się na ten temat, gdyż są w nim jednocześnie wersety i za i przeciw tej koncepcji. Raz byłem antrynitarystą a innym razem trynitarystą, aż w końcu wybrałem formułę pośrednią, godzącą jedną wersję z drugą, o czym już pisałem. Teraz te kontrowersje trynitarno-antyrtynitarne są mi już całkowicie obojętne, tym bardziej jak sobie przypominam ile czasu strawiłem i zmarnowałem życia na rozstrzyganiu tego niejednoznacznego problemu.
Co do hinduistycznej Trójcy, to nie jest zupełnie tak jak w chrześcijaństwie. Chrześcijańska Trójca w tradycjnej wersji to jeden Bóg w trzech osobach różnych od siebie. Hindiustyczna "Trójca" (Trimurti), Brahma, Wisnu (Krsna) i Śiva to trzy henoteistyczne postaci Wisnu. To są trzy podstawowe inkarnacje Boga. Takich inkarnacji wszystkich jest niezliczona ilość. Polega to na tym że wszystkie Bóstwa poza Brahmą, Visnu i Śivą są półbogami posiadającymi własną indywidualność ale jednocześnie są integralną częścią Visnu (Krsna). To są kontrolerzy zarządzającymi sprawami wszechświata począwszy od cząstek elementarnych a skończywszy na niezliczonej ilości wszechświatow materialnych. Nie wszystkie odlamy hinduizmu nie jednakowo rozumieją Trimurti, podobnie rożnie jak to jest w chrześcijaństwie. Inaczej rozumieją ją wisznuici a inaczej śiwaici. Wracając do inkarnacji Visnu to jedną z form jego inkarnacji lub emanacji jest również materia. Visnu wszechświaty wydycha i przy końcu świata z powrotem wdycha je. Te wszechświaty, cała materia istnieje w Visnu, przed wydechem, w sposob niezamanifestowany. Te cykle końców świata nie mają końca... Pozdro!
Śiva_dasa
Użytkownik
 
Posty: 93
Dołączył(a): Wt gru 25, 2012 2:06 pm

Re: Rzekome zacieranie różnic między Ojcem a Synem/ CIACH

Postprzez Bolp3 » Cz sty 10, 2013 5:03 pm

Dzięki za informację. "Tak czy owak" wniosek może być taki, że koncepcja boskich Triad czy Trójcy wywodziła się z niebiblijnych kultur i o setki lat "wyprzedzała" czasy w których Kościół Katolicki wprowadził koncepcję Trójcy do chrześcijaństwa! Swoje przemyślenia co do reinkarnacji opisałem w odpowiednim wątku. Uważam, że nie da się pogodzić zmartwychwstania z koncepcją "wędrówki dusz". Jeśli reinkarnacja byłaby faktem - zmartwychwstanie nie byłoby do "niczego potrzebne". Jako chrześcijanin wierzę w zmartwychwstanie a nie w "wędrówkę dusz". Pozdrawiam. Bolp3.
Bolp3
 
Posty: 24
Dołączył(a): Pn lip 04, 2011 7:43 am

Re: Rzekome zacieranie różnic między Ojcem a Synem/ CIACH

Postprzez Śiva_dasa » Cz sty 10, 2013 11:36 pm

Bolp3, rozumiem Ciebie. Ale przyznać musisz, że: "Ojciec, Syn i Duch święty" z nakazu Jezusa z Mateusza 28:19, to też jakaś forma triady, niezależnie od tego jakbyś interpretował poszczególne człony tej triady. Jest kilkadziesiąt miejsc w księgach Nowego Przymierza która zawiera tę triadę. Przypadek? Nie sądze! Dla wielu wierzących chrześcijan, ta właśnie triada jest Trójcą Świętą. Nie jest więc ścisłe twierdzenie mowiące żę koncepcja Trójcy Świętej to wymysł katolicki, gdyż o tym właśnie uczy Nowy Testament. A to nie Kościół Katolicki napisał Nowy Testament. To że Trójce i Triady występują w kulturach przedchrześcijańskich jest na pewno intrygujące, gdyż wiara w Boga w trzech osobach lub postaciach występuje również w Nowym Testamencie. Jednym słowem koncepcja Triad i Trójc Bogow jest wspólna dla wszystkich religii z pierwotnym (biblijnym) chrześcijaństwem trzech pierwszych wieków włącznie. Widocznie coś musi być na rzeczy w tym...
Wiem, rozumiem, że różnimy się w poglądach co do Reinkarnacji i innych koncepcji religijnych i czerpiemy natchnienie z różnych ksiąg Świętych. Ty czerpiesz swoją wiarę z Biblii a ja z Wed. Nie mniej jednak uważam, ze możemy na te tematy podyskutowac i przedstawić swoje argumenty. Co do Reinkarnacji to już pzredstawiłem swoje argumenty, ale dla potrzeb dyskusji moge je powtórzyć. Naczelnym argumentem jest sprawiedliwość Boża... !
Śiva_dasa
Użytkownik
 
Posty: 93
Dołączył(a): Wt gru 25, 2012 2:06 pm

Re: Rzekome zacieranie różnic między Ojcem a Synem/ CIACH

Postprzez Bolp3 » Pt sty 11, 2013 5:01 pm

Oczywiście, zgadzam się z Tobą, że mimo różnic między religiami-warto ze sobą rozmawiać o swej wierze. Bóg dał nam język nie tylko do jedzenia...:-) Dzięki takim rozmową rozwijamy swą "duchowość", uczymy się i wielbimy (sławimy) Boga! Gdy znajdę nieco więcej czasu, spróbuję porozmawiać z Tobą na odpowiednim "wątku" tego forum. Co do tego, że w Biblii występują triady to uważam:
1. Nie jest to forma objawienia istoty Wszechmocnego Boga ( takie formy wyliczeniowe spotykamy w stosunku do innych osób, co w żaden sposób nie sugeruje czy udowadnia, że chodzi o Triadę czy Trójcę )
2. Spróbuj powiedzieć to np. wierzącym w "atanazjańskie wyznanie wiary" , podkreślającym to, iż zawarta tam "definicja" Boga to TRÓJCA Święta a NIE JAKAŚ TRIADA BÓSTW! Obawiam się, że byłbyś uznany za większego "heretyka" niż ateista czy antytrynitarz.
Jako czytelnik Pisma Świętego oraz w oparciu o Twe wcześniejsze komentarze, myślę, że dostrzegasz fakt zupełnej niezgodności takiej "definicji" Trójcy z wieloma naukami Biblii- choćby : subordynacjonizmu Pana Jezusa i faktu Jego "zrodzenia" a więc braku "równej współodwieczności" z Bogiem Ojcem. Zapewne rozumiesz więc dlaczego wierząc w Boga Ojca oraz Mesjasza-Syna Bożego-Jezusa oraz wpływ Ducha Świętego - NIE WIERZĘ jednak w "atanazjańskie wyznanie wiary".
Pozdrawiam i do kolejnej dyskusji...Bolp3.
Bolp3
 
Posty: 24
Dołączył(a): Pn lip 04, 2011 7:43 am

Re: Rzekome zacieranie różnic między Ojcem a Synem/ CIACH

Postprzez Śiva_dasa » Pt sty 11, 2013 5:19 pm

Bolp3! Zgadzam się z Tobą, że w rozmowach o Bogu rozwijamy naszą duchowość, gdyż Bóg jest jeden. W gruncie rzeczy wszystkie religie mówią o tym samym Bogu, tylko że na różnych poziomach poznania. Nie ma Bogów fałszywych, a są jedynie fałśzywe poglądy o tym jednym jedynym Bogu, który różnym ludziom różnie się objawia. Ciekawy w związku z tym jest fragment z Bhagavad-Gity (sanskr. dosł. "Pieśń Boga"), gdy Pan Śri Krsna przyjmując rolę woźnicy swojego bhakty Ardźuny przed mającą się rozegrać bitwą pod Kurukśetrą, tak do niego powiedział:

"Wielbiciele innych bogów, z wiarą oddający im cześć, w rzeczywistości wielbią jedynie Mnie, o synu Kunti, ale robią to w niewłaściwy sposób.
Jedynie Ja jestem podmiotem radości i panem wszystkich ofiar. Ci, którzy nie rozpoznają Mojej prawdziwej, transcendentalnej natury, upadają." Bhagawad-Gita 9:23-24

Wszystko co ludzie wielbią jak i wszystkich, w istocie wielbią nieświadomie Pana Visnu (Krsnę), a Pan przyjmuje wszystkie te ofiary.
Jak zwał tak zwał, ale w Nowym Testamencie Ojciec i Syn i Duch święty najczęściej występują razem. Jest takich fragmentów w NT kilkadziesiąt. To jakiś przypadek? To Triada, Trójca czy jeszcze jakoś inaczej?! Pozdro!
Śiva_dasa
Użytkownik
 
Posty: 93
Dołączył(a): Wt gru 25, 2012 2:06 pm

Poprzednia strona

Powrót do Rozmowy kontrolowane

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron