Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:17 am Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

"Katyń"

Co i dlaczego warto obejrzeć?

"Katyń"

Postprzez hungry » Pn paź 15, 2007 8:04 pm

Polecam. Kto tylko ma czas i może niech idzie jeśli grają w Waszych miejscowościach.
Jestem wciaż pod wrażeniem i dziekuje Bogu ze choc późno :( ale lepiej późno niz wcale młodzi ludzie dziś mogą sie dowiedzieć prawdy.
Dziekuje w tym miejscu także za moja nauczycielkę od historii która za komuny miała odwagę nam o tym opowiedzieć korzystając z tajnych materiałów (wycinki gazet, zapewne drukowanych zagranicą) poza programem nauczania. Dowiedzialem się wtedy że to zrobili Sowieci naszemu narodowi.

P.S.
Zaczynajac ten watek mam na poczatek prosbe w dyskusji nad filmem i histiorią Katynia abysmy nie mieszali tej historii z brudna obecną, wspolczesna polityka. Mam nadzieje że rozumeicie o co mi chodzi? Uczynmy to z szacunku do ofiar Katynia i ich rodzin.
Dziękuję.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Katyń

Postprzez licia22 » Pn paź 15, 2007 8:14 pm

ja znam tą historię,bolesną i prawdziwą od mojej cioci.Jej ojciec został tam rozstrzelany,kiedy była małym dzieckiem.To trudne i bolesne wydarzenie. :(
licia22
 
Posty: 15
Dołączył(a): Pt wrz 14, 2007 1:55 pm
Lokalizacja: Wyszków

Postprzez hungry » Wt mar 03, 2009 9:35 am

Może to dlatego że film wzbudzał jednak mocne kontrowersje a przy najmniej pamiętam po premierze w Polsce trąbili o tym w mediach ciągle. Z tego co pamiętam to zarzucano że premiera tego filmu powstała akurat w kampanii wyborczej a więc polityki się doszukiwano w tej premierze w Polsce a czemu w USA tak późno była premiera nie wiem ale być może to tez powód polityczny bowiem rządząca wtedy partia przed wyborami raczej nigdy nie odpowiadała zachodnim kapitalistom. Przykre to jest że w tak ważnej tematyce jaką poruszał ten film doszukiwano się współczesnej polityki :( . Z kolei film pokazuje za to prawdę zakłamania propagandy PRL'wskiej i ukrywania przez komunistów prawdy w kwestii mordów dokonanych przez Rosjan na polskich oficerach w Katyniu.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez johanna » Wt mar 03, 2009 11:17 am

takich katyniów jest na pęczki, tylko ani się nie słyszy - bo to dawno, albopo prostu nie wraca do bolesnych zdarzeń.
pewnie, że było to morderstwo polityczne, ale też najbardziej wykorzystywane w polityce. każdy naród ma na swoim honorze plamę tego typu.

mnie na przykład interesuje, czy dojdzie do realizacji filmu o Jedwabnym,
no, ale miało być o Katyniu.skoro Stalin miał plan, żeby zająć Polskę, to zrobił to, co robią i robili zawsze królowie najeźdźcy, dyktatorzy państwowi i każdy kto dochodzi do władzy. taka jest kolej rzeczy, tak robili aby państwo nie miało kogoś kto myśli i ma autorytet.
johanna
Aktywny
 
Posty: 142
Dołączył(a): N lut 17, 2008 5:52 pm

Postprzez hungry » Wt mar 03, 2009 7:40 pm

Zapewne istnieje potrzeba nakręcenia takich filmów i pewnie ktoś może zrobi z czasem (pyt. kiedy?). Ale skupmy się na filmie z tematu tego wątku. Pan A. Wajda nakręcił ten film ponieważ dla niego miało to osobiste znaczenie o czym czytamy tutaj.
Ale na co chciałem zwrócić uwagę z tego filmu to elementy chrześcijańskiej modlitwy "Ojcze nasz" a konkretnie słowa " i odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom". Zdaje sobie oczywiście sprawę że słowa zaczerpnięte z ewangelicznej modlitwy raczej wynikają z chrystianizacji w naszym państwie niż osobistej relacji z Bogiem obywateli, (90% wierzących w naszym kraju to tylko pozór ) ale to wyjaśnia właśnie sprawę dlaczego wtedy ludziom jest tak trudno przebaczyć. Bo póki nie doświadczą osobistej więzi z Chrystusem i przebaczenia od Boga poprzez Chrystusa nie będą w stanie wybaczyć ani tej tragedii ani jakiejkolwiek innej w historii czy to narodu czy indywidualnej osobistej człowieka jako jednostki. Słowa tej modlitwy nabierają dopiero znaczenia dla ludzi narodzonych na nowo.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez johanna » Śr mar 04, 2009 9:59 am

oby tylko nie było tak,że znowu będzie obraz Polaka-bohatera czystego i niewinnego.
johanna
Aktywny
 
Posty: 142
Dołączył(a): N lut 17, 2008 5:52 pm

Postprzez hungry » Śr mar 04, 2009 10:04 am

johanna napisał(a):oby tylko nie było tak,że znowu będzie obraz Polaka-bohatera czystego i niewinnego.

Nie rozumiem co masz na myśli proszę wyjaśnij. A kto mówi tu o idealizowaniu polaków? Zachęcam do obejrzenia filmu i sięgnięcia do źródeł historycznych, do faktów o Katyniu. Film miał na celu ujawnienie prawdy aby już więcej nie fałszować historii.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez johanna » Śr mar 04, 2009 11:00 am

mam na myśli, że w Polsce każdy kto w jakikolwiek sposób wjeżdża na honor i bohaterskość Polaków jest be. Każdy kto mówi że polacy mają na koncie dużo plam na honorze musi się tłumaczyć ze swojego poglądu.

o ile Katyń był faktem zafałszowanym przez ustrój, o tyle na dzień dzisiejszy nie jest.
pisałam o Polaku - bohaterze, poprostu nie pokazuje się Polaków jako naród jak każdy różny i mający niskie i wysokie pobudki. Tylko prawie zawsze jako niewinne owce. nie chodzi mi broń Boże o ten film czy inny, ale o ogólną tendencję.
Dla porównania, czy ktoś zrobi film o bandach, które mordowały ludzi po wojnie? nie, bo ich się już za bandy nie uważa. czy ktoś zrobi film o tym, jak Zydzi mordowali Arabów po ogłoszeniu powstania Izraela? nie,itd.

nie wiem czy zrozumiałeś, każda - powtarzam każda zbrodnia jest straszna.dla mnie poprostu nie ma znaczenia gdzie popełniona.
johanna
Aktywny
 
Posty: 142
Dołączył(a): N lut 17, 2008 5:52 pm

Postprzez hungry » Śr mar 04, 2009 12:52 pm

Ale nie mówimy tutaj o bohaterstwie polaków ale o filmie poruszającym tematykę historii mordu na polskich oficerach. A to że historia była zafałszowana przez poprzedni ustrój to także fakt ale to osobna kwestia... Choć de facto reżyser wspomniał o tym w fabule filmu ale raczej cały czas koncentrował się na ujawnieniu prawdy. Co zaś jako chrześcijanie powinniśmy wynieść z tego filmu wyraziłem we wcześniejszych swoich postach o wybaczeniu i narodzeniu na nowo. W sumie ja wyczerpałem ten temat bo resztę należy zostawić Bogu jeśli się wybaczyło. (patrz co pisałem kto jest zdolny wybaczyć). A resztę zostawić Bogu. Bóg sam osądzi tych co dokonywali mordów. Zresztą jeśli jesteśmy narodzeni na nowo i wybaczyliśmy to możemy chyba się modlić tutaj podobnie jak Jezus na krzyżu. "Odpuść im Ojcze bo nie wiedza co czynią". I tu proszę zostawmy polemiki czy sowieci wiedzieli czy nie... bo równie dobrze było by można polemizować czy ludzie krzyżujący Chrystusa wiedzieli co czynią. Skoro Chrystus mówi ze nie wiedzą to nie wiedzą. Po prostu to wynikało wtedy podczas krzyżowania Jezusa jak i podczas mordu w Katyniu z faktu braku poznania ewangelii. Bo jeśli się ktoś narodzi na nowo, pod wpływem zwiastowanej ewangelii i jej poznania nawróci to czy może krzywdzić kogokolwiek fizycznie lub psychicznie? Jeśli tak robi sorry ale moim zdaniem nie nawrócił się chyba do końca.
"Ale głosimy mądrość Bożą tajemną, zakrytą, którą Bóg przed wiekami przeznaczył ku chwale naszej, której żaden z władców tego świata nie poznał, bo gdyby poznali, nie byliby Pana chwały ukrzyżowali." I List do Koryntian 2:7-8

Proszę też nie zmieniaj tematu z tematyki filmu "Katyń" na tematy konfliktu żydowsko-arabskiego. Jeśli zamierasz rozmawiać o tym konflikcie żydowsko-arab. proszę wypowiedz się choćby tu:
Zatem mam wrażenie że nie zrozumiałaś moich intencji założenia tego wątku. Więc proszę przeczytaj jeszcze raz dokładnie moje wypowiedzi w nim. Film poleciłem wszystkim do obejrzenia aby choć podobne wnioski nie koniecznie takie same wyciągnęli z niego przeglądający ten wątek.
Pozdrawiam w Chrystusie.
Grzegorz.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez johanna » Cz mar 05, 2009 12:08 pm

tak jak ja nie zrozumiałam wg ciebie twoich intencji, tak ty absolutnie źle zrozumiałeś moją wypowiedź.
na zadane pytanie odpowiedziałam ci tak, aby to było zrozumiałe. użyłam przykładów których nie uchwyciłeś, ale odpowiedź była suwerenna i niech taka pozostanie.
johanna
Aktywny
 
Posty: 142
Dołączył(a): N lut 17, 2008 5:52 pm


Powrót do Film

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron