Teraz jest Wt mar 19, 2024 10:04 am Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Boze narodzenie (12.2001) Termin 'Boże narodzenie'

W poprzednich miesiącach.

Boze narodzenie (12.2001) Termin 'Boże narodzenie'

Postprzez admin » So wrz 22, 2001 11:03 pm

Czy ten termin jest właściwy, czy też powinniśmy mówić święta 'narodzenia Jezusa' lub 'przyjścia Jezusa na świat'?

<font size=-1>[ Ta wiadomość została zmieniona przez: Admin dnia 2001-11-29 23:30 ]</font>
Ostatnio edytowano Śr gru 11, 2002 12:18 am przez admin, łącznie edytowano 1 raz
admin
Aktywny
 
Posty: 1545
Dołączył(a): Cz wrz 20, 2001 1:00 am

Postprzez Gość » Śr gru 12, 2001 6:14 pm

A PAn Bog sie urodzil, czy jakos tak "przyszedl?

Wiem, ze ostatnio popularne jest traktowanie Marii jako inkubatora /vide forum Slowo Dnia/ ale skoro uznamy, ze NMP byla matka Jezusa, to on sie urodzil...

Pancernik Patiomkin
Gość
 

Postprzez neonikos » Śr gru 12, 2001 9:30 pm

Termin święta "Bożego Narodzenia" ma charakter popularny, bardziej ludowy, niż teologiczny. W liturgii mówi się o uroczystości "Narodzenia Pańskiego". Oczywiście chrześcijanie "świętują" narodziny Jezusa Chrystusa - Boga, który w Betlejem urodził się jako żydowskie dziecko. Aby być Zbawicielem moim i każdego, kto Go wyzna.
neonikos
 

Postprzez neonikos » Śr gru 19, 2001 8:59 pm

Nie sądzę, aby dyskusja na temat pojęcia "Boże Narodzenie" była zupełnie nieprzydatna. Właśnie narodzenie w Betlejem Boga, który zachciał stać się Dzieckiem jest najgłębszą istotą tego święta. Polecam obszerny artykuł pod tym tytułem w II tomie Encyklopedii Katolickiej i nieco krótszy, zresztą z pozycji religioznawstwa a nie teologii przedstawiony - w II tomie Encyklopedii PWN "Religia".
Neonikos
neonikos
 

Postprzez darq » N gru 23, 2001 4:04 pm

Jeśli mowa o przyjściu Jezusa czy też Bożym narodzeniu to nie zapominajmy o... wcieleniu, czyli o Bogu przyodzianym w ludzkie ciało - "Fundamenty doktryny chrześcijańskiej", K. Conner. Ale jak zwał tak zwał, najważniejsze, że prawdziwy Bóg stał się prawdziwym człowiekiem dla naszego zbawienia.
darq
moderator
 
Posty: 1058
Dołączył(a): Wt gru 11, 2001 1:00 am
Lokalizacja: mielec.kz.pl

Postprzez andrzej » N gru 23, 2001 10:06 pm

Biblia mówi o narodzeniu Jezusa, także powinno się mówić narodzenie Jezusa. W końcu to Jezus się narodził a nie Bóg.
andrzej
 

Postprzez Gość » Cz gru 27, 2001 8:53 pm

Jednak On jest Bogiem Wcielonym. Dlatego Koscioł nazywa błogosławioną Matke naszego Pana - Theotokos - Matką Bożą. Tytuł ten zas jest i zawsze był, wbrew pozorom - chrystocentryczny.

Łęcki
Gość
 

Postprzez andrzej » Pt gru 28, 2001 1:25 am

Nigdzie w Biblii nie ma napisane że Maria jest matką Bożą, tylko jest określenie matka Jezusa. Nie narodził się Bóg tylko człowiek któremu nadano imie Jezus. Kuszony przez szatana był człowiek czyli Jezus ponieważ Bóg nie musiął być poddawany próbie.
andrzej
 

Postprzez Gość » Pt gru 28, 2001 12:35 pm

Nigdzie w Biblii nie ma napisane, że Bój jest osobą. To może jest bezosobową siłą. Energia Kosmosu, Matka Naturą? Widzimy jednak osobowe cechy w Bogu - kocha, nienawidzi (np. grzechu) bywa zasmucony itp. Dlatego smiało możemy myslec i mówic o Nim jako o osobie majacej uczucia i wolę. Biblia to nie systematyczny wykład wiary, ale zbiór modlitw, przypowieści, prywatnych listów, oraz listów do całych wspólnot, kazań, poetyckich historii itp. Teologia zaś zajmuje się usystematyzowaniem nauczania bliblijnego. Odpowiada na puytania co całe Pismo Święte mowi np. o Bogu czy człowieku.
W Betlejem narodził się Chrystus, który jest Bogiem i człowiekiem. Tam Słowo stało się ciałem. Owe Słowo nie jedynie przebrało się w ciało, ale STAŁO się ciałem. Bóg upodobał sobie stać się czlowiekiem, przybrać ludzkie ciało i ludzka naturę. Aby to podkreślić zaczęto w Chalcedonie mówić o błogosławionej Matce Pana - Matka Boża. Mój Pan jest Bogiem Wcielonym, Jego Matka, jest matka całego Chrystusa a nie jedynie jego człowieczeństwa. Chrystusa nie można podzielic rozerwać. On tylko wtedy jest Chrystusem jeśli jest Bogo-człowiekiem.

Łęcki
Gość
 

Postprzez Gość » Pt gru 28, 2001 10:33 pm

Bog przyszedl na swiat. Jesli Bog mialby matke to musialaby byc pierwsza przed Bogiem.
Maryja jest matka Jezusa a nie Boga, choc wierze, ze Jezus byl czlowiekiem i Bogiem.
Gość
 

Postprzez Gość » So gru 29, 2001 12:21 am

Hm. Mylslalem, ze to oczywiste dla wszystkich ze Maria jest Matka Chrystusa a nie Ojca, a jej tytuł odnosi sie do inkarnacji a nie do przedwiecznego zrodzenia Syna (Ojca?). Aby było wiec jasne dla wszystkich, chodzi o narodzenie Chrystusa w ciele, wcielenie 2 osoby Trójcy Św. Nie chodzi o przedwieczne macierzynstwo Marii. Nikt zresztą o zdrowych zmysłach tak nie utrzymuje, wiec po co w ogóle ta "kontowersja"?

Łęcki
Gość
 

Postprzez andrzej » So gru 29, 2001 2:46 am

On 2001-12-28 12:35, Anonymous napisał:
Aby to podkreślić zaczęto w Chalcedonie mówić o błogosławionej Matce Pana - Matka Boża.
Łęcki


Dlatego Kościół Katolicki odrzucił drugie przykazanie Boże

Wj 20:4-6
4. Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią!
5. Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą.
6. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.
(BT)
Aby mógł oddawać cześć Boską Marii jej obrazom i figurom.
Tłumacząc że Biblia zastała tak dawno napisana tyle razy była przepisywana że Kośćiół Katolicki wie lepiej co jest napisane w Bibli niż Bóg którgo Słowo jest tam zawate,gdyż Biblia jest to słowo Boże.
andrzej
 

Postprzez Gość » So gru 29, 2001 3:05 pm

Nie wiem czy KrK odrzucił 2 przykazanie czy nie. Z pewnością je natomiast inaczej niż Ty interpretuje. Nie jestem rzymskim katolikiem i nie jestem zbyt biegły w KKK. Myślę jednak, że warto czerpać swoją wiedze o katolicyzmie z katechizmu tego Kościoła, niż z ludowych wierzeń czy praktyk, które mogą pozostawać w sprzeczności z oficjalna wykładnią wiary.
Z tego co się orientuje to KrK nie oddaje „czci boskiej” Marii, ani nikomu poza samym Bogiem. Rozróżnia natomiast „doksy”, tak jak Ty z pewnością inaczej czcisz swoich rodziców a inaczej Boga. .
Piszesz :”Tłumacząc że Biblia zastała tak dawno napisana tyle razy była przepisywana że Kośćiół Katolicki wie lepiej co jest napisane w Bibli niż Bóg którgo Słowo jest tam zawate,gdyż Biblia jest to słowo Boże.”
Nie wiem gdzie słyszałes takie „tłumaczenia”, szczerze watpie zresztą abys je gdziekolwiek słyszał. KrK nie twierdzi, ze wie lepiej co jest napisane w Biblii niż Bóg, twierdzi zaś że wie lepiej co jest w niej napisane niż Ty. Widzisz różnicę? Poza tym zanim zaczniesz atakować doktryne rzyskokatolicka, musisz wiedzieć, ze Kościół ten za podstawe swojej wiary obok Biblii uznaje także Tradycje. Z niej to zaś wyprowadza wierzenia, których nie odnajdziesz w Biblii. Dla katolika takie wierzenia nie będą jednak problematyczne, własnie dlatego, ze za objawienie Boże (oprócz Pisma Świętego) uznaje on również Tradycję.
Na koniec mała rada. Jeśli chcesz aby ludzie szanowali Ciebie i twoją wiarę. Ty także szanuj innych i oraz ich wiarę. Można się nie zgadzać z niektórymi doktrynami KrK, ale trzeba uczciwie je przedstawiać, w przeciwnym razie nie będziesz miał prawa do protestowania, gdy ktos zarzuci Tobie, ze pewnie jako zielonoświatkowiec mówiący innymi jezykami, tak samo jak inni, wpadasz w ekstatyczne transy, tracisz świadomośc, a na ustach masz wtedy pianę.

Łecki
Gość
 

Następna strona

Powrót do Tematy miesiąca

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron