Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:44 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Jakie sa "GRANICE" w sposobach gloszenia ewangelii

porozmawiajmy

Postprzez T.S.CHRISTWEAPON » Cz maja 31, 2007 12:02 pm

Ray Comfort ,,Najbardziej strzeżony sekret piekła'' znajdź sklep na google.Nie piszę wydawcy publicznie bo znów mnie posądzą o SPAM :lol:
T.S.CHRISTWEAPON
Użytkownik
 
Posty: 57
Dołączył(a): Cz mar 01, 2007 3:45 pm
Lokalizacja: WARSZAWA

Postprzez admin » Cz maja 31, 2007 9:31 pm

Co do podawania do tego serwisu to wolno linkowac wiec podaje.
Tutaj wiecej o wspomnianej ksiazce:

http://ksiazki.chrzescijanin.pl/details ... age_id=130

Warta jest uwagi.
admin
Aktywny
 
Posty: 1545
Dołączył(a): Cz wrz 20, 2001 1:00 am

Postprzez T.S.CHRISTWEAPON » Pt cze 01, 2007 11:54 am

Jeśli ktoś chce zobaczyć ,,instruktażowy'' styl głoszenia Ewangelii omówionej w książce.To polecam serię filmów Left Behind I,II,III.Aktor Kirk Cameron współpracuje z R.Comfortem.Strona http://www.livingwaters.com oraz http://www.wayofthemaster.com
T.S.CHRISTWEAPON
Użytkownik
 
Posty: 57
Dołączył(a): Cz mar 01, 2007 3:45 pm
Lokalizacja: WARSZAWA

Postprzez Dzidek » Pt cze 15, 2007 6:15 pm

Ciekawy temat... Granice ewangelizacji? Podzielę się kilkoma uwagami z własnych przemyśleń i własnego doświadczenia.
1. Wszystkie sposoby, które nie są niemoralne i grzeszne, sprzeczne z Biblią, są dozwolone - to daje bardzo duże pole manewru; oczywiści - jak zawsze - wśród chrześcijan nie będzie zgody, co jest a co nie jest niemoralne :-?
2. Różne kręgi kulturowe wymagają różnego podejścia do głoszenia Ewangelii.
I stałem się dla Żydów jako Żyd, aby Żydów pozyskać; dla tych, którzy są pod zakonem, jakobym był pod zakonem, chociaż sam pod zakonem nie jestem, aby tych, którzy są pod zakonem, pozyskać.
Dla tych, którzy są bez zakonu, jakobym był bez zakonu, chociaż nie jestem bez zakonu Bożego, lecz pod zakonem Chrystusowym, aby pozyskać tych, którzy są bez zakonu. Dla słabych stałem się słabym, aby słabych pozyskać; dla wszystkich stałem się wszystkim, żeby tak czy owak niektórych zbawić. A czynię to wszystko dla ewangelii, aby uczestniczyć w jej zwiastowaniu

Oprócz tego cytatu na uwagę zasługuję zmiana, jaka zaszła w sposobie głoszenia Ewangelii przez Pawła. Dz. Ap. używają kilka greckich słow na określenie głosznia; między innymi katangello - oznacza głosić publicznie i w większości przypadków jest wykorzystywane do opisania sposobu zwiastowania w synagogach. Ciekawa zmiana zachodzi, gdy Paweł udaje się już głównie do świata pogańskiego - na określenie zwiastowania używa Łukasz innego słowa dialegomai oznaczającego rozprawianie, dyskutowanie. Obserwacja: Żydom Paweł głosił Słowo, ale z poganami już rozprawiał dyskutował. Dlaczego? Żydom na podstawi Pism wyjaśniał, że Jezus z Nazaretu jest tym oczekiwanym Mesjaszem. Ale dla pogan nie miało to znaczenia. Ale do pogan musiał dotrzeć w inny sposób (patrz mowa na Areopagu) - powyższe podaję z ksiązki "Wyostrzanie wizji kościoła".
3. W ewangelizacji nie możemy uciekać się do kłamstwa, oszustwa i kamuflarzu (to w nawiązaniu do punktu 1) - często niestety tak bywa. Nie chcę teraz podawać przykładów, ale jest ich wiele. Najczęściej - ewangelizacja pod płaszczykiem innej działalności (np. koncerty), nie mówienie otwarcie tego, kim się jest, itp.
4. Chociaż to nie my przekonujemy, tylko Duch Święty, nie może to stać się usprawiedliwieniem dla niedbalstwa, niechlujstwa i braku wiedzy czy znajomości Bibii. Piotr napisał (1P 3:15) "Pana zaś Chrystusa miejcie w sercach za Świętego i bądźcie zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej nadziei, która w was jest." Duch Święty przekonuje, ale moją odpowiedzialnością jest przekazanie Ewangelii w jasny i zrozumiały dla drugiego człowieka sposób. Między innymi dlatego, staram się być bardzo ostrożny, gdy rozmawiam z ludźmi, w doborze słów i argumentów. Ach, Piotr dodaje coś jeszcze w następnym wersecie o łagodności :D taka zapomniana cecha przez chrześcijan w trakcie ewangelizacji :D

A teraz z coś z doświadczenia... Bardzo dobrą "pomocą" w ewangelizacji są materiały przygotowane przez Ligę Biblijną w ramach Projektu Filip (info na stronie Ligi). Sam z nich korzystam nawet w kontaktach z obcymi ludzmi. Na ich podstawie zachęcasz ludzi do samodzielnego czytania Ew. Jana (na początek), a samemu słyży im się radą i pomocą w tym procesie. Co ciekawe - zauważyłem z doświadczenia - ci, którzy już zaczną czytać (choćby kilkanaście wersetów) z reguły nabierają chęci i chcą to robić. Coś co mnie bardzo porusza w tych materiałach, to fakt, że niczego ludziom nie narzycasz - oni sami czytają i dochodzą do pewnych wniosków (i wielu się nawraca).

Mógłbym jeszcze wiele pisać, ale czeka na mnie praca. Może później...
Dzidek
Aktywny
 
Posty: 175
Dołączył(a): Cz cze 14, 2007 12:58 pm

Postprzez hungry » So cze 16, 2007 3:14 pm

Mareczek napisał(a):Widzisz nie wstydzę się naszego Stworzyciela, ani Zbawiciela. Chodzi o to, że niektórzy reagują negatywnie na imię Jezus, czy Bóg.

Wiesz a mnie to akurat nie dziwi że ktos źle reaguje na imię Jezus. Demony tez dziwnie reaguja na Jego imię :) Nie mowie że kazdy taki czlowiek ma demona ale normalne to to nie jest chyba negatywnie reagowac na Imie Jezus.
Wyjatkiem tu sa jedynie żydzi w historii przesladowani przez chrzesicjan.
Zaś poganie z narodów robią to jedynie z przekory byle by nie przyjac ewangelii albo spowodu mocy ciemnosci któe Biblia stwierdza że jednak sa bardzo realne List do Efezjan 6 rozdział. Pamietac my mamy jako wierzacy jednak na to że nie toczymy walki z ciałem i krwią. Do ludzi takich mamy nieść miłość bezwzgledu czy maja demona czy jedynie z przekory drżą na imię Jezus.
Mareczek napisał(a):Jest wiele innych nazw, które możemy stosować zamiennie.

A Biblia mówi:
"I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni..." Dzieje Apostolskie 4:12

Ciekawe wiec jakim imieniem chcesz zastapic Jezusa. Wogóle to mam pytanie przede wszystkim czy jesteś osobą narodzoną na nowo wierząca wg. pierwszego punktu regulaminu forum.chrzescijanin.pl w jedynego Boga w Trójcy Świętej, czy Twoją autorytatywną normą wiary i życia jest Biblia?
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez Dzidek » N cze 17, 2007 4:01 pm

Pozwolę sobie stanąć w obronie Mareczka.
Po pierwsze, po co taka zajadłość w postach hungry'go i j25? Kochani, nie można normalniej, bez inwektyw, nerwów, poddawania w wątpliwość czyjegoś nawrócenia? Czy dlatego, że na forum występujemy anonimowo, od razu wolno nam zachowywać się - delikatnie mówiąc - niekulturalnie? Zastanówcie się, jaki obraz chrześcijaństwa promujecie w ten sposób... Zachęcam raczej do wstrzemięźliwość w ocenach i trzymanie emocji na wodzy.
Po drugie, zanim rzucicie kamieniami, spróbujcie zrozumieć to, co napisał Mareczek. Ja go rozumiem... Nie chodzi przecież o to, by wypierać się imienia Jezusa, czy też w jakiś sposób zmieniać treść Ewangelii. Czy naprawdę w postach Mareczka wyczytaliście (j25 i hungry), że według niego jest jakieś inne imię oprócz imienia Jezusa, w którym możemy być zbawieni?! Doskonale rozumiem, co Mareczek napisał i nie widzę w tym nic niestosownego. Z własnego doświadczenia (może to pozwoli wam lepiej zrozumieć): chodzę od domu do domu, by rozmawiać z ludźmi o Jezusie. Ale czy myślicie, że zaraz na wejściu mówię "chcę rozmawiać o Jezusie"? Oczywiście, że nie. Z zasady mówię, że chcę poznać ich opinie o kościele lub Piśmie Świętym. Bardzo często podczas pierwszej rozmowy nie pada imię Pana Jezusa. Kiedy zostawiam zainteresowanym Ew. Jan, to zachęcająć ich, mówię, że czytając dowiedzą się więcej o Bogu (chociaż Ewangelia traktuje głównie o Panu Jezusie). I nie robię tak, dlatego że wstydzę się tego zacnego Imienia (na drugim, trzecim spotkaniu rozmawiam przede wszystkim o Panu Jezusie - zgodnie z treścią Ewangelii).
I ostatnie, gorliwość jest dobrą rzeczą, ale potrzeba także rozwagi i rozsądku. Nierozsądną gorliwością można narobić więcej szkody niż pożytku. Wielu niewierzących ludzi nie chce mieć nic wspólnego z chrześcijaństwem nie ze względu na brak gorliwości wierzących, ale raczej ze względu na ich nadgorliwość (fanatyzm).
Na koniec cytat z Przypowieści Salomona: "Gdzie brak rozsądku, tam i gorliwość jest głupotą"
Pozdrawiam.
Dzidek
Aktywny
 
Posty: 175
Dołączył(a): Cz cze 14, 2007 12:58 pm

Postprzez Dzidek » N cze 17, 2007 5:13 pm

J25 nie czytasz uważnie... Mój wcześniejszy post wszystko wyjaśnia. Gdy rozmawiam z ludzmi zachęcam ich do czytania Ewangelii Jana. Dlatego na początku rozmowy pytam się jaka jest ich znajomość Biblii itp (przeprowadzam ankietę0. Jeśli z odpowiedzi wynika, że słabo znają Pismo, to pytam się, czy chcieliby skorzystać w bezpłatnych materiałów, by lepiej poznać to co Biblia mówi o Bogu, człowieku, życiu. Jeśli wyrażają taką chęć, to zostawiam im Ew. Jana i podręcznik z pomocnymi pytaniami i umawiam się na wspólne czytanie Ewangelii np. za tydzień.
Gdzie tu widzisz kłamstwo i oszustwo? Według Twoich kryteriów największym ewangelizacyjnym kłamcą byłby ap. Paweł. Proszę przeczytaj jego mowę na Areopagu (Dz.Ap.17) - kilka uwag:
- w całej przemowie ani razu nie pada imię Jezusa ("przez Człowieka, którego na to przeznaczył" mówi Paweł, gdy przecież ma na myśli Jezusa)
- Paweł odwołuje się do ich religijności, a nawet ją chwali (ołtarz nieznanemu Bogu)
- mówiąc o Bogu Jahwe odwołuje się do pogańskiego hymnu Kleantesa do Zeusa! (cytatu z bałwochwalczego hymnu używa, by potwierdzić, że prawdą jest to co mówi)
Acha, i zeby nie spotkał się z zarzutem, że nie czytam kontekstu - wiem, że w w.18 czytamy, bo głosił im Jezusa i zmartwychwstanie. Zwróc uwagę, że to jest uwaga i streszczenie Łukasza - nie wiemy, co mówił w tym momencie Paweł - a na Areopagu mamy zapis jego mowy. Pewnie gdyby ktoś wierzący chciałby powiedzieć o mojej służbie, też pewnie by powiedział, że głosze Jezusa. I miałby rację!

A swoją drogą, cieszy mnie zmiana tonu Twojej wypowiedzi :D
Dzidek
Aktywny
 
Posty: 175
Dołączył(a): Cz cze 14, 2007 12:58 pm

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ewangelizacja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron