Teraz jest Cz mar 28, 2024 8:53 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Gry Rpg a chrześcijaństwo.

Forum służy do dyskusji o charakterze polemicznym na różne tematy związane z teologią chrześcijańską.

sprostowanie

Postprzez Janina » N sty 21, 2007 3:43 pm

Hauer napisał(a):Moze nie wypowiadaj się.
nie dlatego, ze nie grałaś, tylko dlatego, ze piszesz o grach komputerowych, a nie o grach RPG, o których mowa jest w tym temacie.
Wszysto co napisałaś moze i jest słuszne, ale nie dotyczy tego wątku.


Jeśli popełniłam jakiś błąd, to raczej w nazewnictwie, bo to co widziałam u mojego syna zgadza się z definicją zacytowaną przez Astaniela z Wikipedii i podtrzymuję to co napisałam, gdyż dotyczy to jak najbardziej tematu.

Po pierwsze dla niezorientowanych co to jest Rpg i z czym to się jje śpieszę z pomocą. Jak podaje Wikipedia :
Cytat:
Gra fabularna (inaczej RPG, z ang. role-playing game, często zwana grą wyobraźni, potocznie erpegiem lub rolplejem) - gra, w której gracze (od jednego do kilku) wcielają się w role fikcyjnych postaci. Cała rozgrywka toczy się w fikcyjnym świecie, istniejącym tylko w wyobraźni grających. Jej celem na ogół jest rozegranie gry według zaplanowanego scenariusza i osiągnięcie umownie określonych, lub indywidualnych celów, przy zachowaniu wybranego zestawu reguł, zwanego mechaniką gry.
Janina
Aktywny
 
Posty: 267
Dołączył(a): Wt sty 09, 2007 4:52 pm

Postprzez Hauer » N sty 21, 2007 5:21 pm

Droga Janino pisąłaś poprzednio o
a gry komputerowe nie należą do pożytecznych, ale prowadzą do zniewolenia.
Czyz nie tak?? Wspomniałaś też:
Nasze kontakty ograniczają się do wzajemnego kontrolowania dostępu do komputera.

tymczasem w definicji przytoczonej z wikipedii nie ma słowa o komputerze bo ten temat nie dotyczy gier komputerowych ! Dlatego bład, który popełniasz nie dotyczy tylko nazewnictwa. Prawdopodobine nie miałaś zadnego kontaktu z grami o których tu mowa, za to bardzo chcesz pokrytykowac gry komputerowe.
Hauer
 

Postprzez Janina » N sty 21, 2007 6:22 pm

Hauer napisał(a): Dlatego bład, który popełniasz nie dotyczy tylko nazewnictwa. Prawdopodobine nie miałaś zadnego kontaktu z grami o których tu mowa, za to bardzo chcesz pokrytykowac gry komputerowe.


Jeśli Twoim zdaniem świat gier komputerowych to zupełnie inna bajka - nie tak groźna jak wspomniana gra fabularna RPG (tak rozumiem Twoją sugestię) - to ja mogę się w tej sytuacji czuć pocieszona i uspokojona ?
Choć widzę, zgodnie z definicją tej gry, wiele wspólnego. Jeśli chcesz możesz przyjąć przedstawione przeze mnie fakty lub nie, uznając, że są nie w temacie. Ja jednakże nie mogę im zaprzeczyć.
Janina
Aktywny
 
Posty: 267
Dołączył(a): Wt sty 09, 2007 4:52 pm

Postprzez Leszek Włodarczyk » N sty 21, 2007 7:36 pm

........
Ostatnio edytowano N mar 23, 2008 12:42 pm przez Leszek Włodarczyk, łącznie edytowano 1 raz
Leszek Włodarczyk
 

Postprzez Hauer » N sty 21, 2007 8:30 pm

Janina
Jeśli Twoim zdaniem świat gier komputerowych to zupełnie inna bajka - nie tak groźna jak wspomniana gra fabularna RPG (tak rozumiem Twoją sugestię) - to ja mogę się w tej sytuacji czuć pocieszona i uspokojona ?

Po pierwsze to nic nie sugerowałem. Po drugie to nie komentuje tu gier komputerowych. Po trzecie wydaje mi sie że chcesz zwalic na cos wine za zaistniałą w domu sytuację. Po czwarte, jak najbardziej tresci zawarte w grach komputerowych czy niekontrolowane zagrywanie się w nich moze byc groźne.
Jeśli chcesz możesz przyjąć przedstawione przeze mnie fakty

Mogę, ale one w najmniejszym stopniu nie dotycza tematu.

Leszek Włodarczyk
RPG to skrót od od angielskigo Role Playing Game i te komputerowe jedynie "c"maja jako oznaczenie dla odróżnienia od gier planszowych
RPG - to Role Playing Game, te komputerowe pomimo podobnego oznaczenia są czyms zupełnie innym. Prymitywna namiastką, a najcześciej rąbanką. w najlepszym wypadku zasługuja na miano "paragrafówki" (czesto bardzo rozbudowanej).

oznaczenie dla odróżnienia od gier planszowych


Gry RPG nie są grami planszowymi. Gry planszowe to gry planszowe.

Koniecznie musisz się zawsze mądrzyć?

Madrzyć ? Jakby ktos twierdził, ze metalurgia jest zła bo dostał w głowe drewniana noga od stołu to tez bym sie mądrzył jakbyym wytknał w tym bład?
Hauer
 

Postprzez Leszek Włodarczyk » N sty 21, 2007 8:52 pm

...........
Ostatnio edytowano N mar 23, 2008 12:41 pm przez Leszek Włodarczyk, łącznie edytowano 1 raz
Leszek Włodarczyk
 

Postprzez Janina » N sty 21, 2007 8:54 pm

Hauer napisał(a):Po pierwsze to nic nie sugerowałem.


Prawdopodobine nie miałaś zadnego kontaktu z grami o których tu mowa, za to bardzo chcesz pokrytykowac gry komputerowe.
Po trzecie wydaje mi sie że chcesz zwalic na cos wine za zaistniałą w domu sytuację.


Zastanawiam się w takim razie jaki cel mają zdania, które napisałeś pod moim adresem, bo ja założyłam, ze Twoje intencje były jak najbardziej pozytywne ?

Po drugie to nie komentuje tu gier komputerowych.


Fakt, nie znam się zbytnio na grach, ale nie jest mi to wcale potrzebne do osiągnięcia zbawienia, a o to mam tu przecież chodzi, a jeśli jestem na forum sympatyków gier planszowych lub komputerowych, to bardzo przepraszam, nie będę więcej zabierała głosu w tej sprawie.
Janina
Aktywny
 
Posty: 267
Dołączył(a): Wt sty 09, 2007 4:52 pm

Postprzez Hauer » N sty 21, 2007 9:03 pm

Janino, oczywiście że wiedza o grach nie jest ci potrzebna do zbawienia.

Leszku. W istocie te gry baaaardzo sie róznią. Ponadto gry RPG sa czyms zdecydowanie nowym w porównainu do planszowych. Przypuszczalnie właśnie dlatego został wywołany ten temat. [/quote]
Hauer
 

Postprzez romex » Śr sty 24, 2007 6:29 pm

Witajcie!

Widzę, że w dyskusji zarysował się podział na "gry komputerowe" i gry typu RPG. Na pewno jakichś różnic można się tu dopatrywać, w końcu w RPG można też pogrywać na konsoli Sony PlayStation i innych konsolach. Pamiętajmy jednak, że rynek gier komputerowych (czy raczej cyfrowych - żeby już nie było niedomówień :) ) jest bardzo szeroki ( i czasem.. zaskakujący - ale o tym za chwilę)...

Hauerze, gdzie byś umieścił gry typu RTS (Real Time Strategy)? Po której ze stron "podziału"? Np. w grę Warcraft (w którą kiedyś namiętnie grywałem) można pograć zarówno na komputerze (w tym przez internet - furorę robi gra typu MMORPG) jak i.. na planszy :) .

A żeby dodać swego rodzaju smaczku, wspomnę - o czym być może już wiecie - że w USA pod koniec tamtego roku wydana została gra Eternal Forces, która jest "chrześcijańską grą strategiczną". Jeśli ktoś jeszcze o tym ciekawym przypadku nie wiedział, to podaję link do krótkiej i zwięzłej informacji na ten temat:

http://kopalniawiedzy.pl/wiadomosc_1348.html

Od siebie jeszcze krótko dodam, że zło płynące z nałogu grania w gry przesłaniające cały świat płynie nie z gry jako takiej (gra sama w sobie jest mniej lub bardziej udanym dziełem programistów), lecz raczej z człowieka, który nie zawsze jest w stanie realnie ocenić swe siły - zwłaszcza, gdy Bóg w jego życiu nie ma za wiele do powiedzenia... Choć też nie odtrącałbym możliwości ingerencji sił diabelskich, wywierających swą presję na coraz bardziej wyalienowanego człowieka (najczęściej młodego, a więc nie do końca ukształtowanego). Nie rozmawiałem jeszcze z osobą, która wyszła z nałogu grania w tego rodzaju gry, a która zarazem świadczyła by o wpływie demonicznym na jej osobę w tamtym okresie zmagań z obsesją grania, ale jakoś nietrudno mi to sobie wyobrazić...

Pozdrawiam,
Romek
romex
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pn paź 27, 2003 10:00 am
Lokalizacja: Białystok

Postprzez Hauer » Śr sty 24, 2007 10:23 pm

Hauerze, gdzie byś umieścił gry typu RTS (Real Time Strategy)? Po której ze stron "podziału"? Np. w grę Warcraft (w którą kiedyś namiętnie grywałem) można pograć zarówno na komputerze (w tym przez internet - furorę robi gra typu MMORPG) jak i.. na planszy .
A z czym masz problem? RTS to nic innego jak po prostu RTS. i co z tego, ze w "warcraft" mozna grać na planszy itd ?
Widzę, że w dyskusji zarysował się podział na "gry komputerowe" i gry typu RPG. Na pewno jakichś różnic można się tu dopatrywać, w końcu w RPG można też pogrywać na konsoli Sony PlayStation i innych konsolach.

"mozna się doszukiwac róznic" ? Rety ...dziecko epoki komputerów i konsol... nie wiesz o czym piszesz. Gry RPG, których dotyczy ten temat nie maja najmniejszego zwiazku z komputerem czy inna elektroniką. Jest czyms zupełnie innym niz MMORPG-i i inne pierdoły. Ludzie miejcie litośc i nie udawajcie najmadrzejszych jak nbie wiecie o czym piszecie... nie starczy wam przeczytac dokładnie pierwszy wpis w tym wątku ?
Hauer
 

Postprzez romex » Cz sty 25, 2007 10:59 am

Hauer napisał(a): Rety ...dziecko epoki komputerów i konsol... nie wiesz o czym piszesz. Gry RPG, których dotyczy ten temat nie maja najmniejszego zwiazku z komputerem czy inna elektroniką. Jest czyms zupełnie innym niz MMORPG-i i inne pierdoły. Ludzie miejcie litośc i nie udawajcie najmadrzejszych jak nbie wiecie o czym piszecie... nie starczy wam przeczytac dokładnie pierwszy wpis w tym wątku?



Przepraszam najmocniej za nieporozumienie. Rzeczywiście, najwyraźniej niedokładnie przeczytałem pierwszy wpis w tym wątku. Hauer, dzięki za wyraźne zwrócenie na to uwagi (trochę mocno i nerwowo, ale należało mi się ;) ).

Ale nawet i Ty zwróciłeś zapewne uwagę, że zasady RPG (tej właściwej) bywają przenoszone do świata komputerów. I wiążą się z tym nowe niebezpieczeństwa. No ale że ten wątek nie dotyczy komputerów, więc ostatni raz tutaj o tym wspominam...

Chętnie jeszcze poczytam wpisy kogoś, kto miał z RPG do czynienia ("na własnej skórze" lub inaczej). To naprawdę ciekawy temat...

Pozdrawiam,
Romek
romex
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pn paź 27, 2003 10:00 am
Lokalizacja: Białystok

Postprzez Hauer » Cz sty 25, 2007 11:27 pm

Dosadnie było bo w tym temacie nie ma właściwie nic ponad wpisy kolejnych osób, które tu wpadają, pisza o czyms innym i twierdza ze to własnie jest to niedobre RPG. Irytujące juz troche :]
to tak jakby pisać, ze "smarowanie chleba masłem jest złe, bo mój kuzyn smarował margaryną i cos tam mu się stało... ". ...nie wiem, w tej chwili lepszy przykład nie rpzyszedł mi do głowy.
Hauer
 

Postprzez axanna » Pt sty 26, 2007 4:35 pm

O, to moze ja...

Nie chodzcie panienki do lasu, bo baran ma nogi, a zajac rogi... :lol:
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Re: Gry Rpg a chrześcijaństwo.

Postprzez polskistalker » So sty 11, 2014 8:29 pm

Widzę że ludzie mówią że w "RPG nie ma jednego boga". Otóż wg. mnie jest to głębszy problem. No bo to wszystko zależy od MG. Bóg jest - jest OK. Ale polecam nie wgłębiać się w ten temat i nie opisywać "działań boskich" bo to już dobre nie jest. Co do magii się zgadzam, sam jej nie używam. Czy RPG powstało na zlecenie masonów? A kto to wie? Poza tym w takich RPG jak Neuroshima można grać np. Kaznodzieją Nowej Ery (i nie chodzi tu o New Age). RPG jest złe bo jest tam magia? Okej... Czyli jeżeli w mechanice jest magia to znaczy że trzeba jej bezwzględnie używać? Taaaaaa, jasneeeeee... RPG to głębszy temat. Niech każdy rozważy go w swoim sumieniu.
PS. Sam w RPG gram, min. w Neuroshimę, Stalker RPG i Dzikie Pola.
polskistalker
 
Posty: 1
Dołączył(a): So sty 11, 2014 8:21 pm

Re: Gry Rpg a chrześcijaństwo.

Postprzez sakox » Pn lut 22, 2016 3:26 pm

myślę że nie ma nic złego w graniu w rpgi
sakox
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pn lut 22, 2016 3:24 pm

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dyskusje i polemiki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron