Teraz jest Cz kwi 18, 2024 1:12 am Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Marcin Luter - dzieła, nauczanie, poglądy

Co i dlaczego warto przeczytać?

Marcin Luter - dzieła, nauczanie, poglądy

Postprzez Altair » Pn lis 23, 2009 5:53 pm

Witam.
Nie będę ukrywał, że jestem bardzo zainteresowany wkładem Marcina Lutra w dzieło Wielkiej Reformacji. Interesującym dla mnie jest również jego nauczanie, które w dzisiejszych czasach jest niemal nieznane lub "szufladkowane" w czymś, co ma obrazować jego wręcz nieprzydatność a może nawet szkodliwość - zdaniem niektórych...
Jestem więc ciekaw tego, jaki pogląd reprezentują uczestnicy tego forum. Czy jest ktoś, kto interesuje się tym tematem? Czy są osoby dla których wykłady i kazania Marcina Lutra są cenną nauką wynoszącą Pismo Święte na właściwe mu miejsce, a prawdy w nim zawarte na które wskazał Reformator, pomagają zrozumieć zagadnienie usprawiedliwienia przez wiarę?

pozdrawiam...
Altair
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pn lis 02, 2009 9:49 pm

Postprzez hungry » Pn lis 23, 2009 7:27 pm

Szczerze mówiąc to zapoznałem się jedynie ogólnie z historią Marcina Lutra i teologią którą wyznawał i głosił. Nie wgłębiałem się nigdy w kazania tegoż refomatora bowiem nie jestem ewangelikiem (jestem zielonoświątkowcem) ale od początku nowego narodzenia czytałem po prostu biblię i zielonoświątkowe pozycje książkowe :) Ale swoją wiedzę warto uzupełniać napewno o dzieła Lutra aby porównać teologię swojego wyznania, kościoła z ewangelikalizmem. Tutaj pomocą w moim przypadku była stronka gdzie można znaleźć dzieła Lutra - l i n k
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez Altair » Wt lis 24, 2009 5:17 pm

Witam.

Dziękuję za odpowiedź. Rozpczynając ten temat chciałem nie tylko zwrócić uwagę na postać reformatora, celem moim była chęć poznania opinii współczesnych czytelników literatury religijnej. Zdaję sobie sprawę, że "Komentarz" nie znajdzie może wielu odbiorców, ale pojawienie się go na rynku księgarskim umożliwi zainteresowanemu czytelnikowi dokonać wyboru pomiędzy tzw. "klasyką" a "beletrystyką" religijną... Poznając coraz więcej dzieł Lutra bardzo szybko przekonałem się, że opinie o nim są tendencyjne i błędne... Zaskoczyła mnie myśl i nauczanie, które oparte na Słowie Bożym nie straciły nic na ważności pomimo upływającego czasu. Nawet przykłady z życia wzięte, przytoczone przez doktora z Wittenbergii są bliskie i nam, współczesnym. Wystarczającą więc dla mnie radością jest ta, iż książka jest, czytelnicy jak się okazuje też się pojawiają (większość to ludzie młodzi) i można poznać Lutra po jego słowach a nie z opracowań o Lutrze. W jakiejś więc małej mierze, krajobraz literatury religijnej ubogacony został i o to dzieło, niewątpliwie potrzebne w dzisiejszych czasach, które są jakby "odległym zwierciadłem" tamtych czasów - jak określają to często historycy.
Dodam też i to, że przynależność religijna nie ma lub nie powinna mieć wpływu na potrzebę poznania dzieł ludzi, którzy zmienili oblicze świata tamtych czasów i wpłynęli w ten sposób również na nasze "dziś".
Winienem więc szanownego rozmówcę poinformować, że nie jestem wyznawcą żadnego z Kościołów, które wymienił a mimo to, nie przeszkodziło mi to w pracy nad tym, by dzieło o którym rozmawiamy ukazało się...

pozdrawiam serdecznie...
Altair
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pn lis 02, 2009 9:49 pm

Postprzez admin » Śr gru 16, 2009 11:04 am

Jak informowało wczoraj Radio Chrześcijanin, Kościół Ewangelicko - Augsburski przygotowuje się do wydania "Wykładu na temat Listu Do Rzymian Marcina Lutra".

Będzie okazja wybrać tłumaczenie i wydanie bo jak sadze, będzie to te samo dzieło.
admin
Aktywny
 
Posty: 1545
Dołączył(a): Cz wrz 20, 2001 1:00 am

Postprzez admin » Śr lut 03, 2010 11:04 pm

Wracając do Lutra to ukazało się dzieło "O niewolnej woli".

http://ksiazki.chrzescijanin.pl/details ... age_id=251

Jakby ktoś chciał kupić to mogę sprzedać 1 egz. za 30zł. wliczając to koszty wysyłki na terenie Polski :)
admin
Aktywny
 
Posty: 1545
Dołączył(a): Cz wrz 20, 2001 1:00 am


Powrót do Literatura

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron