Teraz jest Śr kwi 24, 2024 8:42 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

"Potop"

Co i dlaczego warto przeczytać?

Postprzez Leszek Włodarczyk » N gru 24, 2006 9:36 am

.......
Ostatnio edytowano Pn mar 17, 2008 7:07 pm przez Leszek Włodarczyk, łącznie edytowano 1 raz
Leszek Włodarczyk
 

Postprzez Annariel » N gru 24, 2006 10:40 am

Meritus, naprawdę mijasz się z prawdą ( i to bardzo szerokim łukiem).
Zacząłeś pisać o dziełach polskiego baroku w odpowiedzi na mojego posta o mentalności p. baroku. Nie mówię od razu, że w takim razie sztuka sakralna odpada . Ale jeżeli chcesz ze mną polemizować na temat MENTALNOŚCI to pokaż coś pozytywnego, co tę mentalność kształtowało. Jak dla mnie powiązanie między (włoską w swej istocie) sztuką sakralną a sposobem myślenia i odczuwania polskich "szlachciurów" jest zbyt nikłe. A może umiesz je wiarygodnie umotywować?
Annariel
 
Posty: 29
Dołączył(a): N gru 17, 2006 10:16 am

Postprzez leaf only » N gru 24, 2006 10:54 am

Leszku, Kochanowskiego zostawmy w renesansie, a zamiast niego proponuję do porównania ARCYDZIEŁO w postaci "Pamiętników" Paska - nie ukrywam, ze to mój faworyt jeśli chodzi o literaturę baroku: gdzie znajdziesz takie natężenie sarmactwa i zabobonu, no sam powiedz. Mam tam kilka ulubionych fragmentów, jak np. żołnierze polscy, zaproszeni do kościoła protestanckiego, wykorzystując chwilę modlitwy heretyków z zamkniętymi oczyma, pokradli im śpiewniki.
Moja osobista teoria jest taka, że od tego czasu ekumenia śpiewa bardzo cienkim głosem:)))

Ciekawie też wygląda zestawienie dwóch tekstów publicystyki renesansowej: kazań Skargi i traktatu A.Frycza Modrzewskiego "O poprawie Rzeczypospolitej". Można to streścić tak: "wystrojona" forma kontra głęboka treść.

Każdy ma, co lubi:)
leaf only
Aktywny
 
Posty: 747
Dołączył(a): Pt sie 04, 2006 8:20 pm

Postprzez Leszek Włodarczyk » N gru 24, 2006 11:04 am

.......
Ostatnio edytowano Pn mar 17, 2008 7:02 pm przez Leszek Włodarczyk, łącznie edytowano 1 raz
Leszek Włodarczyk
 

Postprzez Leszek Włodarczyk » N gru 24, 2006 11:13 am

............
Ostatnio edytowano Pn mar 17, 2008 7:01 pm przez Leszek Włodarczyk, łącznie edytowano 1 raz
Leszek Włodarczyk
 

Postprzez leaf only » N gru 24, 2006 11:18 am

Nie taka powierzchowna, skoro o Piotrze Kochanowskim spamiętałeś:) Ale Pasek, przyznasz, to potęga myśli barokowej:)))
leaf only
Aktywny
 
Posty: 747
Dołączył(a): Pt sie 04, 2006 8:20 pm

Postprzez Leszek Włodarczyk » N gru 24, 2006 11:36 am

........
Leszek Włodarczyk
 

Poprzednia strona

Powrót do Literatura

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron