Teraz jest Cz kwi 25, 2024 7:07 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Katechizm Kosciola Katolickiego

Co i dlaczego warto przeczytać?

Postprzez meritus » Wt wrz 05, 2006 3:11 pm

Błogosławiona jest i tyle. Kościół za czasów Jezusa nie wyglądał tak jak KK.

I co z tego? Znasz przypowieść o ziarnku gorczycy? Już o tym wspominałem...

Mt 13:31-32
Inną przypowieść im przedłożył: Królestwo niebieskie podobne jest do ziarnka gorczycy, które ktoś wziął i posiał na swej roli. Jest ono najmniejsze ze wszystkich nasion, lecz gdy wyrośnie, jest większe od innych jarzyn i staje się drzewem, tak że ptaki przylatują z powietrza i gnieżdżą się na jego gałęziach.

Protestanci sprawiają wrażenie jakby chciali ściąć drzewo w poszukiwaniu ziarenka.

to co jest w KKK jest po prostu naciągane i tłumaczone jakimiś wielkimi wywodami bez końca.

tzn?
meritus
 

Postprzez axanna » Wt wrz 05, 2006 3:30 pm

Sivis Amariama napisał(a):Biblia jest filarem KKK /.../KKK i Biblia nie przecza sobie.


Nie rozumiem, po co w kolko powtarzac jedno i to samo. Jak mozna twierdzic ze nie przecza, majac w KKK tak zwyrodniale teorije, jak, naprzyklad, "nowa ekonomia obrazow wprowadzona przez Chrystusa" i to na podstawie cytatu z Biblii, ze "Jezus jest obrazem Boga niewidzialnego"? To jest zadziwiajace, jak mozna wywracac cala nauke Biblijna "do gory kolkami", wychwytujac z kontekstu pojedyncze cytaty, a pomijajac reszte. Do jakiego stopnia trzeba byc zaslepionym, zeby nie widziec sprzecznosci w tym ze Jezus, ktory zawsze obrazy nazywal balwanami i obrzydliwosciami, a ich czcicieli glupcami, a ich stworcow - przekletymi, nagle zmienil zdanie i "wprowadzil nowa ekonomije". To jeden tylko przyklad,ale to cale KKK jest zbiorowiskiem takich przykladow i sprzecznosci z Biblia na kazdym kroku.
"...znikczemnieli w myslach swoich, a ich nierozumne serce pograzylo sie w ciemnosci.Mienili sie madrymi, a stali sie glupi. I zamienili chwale niesmiertelnego Boga na obrazy przedstawiajace smiertelnego czlowieka /.../ Poniewarz zamienili Boga prawdziwego na falszywego i oddawali czesc, i sluzyli stworzeniu zamiast Stworcy, ktory jest blogoslawiony na wieki.Amen"/RZYM.1,21-25/
Zapewne powyzszy cytat, wedlug meritusa i Sivis Amariama, nie jest sprzeczny z KKK, b ym sie nie zdziwila.

Tylko niepotrzebnie "serdecznie polecasz" tutaj katechizmy. Mamy Slowo - bedziemy sluchac "raczej Boga".

Nie wszyscy maja dar rozumienia Słowa. Dlatego watrol znać katechizmy ;P


Ewangelia jest dla prostaczkow, to sa slowa samego Jezusa, tak ze nie trzeba budowac nowej teorii o "darze rozumienia Slowa", wasze katechizmy nic nie warte, nawet swoim istniniem przeciwstawiaja sie Biblii,gdyz, na samym poczatku Mojzesz pisze "nic do tej nauki nie dodasz i nic nie ujmiesz", a ostatni rozdzial Apokalipsy przestrzega:" Jezeli ktos dolozy cos..."
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez meritus » Wt wrz 05, 2006 6:04 pm

Jezus, ktory zawsze obrazy nazywal balwanami i obrzydliwosciami, a ich czcicieli glupcami, a ich stworcow - przekletymi, nagle zmienil zdanie i "wprowadzil nowa ekonomije"

Proszę o stosowne cytaty. Lepsze są pojedyncze, lub ich zupełny brak. Tak - Chrystus przez swoje wcielenie wprowadził "nową ekonomię obrazów".

Katechizm Kościoła Katolickiego pełni rolę służebną wobec Objawienia, nie jest dodawaniem czegokolwiek do Objawienia.
meritus
 

Postprzez axanna » Wt wrz 05, 2006 6:35 pm

Cytatow to bylo pelno, przewin, naprzyklad, Protestantyzm+katolicyzm i poczytaj sobie. Nie mam zamiaru przepisywac ci cala Biblie, gdyz do ciebie i tak nic nie przemawia, na widok cytatow dostajesz zacmienia i doldonisz swoi katechizmy, jak zahipnotyzowany.
Chrystus nie wprowadzial zadnej ekonomii obrazow, a i stara "ekonomie" tez nienawidzil i nienawidzi, a ty czynisz z niego balwana i klamce. Chociaz On jest obrazem Boga, jednak z tymi obrazami ktorym wy bijecie poklony On nie ma nic wspolnego i brzydzi sie jak nimi tak i czcicielami. Zaistez trzeba miec zacmiony umysiel, zeby wypisywac takie bzdury.
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez admin » Wt wrz 05, 2006 6:54 pm

Meritus ty chcesz nam napisac, ze Bog ma matke to pewnie musi miec i Ojca.

Co do Jezusa do powiedz mi gdzie Jezus zwracajac sie Marii, zwrocil sie do niej mowiac matko. :-)

Podaj werset a nie uprawiaj akrobatyki. Biblia niech przemawia.
admin
Aktywny
 
Posty: 1545
Dołączył(a): Cz wrz 20, 2001 1:00 am

Postprzez meritus » Wt wrz 05, 2006 6:59 pm

axanno lenistwo to grzech główny - proszę jeden chociaż maluśki cytacik


Co do Jezusa do powiedz mi gdzie Jezus zwracajac sie Marii, zwrocil sie do niej mowiac matko.

zdaje się, że nie ma takiego zwrotu w wołaczu - i co w zwiazku z tym?
meritus
 

Postprzez admin » Wt wrz 05, 2006 7:13 pm

B. duzo. A teraz poszukaj jak sie zwracal. Moze ci sie to wydac zbedne ale warto. Zapytasz czemu? Bo inni patrzyli i sie uczyli. My patrzymy i sie uczymy.
admin
Aktywny
 
Posty: 1545
Dołączył(a): Cz wrz 20, 2001 1:00 am

Postprzez axanna » Wt wrz 05, 2006 7:16 pm

meritus napisał(a):axanno lenistwo to grzech główny - proszę jeden chociaż maluśki cytacik


Koszmar jakis, jaki cytacik, na temat obrazow? Dobrze ale jutro, pa.
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez axanna » Śr wrz 06, 2006 3:04 pm

wlasciwie nie wiem o jakie cytaty cie chodzi, o obrazach czy balwochwalstwie, meritusie, przeciez wszedzie ich pelno, wiec wezme ten z Rzymian1,21-25, ktory zreszta bodajze wczoraj gdzies przytloczylam i napewno go czytales:
"...znikczemnieli w myslach swoich, a ich nierozumne serce pograzylo sie w ciemnosci.Mienili sie madrymi, a stali sie glupi. I zamienili chwale niesmiertelnego Boga na obrazy przedstawiajace smiertelnego czlowieka ... Poniewarz zamienili Boga prawdziwego na falszywego i oddawali czesc, i sluzyli stworzeniu zamiast Stworcy, ktory jest blogoslawiony na wieki.Amen"
Czy pasuje, meritusie? A swoja droga, dobrze by bylo, zeby ty tez podal jakies cytaty na poparcie tej teorii o "nowej ekonomii obrazow", no bo zgodzisz sie chyba ,ze trzeba miec bujna wyobraznie, zeby na podstawie slow, ze Jezus byl obrazem Boga, zbudowac caly kult relikwij, obrazow itp.Zreszta, zgodzisz sie ze Jezus, choc byl obrazem, ale nie zamienil sie przez to w stworzenie, ktore ma oczy, a nie widzi...
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez meritus » Śr wrz 06, 2006 6:00 pm

Jezus, ktory zawsze obrazy nazywal balwanami i obrzydliwosciami, a ich czcicieli glupcami, a ich stworcow - przekletymi, nagle zmienil zdanie i "wprowadzil nowa ekonomije"

Prosiłem, abyś uzasadniła ową tezę chocby jednym cytatem. Cytatem Jezusa.

Potem zajmiemy się tym, co katechizm mówi o nowej ekonomii obrazów.
meritus
 

Postprzez axanna » Cz wrz 07, 2006 10:15 am

IIIMojz.26,1:
"Nie bedziecie czynili sobie balwanow ani stawiali sobie podobizny rzezbionej, ani kamiennych pomnikow, ani tez umieszczali kamiennych obrazow w ziemi waszej, by im sie klaniac; gdyz Ja, Pan, jestem Bogiem waszym"
VMOJZ.4,23-24:
"Strzezcie sie, abyscie nie zapomnieli o przymierzu Pana, waszego Boga, ktore zawarl z wami, i nie sporzadzali sobie zadnej podobizny rzezbionej, jak ci to nakazal Pan, twoj Bog. Gdyz Pan, twoj Bog, jest ogniem trawiacym. On jest Bogiem zazdrosnym".
VMOJZ.5,8-9:
"Nie uczyn sobie podobizny rzezbionej czegokolwiek..... Nie bedziesz sie im klanial... gdyz Ja, Pan, twoj Bog, jestem Bogiem zazdrosnym..."
VMOJZ.27,15:
"Przeklety maz,ktory zrobi podobizne rzezbiona lub lana, obrzydliwosc dla Pana, dzelo rak rzemieslnika..."
IZ.44,9:
"Wytworcy balwanow sa w ogole niczym, a ich ulubione utwory sa bez wartosci, a ich czciciele sa slepi, a oczywista ich niewiedza naraza ich na hanbe"
IZ.44,18:
"Nie maja poznania ani rozumu, bo zaslepione sa ich oczy, tak ze nie widza, a serca zatwardziale, tak ze nie rozumieja"
IZ.44,20:
"Kto sie zadaje z popiolem, tego zwodzi omamione serce, tak ze nie uratuje swojej duszy ani tez nie powie:Czy to nie zluda,czego sie trzymam?"
IZ.46,5-8:
"Z kim mnie porownacie i z kim zestawicie albo do kogo upodobnicie...Wysypuja zloto...wynajmuja zlotnika, aby z tego zrobil bozka, przed ktorym sie pochylaja i ktoremu poklon oddaja./.../ a gdy sie wola do niego, nie odpowiada, nikogo nie moze wyrwac z jego niedoli. Pamietajcie o tym i przyznajcie sie do winy, wezcie to do serca, wy odstepcy!"
JER.10:
"Sa jak straszak na polu ogorkowym, nie mowia, trzeba je nosic, bo nie moga chodzic. Nie bojcie sie ich, bo nie moga szkodzic, lecz nie moga tez nic dobrego uczynic...
Wszyscy co do jednego sa glupi i nierozumni; niedorzecznoscia jest czesc oddawana drewnu....
Glupi jest kazdy czlowiek i bez rozumu, na wstyd naraza sie kazdy zlotnik z powodu balwana, gdyz zluda sa i bez zycia jego odlane bozki. Sa nicoscia, dzielem wartym smiechu,
ktore w czasie swojego nawiedzenia pogina".
JER.44,3-4:
"Z powodu zla, jakie czynili, drazniac mnie, gdy chodzili... sluzyc cudzym bogom... A przeciez Ja posylalem do was nieustanni...prorokow, mowiac: Nie czyncie tej obrzydliwosci, ktorej Ja nienawidze!"
PS.135:
"Bozki pogan sa ze srebra izlota,sa dzielem rak ludzkich.Maja usta, a nie mowia, maja oczy, a nie widza. Maja uszy, a nie slysza, nie ma tez tchnienia w ich ustach. Niech beda podobni do nich tworcy ich, wszyscy, ktorzy im ufaja!"

Wystarczy narazie, meritusie, czy zaraz powiesz, ze Jezus tego nie mowil, ze On od poczatku mial inne zdanie na temat balwanow i czekal tylko, aby przekreslic te wszystkie wypowiedzi, wprowadziajac nowa ekonomije?
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez axanna » Cz wrz 07, 2006 10:15 am

IIIMojz.26,1:
"Nie bedziecie czynili sobie balwanow ani stawiali sobie podobizny rzezbionej, ani kamiennych pomnikow, ani tez umieszczali kamiennych obrazow w ziemi waszej, by im sie klaniac; gdyz Ja, Pan, jestem Bogiem waszym"
VMOJZ.4,23-24:
"Strzezcie sie, abyscie nie zapomnieli o przymierzu Pana, waszego Boga, ktore zawarl z wami, i nie sporzadzali sobie zadnej podobizny rzezbionej, jak ci to nakazal Pan, twoj Bog. Gdyz Pan, twoj Bog, jest ogniem trawiacym. On jest Bogiem zazdrosnym".
VMOJZ.5,8-9:
"Nie uczyn sobie podobizny rzezbionej czegokolwiek..... Nie bedziesz sie im klanial... gdyz Ja, Pan, twoj Bog, jestem Bogiem zazdrosnym..."
VMOJZ.27,15:
"Przeklety maz,ktory zrobi podobizne rzezbiona lub lana, obrzydliwosc dla Pana, dzelo rak rzemieslnika..."
IZ.44,9:
"Wytworcy balwanow sa w ogole niczym, a ich ulubione utwory sa bez wartosci, a ich czciciele sa slepi, a oczywista ich niewiedza naraza ich na hanbe"
IZ.44,18:
"Nie maja poznania ani rozumu, bo zaslepione sa ich oczy, tak ze nie widza, a serca zatwardziale, tak ze nie rozumieja"
IZ.44,20:
"Kto sie zadaje z popiolem, tego zwodzi omamione serce, tak ze nie uratuje swojej duszy ani tez nie powie:Czy to nie zluda,czego sie trzymam?"
IZ.46,5-8:
"Z kim mnie porownacie i z kim zestawicie albo do kogo upodobnicie...Wysypuja zloto...wynajmuja zlotnika, aby z tego zrobil bozka, przed ktorym sie pochylaja i ktoremu poklon oddaja./.../ a gdy sie wola do niego, nie odpowiada, nikogo nie moze wyrwac z jego niedoli. Pamietajcie o tym i przyznajcie sie do winy, wezcie to do serca, wy odstepcy!"
JER.10:
"Sa jak straszak na polu ogorkowym, nie mowia, trzeba je nosic, bo nie moga chodzic. Nie bojcie sie ich, bo nie moga szkodzic, lecz nie moga tez nic dobrego uczynic...
Wszyscy co do jednego sa glupi i nierozumni; niedorzecznoscia jest czesc oddawana drewnu....
Glupi jest kazdy czlowiek i bez rozumu, na wstyd naraza sie kazdy zlotnik z powodu balwana, gdyz zluda sa i bez zycia jego odlane bozki. Sa nicoscia, dzielem wartym smiechu,
ktore w czasie swojego nawiedzenia pogina".
JER.44,3-4:
"Z powodu zla, jakie czynili, drazniac mnie, gdy chodzili... sluzyc cudzym bogom... A przeciez Ja posylalem do was nieustanni...prorokow, mowiac: Nie czyncie tej obrzydliwosci, ktorej Ja nienawidze!"
PS.135:
"Bozki pogan sa ze srebra izlota,sa dzielem rak ludzkich.Maja usta, a nie mowia, maja oczy, a nie widza. Maja uszy, a nie slysza, nie ma tez tchnienia w ich ustach. Niech beda podobni do nich tworcy ich, wszyscy, ktorzy im ufaja!"

Wystarczy narazie, meritusie, czy zaraz powiesz, ze Jezus tego nie mowil, ze On od poczatku mial inne zdanie na temat balwanow i czekal tylko, aby przekreslic te wszystkie wypowiedzi, wprowadziajac nowa ekonomije?
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez meritus » Cz wrz 07, 2006 10:44 am

Pięknie i wspaniale, ale nie na temat.

Napisałaś:
Jezus, ktory zawsze obrazy nazywal balwanami i obrzydliwosciami, a ich czcicieli glupcami, a ich stworcow - przekletymi, nagle zmienil zdanie i "wprowadzil nowa ekonomije"

Prosiłem zas 3 razy o owe cytaty Jezusa, a nie Dawida, czy Jeremiasza. Proszę 4 raz o cytaty Jezusa.
meritus
 

Postprzez Leszek Włodarczyk » Cz wrz 07, 2006 11:52 am

.........................
Ostatnio edytowano Wt mar 04, 2008 10:31 pm przez Leszek Włodarczyk, łącznie edytowano 1 raz
Leszek Włodarczyk
 

Postprzez meritus » Cz wrz 07, 2006 12:10 pm

Leszku - tutaj rozmawiamy o Katechizmie Kościoła Katolickiego. Odpowiadać na pytanie czym jest Biblia mogę w stosownym temacie.

Ja te wszystkie starotestamentalne cytaty widzę. Jednak domagam się zapowiadanych od dawna cytatów Jezusa na ten temat. Może w apokryfach będą...
meritus
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Literatura

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron