Teraz jest Cz mar 28, 2024 4:45 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Cuda

porozmawiajmy o modlitwie

Cuda

Postprzez Jeden » Cz kwi 02, 2015 7:40 pm

Cześć, jestem zainteresowany cudami w Chrześcijaństwie, na jakiej zasadzie one przebiegają, co trzeba zrobić, aby dostąpić cudu itp, itd. Interesują mnie głównie uzdrowienia, na przykład z takiej choroby jak nowotwór. Będę wdzięczny za wszelkie propozycje lektur, kontakty, itp. Mam nadzieję, że pod moim postem wywiąże się dyskusja i będę regularnie i w rozwinięty sposób odpowiadał.
Trzymajcie się :)
Jeden
 
Posty: 1
Dołączył(a): Cz kwi 02, 2015 7:35 pm

Re: Cuda

Postprzez admin » Pn kwi 06, 2015 9:55 am

Na początek jako WSTĘP.

"Cuda nie są sprzeczne z naturą. Są jedynie sprzeczne z tym, co wiemy o naturze."
Święty Augustyn

„Ale moja wiara w to, że w historii ludzkości zdarzały się cuda, nie jest w najmniejszym stopniu mistyczna; wierzę w to na podstawie świadectw przedstawionych przez ludzi, podobnie jak w odkrycie Ameryki. W tej kwestii chodzi o proste stwierdzenie logiczne, które trzeba najzwyczajniej w świecie ująć w słowa i wyklarować. W taki czy inny sposób pojawiło się niezwykłe wyobrażenie, że osoby niewierzące w cuda patrzą na nie chłodnym okiem i bezstronnie, natomiast osoby wierzące w cuda akceptują je wyłącznie w powiązaniu z którymś dogmatem.

Jednak sprawa wygląda zupełnie inaczej. Osoby wierzące w cuda akceptują je (słusznie czy nie), gdyż dysponują dowodami. Osoby niewierzące w cuda przeczą im (słusznie czy nie), gdyż dysponują doktryną negującą cuda. Rzeczą oczywistą, świadczącą o szerokości spojrzenia i demokratyczną, jest wierzyć starej straganiarce sprzedającej jabłka, kiedy składa zeznanie w sprawie cudu – zupełnie tak samo, jak wierzysz straganiarce, kiedy składa zeznanie w sprawie morderstwa. (…)

Jeśli więc mówimy o świadkach, dysponujemy istnym wodospadem świadectw potwierdzających zjawiska nadnaturalne. Jeśli je odrzucasz, chodzi ci zapewne o jedną czy dwie kwestie. Opowiedzianą przez chłopa historię o duchach odrzucasz albo dlatego, że to chłop, albo dlatego, że jest to historia o duchach. Inaczej mówiąc, albo kwestionujesz najważniejszą zasadę demokracji, albo potwierdzasz najważniejszą zasadę materializmu – abstrakcyjne twierdzenie, że cuda są niemożliwe. Masz pełne prawo zająć takie stanowisko; ale w takim razie jesteś dogmatykiem.

To my, chrześcijanie, przyjmujemy wszystkie konkretne świadectwa – to wy, racjonaliści, odrzucacie konkretne świadectwa, gdyż zmusza was do tego wasza wiara. Ja natomiast nie jestem w tej kwestii ograniczony żadną wiarą i przyglądając się bezstronnie niektórym cudom z czasów średniowiecznych i współczesnych, doszedłem do wniosku, że zdarzyły się naprawdę. Wszystkie argumenty przeciwko tym oczywistym faktom polegają na kręceniu się w kółko. Kiedy mówię: »Średniowieczne dokumenty potwierdzają niektóre cuda tak samo, jak potwierdzają niektóre bitwy«, odpowiadają: »Przecież ludzie średniowiecza byli zabobonni«.

Jeżeli poproszę o wyjaśnienie, w czym przejawiała się ich zabobonność, okazuje się w ostatecznym rachunku, że w wierze w cuda. Kiedy mówię: »Chłop widział ducha«, odpowiada mi się: »Przecież chłopi są tacy łatwowierni«. Kiedy pytam: »Dlaczego łatwowierni?«, pada jedynie odpowiedź, że wierzą w duchy. Islandii nie ma, bo widzieli ją tylko głupi marynarze; a marynarze są głupi, bo mówią, że widzieli Islandię”.

G.K. Chesterton, Ortodoksja
(tłum. Adam Szymanowski)
admin
Aktywny
 
Posty: 1545
Dołączył(a): Cz wrz 20, 2001 1:00 am

Re: Cuda

Postprzez ucash » Cz cze 11, 2015 7:34 am

admin napisał(a):Na początek jako WSTĘP.

"Cuda nie są sprzeczne z naturą. Są jedynie sprzeczne z tym, co wiemy o naturze."
Święty Augustyn


Ciekawe, co wiemy o naturze? Na przykład: człowiek nie wstaje z martwych w naturalny sposób, cud wstania z martwych nie jest sprzeczny z naturą jest tylko sprzeczny z tym co wiemy o naturze, człowiek martwy pozostaje martwy. :roll:

Dlaczego Jan chiał opuścić Maryję kiedy się dowiedział że jest w ciąży, nie dlatego że nie wiedział skąd się biorą dzieci, wiedział bardzo dobrze jak operują prawa natury :wink:

Jeden napisał(a):Cześć, jestem zainteresowany cudami w Chrześcijaństwie, na jakiej zasadzie one przebiegają

Z tego o czym słyszałem cuda przebiegają w sposób naturalny lub nadnaturalny a tagże mieszanką tych dwóch mieniące się określeniem hypernaturalizm. Naturalny sposób jest po prostu dopasawoniem okoliczności, w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie, odpowiednie zdarzenie, cuda nadnaturalne nie są zgodne z naszymi prawami natury, jak chodzby wzmartwychwstanie Chrystusa, Łazarza lub stworzenie wszechświata z niczego (exnihilo). Hypernaturalizm jest dostrzegany przez teologów na przykład w stworzeniu życia kiedy procesy naturalne są widoczne w działaniu lecz nie są adekwatne aby wytłumaczyć w naturalny sposób powstanie pierwszego, samopowielającego się organizmu (komórka), lub powstanie naszej planety która była by zdolna podrzymać życie.

Jeden napisał(a): co trzeba zrobić, aby dostąpić cudu itp, itd.

Cudu doświadczają osoby wierzące jak i nie wierzące, według mnie modlitwa może pomóc bardzo dużo ale jeśli chodzi o mnie osobiście to codziennie dostrzegam cuda w życiu i naturze, Bóg sam powiedział że potrzymuje ten wszechświat mocą swego słowa {Kolosan 1:17} okoliczności jakie towarzyszą istnieniu odpowiednich warónków do zaistnienia życia oraz specyficzna lokalizacja oraz zdarzenia mające miejsce w odpowienim czasie a tagże ich kontynuacja bardzo klarownie mnie uświadamia o cudzie którego jestem świadkiem tu i teraz.
ucash
Aktywny
 
Posty: 366
Dołączył(a): So maja 23, 2009 6:35 am
Lokalizacja: Glasgow


Powrót do Modlitwa

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron