Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:46 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

pielgrzymeczka

porozmawiajmy o modlitwie

Postprzez abdehikopt » Cz kwi 23, 2009 9:09 am

Oddaję chwałę Panu Jezusowi, którego świętość jest tak ogromna, że obficie rozlewa się na tych, którzy wierzą w Niego i wypełniają Jego słowo. Chociażby na Maryję, która szczególnie dokładnie słuchała Słowa Bożego i wypełniała Je. Podczas pielgrzymki, z dala od codziennych spraw, mam okazję, by głębiej o tym pomyśleć.

I nie muszę przy tym uznawać wszystkich Maryjnych dogmatów. Ja, wspominając Maryję, bardziej skupiam się na tym, jak bardzo była posłuszna woli Bożej, że chociaż tyle wycierpiała, to nigdy się nie poddała i nawet patrzyła na śmierć swojego Syna, jako jedna z nielicznych potrafiła wytrwać. Pielgrzymka to też dla mnie taka próba wytrwałości: czy wytrzymam do końca, czy nie upadnę? Ćwiczenie fizyczne przynosi mały pożytek, ale jeśli to ćwiczenie fizyczne pomaga w duchowych rozważaniach, to jest jak najbardziej godne polecenia.

Jak jest jakaś pieśń czy modlitwa, z której tekstem się nie zgadzam, to po prostu jej nie śpiewam lub nie odmawiam.
abdehikopt
Użytkownik
 
Posty: 56
Dołączył(a): Pt kwi 17, 2009 3:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez admin » Cz kwi 23, 2009 11:44 am

Dobra postawa na początek czyli dobry kierunek :)
admin
Aktywny
 
Posty: 1545
Dołączył(a): Cz wrz 20, 2001 1:00 am

Postprzez hungry » Cz kwi 23, 2009 1:45 pm

Tak ale tylko na początek na dłuższa metę się tak nie da. Też po nawróceniu w kościele jeszcze katolickim pamiętam chodziłem na pielgrzymki tłumacząc sobie a raczej wmawiając że to ku chwale Jezusa ale szybko mi Bóg uświadomił że to ułuda i cel pielgrzymki służy raczej nie Jemu. Ale do tego potrzebowałem trochę lat studiowania Bożego Słowa aż to zrozumiałem że z Bogiem nie ma kompromisów w tych sprawach, po czym opuściłem katolicyzm chrzcząc (zanurzając) się w wodzie, w imię Ojca i Syna i Ducha Św. włączając się w społeczność ludzi ewangelicznych chrześcijan.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez abdehikopt » Pt kwi 24, 2009 2:30 pm

A ja nie uważam tego za kompromis w mojej wierze. Owszem, z Bogiem nie ma kompromisów.

Dlatego nie mogę przyjąć światowego, sekciarskiego myślenia, które zamyka mnie w klatkach związków wyznaniowych. Jak widzę gdzieś jakieś nadużycie, np. praktyki bałwochwalcze, to sam tego nie czynię, a napominam innych. W końcu naszych braci w wierze powinniśmy napominać. Dlatego często się ich pytam, w jakim sposób interpretują np. cudowność Obrazu Jasnogórskiego. Jeśli widzą "magiczną" moc w obrazie samym w sobie, to jest bałwochwalstwo i należy się tego wystrzegać. Ale jeśli rozumieją to podobnie do np. kawałka szaty Jezusa, który uzdrowił kobietę cierpiącą na krwotok, to w porządku. W końcu Biblia nie przeczy, a potwierdza, że woda w sadzawce Betezda była cudowna, wprost wyznając, że to "Anioł Pański" nią poruszał. Dzisiaj też niejedną wodą Anioł Pański porusza. :wink:
abdehikopt
Użytkownik
 
Posty: 56
Dołączył(a): Pt kwi 17, 2009 3:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez hungry » Pt kwi 24, 2009 8:47 pm

Nie zapominaj proszę, że są też aniołowie zbuntowani i sam szatan potrafi przybrać anioła światłości
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez Albertus » Pt kwi 24, 2009 9:49 pm

Nie zapominaj proszę, że są też aniołowie zbuntowani i sam szatan potrafi przybrać anioła światłości


Wygnać ludzi z betezdy i zadrutować drutem kolczastym bo ryzyko zbyt duże? :wink:
Albertus
Aktywny
 
Posty: 489
Dołączył(a): Wt lip 24, 2007 8:33 pm

Postprzez hungry » Pt kwi 24, 2009 10:19 pm

A czy ja wspomniałem o ewangelicznej Beteździe? Mówię o miejscach kultu katolickiego do których zdążają pielgrzymki a które słyną przeważnie z jakich cudów czy objawień.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez abdehikopt » N kwi 26, 2009 8:08 pm

A jaka to różnica? Do Betezdy też pielgrzymowali lub byli zanoszeni chorzy, którzy kładli się wokół sadzawki i czekali na poruszenie wody. Biblia potwierdza, że wodą poruszał Anioł Pański i że chorzy wychodzili stamtąd uzdrowieni.

Jest więc to jednak możliwe i wierzę, że są na świecie takie miejsca. Bo skoro w Beteździe mogły dziać się takie cuda, to czemu nie np. w Lourdes?
abdehikopt
Użytkownik
 
Posty: 56
Dołączył(a): Pt kwi 17, 2009 3:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez hungry » N kwi 26, 2009 9:54 pm

właśnie jest różnica bi o Beteździe biblia mówi że to anioł Pana sprawiał a z Lourdes z nie pewnego źródła ;) po owocach widać że cześć tam nie Jezusowi jest oddawana ale Marii.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez abdehikopt » Pn kwi 27, 2009 12:57 am

Tak, ale gdy ludzie zaczęli się schodzić do Betezdy, to Nowego Testamentu jeszcze nie napisano; nie mieli więc "pewnego źródła".

A w Lourdes oddaje się chwałę Panu Bogu, bo Maryja to najdoskonalsze dzieło Boże. To tak, jak zachwycamy się jakimś dziełem, np. obrazem. Wypowiadamy pochwały pod adresem obrazu, ale tak naprawdę chwalimy artystę, który go namalował. Wszystko to, co podziwia się w Maryi, jest dziełem Bożym, żaden człowiek - nawet Maryja - sam z siebie nie może być świętym, bo jest to dzieło, jakiego Bóg dokonuje w nas.

Oczywiście, kto twierdzi, że Maryja tam sama z siebie działa jest bałwochwalcą. Ale nie wszyscy ludzie, którzy podróżują do Lourdes tacy są, może nawet większość taka nie jest.
abdehikopt
Użytkownik
 
Posty: 56
Dołączył(a): Pt kwi 17, 2009 3:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez hungry » Pn kwi 27, 2009 6:10 am

A Starego Testamentu nie mieli? ;) Nie mieli źródła objawienia Bożego? Mieli bowiem prawo, proroków i psalmy mieli Tanah czyli stary testament i na ten czas dla nich to było jedyne objawienie Słowa Bożego. Mieli jasno określone przez Boga że nie mgli mieć innych Bogów obok Boga JHWH. Nie mogli
"...sobie czynić podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze, i na ziemi w dole, i tego, co jest w wodzie pod ziemią." (II Księga Mojżeszowa 20:4 )
Nie mogli się też im kłaniać i im służyć. Gdyż Pan, Bóg ich jestem Bogiem zazdrosnym.
Nie mogli również zwracać do wywoływaczy duchów ani do wróżbitów. Nie mogli się ich też wypytywać ich, bo stali by się przez nich nieczystymi; jak powiedział Pan, ich Bogiem. (por. III Księga Mojżeszowa 19:31 )
ale i przez proroka Bóg im oznajmił jak należy rozeznawać objawienie czy pochodzi od Boga a co nie jest od Niego mieli odrzucić:
"A gdy wam będą mówić: Radźcie się wywoływaczy duchów i czarowników, którzy szepcą i mruczą, to powiedzcie: Czy lud nie ma się radzić swojego Boga? Czy ma się radzić umarłych w sprawie żywych? A co dotyczy zakonu i objawienia: Jeżeli tak nie powiedzą, to nie zabłyśnie dla nich jutrzenka." (Księga Izajasza 8:19-20).
Również Jezus i apostołowie posługiwali się tym jedynym źródłem objawienia Bożego jakim był wówczas wtedy tylko Stary Testament. (Ewangelia św. Łukasza 4:17 -20; Ewangelia św. Łukasza 24:27; II List do Tymoteusza 4:13- Księgi Starego testamentu; II List do Tymoteusza 3:16-17; II List św. Piotra 1:20-21).
Tak więc widzisz Biblia jest jednością Stary i Nowy testament jako pełne objawienie Słowa Bożego. Stary Testament to nic innego jak analogia bądź zapowiedź Nowego Testamentu - cienie rzeczy przyszłych a Nowy Testament to po prostu te same nowe przymierze które Bóg obiecał Izraelowi np. w Księdze proroka Jeremiasza czy Ezechiela. I to się wypełniło w Jezusie. Jezus sam będąc Bogiem jest również objawionym wcielonym Słowem Bożym tym samym które kierowane było do Abrahama potem do Mojżesza i innych. Więc gdy Bóg podawał wyraźne wskazówki dotyczące jak należy Jego czcić to zarówno w Starym jak i w Nowym Testamencie są rzeczy dziś dla nas które winniśmy przyjąć my wierzący jako jedyną autorytatywną normę wiary i życia a co ponad to pochodzi z poza tych ksiąg, z innego źródła i się z księgami Starego i Nowego Testamentu nie zgadza lub są wątpliwe kwestie w tych innych niż Biblia źródłach winniśmy to odrzucić.
Więc wybacz ale bzdury piszesz. A co do kultu w Lourdes skoro Ty pozostajesz przy swoim że tam jest kult Boga, to: no comment. ;)
Polecę Ci tylko ten film: Objawienia Maryjne cz 1 i cz 2
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez Robertamigo » Pn kwi 27, 2009 9:40 am

abdehikopt napisał(a): To tak, jak zachwycamy się jakimś dziełem, np. obrazem. Wypowiadamy pochwały pod adresem obrazu, ale tak naprawdę chwalimy artystę, który go namalował.


Widać to najlepiej w Księdze Apokalispy - kult obrazów i posągów bestii warunkuje życie w dobrobycie materialnym na ziemi za panowania antychrysta. Gdyby antychryst przyszedł i szerzył kult ikon, obrazkow,które przemówiły ludzkim głosem etc. - miałby bardzo ułatwiona drogę, bo po prostu wykorzystałby niebiblijne tradycje teologiczne Kościołów - Wschodu i Zachodu.

Pozdrawiam
Robertamigo
Aktywny
 
Posty: 301
Dołączył(a): So gru 27, 2008 8:05 pm
Lokalizacja: BRD / Zory

Postprzez abdehikopt » Pn kwi 27, 2009 10:01 am

Nie zrozumiałeś, co napisałem. Chodziło mi o to, że kult Maryi w rzeczywistości jest kultem samego Boga, bo na Osobie Maryi (a także innych świętych) Bóg pokazał, jak wielka jest Jego łaska i miłość do nas. Kiedy chwalimy w Maryi jakikolwiek przymiot, to wciąż należy mieć świadomość, że jest On Bożym dziełem w Niej, dlatego tak naprawdę kult Maryjny jest elementem kultu Bożego.

A te filmiki, które proponujesz hungry, to jakaś propaganda "ewangelicznych" chrześcijan. Niektóre z nich nawet widziałem, np. "Kobietę jadącą na bestii" i nie było w nim powiedziane nic, o czym bym nie wiedział, że fundamentalistyczni "ewangeliczni" twierdzą. Nie przekonał mnie rzecz jasna do ich stanowiska, wręcz przeciwnie, stwierdziłem że trzeba być strasznie naiwnym, by tak rozumować; jak ktoś nie czyta Biblii i nie zna nauczania Kościoła Katolickiego, to może się na to złapie, ale po mnie to jakoś spłynęło jak woda po kaczce.
abdehikopt
Użytkownik
 
Posty: 56
Dołączył(a): Pt kwi 17, 2009 3:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Robertamigo » Pn kwi 27, 2009 10:38 am

Co do nauk ojców koscioła na temat kultu obrazów warto sie zapoznac z tym co mają nam do powiedzenia najwięksi teolodzy koscioła starożytnego.
Sw.Augsustyn pisze w Mieście Bozym (angielski przeklad: NPNF tom II. 69, 74) przeciwko praktyce wykorzystywania obrazów do celów kultowych :

„Kiedy człowiek patrzy na obraz podczas modlitwy bądź adoracji, nie może oprzeć się wrażeniu, że obraz go słucha”. List CII.18 (ang przekłąd w NPNF, seria 1 vol. 1).
W komentarzu do Psalmu CXV: „Obrazy bardziej zwodzą nieszczęsną duszę mającą usta, oczy, uszy i stopy niż skorygują jej myślenie, ponieważ nie mówią, nie widzą, nie słyszą i nie chodzą”

Oraz: „Zewnętrzny kształt niejako sprawia, że żyjąca w ciele dusza dochodzi do wniosku, że zewnętrzne ciało podobne człowieczemu musi posiadać zmysły spostrzegania”.

Synod w Elwirze (Illiberitanum) w Hiszpanii, ok. roku 305, kanon xxxvi:

Cytat:
W kościele nie powinny znajdować się obrazy [picturas], gdyż to co jest adorowane i czczone nie powinno być malowane na ścianach” (Hefele-Leclercq I. 240; Mansi II. 264).

Prawie 90 lat później, w 394 roku Epifaniusza napisał list do Jana z Jerozolimy. Na prośbę autora, Hieronim przełożył ten list na łacinę w swym liście LI 9 (CSEL 54. 311; angielski przekład: NPNF seria 2, VI. 89).

Epifaniusz, biskup Salaminy na Cyprze, pisze:

Cytat:

"Przybyłem do wsi zwanej Anablata, gdzie przechodząc, ujrzałem płonącą lampę i zapytałem, co by to było za miejsce, a gdym się dowiedział, że kościół, wstąpiłem aby się pomodlić. Otóż zauważyłem tam zasłonę wiszącą we drzwiach farbowaną i malowaną, noszącą obraz jakoby Chrystusa lub jakiegoś świętego, nie pamiętam dobrze, czyj to był obraz. Gdy więc widziałem, że w kościele Chrystusowym wbrew powadze Pisma Św. wisi obraz człowieka, zerwałem go ... Na przyszłość zakaż w kościele Chrystusowym wieszać tego rodzaju zasłony, kłócące się z naszą religią ...".

Jak więc widać, pierwotna nauka Kościoła odrzucała kult obrazów i posągów.

pozdrawiam
Robertamigo
Aktywny
 
Posty: 301
Dołączył(a): So gru 27, 2008 8:05 pm
Lokalizacja: BRD / Zory

Postprzez abdehikopt » Pn kwi 27, 2009 10:46 am

No nie całkiem, bo już w katakumbach, gdzie w czasie prześladowań zbierali się chrześcijanie, odkryto pierwsze wizerunki, np. Chrystusa jako Dobrego Pasterza itp.

Ojcowie Kościoła mieli różne zdania na różne tematy - tak samo jak obecnie różne wyznania chrześcijańskie mają różne zasady wiary. To wszystko tylko interpretacje; jeden twierdził tak, inny inaczej. Czego nie uchwalono na powszechnym soborze, nie było dogmatem wiary, więc mogli mieć na ten temat przeróżne opinie.
abdehikopt
Użytkownik
 
Posty: 56
Dołączył(a): Pt kwi 17, 2009 3:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Modlitwa

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron