Teraz jest Pt wrz 25, 2020 11:14 am Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Modlitwa na różańcu

porozmawiajmy o modlitwie

Modlitwa na różańcu

Postprzez Hendi » So sty 25, 2020 6:07 pm

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad pytaniem: Skąd się wywodzi różaniec?

Niektórzy uważają, że sam różaniec, jak i modlitwa na nim, są elementami chrześcijańskimi, związanymi z Panem Jezusem i jego matką, Maryją. Nic bardziej błędnego! Dowody historyczne wyjawiają, iż praktyka odmawiania modlitw i zliczania ich za pomocą sznura paciorków wywodzi się z czasów przedchrześcijańskich.

Najstarszy różaniec został odkryty w ruinach starożytnej Niniwy. Archeolodzy prowadzący tam wykopaliska znaleźli, pochodzący z VIII lub IX wieku przed Chrystusem, posążek kobiety trzymającej w dłoniach przedmiot bardzo podobny do różańca.

W dziele The World Book Encyclopedia czytamy: „Paciorki modlitewne mają za sobą prastarą tradycję, zapoczątkowaną prawdopodobnie przez buddystów. Zarówno buddyści, jak i muzułmanie posługiwali się nimi podczas modłów”. W tym samym dziele czytamy rownież: „Chrześcijanie zaczęli korzystać z różańca w średniowieczu, ale upowszechnił się on dopiero w XV i XVI wieku”.

Ciekawe słowa na temat pochodzenia różańca znajdziemy również w The Catholic Encyclopedia. Przyznano tam, iż niechrześcijanie znali takie koraliki i powszechnie ich używali na długo przed wprowadzeniem różańca do Kościoła katolickiego.

Różańce powszechnie stosowali w Indiach wyznawcy Wisznu i Siwy, także wyznawcy Buddy, lamowie w Tybecie, a nawet mahometanie w Syrii i Afryce Północnej.

Skoro różaniec wywodzi się z religii, które nie uznają Jezusa za Mesjasza, to czy modlitwa na nim może mieć uznanie u Boga?

Warto też zastanowić się nad inną kluczową kwestią: Czy modlitwa na różańcu jest zgodna z wolą Boga i Jego zasadami?

Przyjrzyjmy się pierwszej sprawie – kiedy uczniowie zapytali Jezusa jak mają się modlić, ten im odpowiedział: „Wy zatem tak się módlcie: Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci imię Twoje!” (Mateusza 6:8, 9).

Pan Jezus wskazał swoim naśladowcom, że mają się modlić do Boga, a nie do Maryi.

Po drugie – w związku z modlitwą, Jezus powiedział też: „A modląc się, nie bądźcie wielomówni jak poganie; albowiem oni mniemają, że dla swej wielomówności będą wysłuchani” (Mateusza 6:7)

Chrześcijanie nie powinni zatem powtarzać w kółko tych samych słów modlitwy, gdyż w ten sposób upodabnialiby się do pogan, którzy takie praktyki stosowali i stosują do dzisiaj.

Po trzecie – Modlitwy zawarte w Biblii uczą nas jak powinniśmy rozmawiać z Bogiem. W Piśmie Świętym nie ma ani jednej modlitwy, w której słudzy Boży kierowaliby do Boga wyuczone na pamięć regułki powtarzane kilkanaście lub kilkadziesiąt razy. Modlitwa Jezusa Chrystusa skierowana do Boga Ojca, opisana w rozdziale 17 Ewangelii Według Jana ukazuje, że powinniśmy zwracać się do Boga własnymi słowami i rozmawiać z Nim jak z przyjacielem. Poza tym – jak ukazuje to Psalm 62:9 – nasze modlitwy powinny płynąć do Boga z głębi naszych serc, a nie z kart modlitewników, czy też w formie wyuczonych regułek – „W każdym czasie Jemu ufaj, narodzie! Przed Nim serca wasze wylejcie: Bóg jest dla nas ucieczką!” (Psalm 62:9).

Czy zatem modlitwa różańcowa, która wywodzi się z religii pogańskich i jest sprzeczna z zasadami Bożymi może mieć uznanie u Boga?

Więcej tematów biblijnych znajdziesz na stronie: http://poznajpismo.j.pl
Hendi
Użytkownik
 
Posty: 49
Dołączył(a): Pt gru 20, 2019 7:53 am

Re: Modlitwa na różańcu

Postprzez MarDeb » Cz kwi 02, 2020 12:04 am

Choć rzadko zgadzam się ze ŚJ to jednak tu tak jest. Mam jednak wrażenie, że autor niezbyt zna temat. Przykładowo różaniec nie jet tylko modlitwą do Marii. Statystycznie na 5 modlitw maryjnych wypada jedna do Boga.
MarDeb
Użytkownik
 
Posty: 96
Dołączył(a): Pt maja 31, 2019 4:32 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Modlitwa na różańcu

Postprzez Hendi » Wt kwi 07, 2020 12:45 pm

Różaniec jest modlitwą utworzoną z myślą o Maryi. Pierwotnie modlitwa ta nosiła nazwę Psałterza Najświętszej Maryi Panny. I mimo, że jest w niej nawiązanie do Boga, to sama modlitwa jest dedykowana Maryi.
Hendi
Użytkownik
 
Posty: 49
Dołączył(a): Pt gru 20, 2019 7:53 am

Re: Modlitwa na różańcu

Postprzez MarDeb » Wt lip 07, 2020 4:27 pm

Jeśli jest tam zwrot z bezpośrednią prośbą do Marii, to jest to modlitwa do Marii a nie do Boga.
MarDeb
Użytkownik
 
Posty: 96
Dołączył(a): Pt maja 31, 2019 4:32 pm
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Modlitwa

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron