Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:30 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Rzekome zacieranie różnic między Ojcem a Synem/ CIACH

Forum dyskusyjne dla ludzi o różnych światopoglądach (niechrześcijanie rozmawiają z chrześcijanami na temat ich wiary).

Rzekome zacieranie różnic między Ojcem a Synem/ CIACH

Postprzez Bolp3 » Pn lip 04, 2011 2:08 pm

kafar2 napisał(a):Nikt nie wie jak powinno sie wymawiac imię Boga. Hebrajski byl pisany bez samoglosek. Slowo Jahwe jest tylko naukowa dedukcja, oparta na
budowie innych imion. Zydzi zawsze wymawiali Adonai poniewaz imie Boga bylo dla nich tak swiete ze nie smieli go wypowiadac. Wiec zamiast spekulowac czy powinno sie wypowiadac Jahwe czy tez Jehowa moze lepiej po prostu mowic Adonai. Anglojezyczni rozwiazali ten problem w prosty sposob - tam gdzie jest JHWH jest przetlumaczone LORD, a tam gdzie nie - jest Lord.


Pozdro

Witaj, nikt nie wie też jak wymawiać poprawnie (z hebrajskiego ) imię naszego zbawiciela- po polsku : Jezus.....ale to "Jeszua" a może "Jehoszua" czy też " Jozue".
Zobacz (w dostępnych źródłach) , że wszystkie te formy mogą być poprawne.... może więc idąc Twym tokiem rozumowania nie mówmy Jezus...tylko tam gdzie jest w Biblii Jezus - piszmy ZBAWICIEL a tam gdzie jest wymieniany bez imienia ....piszmy " zbawiciel"....?
CHYBA NIE TĘDY DROGA....do lepszego zrozumienia słowa bożego i okazania szacunku dla pana Jezusa.... Czy z Bogiem Ojcem ( Jahwe ) mamy trzymać się innych standardów ?
Ocenę i przemyślenia pozostawiam własnemu sumieniu.
Pozdrawiam.
ps
Ciekawe czy dostrzegacie taki wątek wycofania się ze stosowania w liturgi KK imienia JAHWE.....
Ponieważ Bóg JAHWE ma tytuł PAN i Syn Boży też jest PANEM , to łatwiej używając tylko tego tytułu " zatrzeć różnicę" między OJCEM a SYNEM....
Więcej w tym temacie na :
[usunięto LINK spam przez moderatora] - Proszę o zastosowanie się do zasad forum (zasada 1 i 2.) i nie pisanie a forum dla chrześcijan skoro nie wierzysz, że BÓG jest JEDEN w trzech osobach
Bolp3
 
Posty: 24
Dołączył(a): Pn lip 04, 2011 7:43 am

Postprzez merkaba » Pn lip 04, 2011 8:55 pm

Po hebrajsku imie "Jestem-Który-Jestem" Brzmi dokładnie : Ehje-Aszer-Ehje. W formie skrótowej brzmi to JAHWE (tetragram IHWH = JHWH) Jest to Szem hamforasz - imię niewymawialne (zakazane do wymawiania przez zwykłego Żyda), stąd w Piśmie konsekwentnie zastępowane przez Adonai (Pan) albo El, Elohim (Bóg), a także Szaddai (Wszechmocny) czy Elion (Najwyższy)
merkaba
Użytkownik
 
Posty: 42
Dołączył(a): Pn maja 16, 2011 7:24 pm

Postprzez ucash » Pn lip 04, 2011 10:34 pm

Bóg(JA JESTEM) sam się nam objawił w Chrystusie i raczej bardziej sie przejmuje relacją jaka łączy człowieka z Nim niż czy powinno sie pisać tak czy innaczej, szacunek oddany Bogu to posłuszeństwo a nie pisownia czy gramatyka.
Poza tym, sam Jezus mówił o nas jak o braciach oraz o Bogu jako Ojcu i myśle że w ten sposób pokazał ze mamy odwarznie podejść do tronu majestatu Najwyższego tak jak sie podchodzi z prośbą do rodzonego Ojca nie z trwogą oraz niewiarą tylko z przekonaniem i odwagą w Chrystusie!
ucash
Aktywny
 
Posty: 366
Dołączył(a): So maja 23, 2009 6:35 am
Lokalizacja: Glasgow

Postprzez Bolp3 » Wt lip 05, 2011 9:07 am

ucash napisał(a):Bóg(JA JESTEM) sam się nam objawił w Chrystusie i raczej bardziej sie przejmuje relacją jaka łączy człowieka z Nim niż czy powinno sie pisać tak czy innaczej, szacunek oddany Bogu to posłuszeństwo a nie pisownia czy gramatyka.
Poza tym, sam Jezus mówił o nas jak o braciach oraz o Bogu jako Ojcu i myśle że w ten sposób pokazał ze mamy odwarznie podejść do tronu majestatu Najwyższego tak jak sie podchodzi z prośbą do rodzonego Ojca nie z trwogą oraz niewiarą tylko z przekonaniem i odwagą w Chrystusie!


Obecność imienia Boga JAHWE np. w tekście biblijnym , jest potrzebna choćby ....dla lepszego zrozumienia Pisma Świętego oto przykład : odczytaj z przekładu z zastąpionym imieniem poprzez słowo " Pan" - Psalm 110,1......
Pytam czy rozumiesz z tekstu" Jaki pan , jakiemu panu".....?
a teraz odczytaj z przekładu gdzie imię nie zostało zastąpione zwrotem " Pan"
Takie "zastępstwa", imienia JAHWE zwrotem PAN nie są obojętne dla czytania ze zrozumieniem słowa bożego......a jeśli chodzi o nasze relacje z Bogiem to nie wydaje mi się aby znajomość imienia JAHWE nas od Boga oddalała a wręcz przeciwnie.....wyobraź sobie sytuację idziesz do urzędnika , który pyta " Imię ojca" a ty po długim namyśle mówisz " PAN "
Czy to ma świadczyć o bliskich i ciepłych relacjach między takim synem a ojcem?
Wielu błogosławieństw życzę i pozdrawiam.
Bolp3
 
Posty: 24
Dołączył(a): Pn lip 04, 2011 7:43 am

Postprzez ucash » Śr lip 06, 2011 6:43 pm

Mi sie wydaje że niemusze rozróżniać, Bóg Jahwe to Ten sam Bóg co Jezus Chrystus ten sam Bóg co Duch Święty.
Biblia mówi o Tych trzech jako jedności od zawsze, od początku (oczywiście my ludzie zakładamy z grupsza że ten punkt to stworzenie), nie było jednego bez drugiego, nie było początku, wiec co za róznica nawet jak pomyłka będzie wywołana brakiem zrozumienia ktora z Tych osób trzecich przemawia.
Według mnie jest to umieszanie Bożego charakteru, nie, nieprzywiązywanie wagi do Bożego imienia lecz przywiazywanie wiekszej uwagi do imienia niż do Boga Żywego ktory sie obiawił w Chrystusie.
Nikt nie wychodzi dobrze na szufladkowaniu BOGA
ucash
Aktywny
 
Posty: 366
Dołączył(a): So maja 23, 2009 6:35 am
Lokalizacja: Glasgow

Postprzez Bolp3 » Cz lip 07, 2011 2:09 pm

ucash napisał(a):Mi sie wydaje że niemusze rozróżniać, Bóg Jahwe to Ten sam Bóg co Jezus Chrystus ten sam Bóg co Duch Święty.
Biblia mówi o Tych trzech jako jedności od zawsze, od początku (oczywiście my ludzie zakładamy z grupsza że ten punkt to stworzenie), nie było jednego bez drugiego, nie było początku, wiec co za róznica nawet jak pomyłka będzie wywołana brakiem zrozumienia ktora z Tych osób trzecich przemawia.
Według mnie jest to umieszanie Bożego charakteru, nie, nieprzywiązywanie wagi do Bożego imienia lecz przywiazywanie wiekszej uwagi do imienia niż do Boga Żywego ktory sie obiawił w Chrystusie.
Nikt nie wychodzi dobrze na szufladkowaniu BOGA


Witaj , Czy rozumiesz bez imienia JAHWE tekst Psalmu 110,1 ? ( Jaki PAN , jakiemu PANU...?)
Z Pisma Świętego wynika , że nie powinniśmy "zacierać" różnic między Ojcem a Synem .....jest ich wiele ...aby się o tym przekonać proszę przemyśl test biblijny ze strony z linkiem podanym poniżej...
[Link, spam usunięto przez moderatora] - Proszę o zastosowanie się do zasad forum (zasada 1 i 2.) i nie pisanie a forum dla chrześcijan skoro nie wierzysz, że BÓG jest JEDEN w trzech osobach
Wnioski i przemyślenia- pozostawiam Tobie...
Pozdrawiam.
Bolp3
 
Posty: 24
Dołączył(a): Pn lip 04, 2011 7:43 am

Postprzez adib » Pt lip 08, 2011 9:25 am

Bolp3 widzę że zmierzasz do tego aby sprzedać wszystkim na tym forum swoją błędną ideologię mówiącą o tym że Jezus Chrystus nie jest Bogiem. Strona którą nam tutaj proponujesz ewidentnie zmierza do tego. Wszyscy dokładnie wiemy jaki kościół głosi takie teorie. Trójca Święta to podstaw Wiary każdego chrześcijanina, zaczynam się zastanawiać czy przypadkiem nie pomyliłeś forum.
adib
Użytkownik
 
Posty: 68
Dołączył(a): So maja 14, 2011 8:57 pm

Postprzez hungry » Pt lip 08, 2011 11:36 am

Zgodnie z zasadami na forum (punkt 1 i 2), wypowiedzi z indoktrynacją użytkownika Bolp3 zostały przeniesione tu.
A temat Trójcy (dla wierzących wg. zasad 1 i 2 punktu) jest tutaj.
Przepraszam, że jednak zbyt późno moderacja zareagowała na ten fakt indoktrynacji.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez ucash » Cz lip 21, 2011 5:29 pm

Bolp3 napisał(a):Witaj , Czy rozumiesz bez imienia JAHWE tekst Psalmu 110,1 ? ( Jaki PAN , jakiemu PANU...?)
Z Pisma Świętego wynika , że nie powinniśmy "zacierać" różnic między Ojcem a Synem .....jest ich wiele ...


Zastanówmy się:
Bóg Ojciec- Jest inicjatorem, wszechświata, objawienia Bożego, zbawienia, oraz ludzkich uczynków Chrystusa.
Bóg Jezus Chrystus- Wykonuje wole Ojca w sparwach: stworzenie i działanie wszechświata, obiawienia Bożego, zbawienia.
Bóg Duch Święty- Stanowi pomoc dzieki której Bóg może wykonać następującą prace- Stworzenie i działanie wszechświata, objawienia Bożego, zbawienia, uczynków Jezusa.
Jakie różnice?
Pozatym nikt z żyjących dziś ludzie nie jest w stanie stwierdzić jaka dokładnie jest relacja pomiędzy tymi Trzema, jedno jest wiadome na pewno, że działają razem!
ucash
Aktywny
 
Posty: 366
Dołączył(a): So maja 23, 2009 6:35 am
Lokalizacja: Glasgow

Postprzez Bolp3 » Pn sie 01, 2011 10:01 am

Witaj jeśli chcesz wymienić się swymi biblijnymi spostrzeżeniami to zapraszam do przesłania " wewnętrznej " korespondencji do mnie - podam swój prywatny mail i ....spokojnie będziemy mogli porozmawiać. Na forum mam wrażenie, że każdą wypowiedź niezgodną z " linią moderatora " - cenzurują....a z kneblem na ustach nie da się rozmawiać ....Jest to o tyle smutne , że nie używam obraźliwego języka i podaje argumenty ( biblijne i historyczne ) do przemyślenia ( które można przyjąć lub odrzucić ). Wysoko ( chyba w odróżnieniu od niektórych ) oceniam wiedzę biblijną i zdolność do samodzielnego myślenia użytkowników forum....i taka forma wydawała mi się ciekawa. No cóż mam wrażenie , że dziś gdyby np. ap. Paweł przemawiał nie na Areopagu a na tutejszym forum ....to też szukano by " knebla" ....bo Jego argumenty......" indoktrynują " innych ? Pozdrawiam i życzę abyśmy wspólnie w większym stopniu przejawiali chrześcijańską miłość , gościnność i otwartość , cechy którymi szczycili się pierwsi chrześcijanie.
ps Jeśli większość chrześcijan traktuje antytrynitarzy, jako "nie swoich"... a może są to " zagubione owce " Chrystusa to może warto raz jeszcze przeczytać i przemyśleć przypowieść o " zagubionej owcy " ...?
[Wysłany przez Bolp3: Sro Sie 24, 2011 3:20 pm]
Witajcie jeszcze tylko jedna drobna uwaga.....dla tych wszystkich, którzy chcą antytrynitarzy wyrzucić poza obręb chrześcijaństwa. Zapraszam aby zechcieli w dowolnej encyklopedii sprawdzić w obrębie jakiej religii mieszczą się hasła (nurty ) :
UNITARIANIZM i RESTORACJONIZM.
Drodzy więcej rzetelnej wiedzy a mniej uprzedzeń !
Dla większości religioznawców , podobnie jak dla chrześcijan z I w n.e. wiara w trynitarny dogmat - NIE JEST ( NIE BYŁA ) , "wyznacznikiem chrześcijańskości"
Wiele błogosławieństw życzę......
[Od moderatora: proszę abyś nie pisał post pod postem, lecz używał opcji zmień, wyjątkowo tym razem zrobiłem to za Ciebie]
Bolp3
 
Posty: 24
Dołączył(a): Pn lip 04, 2011 7:43 am

Postprzez hungry » Cz sie 25, 2011 7:11 am

Nikt nikogo nigdzie nie wrzuca, ani znikąd nie wyrzuca, ale w sieci tak wg, netykiety było od dawien dawna, od początku Internetu, że jak na każdym forum obowiązywały zawsze jakieś zasady i również na forach religijnych, także na tym (najstarszym polskim forum chrześcijan). Więc dlaczegóż tutaj miałoby być inaczej? Poza tym w tym wątku nie jest to miejsce na religioznawcze definicje, lecz jest to miejsce dyskusji na temat wątku, co proszę jednak uszanować.
A wracając do tematu, to jakoś pierwsi chrześcijanie opierając się a nauczaniu apostołów, jak i sami apostołowie nie mieli jakoś problemu z przyjęciem Boga Trójjedynego. A z kolei cała Biblia Stary i Nowy Testament pełne są rzeczowych argumentów w tym temacie: (1 Moj 17:1; 2 Moj 3:14; 5 Moj 4:15-16; 6:4-6; [z hebr. Bóg - Elohim liczba mnoga] 1 Krl 8:27; Ps 90:2; Iz 6:3; 46:9-10; 48:12; Jr 10:10; 23:23-24; Ml 3:6; Mt 28:19; J 1,1-3.18; 4:24; Rz 9:5; 11:35-36; 1 Kor 8:4-6; 2 Kor 13:13; 1 Tm 1:17; Hbr 2:6; 1J 5:8; Objawienie Jana 1:17-18.)
Ludzie chcący na przekór Bogu odgadnąć jak to możliwe ze On jest JEDEN w trzech osobach zapominają o słowach Elihu który przypomniał również Hiobowi, że Bóg jest nieogarnięty, niezmierzony:

"Oto Bóg jest najwyższy w mocy swojej, któż tak nauczyć może jako on? Któż mu wymierzył drogę jego? albo kto mu rzecze: Uczyniłeś nieprawość? Pamiętajże, abyś wysławiał sprawę jego, której się przypatrują ludzie. Wszyscy ludzie widzą ją, a człowiek przypatruje się jej z daleka. Oto Bóg jest wielki, a poznać go nie możemy, ani liczba lat jego dościgniona być może." Joba 36:22-26 (Biblia Gdańska)

Nie powinniśmy wiec sięgać ręki po owoc poznania zakazany przez Boga.
"To, co jest zakryte, należy do Pana, Boga naszego, a co jest jawne, do nas i do naszych synów po wieczne czasy, abyśmy wypełniali wszystkie słowa tego zakonu." 5 Moj. 29:28 (BW)

Powinno nam wystarczyć to co nam Bóg objawił, że ON PAN, JHWH , ADONAI, jest JEDEN ELOHIM (w hebr. liczba mnogiej) BÓG , objawiony jako Ojciec Syn i Duch Święty. A objawił nam to w Biblii, w objawionym swoim Słowie spisanym pod natchnieniem Jego Bożego Ducha Świętego.
Kto ma uszy niechaj słucha!
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez Bolp3 » Cz sie 25, 2011 2:23 pm

Witam, dzięki za pomoc techniczną przy pisaniu poprzedniego komentarza.
Jeśli chodzi o zasadniczy wątek to żaden z wersetów podanych w powyższym komentarzu NIE tyczy " TRZECH osób-równych co do mocy i współwiecznych", a to zakłada trynitarny dogmat. Jeśli wiara w Trójcę miała by być fundamentem biblijnego chrześcijaństwa to podaj choć jeden werset tyczący TRZECH osób i wykazujący ich równość i współwieczność....
" Sola scriptura " ! Wszystkie ważne zasady, prawa i przykazania w Biblii przypominane są wielokrotnie , często różnymi słowami ale sens jest jasny a poprzez powtórzenia lepiej zapamiętany i zrozumiany....Moja prośba o choć jeden werset bezpośrednio tyczący TRZECH osób i ich wzajemnych relacji - jeśli to miałby być fundament chrześcijaństwa nie jest niczym nadzwyczajnym....uczę się od " Berejczyków " - zgodnie z radami apostolskimi. Bóg objawił się nam ( w Biblii ) w takim zakresie w jakim uznał , że zrozumiemy .....i wymaga od nas chęci poznania ( a nie zasłaniania nieudowodnionych biblijnie dogmatów - " tajemnicami poznania i wiary " )- wiem to z Jana 17,3 .
Definicje zaś , są potrzebne np. w Hebrajczyków 11 - apostoł definiuje wiarę.....dzięki definicji lepiej możemy poznać, zrozumieć ale i dostrzec te rzeczy w których się mylimy albo " nam się wydaje"......
Pozdrawiam: Antytrynitarny chrześcijanin.
Bolp3
 
Posty: 24
Dołączył(a): Pn lip 04, 2011 7:43 am

Postprzez hungry » Cz sie 25, 2011 2:58 pm

Bolp3 napisał(a):Jeśli chodzi o zasadniczy wątek to żaden z wersetów podanych w powyższym komentarzu NIE tyczy " TRZECH osób-równych co do mocy i współwiecznych", a to zakłada trynitarny dogmat.

A potrafisz chociaż uzasadnić to jakoś, bo jak narazaie widzę jedynie, że się z tym nie zgadzasz. Podałem Ci konkretne przykłady biblijne z merytorycznym odniesieniem się do tematu biorąc nawet pod uwagę zasadniczą sprawę gramatyki hebrajskiej. Jeśli zamierzasz ten fakt zignorować wybacz, ale dyskusja dalsza nie ma wg. mnie sensu.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez ucash » Cz sie 25, 2011 3:00 pm

Bolp3 napisał(a):Jeśli chodzi o zasadniczy wątek to żaden z wersetów podanych w powyższym komentarzu NIE tyczy " TRZECH osób-równych co do mocy i współwiecznych", a to zakłada trynitarny dogmat. Jeśli wiara w Trójcę miała by być fundamentem biblijnego chrześcijaństwa to podaj choć jeden werset tyczący TRZECH osób i wykazujący ich równość i współwieczność....
.

Hey Bolp3:
Odpowiedz mi proszę na pytanie, kim jest Chrystus i kim jest Duch Święty według Ciebie.
A także czy według Ciebie całe Pismo jest natchnione przez Boga?
Ps. Fajna ta nowa opcja podglądu! 8)
ucash
Aktywny
 
Posty: 366
Dołączył(a): So maja 23, 2009 6:35 am
Lokalizacja: Glasgow

Postprzez Bolp3 » Pt sie 26, 2011 2:58 pm

hungry napisał(a):
Bolp3 napisał(a):Jeśli chodzi o zasadniczy wątek to żaden z wersetów podanych w powyższym komentarzu NIE tyczy " TRZECH osób-równych co do mocy i współwiecznych", a to zakłada trynitarny dogmat.

A potrafisz chociaż uzasadnić to jakoś, bo jak narazaie widzę jedynie, że się z tym nie zgadzasz. Podałem Ci konkretne przykłady biblijne z merytorycznym odniesieniem się do tematu biorąc nawet pod uwagę zasadniczą sprawę gramatyki hebrajskiej. Jeśli zamierzasz ten fakt zignorować wybacz, ale dyskusja dalsza nie ma wg. mnie sensu.

Witaj, powtórzę raz jeszcze .... uzasadniam to jedną z zasad protestantyzmu..." Tylko pismo " .... w tekstach na które się powołujesz nie ma mowy o TRZECH osobach i ich wzajemnych relacjach a dokładniej zgodnie z trynitarnym dogmatem " równości co do mocy i współodwieczności". Jeśli uważasz, że trynitarny dogmat to podstawa biblijnego chrześcijaństwa to oczekuje tak jak w przypadku innych fundamentalnych prawd, konkretnego wykazania to w oparciu o Pismo Święte.....a co do hebrajskiego, to wielu pierwszych chrześcijan ( w tym adresatów biblijnych listów do zborów wywodzących się z pogan ) nie znało hebrajskiego - Stary Testament znali z " Septuaginty" i w niczym to nie przeszkadzało aby poznać zasady, fundamenty chrześcijaństwa.......
ale jeśli uważasz, że dla Ciebie jest to niezbędne to poszukaj po hebrajsku w Biblii tekstu, który potwierdzałby trynitarną definicję. Pozdrawiam . Bolp3
-----------------------------------------------
[Wysłany: Pią Sie 26, 2011 3:19 pm ]
ucash napisał(a):
Bolp3 napisał(a):Jeśli chodzi o zasadniczy wątek to żaden z wersetów podanych w powyższym komentarzu NIE tyczy " TRZECH osób-równych co do mocy i współwiecznych", a to zakłada trynitarny dogmat. Jeśli wiara w Trójcę miała by być fundamentem biblijnego chrześcijaństwa to podaj choć jeden werset tyczący TRZECH osób i wykazujący ich równość i współwieczność....
.

Hey Bolp3:
Odpowiedz mi proszę na pytanie, kim jest Chrystus i kim jest Duch Święty według Ciebie.
A także czy według Ciebie całe Pismo jest natchnione przez Boga?
Ps. Fajna ta nowa opcja podglądu! 8)

Witaj, pozwól, że odpowiem Ci na pytania Biblią.....
Kim jest Jezus? zobacz Mateusza 16,16 Kolosan 1,15 1Koryntian 11,3 1Koryntian 15,24-28
O Duchu Świętym: Łukasza 24,49 Dzieje Ap. 1,4-5
O natchnieniu Biblii: 2Tymoteusza 3,16
Pozdrawiam.
ps Wybacz jeśli nie zawsze szybko odpowiem.....mam często wiele zajęć i mało czasu ( na tyle, że niekiedy nawet nie zaglądam na forum )
Bolp3
 
Posty: 24
Dołączył(a): Pn lip 04, 2011 7:43 am

Następna strona

Powrót do Rozmowy kontrolowane

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron