Teraz jest Śr kwi 24, 2024 6:41 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

O "wybraniu" wg. narsisus'a

Forum dyskusyjne dla ludzi o różnych światopoglądach (niechrześcijanie rozmawiają z chrześcijanami na temat ich wiary).

Re: Czy Bóg wybiera sobie ludzi, którzy będą zbawieni?

Postprzez ucash » Pt paź 02, 2009 10:17 pm

narsisus napisał(a):"Cóż tedy powiemy? Że Bóg jest niesprawiedliwy? Bynmajmniej. Mówi bowiem do Mojżesza: Zmiłuję się, nad kim się zmiłuję, a zlituję się , nad kim się zlituję. A ztaem nie zależy od tego to od woli czowieka ani od jego zabiegów, ale od zmiłowania Bożego. Mówi bowiem Pismo do faraona: Na to cię wzbudziłem, aby okazać moc swoją na tobie i aby rozsławiono imię moje po całej ziemi. Zaiste więc, nad kim chce, okazuje zmiłowanie, a kogo chce, przywodzi do zatwardziałości.
A zatem , powiesz mi: czemu jeszcze obwinia? Bo któż może się przeciwstawić woli Bożej! O człowiecze! Kimże ty jesteś, że wdajesz się w spór z Bogiem? Czy powie twór do stwórcy: czemuś mnie takim uczynił? Albo czy garncarz nie ma władzy nad gliną, żeby z tej samej bryły ulepić jedno naczynie kosztowne, a drugie pospolite? A cóż, jeśli Bóg chcąc okazać gniew i ojawić moc swoją , znosił w wielkiej cierpliwości naczynia gniewu przeznaczone na zagładę. A uczynił tak, aby objawić bogactwo chwały swojej nad naczyniami zmiłowania, które uprzednio sobie przygotował ku chwale" Rzymian 9. 14-23

Czy Bóg wybiera ludzi, którzy będą zbawieni i tych którzy pójdą do piekła?


Wiec po co smierc Chrystusa?-umarl tylko za wybranych
Po co jest zwiastowana ewanglia calej ziemi?-a nie tylko wybranym
Po co wolna wola?
Moze to jeden wielki dowcip,a moze czas wziasc sprawe na serio!
Faraon musial byc,przepraszam za wyrazenie :wink: niesamowitym głąbem,widzac te wszystkie cuda i dalej obstawiac przy swoim,a Pan dobrze o tym wiedzial ze sie nie ugnie..wiec dostal kuku
Ja bym juz wymiekl na poczatku z numerem z laska ale cos mi sie wydaje ze tam lucyferek palce maczal
Wszyscy moga byc zbawienii ale nie kazdy chce
ucash
Aktywny
 
Posty: 366
Dołączył(a): So maja 23, 2009 6:35 am
Lokalizacja: Glasgow

Postprzez poznajpraw.de » Pn mar 08, 2010 1:48 pm

kafar2 napisał(a):Pewnie ze wybiera a raczej wybrał, już przed założeniem świata. Jeżeli ktoś jest niewierzący to nie powinien sobie zaprzatac glowy pytaniem czy jest wybrany czy nie. Raczej powinien sobie odpowiedziec na pytanie jaka jest moja odpowiedz na ewangelie, czy wierze i nasladuje Chrystusa czy tez gdzie pojde po śmierci.
Nie wiemy kto jest wybrany a kto nie. Wiemy ze kazdy na nowo narodzony czlowiek jest wybrany, ale wiemy to po tym, ze człowiek ten upamietal sie i uwierzył ewangelii. Skoro nie mamy wgladu w Bozy zamysl to nie powinnismy sie za bardzo tym przejmowac.

Kafar2

Co do przeze mnie pogrubionego i podkreslonego w twoim poscie: powinnismy. A to z prostego powodu: poniewaz twoje zrozumienie tematu zakawa o fatalizm, a równoczesnie - co idzie z tym w parze - o zaprzeczenie Bozej woli i pragnienia odnosnie zbawienia wszystkich ludzi oraz Bozego charakteru - istoty Jego milosci i sprawiedliwosci.

_____________________________


A tak poza tym dla wszystkich zwolenników boga, który rzekomo jest sadysta (czytaj: teologii, która twierdzi, ze Bóg fatalistycznie przed zalozeniem swiata wybral jednych do zbawienia dajac im pragnienie/wole przyjecia oferty Jego zbawienia, a drugich zostawil bez mozliwosci zbawienia na potepienie nie dajac im celowo pragnienia/woli przyjecia swojego zbawienia = mówiac zwiezlej: jest to teologia kalwinizmu) pare zagadek 8)

1.) Faraon i kwestia zatwardzenia serca

Slowo Boze mówi nam, ze Bóg znieczulil serce faraona, w skutek czego ten zostal nieugiety i nie chcial wypuscic ludu izraelskiego z niewoli:

"I rzekł Pan do Mojżesza: Gdy wrócisz do Egiptu, bacz, byś dokonał przed faraonem wszystkich tych cudów, do których udzieliłem ci mocy, Ja zaś znieczulę serce jego, tak że nie wypuści ludu." (Ks. Wyjścia 4:21, Biblia Warszawska)

"Lecz ja znieczulę serce faraona i uczynię wiele znaków moich i cudów moich w ziemi egipskiej" (Ks. Wyjścia 7:3, Biblia Warszawska)


Dlaczego jednak Slowo Boze równoczesnie mówi nam, ze faraon sam znieczulil swoje serce: "Dlaczego znieczulacie wasze serca tak, jak Egipcjanie i faraon znieczulili swoje serca? Czyż nie jest tak, że dopiero gdy się z nimi rozprawił, wypuścili ich, więc ci mogli odejść?" (1 Ks. Samuela 6:6, Biblia Warszawska) :?:

No a tak to pózniej w rzeczywistosci wygladalo (ponizej chronologicznie ulozone cytaty):

"Lecz serce faraona pozostało nieczułe i nie usłuchał ich, tak jak Pan zapowiedział. I rzekł Pan do Mojżesza: Twarde jest serce faraona, wzbrania się wypuścić lud." (Ks. Wyjścia 7:13-14, Biblia Warszawska)

"Jednak to samo uczynili czarami swoimi czarownicy egipscy i serce faraona pozostało nieczułe, i nie usłuchał ich, jak Pan zapowiedział." (Ks. Wyjścia 7:22, Biblia Warszawska)

"a faraon, widząc, że nastała ulga, zaciął się w sercu swoim i nie usłuchał ich, tak jak Pan zapowiedział." (Ks. Wyjścia 8:15, Biblia Warszawska)

"Lecz faraon i tym razem zaciął się w sercu swoim i ludu nie wypuścił." (Ks. Wyjścia 8:32, Biblia Warszawska)

"Lecz Pan spotęgował upór faraona i nie usłuchał ich, tak jak Pan zapowiedział Mojżeszowi." (Ks. Wyjścia 9:12, Biblia Warszawska)
[dopiero teraz czytamy, ze "Pan spotegowal"]

"Faraon zaś widząc, że deszcz, grad i grzmoty ustały, zaczął grzeszyć na nowo i zaciął się w sercu swoim, on i jego słudzy. Serce faraona pozostało nieczułe i nie wypuścił synów izraelskich, tak jak Pan zapowiedział przez Mojżesza." (Ks. Wyjścia 9:34-35, Biblia Warszawska)

"Lecz Pan przywiódł do zatwardziałości serce faraona, tak iż nie wypuścił synów izraelskich." (Ks. Wyjścia 10:20, Biblia Warszawska)
[dopiero teraz po raz pierwszy w tej historii czytamy, ze "Pan przywiódl do zatwardzialosci"]

"Lecz Pan doprowadził do zatwardziałości serce faraona, tak iż nie chciał ich wypuścić." (Ks. Wyjścia 10:27, Biblia Warszawska)

"Lecz Pan przywiódł do zatwardziałości serce faraona, tak iż nie wypuścił synów izraelskich ze swego kraju." (Ks. Wyjścia 11:10, Biblia Warszawska)

"I przywiódł Pan do zatwardziałości serce faraona, króla Egiptu, tak że ścigał synów izraelskich. (...)" (Ks. Wyjścia 14:8, Biblia Warszawska)




2.) Izrael bedacy narodem wybranym przez Boga

Biblia informuje nas, ze Bóg wybral Izrael jako naród na swoja wlasnosc: "Gdyż Pan wybrał sobie Jakuba, Izraela na własność swoją." (Ks. Psalmów 135:4, Biblia Warszawska)

Jesli by przyjac, ze w czasach starego przymierza Bóg wybral Izrael do zbawienia, a ludzi z pogan nie wybral, jakze tlumaczyc nastepujacy fragment z ksiegi Izajasza dotyczacy Izraela:

"Znieczul serce tego ludu i dotknij jego uszy głuchotą, a jego oczy ślepotą, aby nie widział swoimi oczyma i nie słyszał swoimi uszyma, i nie rozumiał swoim sercem, żeby się nie nawrócił i nie ozdrowiał!" (Ks. Izajasza 6:10, Biblia Warszawska)

Dlaczego Bóg znieczula swoich wybranych? A tak wogóle, to jak tlumaczyc fakt, ze "przez wiarę nie zginęła nierządnica Rachab wraz z nieposłusznymi, bo przyjęła przyjaźnie wywiadowców." (List do Hebrajczyków 11:31, Biblia Warszawska) :?:

Przeciez Rachab nie nalezala do "narodu wybranego" :!: :roll:

A jak tlumaczyc fakt, ze autor listu do Hebrajczyków ostrzega wierzacych, aby nie byli odstepcami, jak wiekszosc Izraela - ludu wybranego - na pustyni? Dlaczego owi Izraelici - bedac wybranymi - nie wytrwali w zbawieniu do konca?

"Baczcie, bracia, żeby nie było czasem w kimś z was złego, niewierzącego serca, które by odpadło od Boga żywego, ale napominajcie jedni drugich każdego dnia, dopóki trwa to, co się nazywa "dzisiaj", aby nikt z was nie popadł w zatwardziałość przez oszustwo grzechu. Staliśmy się bowiem współuczestnikami Chrystusa, jeśli tylko aż do końca zachowamy niewzruszenie ufność, jaką mieliśmy na początku. Gdy się powiada: Dziś, jeśli głos jego usłyszycie, nie zatwardzajcie serc waszych, jak podczas buntu, kto to byli ci, którzy usłyszeli, a zbuntowali się? Czy nie ci wszyscy, którzy wyszli z Egiptu pod wodzą Mojżesza? Do kogo to miał wstręt przez czterdzieści lat? Czy nie do tych, którzy zgrzeszyli, a których ciała legły na pustyni? A komu to przysiągł, że nie wejdą do odpocznienia jego, jeśli nie tym, którzy byli nieposłuszni? Widzimy więc, że nie mogli wejść z powodu niewiary. (...) I nam bowiem była zwiastowana dobra nowina, jak i tamtym; lecz tamtym słowo usłyszane nie przydało się na nic, gdyż nie zostało powiązane z wiarą tych, którzy je słyszeli. (...) Skoro więc jest tak, że niektórzy do niego wejdą, a ci, którym najpierw była zwiastowana dobra nowina, z powodu nieposłuszeństwa nie weszli, przeto znowu wyznacza pewien dzień, "dzisiaj", mówiąc przez Dawida po tak długim czasie, jak to przedtem zostało powiedziane: Dziś, jeśli głos jego usłyszycie, nie zatwardzajcie serc waszych" (List do Hebrajczyków 3:12-19 + 4:2,6-7, Biblia Warszawska)

Czyzby w wybraniu nie chodzilo o wybranie do zbawienia, lecz np. do innych celów, jak objawienie Boga swiatu :?:

No i dlaczego Jezus prosi w swojej modlitwie arcykaplanskiej wpierw wylacznie o swoich uczniów i ich "nastepców", jakoby tylko oni - bedac wybrani do zbawienia przed zalozeniem swiata - mogli by byc zbawieni ["Ja za nimi proszę, nie za światem proszę, lecz za tymi, których mi dałeś (...)" - Ew. Jana 17:9, Biblia Warszawska], a nieco pózniej wyróznia wszystkich innych ludzi (swiat), twierdzac, iz sa oni w stanie uwierzyc, ze Ojciec poslal Syna na swiat: "Aby wszyscy byli jedno, jak Ty, Ojcze, we mnie, a Ja w tobie, aby i oni w nas jedno byli, aby świat uwierzył, że Ty mnie posłałeś." (Ew. Jana 17:21, Biblia Warszawska) :?: 8)
poznajpraw.de
 

Postprzez jozefk7 » So maja 01, 2010 9:05 pm

Mt 13,11 wybraństwo
„Wam dane jest poznać tajemnice Królestwa Niebios, a tamtym zaś – nie dane.
Mt 15,13 i 19,11 i 20,23 i 22,14 i 24,31
Jn 15,2 i 17,1n.6-9
Dz 1,23-26 i 9,15 i 10,40n i 13,17 i 15,14 i 22,14 ;
Rz 8,32-35 i 9,14-18 i 11,5-8 ;
1Kor 1,27 i 4,1
Gal 1,15 ;
Ef 1,4 i 3,3n i 6,19 ;
Kol 2,2 i 3,11-13 i 4,3 ;
1Tes 1,4n ; 2Tes 2,11-14 ;
Jk 2,5

========================

J 15:10 Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania, będziecie trwać w miłości mojej, tak jak Ja zachowałem przykazania Ojca mego i trwam w Jego miłości."

Mądrości 6(17) Początkiem jej (Mądrości) najprawdziwszym - pragnienie nauki, a staranie o naukę - to miłość, (1 miłość zaś - to przestrzeganie jej praw, a poszanowanie praw to rękojmia nieśmiertelności, (19) a nieśmiertelność przybliża do Boga. (20) Tak więc pragnienie Mądrości wiedzie do królestwa.
jozefk7
 

Postprzez Albertus » So maja 01, 2010 9:22 pm

Mt 13,11 wybraństwo
„Wam dane jest poznać tajemnice Królestwa Niebios, a tamtym zaś – nie dane.
Mt 15,13 i 19,11 i 20,23 i 22,14 i 24,31
Jn 15,2 i 17,1n.6-9
Dz 1,23-26 i 9,15 i 10,40n i 13,17 i 15,14 i 22,14 ;
Rz 8,32-35 i 9,14-18 i 11,5-8 ;
1Kor 1,27 i 4,1
Gal 1,15 ;
Ef 1,4 i 3,3n i 6,19 ;
Kol 2,2 i 3,11-13 i 4,3 ;
1Tes 1,4n ; 2Tes 2,11-14 ;
Jk 2,5



No dobrze. Podałeś wersety a teraz powiedz jaką tezę stawiasz?

Wybraństwo jest oczywiście pojęciem biblijnym i z tym nikt nie zamierza raczej dyskutować.
Pytanie jakie z tego pojęcia wyciągasz wnioski?

Jeśli na przykład taki że Jezus umarł tylko za wybranych to wskaż gdzie to jest dokładnie i konkretnie napisane?
A poza tym wniosek taki stałby w sprzeczności z 1J2,2.
Albertus
Aktywny
 
Posty: 489
Dołączył(a): Wt lip 24, 2007 8:33 pm

Postprzez jozefk7 » So maja 01, 2010 9:49 pm

zgadza się....
co do zbawienia, nie mamy wpływu żadnego...
co do jedzenia - mamy..
cieszę się że tu nie ma takiego zacofania Biblijnego jak się to ma na Goldenline.
:D aż miło
Albertus napisał(a):
Mt 13,11 wybraństwo

No dobrze. Podałeś wersety a teraz powiedz jaką tezę stawiasz?
Wybraństwo jest oczywiście pojęciem biblijnym i z tym nikt nie zamierza raczej dyskutować.
Pytanie jakie z tego pojęcia wyciągasz wnioski?

co do zbawienia to nie ma gadki. są wybrani a im towarzyszy Łaska.
czyli życie bez grzechu, w miłości do PRAWA czyli DEKALOGU z góry Synaj.
Święcenie Szabatu jest przykazaniem , 6 dni praca to także przykazanie od Boga.
Jeśli na przykład taki że Jezus umarł tylko za wybranych to wskaż gdzie to jest dokładnie i konkretnie napisane?
A poza tym wniosek taki stałby w sprzeczności z 1J2,2.

Przecież wiemy że JAHuszua przyszedł wszczepić pogan do swojej winnicy, co jest zawyrokowane. To jest pojęcie tego całego świata WYBRANYCH z pogan.
Dzieje Ap 13, 48 Poganie zaś słysząc to, radowali się i oddawali chwałę Słowu Władcy, a ci którzy byli przez Niego godni życia wiecznego, uwierzyli.
to są tak banalne sprawy... nie każdy kto się ochrzcił jest zbawiony. Bo polanie wodą to gest zewnętrzny. Duch Święty to za Jego Mocą dzieje się wiele cudownych dzieł w życiu wybranego..
Poczytajcie Dzieje Apostolskie i zobaczcie jak wyglądały wspólnoty (dziś to nazywają komuną :-/ ) i działanie w IMIĘ JAHuszua
1Kor 7,19 mówi za siebie także..
jozefk7
 

Postprzez Albertus » N maja 02, 2010 7:04 am

zgadza się....
co do zbawienia, nie mamy wpływu żadnego...
co do jedzenia - mamy..


Wyciągasz zbyt daleko idące wnioski z moich wypowiedzi.

Nie możemy oczywiście sami osiągnąć zbawienia ani bez łaski Boga go utrzymać ale że nie mamy na nie żadnego wpływu w sensie naszego osobistego udziału w zbawieniu, które Jezus Chrystus zdobył przez swoją mękę i śmierć na krzyżu i nam ofiarowuje, to niezgodna ani z biblią ani z Tradycją apostolską ani z logiką.

co do zbawienia to nie ma gadki. są wybrani a im towarzyszy Łaska.


Tak samo jak nie ma gadki że ci którzy będą zbawieni będą zbawieni.

Tyle tylko że nie wiemy którzy to są i nie możemy mieć pewności że my nimi jesteśmy mamy tylko nadzieję.

Zycie bez grzechu? - wyjaśnij proszę co przez to rozumiesz? Pismo nam mówi że chrześcijanie grzeszą i nazywa też niektórych wierzących grzesznikami


w miłości do PRAWA czyli DEKALOGU z góry Synaj.
Święcenie Szabatu jest przykazaniem , 6 dni praca to także przykazanie od Boga.


A dlaczego tylko święcenie szabatu? a pozostałe 613 przykazań?Czy nie musimy ich przestrzegać?A jeśli nie to na jakiej podstawie?


Cytat:

Jeśli na przykład taki że Jezus umarł tylko za wybranych to wskaż gdzie to jest dokładnie i konkretnie napisane?
A poza tym wniosek taki stałby w sprzeczności z 1J2,2.

Przecież wiemy że JAHuszua przyszedł wszczepić pogan do swojej winnicy, co jest zawyrokowane. To jest pojęcie tego całego świata WYBRANYCH z pogan.


czekam nadal na podanie gdzie tak pisze w biblii?

BO jak na razie to jest to tylko wyssana z kalwińskiego palca interpretacja oparta na kalwińskich tradycjach.
Albertus
Aktywny
 
Posty: 489
Dołączył(a): Wt lip 24, 2007 8:33 pm

Postprzez jozefk7 » N maja 02, 2010 11:19 am

Mt 20:27n A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem waszym, na wzór Syna Człowieczego, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i dać swoje życie na okup za wielu.

Mk 10:45 Bo i Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie na okup za wielu.

J 15:16 Nie wyście Mnie sobie wybrali, ale Ja was sobie wybrałem i przeznaczyłem was, abyście nieśli i aby wasz owoc trwał tak, że o cokolwiek poprosicie Ojca w Moim Imieniu,dał wam.

WIELU - czy to znaczy że za wszystkich? to słowo wyklucza WSZYSTKICH.
dostałeś z dziejów apost. przykład.

Rz 8:29n Albowiem tych, których od wieków poznał, tych też przeznaczył na to, by się stali na wzór obrazu Jego Syna, aby On był pierworodnym między wielu braćmi. Tych zaś, których przeznaczył, tych też powołał, a których powołał - tych też usprawiedliwił, a których usprawiedliwił - tych też obdarzył chwałą.

Apostołowie i uczniowie mieli obowiązek pójść na cały świat i robili przesiew przy okazji. Kto uwierzył, wynikło że był powołany, lecz samo powołanie to nie wybranie, bowiem trzeba jeszcze pokochać Boga, a to pochodzi od Niego..
Dz 13:48 Poganie zaś słysząc to, radowali się i oddawali chwałę Słowu Władcy, a ci którzy byli przez Niego godni życia wiecznego, uwierzyli.
- Dz 11,18 - to jest pojęcie całego świata. Że poganie przed założeniem świata zostali również wybrani, a nakaz misyjny JAHuszua to potwierdził.


czemu szukasz dziury w całym?
niestety.. zapominasz pomiędzy kim się toczy odwieczna walka..
dlatego możemy właśnie stwierdzić, że są dzieci diabła na świecie i dzieci JAHweh Trójjedynego.
poznać je łatwo.. wyznawany DEKALOG (Wj 20,1-17) i NIEZACHWIANA WIARA W TO, CO POWIEDZIAŁ CHRYSTUS bez żadnego filozofowania.

lucyfer zwiódł cały świat tworząc religie i podziały, pomimo tego że jest jeden Bóg i jedna prawda. Lud Boży jest rozsiany po całym świecie, i będzie wyciągany z ziemskich kościołów, jak zacznie się to wszystko dziać. Bóg zna liczbę swoich czcicieli , bo to są ci, którzy strzegą przykazań Boga, szukają Go szczerze (wypełniają i uczą wypełniać w miłości) którzy wierzą w Jahuszua (czyli tylko Jego Słowom)



dopowiem że: Jn 15:5 Ja jestem winoroślą, wy zaś latoroślami. Kto pozostaje we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi liczny owoc, bo beze Mnie nic nie możecie uczynić.

Taki mały przykład z życia wzięty:
łudząc ich niebem dzięki chrztowi, można tworzyć ludziom fałszywe nadzieje. Byłem na chrzcie u zielonoświątkowców w W-wie i każdy latał i się cieszył że jest zbawiony, a przykazania dekalogu na śmietnik wyrzucił...
jozefk7
 

Poprzednia strona

Powrót do Rozmowy kontrolowane

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron