Teraz jest So kwi 20, 2024 12:51 am Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Katolik z przymusu...

Forum dyskusyjne dla ludzi o różnych światopoglądach (niechrześcijanie rozmawiają z chrześcijanami na temat ich wiary).

Katolik z przymusu...

Postprzez szortii » N lut 15, 2009 10:01 pm

A więc mam od was takie pytanie. Dlaczego dzieci sie chrzci, potem maja komunie itd.(i tak naprawde niepozwala sie im wybrac)? W pewnym sensie czuje ze ta wiara została mi narzucona i uwazam ze czlowiek sam powinien decydowac w co bedzie wiezyl. Osobiscie uwazam ze w kazdej religii chodzi jedynie o bycie dobrym dla innych i ze religie sa tak naprawde tylko po to aby dzielic ludzi (lecz w Boga wierze) ale jest to jedynie moj poglad i nie zamierzam go nikomu narzucac.
szortii
 
Posty: 2
Dołączył(a): N lut 15, 2009 9:16 pm

Re: Katolik z przymusu...

Postprzez asa » Pn lut 16, 2009 10:15 am

szortii napisał(a):A więc mam od was takie pytanie. Dlaczego dzieci sie chrzci, potem maja komunie itd.(i tak naprawde niepozwala sie im wybrac)? W pewnym sensie czuje ze ta wiara została mi narzucona i uwazam ze czlowiek sam powinien decydowac w co bedzie wiezyl.

A wiec masz powód, dla którego mozesz zacząc samodzielnie dochodzic do tego, jak to jest z wiarą. :)
jesli masz jakies pytania, to smiało je zadawaj
asa
Aktywny
 
Posty: 637
Dołączył(a): Pt kwi 25, 2008 9:29 pm

Postprzez Albertus » Pn lut 16, 2009 5:40 pm

A dlaczego dzieci posyła sie do polskij szkoły i uczy ich że są polakami?

Czy to nie jest narzucanie im polskości? Czy polskość nie zostaje im narzucona?

Bóg nakazał żydom obrzezywać dzieci w ósmym dniu po narodzeniu.
Czyżby Bóg narzucał dzieciom żydowskim to że mają być żydami?

W pewnym sensie czuje ze ta wiara została mi narzucona i uwazam ze czlowiek sam powinien decydowac w co bedzie wiezyl.


Jak , twoim zdaniem powinni postąpić twoi rodzice? Wychowyważ cie w religijnej próżni, nie wspomiać o wierze i o tym że są katolikami?Aby tylko nie zrobić wrażenia że w pewnym sensie coś ci chcą narzucić?

Osobiscie uwazam ze w kazdej religii chodzi jedynie o bycie dobrym dla innych


Gdyby jedynie o to chodziło to po co Chrystus dobrowolnie pozwolił się ukrzyżować?Po co apostołowie i męczennicy oddawali swoje życie?
Albertus
Aktywny
 
Posty: 489
Dołączył(a): Wt lip 24, 2007 8:33 pm

Postprzez asa » Pn lut 16, 2009 7:51 pm

Albertus napisał(a):A dlaczego dzieci posyła sie do polskij szkoły i uczy ich że są polakami?

Czy to nie jest narzucanie im polskości? Czy polskość nie zostaje im narzucona?

Bóg nakazał żydom obrzezywać dzieci w ósmym dniu po narodzeniu.
Czyżby Bóg narzucał dzieciom żydowskim to że mają być żydami?

W pewnym sensie czuje ze ta wiara została mi narzucona i uwazam ze czlowiek sam powinien decydowac w co bedzie wiezyl.


Jak , twoim zdaniem powinni postąpić twoi rodzice? Wychowyważ cie w religijnej próżni, nie wspomiać o wierze i o tym że są katolikami?Aby tylko nie zrobić wrażenia że w pewnym sensie coś ci chcą narzucić?


jak widzisz szorti, odpowiedz ksiedza katolickiego brzmi:
ano dlatego jestes Katolikiem, poniewaz jestes Polakiem.
Co o tym myslisz?
asa
Aktywny
 
Posty: 637
Dołączył(a): Pt kwi 25, 2008 9:29 pm

Postprzez Albertus » Pn lut 16, 2009 8:17 pm

jak widzisz szorti, odpowiedz ksiedza katolickiego
:o :D :lol:

Nie jestem aso księdzem.

Jestem zupełnie zwyczajnym, świeckim katolikiem

Nie wprowadzaj ludzi w błąd!


ano dlatego jestes Katolikiem, poniewaz jestes Polakiem.


Nie o to mi oczywiście chodziło

Chciałem powiedzieć że nie da się wychować dziecka bez przekazywania mu pewnych prawd i wartości.Nie jest to żadne narzucanie tak jak nie jest żadnym narzucaniem to że wysyłamy dziecko do polskiej szkoły a nie do na przykład arabskiej

Narzucaniem byłoby na przykład gdyby rodzina powiedziała ci - " zabijemy cie jesli zmienisz wiarę" tak jak to bywa na przykład w islamie
Albertus
Aktywny
 
Posty: 489
Dołączył(a): Wt lip 24, 2007 8:33 pm

Postprzez asa » Pn lut 16, 2009 8:59 pm

Nie? :D
a to przepraszam szczerze :D
rowniez wszystkich, ktorych wprowdziłam w błąd :D
naprawde mialam takie podejrzenie na podst Twoich wypowiedzi :D
Chciałem powiedzieć że nie da się wychować dziecka bez przekazywania mu pewnych prawd i wartości.Nie jest to żadne narzucanie tak jak nie jest żadnym narzucaniem to że wysyłamy dziecko do polskiej szkoły a nie do na przykład arabskiej

Albertus, ale w ypadku ultrakatolickiego kraju, jakim jest Polska- sytuacja tak wlasnie wygląda.
Chrzcimy, wyprawiamy komunię- bo jakze inaczej?
I nie liczy sie tu, przynajmniej w wiekszosci wypadków- czy dana rodzina wierzy naprawde, czy jest posluszna tradycji i kulturze kraju.
Poza tym co sasiedzi powiedzą?, albo ciocia Krysia?, albo: jak bedzie sie czulo moje dziecko, podczas gdy cała klasa przezywa komunie, a ono jedyne- nie?
asa
Aktywny
 
Posty: 637
Dołączył(a): Pt kwi 25, 2008 9:29 pm

Postprzez Albertus » Pn lut 16, 2009 9:24 pm

Albertus, ale w ypadku ultrakatolickiego kraju, jakim jest Polska- sytuacja tak wlasnie wygląda.
Chrzcimy, wyprawiamy komunię- bo jakze inaczej?
I nie liczy sie tu, przynajmniej w wiekszosci wypadków- czy dana rodzina wierzy naprawde, czy jest posluszna tradycji i kulturze kraju.
Poza tym co sasiedzi powiedzą?, albo ciocia Krysia?, albo: jak bedzie sie czulo moje dziecko, podczas gdy cała klasa przezywa komunie, a ono jedyne- nie?


Napisz aso jak twoim zdaniem powinno w praktyce wygladać wychowanie dzieci w zakresie wiary?

Jak ty wychowujesz, albo wychowałabyś swoje dzieci?

Tak aby , broń Boże niczego im nie narzucić czy też uczyłabyś je o Jezusie i starałabyś sie im przekazać prawdy wiary takie jak twoim zdaniem są słuszne?

Czy nie prowadziłabyś ich na modlitwę do zboru?Czy nie dawałabyś im biblii do czytania?A może razem z biblią czytałabyś im koran do poduszki? :wink:
Nie?!

Toż to przeciez straszliwe narzucanie religii!!! :wink:

naprawde mialam takie podejrzenie na podst Twoich wypowiedzi


Których wypowiedzi? :-? :roll:
Albertus
Aktywny
 
Posty: 489
Dołączył(a): Wt lip 24, 2007 8:33 pm

Postprzez asa » Wt lut 17, 2009 3:20 pm

Zauwaz, ze rozterki szorti dotyczyły konkretnie - KRK
asa
Aktywny
 
Posty: 637
Dołączył(a): Pt kwi 25, 2008 9:29 pm

Postprzez Albertus » Wt lut 17, 2009 5:40 pm

Zauwaz, ze rozterki szorti dotyczyły konkretnie - KRK


Ależ zauważam i dlatego tłumaczę że nie jest to jakaś wyjątkowa praktyka katolicka a dotyczy to wszystkich religii a nawet ogólnie wszystkich ludzi że nie da sie wychowywać dzieci w duchowej próżni aż dorosną i niby w sposób wolny wybiorą
Albertus
Aktywny
 
Posty: 489
Dołączył(a): Wt lip 24, 2007 8:33 pm

Postprzez Robertamigo » Pt lut 20, 2009 9:42 am

Albertus napisał(a): nie da sie wychowywać dzieci w duchowej próżni aż dorosną i niby w sposób wolny wybiorą


Zgadzam sie w 100% z Albertusem. Rodzice są odpowiedzialni przed Bogiem za prowadzenie dzieci do wiary. Jednak decyzja o przyjęciu Jezusa jako swego zbawiciela pozostanie zawsze inwidualną, świadomą decyzją każdego człowieka. Tzn. Dziecko może zakosztować wszystkich prawd o Jezusie i zbawieniu od rodziców,jednak spożyć tą prawdę musi sam, swiadomie.

Pozdrawiam
Robert
Robertamigo
Aktywny
 
Posty: 301
Dołączył(a): So gru 27, 2008 8:05 pm
Lokalizacja: BRD / Zory

Re: Katolik z przymusu...

Postprzez asa » Pt lut 20, 2009 8:59 pm

szortii napisał(a):A więc mam od was takie pytanie. Dlaczego dzieci sie chrzci, potem maja komunie itd.(i tak naprawde niepozwala sie im wybrac)? W pewnym sensie czuje ze ta wiara została mi narzucona i uwazam ze czlowiek sam powinien decydowac w co bedzie wiezyl.

Wrocmy do pytania glownego zainteresowanego.
Oczywiscie ze bedąc wychowany w rodzinie protestanckiej mogl napisac: dlaczego dzieci sie ciągnie na szkolkę niedzielną, czyta im sie Biblie wychowuje wg wartosci Slowa Bozego?
"narzuca im sie wiarę" ?

Ja widze duzą roznicę pomiedzy wychowaniem katolickim dzieci a wychowaniem w rodzinie nowonarodzonych chrzescijan ewangelicznych. Przede wszystkich u tych drugich- nikt nie chcrzci dziecka i nie przygotowuje do komunii, wiec nie postepuje wg wplecionych w nasze spoleczenstwo norm religijnych katolickiej Polski. Mało tego naraza w pewnym sensie swoje dziecko na odrzucenie od innych w jego malej spolecznosci np. w klasie. W opinii klasy ich kolega jest sekciarzem.
Racja, ze rodzice sa odpowiedzialni za wychowanie w wierze, to jest prawda. Realia w Polsce mowia jednak- ze jedyną sluszną instancją wiary jest KRK i nie ma wyboru.
szortiego odczytuje jako "katolika z przymusu" wg tematu, ktory zalozyl.
nie wiem co bym odpowiedziala, gdyby szorti okreslał siebie jako "protestanta z przymusu',oprocz jednej uwagi obejmującej kazdego z nas, niezaleznie od wiary, w ktorej zostalismy wychowani: szorti szukaj Boga samodzielnie, polecam ci Biblię! :)
asa
Aktywny
 
Posty: 637
Dołączył(a): Pt kwi 25, 2008 9:29 pm

Postprzez asa » So lut 21, 2009 9:01 pm

to jest jakies nieporozumienie :D
z tematu szortiego powstały przynajmniej dwa inne :D
szemkel- dziekuje za naprowadzenie, prosze o Twoją odpowiedz w temacie nie o nazwie" nie wiem jakim" lecz w temacie "katolik z przymusu".
chodzi o konkretne pytania zalozyciela tematu. Odpowiedz proszę.
asa
Aktywny
 
Posty: 637
Dołączył(a): Pt kwi 25, 2008 9:29 pm

Postprzez asa » N lut 22, 2009 12:18 am

szemkel, skoro masz za sobą empirycznie doświadcony katolicyzm, co bys odpowiedzial mlodemu Katolikowi, który pyta:
A więc mam od was takie pytanie. Dlaczego dzieci sie chrzci, potem maja komunie itd.(i tak naprawde niepozwala sie im wybrac)? W pewnym sensie czuje ze ta wiara została mi narzucona i uwazam ze czlowiek sam powinien decydowac w co bedzie wiezyl

no chyba, ze ja sie myle i dostrzegam głównie ten problem autora tematu :roll:, wówczas przepraszam za niepotrzebne zamieszanie.
co do:
Jest coś takiego jak otoczenie społeczne i ono wpływa na nasze decyzje. Nadto nikt nie przychodzi do Boga jeśli go ten nie pociągnie. Tak że złudzenia o samodzielnych decyzjach proponuje odłożyć na półkę z innymi katolickimi bajkami o samousprawiedliwieniu.

to musze cos posprawdzac w Biblii, i pewnie zajmie mi to troszke czasu
asa
Aktywny
 
Posty: 637
Dołączył(a): Pt kwi 25, 2008 9:29 pm

Następna strona

Powrót do Rozmowy kontrolowane

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron