Teraz jest So kwi 20, 2024 5:22 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Kilka wątpliwości zbłąkanej duszy

Forum dyskusyjne dla ludzi o różnych światopoglądach (niechrześcijanie rozmawiają z chrześcijanami na temat ich wiary).

Kilka wątpliwości zbłąkanej duszy

Postprzez ozorr » Pn gru 29, 2008 8:12 pm

1. Skoro Bóg jest wszechwiedzący to wszyscy z góry jesteśmy "zaprogramowani". Co byś my w życiu nie zrobili to i tak Bóg już dawno wiedział że tak postąpimy. Bóg wybrał kto jest godzien Jego królestwa a kto nie jeszcze przed stworzeniem świata.
2. Czy Bóg jest w stanie zrobić np. tak ciężki kamień, że nie byłby wstanie go podnieść (paradoks omnipotencji). Co byśmy nie odpowiedzieli to i tak wyjdzie że Bóg nie jest wszechmocny.
3. Modlitwa to rozmowa z Panem. Dlaczego więc człowiek wymyślił wierszyki zamiast rozmawiać? Recytacja to nie rozmowa. Bogu na bank bliższe byłoby powiedzenie wszystkiego swoimi słowami od serca a nie z pamięci.
4. Czy nie wydajemy zbyt dużo pieniędzy na kościoły? Czy nie lepiej byłoby wysłać pieniądze potrzebującym zamiast budować ogromne świątynie. Przecież wystarczyła by zwykła hala, salka czy nawet pokój.
5. Może trochę głupie ale czy przeklinanie to grzech? Żadne przykazanie przecież tego niezabrania
ozorr
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pn gru 29, 2008 7:42 pm

Postprzez hungry » Pn gru 29, 2008 8:20 pm

Z racji treści tego postu pozwoliłem sobie przenieść ten wątek do rozmów w tej części forum, zgodnie z "zasadami na forum" z którymi zachęcam autora wątku aby się zapoznał. Poprawiłem też błędy ortograficzne w tytule tematu.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez asa » Pn gru 29, 2008 11:28 pm

3. Modlitwa to rozmowa z Panem. Dlaczego więc człowiek wymyślił wierszyki zamiast rozmawiać? Recytacja to nie rozmowa. Bogu na bank bliższe byłoby powiedzenie wszystkiego swoimi słowami od serca a nie z pamięci.

masz rację, modlitwa to rozmowa z Bogiem. mowiona z serca, a nie recytowanie formułek.
Bogu zalezy na intymnej relacji z czlowiekiem, Jego obchodza wszystkie nasze mniejsze i wieksze problemy, jest bardzo zywo zainteresowany kazdym czlowieki, jego zyciem i tym, co z tym zyciem zrobi.

Mt 6:7 (6) Ale ty, gdy się modlisz, wejdź do komory swojej, a zamknąwszy drzwi za sobą, módl się do Ojca swego, który jest w ukryciu, a Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odpłaci tobie.
A modląc się, nie bądźcie wielomówni jak poganie; albowiem oni mniemają, że dla swej wielomówności będą wysłuchani.


4. Czy nie wydajemy zbyt dużo pieniędzy na kościoły? Czy nie lepiej byłoby wysłać pieniądze potrzebującym zamiast budować ogromne świątynie.
Przecież wystarczyła by zwykła hala, salka czy nawet pokój

Zgadza się, nawet łąka, plaża, czy przedział pociągu.
Bóg będzie "na mur" obecny wśród tych, którzy w Jego imieniu się zgromadzają.

5. Może trochę głupie ale czy przeklinanie to grzech? Żadne przykazanie przecież tego niezabrania

(Rzym12) (9) Miłość niech będzie bez obłudy. Miejcie wstręt do złego, podążajcie za dobrem. (10) W miłości braterskiej nawzajem bądźcie życzliwi. W okazywaniu czci jedni drugich wyprzedzajcie.
/.../(14) Błogosławcie tych, którzy was prześladują. Błogosławcie, a nie złorzeczcie.


Jak1 (26) Jeśli ktoś sądzi, że jest pobożny, a nie powściąga języka swego, lecz oszukuje serce swoje, tego pobożność jest bezużyteczna.

(Jak3) 2) Dopuszczamy się bowiem wszyscy wielu uchybień; jeśli kto w mowie nie uchybia, ten jest mężem doskonałym, który i całe ciało może utrzymać na wodzy. (3) A jeśli koniom wkładamy w pyski wędzidła, aby nam były posłuszne, to kierujemy całym ich ciałem. (4) Także i okręty, chociaż są tak wielkie i gwałtownymi wichrami pędzone, kierowane bywają maleńkim sterem tam, dokąd chce wola sternika. (5) Tak samo i język jest małym członkiem, lecz pyszni się z wielkich rzeczy. Jakże wielki las zapala mały ogień! (6) I język jest ogniem; język jest wśród naszych członków swoistym światem nieprawości; kala on całe ciało i rozpala bieg życia, sam będąc rozpalony przez piekło. (7) Bo wszelki rodzaj dzikich zwierząt i ptaków, płazów i stworzeń morskich może być ujarzmiony i został ujarzmiony przez rodzaj ludzki. (8 ) Natomiast nikt z ludzi nie może ujarzmić języka, tego krnąbrnego zła, pełnego śmiercionośnego jadu. (9) Nim wysławiamy Pana i Ojca i nim przeklinamy ludzi, stworzonych na podobieństwo Boże; (10) z tych samych ust wychodzi błogosławieństwo i przekleństwo. Tak, bracia moi, być nie powinno. (11) Czy źródło wydaje z tego samego otworu wodę słodką i gorzką? (12) Czy drzewo figowe, bracia moi, może rodzić oliwki albo winna latorośl figi? Tak też słony zdrój nie może wydać słodkiej wody.
1. Skoro Bóg jest wszechwiedzący to wszyscy z góry jesteśmy "zaprogramowani". Co byś my w życiu nie zrobili to i tak Bóg już dawno wiedział że tak postąpimy. Bóg wybrał kto jest godzien Jego królestwa a kto nie jeszcze przed stworzeniem świata.

Jest takie zdanie w Biblii, które powiada:
Mt 22:14 Albowiem wielu jest wezwanych, ale mało wybranych.

Apostol Pawel był np. wybranym z wielu wezwanych.
Otoz Bog wzywa wszystkich, aby pojednali się z nim, wybiera zas tych, którzy na to wezwanie odpowiedzą.

J 15:16 Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was, abyście szli i owoc wydawali i aby owoc wasz był trwały, by to, o cokolwiek byście prosili Ojca w imieniu moim, dał wam.

Czlowiek jest obdarzony wolna wolą, jako jednym z wielu darów od swego Stwórcy- w tej wolnosci wyboru- moze wybrac milosc Boga jaka okazał nam przez Jezusa, lub odrzucic.
Czy jestesmy zaprogramowani?
Jednym z atrybutów Boga jest Jego wszechwiedza i wszechmoc, to prawda. Lecz Bóg szanuje Swoje stworzenie, zobacz, uszanowal nawet wolnosc zbuntowanych aniołów.

to tak w skrocie, wybacz, jestem zmeczona.
asa
Aktywny
 
Posty: 637
Dołączył(a): Pt kwi 25, 2008 9:29 pm

Postprzez Smok » Wt gru 30, 2008 12:08 am

1. To że wszystko wie nie znaczy że poustawiał wszystko. Bóg nie stworzył świata "o tak o", to bardziej zawiły proces. Świat jest wynikowy względem samego siebie, nie jest wynikiem idealnego planu.
2. Bóg nie jest wszechmocny bo wszechmoc jest sprzeczna sama w sobie. Nic i nikt nigdy nie będzie wszechmogący, bo to nie możliwe tak jak niemożliwe jest żeby kolor czerwony był zielonego koloru.
3. Owszem.
4. Owszem.
5. A co to jest grzech?
Smok
Aktywny
 
Posty: 239
Dołączył(a): Pn sie 06, 2007 9:41 pm

Postprzez asa » Wt gru 30, 2008 12:43 am

Smoku, w samej tylko 1000-latce wszechmoc Boga wymieniona jest 67 razy.
Zacząwszy od I Mojż. 17,1
A gdy Abram miał dziewięćdziesiąt dziewięć lat, ukazał się Pan Abramowi i rzekł do niego: Jam jest Bóg Wszechmogący, trwaj w społeczności ze mną i bądź doskonały!
Jeremiasza 32,17
Ach, Wszechmocny Panie! Oto Ty uczyniłeś niebo i ziemię wielką swoją mocą i swoim wyciągniętym ramieniem; nie ma nic niemożliwego dla ciebie.
itd.
asa
Aktywny
 
Posty: 637
Dołączył(a): Pt kwi 25, 2008 9:29 pm

Postprzez Robertamigo » Wt gru 30, 2008 1:08 am

Smok napisał(a):1. To że wszystko wie nie znaczy że poustawiał wszystko. Bóg nie stworzył świata "o tak o", to bardziej zawiły proces. Świat jest wynikowy względem samego siebie, nie jest wynikiem idealnego planu.
2. Bóg nie jest wszechmocny bo wszechmoc jest sprzeczna sama w sobie. Nic i nikt nigdy nie będzie wszechmogący, bo to nie możliwe tak jak niemożliwe jest żeby kolor czerwony był zielonego koloru.
3. Owszem.
4. Owszem.
5. A co to jest grzech?


Wierzycy nie maja problemu z pojeciami jak: Wszechmocny,Wszechobecny,Wieczny,Jedyny,Prawdziwy....itd. poniewaz wierza w to.

Sa to raczej problemy niedowiarkow :|

Pytania,w stylu: "jesli Bog stwozyl swiat,to kto stwozyl Boga" nie robia na wierzacych wrazenia,poniewaz oni wierza w Boga Wiecznego. :)

Pozdrawiam
Robertamigo
Aktywny
 
Posty: 301
Dołączył(a): So gru 27, 2008 8:05 pm
Lokalizacja: BRD / Zory

Postprzez Smok » Wt gru 30, 2008 8:51 am

asa napisał(a):Smoku, w samej tylko 1000-latce wszechmoc Boga wymieniona jest 67 razy.
Zacząwszy od I Mojż. 17,1
A gdy Abram miał dziewięćdziesiąt dziewięć lat, ukazał się Pan Abramowi i rzekł do niego: Jam jest Bóg Wszechmogący, trwaj w społeczności ze mną i bądź doskonały!
Jeremiasza 32,17
Ach, Wszechmocny Panie! Oto Ty uczyniłeś niebo i ziemię wielką swoją mocą i swoim wyciągniętym ramieniem; nie ma nic niemożliwego dla ciebie.
itd.

I nie jest to błąd. Jest to zwykłe przybliżenie. Bóg nie powiedziałby przecież: Jam jest Bóg prawie Wszechmogący, trwaj w społeczności ze mną i bądź doskonały!

Gdyby chodziło o precyzje Bóg powinien też powiedzieć "bądź prawie doskonały" bo oczywiste jest że doskonałym jak Bóg nikt nie jest w stanie być.

Jeśli się przewrócimy i ktoś nas spyta czy wszystko ok, odpowiemy czasem "nic mi nie jest". Nie dlatego że zupełnie nic się nie stało, ale dlatego bo praktycznie nic nam nie jest, pomijamy lekki ból kolana czy podniesione ciśnienie... To oczywiste.

Bóg praktycznie jest wszechmogący ale dosłownie nie, i nie dlatego że Bóg jest ograniczony ale dlatego że słowo "wszechmogący" jest bezsensu. Jest sprzeczne samo w sobie. Wszechmogący to m.in. mogący być bez mocy, mogący istnieć i nie istnieć jednocześnie, mogący stworzyć swojego stwórce, mogący stworzyć Boga, mogący tworzyć rzeczy których nie ma możliwości kontrolować itd. Sami przyznacie że to się Boga nie tyczy...
Smok
Aktywny
 
Posty: 239
Dołączył(a): Pn sie 06, 2007 9:41 pm

Postprzez Robertamigo » Wt gru 30, 2008 9:33 am

Smok napisał(a):[
Bóg praktycznie jest wszechmogący ale dosłownie nie, . Jest sprzeczne samo w sobie.


Jak by nie bylo twoje stwierdzenia i tok myslenia, tez jest sprzeczny sam w sobie,wyklucza sie nawzajem.

"Moje drogi nie sa waszymi drogami,moje mysli nie sa waszymi myslami"

Pozdrawiam
Robertamigo
Aktywny
 
Posty: 301
Dołączył(a): So gru 27, 2008 8:05 pm
Lokalizacja: BRD / Zory

Postprzez Smok » Wt gru 30, 2008 9:50 am

Robertamigo napisał(a):
Smok napisał(a):[
Bóg praktycznie jest wszechmogący ale dosłownie nie, . Jest sprzeczne samo w sobie.


Jak by nie bylo twoje stwierdzenia i tok myslenia, tez jest sprzeczny sam w sobie,wyklucza sie nawzajem.

Tyle że nie potrafisz tego udowodnić. :) Albo czytać...
Smok
Aktywny
 
Posty: 239
Dołączył(a): Pn sie 06, 2007 9:41 pm

Postprzez Robertamigo » Wt gru 30, 2008 11:44 am

Smok napisał(a):
Robertamigo napisał(a):
Smok napisał(a):[
Bóg praktycznie jest wszechmogący ale dosłownie nie, . Jest sprzeczne samo w sobie.


Jak by nie bylo twoje stwierdzenia i tok myslenia, tez jest sprzeczny sam w sobie,wyklucza sie nawzajem.

Tyle że nie potrafisz tego udowodnić. :) Albo czytać...


Nie musze udowadniac ,sam to robisz, zestawiajac wyrazy ktore sie wzajemnie wykluczaja:
Smok napisał(a):Bóg praktycznie jest wszechmogący ale dosłownie nie.

Budowane w ten sposob zalozenia,nie daja sensu.

Smok napisał(a):mogący tworzyć rzeczy których nie ma możliwości kontrolować itd. Sami przyznacie że to się Boga nie tyczy.

Dlaczego jestes zdania ze Bog nie jest w stanie wszystkiego kontrolowac?
Przejrzales Bozy plan?

Pozdrawiam
Robertamigo
Aktywny
 
Posty: 301
Dołączył(a): So gru 27, 2008 8:05 pm
Lokalizacja: BRD / Zory

Postprzez asa » Wt gru 30, 2008 12:49 pm

Iż 55 (8 ) Bo myśli moje, to nie myśli wasze, a drogi wasze, to nie drogi moje - mówi Pan, (9) lecz jak niebiosa są wyższe niż ziemia, tak moje drogi są wyższe niż drogi wasze i myśli moje niż myśli wasze.
Jednym z atrybutów Boga jest Jego nie zmierzonosc. Nie zmierzysz Go, nie ogarniesz rozumem.
Chociaz stworzył nas na Swoje podobieństwo, roznimy się sposobem postepowania i myslenia.
Miedzy nami jest wielka roznica. Jego drogi i mysli są wyzsze niz nasze. Nasze wyobrażenie o Bogu jest czastkowe, choc kiedys poznamy Go takim jakim jest. nie wolno nam przypisywac Bogu zadnych przymiotow ludzkich, cech człowieczych. Nie pojmiemy Go po prostu.
Dobrym przykładem jest Hiob, który sporo wiedział o Bogu, ale Go nie rozumiał, miał wlasnie poznanie czastkowe. Hioba charakteryzowało jednak szczere i pokorne serce wobez Boga i dlatego Ten pozwolił mu poznawac Siebie bliżej. Jeśli mamy taka postawe- Bog na pewno odpowie- nijako zacznie nam „odsłaniac” Samego Siebie.
Bardzo polecam Księgę Hioba do spokojnego i cierpliwego przeczytania.
Wtedy te slowa zrozumiesz:
Hiob 42(2) Wiem, że Ty możesz wszystko i że żaden twój zamysł nie jest dla ciebie niewykonalny. (3) Któż jest w stanie zaciemnić twój zamysł nierozsądną mową? Aleć to ja mówiłem nierozumnie o rzeczach cudownych dla mnie, których nie rozumiem. (4) Słuchaj, proszę. I ja chcę mówić; będę cię pytał, a Ty racz mię pouczyć! (5) Tylko ze słyszenia wiedziałem o tobie, lecz teraz moje oko ujrzało cię. (6) Przeto odwołuję moje słowa i kajam się w prochu i popiele.
asa
Aktywny
 
Posty: 637
Dołączył(a): Pt kwi 25, 2008 9:29 pm

Postprzez Smok » Wt gru 30, 2008 2:37 pm

Smok napisał(a):Bóg praktycznie jest wszechmogący ale dosłownie nie

Słowa "praktycznie" często używa się w znaczeniu "na tyle tak, że wystarczy". Np. "jestem już praktycznie zdrowy" nie znaczy "jestem zdrowy" ale "całkowicie, dosłownie zdrowy nie jestem ale wystarczająco zdrowy żeby pominąć lekki stan chorobowy który mi w niczym już nie grozi i mogę robić co chce".

Przykładowo najprawdopodobniej nie jesteś aktualnie super idealnie zdrowy, czy to znaczy że jak ktoś się Ciebie zapyta czy jesteś zdrowy to odpowiesz "prawie"?

Robertamigo napisał(a):
Smok napisał(a):mogący tworzyć rzeczy których nie ma możliwości kontrolować itd. Sami przyznacie że to się Boga nie tyczy.

Dlaczego jestes zdania ze Bog nie jest w stanie wszystkiego kontrolowac?
Przejrzales Bozy plan?

Pozdrawiam

Zupełnie coś odwrotnego powiedziałem, ale wyrwałeś z kontekstu. Moim zdaniem Bóg jest raczej w stanie wszystko kontrolować dlatego nie może stworzyć czegoś czego nie będzie mógł kontrolować.

Asa:
Ludzie nie rozumieją Boga i mało go poznają. Ale nie wszyscy. :)

Tu jest ta sama sprawa co z wszechmocą. To że Bóg mówi że "myśli moje, to nie myśli wasze" to nie znaczy że ma na myśli wszystkich dosłownie ludzi, czy jego wszystkie myśli. Gdyby tak było żaden chrześcijanin nie mógłby się wypowiadać bo "tylko Bóg zna prawdę". :)

Pozdrawiam.
Smok
Aktywny
 
Posty: 239
Dołączył(a): Pn sie 06, 2007 9:41 pm

Postprzez Robertamigo » Wt gru 30, 2008 3:02 pm

Zupełnie coś odwrotnego powiedziałem, ale wyrwałeś z kontekstu. Moim zdaniem Bóg jest raczej w stanie wszystko kontrolować dlatego nie może stworzyć czegoś czego nie będzie mógł kontrolować.


Kto wie,jest to tylko twoje logiczne zalozenie :D
Ja wiem,ze nasza zdolnosc pojmowania prawdy jest ograniczona,dlatego pozostaje przy tym co nam Bog objawil. Jesli mowi o sobie "Wszechmocny" to i takim tez jest dlamnie. Spekulacje co do znaczenia tego slowa i zakresu tej "wszechmocy" to temat rzeka,niekonczacy sie labirynt.

Pozdrawiam
Robertamigo
Aktywny
 
Posty: 301
Dołączył(a): So gru 27, 2008 8:05 pm
Lokalizacja: BRD / Zory

Postprzez Smok » Wt gru 30, 2008 3:42 pm

Ja spekuluję gdyż gdybym miał brać dosłownie Biblię to bym po pierwsze nie wierzył w nią bo biorąc ją dosłownie w zupełności się z nią nie zgadzam, po drugie muszę ją jakoś zrozumieć żeby widzieć w niej konsekwentną całość. Inaczej nic bym z tego nie rozumiał.
Smok
Aktywny
 
Posty: 239
Dołączył(a): Pn sie 06, 2007 9:41 pm

Postprzez Robertamigo » Wt gru 30, 2008 4:33 pm

Czytales juz Pismo? jesli tak ,to z czym sie nie zgadzasz i z jakich powodow?
Np.moralnych,historycznych...

Pozdrawiam
Robertamigo
Aktywny
 
Posty: 301
Dołączył(a): So gru 27, 2008 8:05 pm
Lokalizacja: BRD / Zory

Następna strona

Powrót do Rozmowy kontrolowane

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron