Teraz jest Cz mar 28, 2024 4:38 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Pismo Święte to natchnione Słowo Boże, czy też nie?

Forum dyskusyjne dla ludzi o różnych światopoglądach (niechrześcijanie rozmawiają z chrześcijanami na temat ich wiary).

Pismo Święte to natchnione Słowo Boże, czy też nie?

Postprzez Lepton » Śr mar 12, 2008 11:58 pm

Kto ustalił że Biblia jest natchniona przez Boga? ? (Że zawiera prawdę i tylko prawdę?) Zapewne nie Jezus, czy więc ludzie którzy są stworem niedoskonałym i popełniają błędy? Jak np. ustanowienie inkwizycji za którą przepraszał Jan Paweł II. Myślę ze owszem Biblia jako uznana za Pismo Święte zawiera wiele fragmentów mijających się z prawdą, chociażby np.

KSIĘGA JOZUEGO 6/21
I wyrżnęli (z polecenia Boga) do nogi ostrzem miecza wszystko, co było w mieście, mężczyzn i kobiety, młodych i starych, woły, owce i osły. (24) Miasto zaś wraz ze wszystkim, co w nim było, spalili ogniem, a tylko srebro i złoto oraz przedmioty z miedzi i żelaza oddali do skarbca domu Pana.

Czy to możliwe żeby miłosierny Bóg mógł wydać tak okrutne polecenie? Myślę że w napisaniu tego maczał szatan, uważam się za chrześcijanina, wierzącego w Jezusa i jego nauki które nie pozwalają mi wierzyć w takie bzdury. Co Wy o tym sądzicie?
Lepton
Użytkownik
 
Posty: 46
Dołączył(a): N lip 30, 2006 10:32 am
Lokalizacja: Lublin

Postprzez axanna » Cz mar 13, 2008 12:17 am

Późno, dla tego tylko to na razie:
Lepton napisał(a):Kto ustalił że Biblia jest natchniona przez Boga? ? (Że zawiera prawdę i tylko prawdę?) Zapewne nie Jezus...


J 10:33-36 Bw „Odpowiedzieli mu Żydzi, mówiąc: Nie kamienujemy cię za dobry uczynek, ale za bluźnierstwo i za to, że Ty, będąc człowiekiem, czynisz siebie Bogiem.(34) Odpowiedział im Jezus: Czyż w zakonie waszym nie jest napisane: Ja rzekłem: Bogami jesteście?(35) Jeśli nazwał bogami tych, których doszło słowo Boże (a Pismo nie może być naruszone),(36) do mnie, którego Ojciec poświęcił i posłał na świat, wy mówicie: Bluźnisz, dlatego, że powiedziałem: Jestem Synem Bożym?”
Dobra noc :)
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Re: Pismo Święte to natchnione Słowo Boże, czy też nie?

Postprzez johanna » Cz mar 13, 2008 8:00 am

Lepton napisał(a):
Czy to możliwe żeby miłosierny Bóg mógł wydać tak okrutne polecenie? Myślę że w napisaniu tego maczał szatan, uważam się za chrześcijanina, wierzącego w Jezusa i jego nauki które nie pozwalają mi wierzyć w takie bzdury. Co Wy o tym sądzicie?
kiedyś nie było tzw.humanizmu,który to narodził się w czasah nowożytnych i obwieszczono,że człowiek to istota naj,naj i naj,może wszystko,wszystko mu się należy,a w ogóle to jest najmądrzejszy i nie potrzebuje nikogo-sam się uwielbia-bleee.to w wielkim skrócie.chodzi o to jak człowiek cała swoją paskudną naturę potrafi przerzucić na Boga-bo On tak kazał.a czy nie zauważyłeś,że naród,który przyjął Izraela mógł spać spokojnie?a Niniwa,którą Bóg ocalił?-dlaczego?bo wykorzystali szansę,bo uwierzyli jak Rut,Rachab i inni.
johanna
Aktywny
 
Posty: 142
Dołączył(a): N lut 17, 2008 5:52 pm

Postprzez Lepton » Cz mar 13, 2008 9:51 am

Hmmm… i znów temat szybko zamknięty. Udało mi się znaleźć bardzo dobre objaśnienie:
Wiele ustępów biblijnych wskazuje na kardynalną prawdę o Słowie Bożym jako ostatecznym probierzu prawdy dla człowieka. Spośród setek takich miejsc w Starym Testamencie zacytujmy werset 8,20 z Księgi Izajasza: , Do objawienia i do świadectwa! Jeśli nie będą mówić zgodnie z tym hasłem, to nie ma dla nich jutrzenki".
Także w Nowym Testamencie Pan Jezus Chrystus i apostołowie zawsze traktują Słowo Boże jako ostateczny autorytet. Kuszony przez diabła, Jezus trzy razy odpędził go, mówiąc: ,Napisano...": ,On mu odparł: Napisane jest: Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych " (Mt 4,4). Wykazując błędy saduceuszów, Pan rzekł: ,Jesteście w błędzie, nie znając Pisma ani mocy Bożej" (Mt 22,29). O bezwarunkowym uznaniu przez Pana autorytetu Starego Testamentu świadczą słowa: ,Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni" (Mt 5,17-18). W noc przed ukrzyżowaniem Jezus prosił Ojca: ,Uświęć ich w prawdzie. Słowo Twoje jest prawdą" (J 17,17).
Jezus powiedział też, że Pisma nie można odrzucić (J 10,35). Sama Biblia składa świadectwo o swej prawdziwości: ,Podstawą Twego Słowa jest prawda" (Ps 119,160); ,Panie mój, Jahwe, Tyś Bogiem, Twoje słowa są prawdą" (2Sm 7,28). Zapisane w niej Słowo Boże jest ,słowem prawdy" (Ps 119,43; 2Kor 6,7); Bóg powiedział o nim: ,Słowa te wiarygodne są i prawdziwe" (Ap 21,5). Słowo zawarte w Piśmie Świętym jest nieomylne we wszystkich dziedzinach, tak ziemskich jak i duchowych (J 3,12). Kto przeczy prawdziwości i nieomylności Pisma, ten nazywa Boga kłamcą (1J 5,12). Wierzący otrzymał wyraźne polecenie, by poddać swoje myślenie Bogu: ,...wszelki umysł poddajemy w posłuszeństwo Chrystusowi" (2Kor 10,5). [z http://www.protestant.neostrada.pl/Htm-y/Epilog.html
Lepton
Użytkownik
 
Posty: 46
Dołączył(a): N lip 30, 2006 10:32 am
Lokalizacja: Lublin

Postprzez axanna » Cz mar 13, 2008 10:37 am

Leptonie, coś mi się tu nie gra... najpierw zadajesz jakieś dziwne pytania, niby masz jakieś wątpliwości, a potem się okazuje, że znasz temat o wiele lepiej, niż można by przypuszczać... hmmm, to co, sprawdziany dla nas jakieś robisz? :roll:
:wink:

P.S. podana stronka coś się nie otwiera.
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez darq » Cz mar 13, 2008 10:48 am

już działa
darq
moderator
 
Posty: 1058
Dołączył(a): Wt gru 11, 2001 1:00 am
Lokalizacja: mielec.kz.pl

Postprzez johanna » Cz mar 13, 2008 11:22 am

ździebko trollujesz leptonie :-??a terazzzzzzzzzz :wink: :?:
Ostatnio edytowano Cz mar 13, 2008 3:02 pm przez johanna, łącznie edytowano 2 razy
johanna
Aktywny
 
Posty: 142
Dołączył(a): N lut 17, 2008 5:52 pm

Postprzez Lepton » Cz mar 13, 2008 12:49 pm

Jeżeli dzięki Waszym odpowiedziom mogłem zastanowić się głębiej nad moimi wątpliwościami, do tego stopnia że dodatkowo poszperałem w Internecie na ten temat który potwierdzał Wasze odpowiedzi i bardziej mnie do nich przekonał nazywacie trollowaniem to ok, ja tylko chciałem się z Wami podzielić ciekawym artykułem ze strony http://www.protestant.neostrada.pl/Htm-y/Epilog.html na który przypadkowo dziś rano trafiłem.
Lepton
Użytkownik
 
Posty: 46
Dołączył(a): N lip 30, 2006 10:32 am
Lokalizacja: Lublin

Postprzez axanna » Cz mar 13, 2008 2:03 pm

Nie Lepton, nie obrażaj się. Johanna zapewne nie chciała urazić. Mnie szczerze po prostu zdziwiło, Twoje gruntowne zapoznanie się w temacie, zarówno za pierwszym, jak i za drugim razem. Nie zniechęcaj się, proszę... pytaj dalej :P Z Twoich późniejszych 'streszczeń' samemu jest się z czego pouczyć :D
Pozdrawiam serdecznie.
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez johanna » Cz mar 13, 2008 2:58 pm

axanna napisał(a):Nie Lepton, nie obrażaj się. Johanna zapewne nie chciała urazić.
to prawda,ale ja nie rozumiem-zadajesz pytania i na nie odpowiadasz?twoje pytania są mocne-pytaj dalej! użyłam chyba nie tej bużki co trzeba i mnie nie zrozumiałeś.zaraz to naprawię,to napisz jak to odbierzesz,ok? :P zostań........
johanna
Aktywny
 
Posty: 142
Dołączył(a): N lut 17, 2008 5:52 pm

Postprzez Lepton » Pt mar 14, 2008 6:47 am

Ok, więc kolejne pytanie pozwolę tutaj zadać gdyż tyczą się także wiarygodności Biblii.

Dz 7/16 Mówią nam że Abraham kupił kawałek pola w Sychem od Chamora:

„Przeniesiono ich do Sychem i złożono w grobie, który Abraham kupił za srebro od synów Chamora w Sychem.” [Dz 7/16 ]

Natomiast w Rdz 33/18-19 jak i Joz 24/32 czytamy że to pole w Sychem kupił od Chamora wnuk Abrahama, Jakub:

„Wreszcie Jakub po powrocie z Paddan-Aram dotarł szczęśliwie do Sychem w Kanaanie. Obrawszy sobie miejsce w pobliżu tego miasta, nabył od synów Chamora, ojca Sychema, za sto kesitów kawał pola” [Rdz 33/18-19]

„A kości Józefa, które synowie Izraela zabrali ze sobą z Egiptu, pochowano w Sychem, na części pola, kupionego przez Jakuba od synów Chamora, ojca Sychema, za sumę stu kesitów. I stało się ono własnością synów Józefa.” [Joz 24/32]

Która zatem relacja wydaje się Wam prawdziwa?
Lepton
Użytkownik
 
Posty: 46
Dołączył(a): N lip 30, 2006 10:32 am
Lokalizacja: Lublin

Postprzez axanna » Pt mar 14, 2008 1:45 pm

Wybacz Leptonie, brak odpowiedzi. Ale na to pytanie, zdaje się, już są odpowiedzi w temacie "Błędy Biblii" w dziale "Pismo Święte" - zachęcam do zapoznania się.
Pozdrawiam :)
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez Lepton » Pt mar 14, 2008 3:23 pm

O popatrz, a moderator draq przepędził mnie tutaj na Nie/chrześcijanie a mogłem przecież tam kontynuować ten temat.

Szukałem odpowiedzi tam na moje pytanie, jednakże nie znalazłem, mowa jest tam o wielu niby sprzecznościach biblii, ale niestety nie poruszono tam mojej kwestii dotyczącej zakupu ziemi przez Abrahama czy Jakuba w Sychem.

Idąc tropem tamtej dyskusji która zakończyła się żadnym autorytatywnym wnioskiem odpowiedź byłaby źle czytasz biblie, ale jak w moim przypadku można źle przeczytać że Abraham kupił pole na którym pochowano Jakuba z tym że to Jakub kupił to pole na którym pochowano Józefa? Nie odpowiadajcie że mowa jest tutaj o różnych polach w Sychem, Abrahama i dokupionego pola przez Jakuba, którego nie pochowano na swoim polu, a może mowa jest tutaj o tym samym polu przepłaconym podwójnie? I tak można by wymyślać całym i dniami, a przecież napisane jest także:

Dz 7/1-5 «Czy to prawda?» - zapytał arcykapłan. A on odpowiedział: «Słuchajcie, bracia i ojcowie: Bóg chwały ukazał się ojcu naszemu, Abrahamowi, gdy żył w Mezopotamii, zanim zamieszkał w Charanie. I powiedział do niego: Opuść ziemię swoją i rodzinę swoją, a idź do ziemi, którą ci wskażę. Wtedy wyszedł z ziemi chaldejskiej i zamieszkał w Charanie. A stąd po śmierci ojca przesiedlił go [Bóg] do tego kraju, który wy teraz zamieszkujecie. Nie dał mu jednak w posiadanie ani piędzi tej ziemi.

Więc Abraham miał tą ziemie czy też nie w Kanaanie?

To może łatwiejsze pytanie, czy „Mojżesza wykształcono we wszystkich naukach egipskich, i potężny był w słowie i czynie.” [Dz 7/22] „któremu mówienie sprawia trudność” [Wj 6/12] ? –kolejne niby sprzeczności, ok. dobra, kończę swoje trollowanie bo Bóg mnie jeszcze za to ukara… życzę miłej lektury, papa.
Lepton
Użytkownik
 
Posty: 46
Dołączył(a): N lip 30, 2006 10:32 am
Lokalizacja: Lublin

Postprzez axanna » Pt mar 14, 2008 3:37 pm

Lepton napisał(a):O popatrz, a moderator draq przepędził mnie tutaj na Nie/chrześcijanie a mogłem przecież tam kontynuować ten temat.

Szukałem odpowiedzi tam na moje pytanie, jednakże nie znalazłem, mowa jest tam o wielu niby sprzecznościach biblii, ale niestety nie poruszono tam mojej kwestii dotyczącej zakupu ziemi przez Abrahama czy Jakuba w Sychem.

O, wybacz, chyba się pomyliłam. Gdzieś na pewno jest dyskusja o tym polu, jak złapie wolną chwilkę, to poszukam, ale póki co, króciótko o tym:
To może łatwiejsze pytanie, czy „Mojżesza wykształcono we wszystkich naukach egipskich, i potężny był w słowie i czynie.” [Dz 7/22] „któremu mówienie sprawia trudność” [Wj 6/12] ? –kolejne niby sprzeczności...

Dlaczego uważasz, że "potężny w słowie..." musi oznaczać akurat wytworną mowę, w sensie wysławiania się, a nie, na przykład, w sensie mądrości, albo prawdziwości wypowiadanych rzeczy? I że człowiek kształcony koniecznie musi posiadać ową umiejętność plecenia wyrafinowanych wygłoszeń...
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez johanna » Pt mar 14, 2008 3:58 pm

przyszła mi do głowy taka myśl,że rzeczywiście mógł za to pole jeszcze raz zapłacić.poszperam,spróbuję coś ustalić.co do Mojżesza "trudna mowa"może oznaczać też pospolite jąkanie.
johanna
Aktywny
 
Posty: 142
Dołączył(a): N lut 17, 2008 5:52 pm

Następna strona

Powrót do Rozmowy kontrolowane

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron