Teraz jest Pt kwi 19, 2024 4:44 am Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Tabela Grzechow

Forum dyskusyjne dla ludzi o różnych światopoglądach (niechrześcijanie rozmawiają z chrześcijanami na temat ich wiary).

Tabela Grzechow

Postprzez dark_force » N gru 30, 2007 11:06 pm

Chcialbym zapytac czy istnieje zapisana gdzies tabela grzechow z przykladami, wg ktorej odnajdujecie odpowiednia dla siebie kare lub pokute za popelniony grzech? Pytam dlatego, ze jestem ciekaw na jakiej podstawie wyznaczacie sobie kary. Wszystko sie zmienia z latami (kiedys np biczowano, palono na stosie) - teraz tego nie ma, wiec ktos musial to zniesc (czlowiek? bez wiedzy Boga? czy moze ktos natchniony?) Czy w takim razie jest jakas komisja ustalajaca kary za grzechy? Instutucja sie tym zajmujaca?

bardzo prosze o odpowiedz
dark_force
 

Re: Tabela Grzechow

Postprzez leaf only » Pn gru 31, 2007 12:30 am

dark_force napisał(a):Chcialbym zapytac czy istnieje zapisana gdzies tabela grzechow z przykladami, wg ktorej odnajdujecie odpowiednia dla siebie kare lub pokute za popelniony grzech? Pytam dlatego, ze jestem ciekaw na jakiej podstawie wyznaczacie sobie kary. Wszystko sie zmienia z latami (kiedys np biczowano, palono na stosie) - teraz tego nie ma, wiec ktos musial to zniesc (czlowiek? bez wiedzy Boga? czy moze ktos natchniony?) Czy w takim razie jest jakas komisja ustalajaca kary za grzechy? Instutucja sie tym zajmujaca?

bardzo prosze o odpowiedz


Czy jesteś pewien/pewna, że to Bóg w dawnych czasach takie komisje w średniowieczu [opis kar pasuje] powoływał?
Jeśli tak, to na jakiej podstawie opierasz swa pewność?
leaf only
Aktywny
 
Posty: 747
Dołączył(a): Pt sie 04, 2006 8:20 pm

Postprzez dark_force » Pn gru 31, 2007 12:41 am

nie jestem pewny, dlatego pytam, jesli czlowiek to na jakiej podstawie, bo chyba nie na podstawie biblii?"
dark_force
 

Postprzez leaf only » Pn gru 31, 2007 7:39 am

Wyroki smierci z woli Boga wykonywano tylko w czasach teokracji starotestamentalnej - Bóg interweniował bezpośrednio w życiu swojego ludu. Zostało też Izraelitom nadane prawo - zostało nadane przez Boga.


Ale czasy teokracji minęły.
Choc w sredniowieczu wierzono inaczej i dostojnicy kościelni uzurpowali sobie prawo do wiecznego potępiania grzeszników. Wówczas rówież wyceniano grzechy miarą odpustów, np. składają datek na budowę Bazyliki św. Piotra i Pawła w Rzymie uzyskiwałeś ulgę w ilości mąk piekielnych.Ciekawe, prawda?

Obecne prawa państwowe nie karzą za grzechy, tylko za łamanie przepisów świeckich [często jednoznaczne z łamaniem zasad dekalogu, ale... to nie to samo].
Prawem dla wierzącego człowieka pozostaje 10 przykazań, zapisanych w Biblii - na pewno je czytałeś/aś:)

Pozdrawiam!
leaf only
Aktywny
 
Posty: 747
Dołączył(a): Pt sie 04, 2006 8:20 pm

Postprzez darq » Pn gru 31, 2007 8:33 am

Nie rozumiem, dlaczego mam się karać za grzechy?
Jeśli upadnę to chcę jak najszybciej otrzymać Boże przebaczenie. W tym konieczne jest upamiętanie (pokuta) i wyznanie grzechu Bogu, a nie ma to nic wspólnego z samokoraniem sie za grzech.
darq
moderator
 
Posty: 1058
Dołączył(a): Wt gru 11, 2001 1:00 am
Lokalizacja: mielec.kz.pl

Postprzez admin » Pn gru 31, 2007 10:47 am

Darq czlowiek woli sie sam ukarac niz ma go karac Bog ;)

Problem wielu ludzi ma wlasnie z tym o czym piszesz. Nie moga uwierzyc, ze Bog moze im przebaczyc.

Drudzy zas mysla, ze Jezusa smierc to za malo i oni jeszcze musza cos pocierpiec za swoje grzechy aby "udoskonalic" ofiare Jezusa.

Sam wiesz, ze to pochodzi z teologii katolickiej. Maryja wspolcierpiala, swieci wspolcierpia i ludzie rowniez.
admin
Aktywny
 
Posty: 1545
Dołączył(a): Cz wrz 20, 2001 1:00 am

Re: Tabela Grzechow

Postprzez hungry » Pn gru 31, 2007 3:15 pm

dark_force napisał(a):Chcialbym zapytac czy istnieje zapisana gdzies tabela grzechow z przykladami, wg ktorej odnajdujecie odpowiednia dla siebie kare lub pokute za popelniony grzech? Pytam dlatego, ze jestem ciekaw na jakiej podstawie wyznaczacie sobie kary. Wszystko sie zmienia z latami (kiedys np biczowano, palono na stosie) - teraz tego nie ma, wiec ktos musial to zniesc (czlowiek? bez wiedzy Boga? czy moze ktos natchniony?) Czy w takim razie jest jakas komisja ustalajaca kary za grzechy? Instutucja sie tym zajmujaca?

bardzo prosze o odpowiedz

To że w historii kosciola powstaly rozne instytucje sprzedajace odpusty lub zakony gdzie sie biczowano nie znaczy że było to nauczaniem Jezusa. Wrecz moge sie osmielic rzec że tzw. karanie sie wlasnie jak zauwazyl admin nie pochodzi z Biblii ale z teologii katolickiej gdzie chciano udoskonalic odkupiencze dzielo Jezusa jakby Krew Jezusa nie wystarczala... Stad wlasnie takie podejscie nie ma nic wspolnego z chrzesicjanskim nauczaniem nawet jesli wymyslili to ludzie zwazy sie "chrzescijanami". Jedynie przez doskonala ofiare Jezusa Chrystusa na krzyżu mamy odpuszczenie wszystkich grzechów... Jego krew jedynie ma moc zmazac wszelki grzech jest mocniejsza niz krew Abla wolajaca o pomste i Krew Jezusa zas woła o miłosierdzie i przebaczenie.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez dark_force » Pn gru 31, 2007 4:00 pm

Chodziło mi o to, że idąc do spowiedzi, ksiądz przydziela pokute.
Na jakiej podstawie, to mnie interesuje? Że akurat za dany grzech dostane 10 zdrowasiek i jestem rozgrzeszony.
dark_force
 

Postprzez leaf only » Pn gru 31, 2007 4:20 pm

Bezpodstawnie:(
leaf only
Aktywny
 
Posty: 747
Dołączył(a): Pt sie 04, 2006 8:20 pm

Postprzez hungry » Pn gru 31, 2007 6:12 pm

dark_force napisał(a):Chodziło mi o to, że idąc do spowiedzi, ksiądz przydziela pokute.
Na jakiej podstawie, to mnie interesuje? Że akurat za dany grzech dostane 10 zdrowasiek i jestem rozgrzeszony.

Otoz proponowalbym bym Ci szczerze ze musialbys sie ksiedza zapyatac na jakiej podstawie to robi... Zas na tym forum odpowiedzialem Ci wyżej że biblia zupelnie co innego mówi... A sam w sercu potem rozwaz kto ma racje nie omylny wieczny Bog który zostawił nam swoje słowo w Biblii czy omylny ksiądz który jest smiertelnym człowiekiem?
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez hungry » Pn gru 31, 2007 6:30 pm

Illusion napisał(a):Czyli ksiadz, bedac istota omylna, moze zasugerowac nam pokute nie bedaca zgodna z wola Boza? Jesli tak, to spowiedz przed ksiedzem jest niewazna, bo nie pokrywa sie idealnie z tym czego moglby sobie zyczyc Bog.

ciepło, ciepło...
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez hungry » Pn gru 31, 2007 6:37 pm

Amen :)
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez darq » Pn gru 31, 2007 6:38 pm

spowiedź jako wyznanie grzechów człowiekowi jest bez sensu, chyba że miałaby to być porada duszpasterska
spowiedź jako wyznanie grzechów Bogu, odwrócenie się od grzechu ma jak najbardziej sens
darq
moderator
 
Posty: 1058
Dołączył(a): Wt gru 11, 2001 1:00 am
Lokalizacja: mielec.kz.pl

Następna strona

Powrót do Rozmowy kontrolowane

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron