Teraz jest Cz mar 28, 2024 6:18 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Czy jesteśmy fanatykami religijnym??

Forum dyskusyjne dla ludzi o różnych światopoglądach (niechrześcijanie rozmawiają z chrześcijanami na temat ich wiary).

Czy jesteśmy fanatykami religijnym??

Postprzez mnich » So wrz 08, 2007 7:24 am

Do załozenia tego tematu skłoniła mnie postawa niektórych z uczestników tego forum. Ta kwestia zaczepiana była w róznych tematach ale jakoś zostawała bagatelizowana. Na początek za wikipedią chciałbym podać definicję fanatyzmu:

Fanatyzm (łac. fanum - sanktuarium, świątynia) – postawa oraz zjawisko społeczne polegające na ślepej i bezkrytycznej wierze w słuszność jakichś poglądów politycznych, religijnych lub społecznych. Przejawem fanatyzmu jest skrajna nietolerancja wobec przedstawicieli odmiennych poglądów.

Źródło: "http://pl.wikipedia.org/wiki/Fanatyzm"


Teraz myśę ze warto zastanowić się czy taka postawa zgodna jest z nauką Jezusa??

To moze zacznę od siebie mi osobiście jest wszystko jedno w co kto wierzy o ile poprzez swój system wiary lub praktyki religijne nie krzywdzi innych osób, tak jak to jest np w sektach czy w fanatycznym islamie. Ale nie oceniam takci osób bo to nie moja sprawa. Modlę się tylko do Boga o litość nad nimi. Dobra zobaczymy jak to się rozwinie. Pozdrawiam.
-Radek
mnich
 

Postprzez hungry » So wrz 08, 2007 8:05 am

cro, mnich, lestat napisał(a):Do załozenia tego tematu skłoniła mnie postawa niektórych z uczestników tego forum. Ta kwestia zaczepiana była w róznych tematach ale jakoś zostawała bagatelizowana. Na początek za wikipedią chciałbym podać definicję fanatyzmu:

Fanatyzm (łac. fanum - sanktuarium, świątynia) – postawa oraz zjawisko społeczne polegające na ślepej i bezkrytycznej wierze w słuszność jakichś poglądów politycznych, religijnych lub społecznych. Przejawem fanatyzmu jest skrajna nietolerancja wobec przedstawicieli odmiennych poglądów.

Źródło: "http://pl.wikipedia.org/wiki/Fanatyzm"


Teraz myśę ze warto zastanowić się czy taka postawa zgodna jest z nauką Jezusa??

To moze zacznę od siebie mi osobiście jest wszystko jedno w co kto wierzy o ile poprzez swój system wiary lub praktyki religijne nie krzywdzi innych osób, tak jak to jest np w sektach czy w fanatycznym islamie. Ale nie oceniam takci osób bo to nie moja sprawa. Modlę się tylko do Boga o litość nad nimi. Dobra zobaczymy jak to się rozwinie. Pozdrawiam.
-Radek

A jednak Radek. Cro skoro sie przyznałeś więc wybacz ale skoro dales sie nam przed zbanowaniem w innym nicku także podpisujacy się pod spodem imieniem Radek, poznac jako raczej niewierzacy biblii wiec wybacz ale prosze Cie abys tutaj poisał zamiast na wątkach teologicznych dla chrzescijan zgodnie z zasadami forum 1 i 2 punkt. Zaś zastanawiam sie czy nie skasowac wogóle tego tematu ale niech inni moderatorzy sie wypowiedzą. Mi on podchodzi pod trollowanie.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez axanna » So wrz 08, 2007 1:03 pm

A ja gorąco polecam Radeczku przestudiowanie kwestii tolerancji i nietolerancji - czym tak naprawdę są. Nie jest to problem, masz bowiem mnóstwo definicji w internecie. Na przykład, tu:
tolerancja-nietolerancja


Zacytuje może specjalnie dla Ciebie parę myśli przewodnich:

Ogólna definicja tolerancji oznacza wyrozumiałość, przyznawanie innym prawa do wyznawania jakichś poglądów i do określonego postępowania, mimo odmienności własnych poglądów i własnego postępowania.

Tolerancja religijna rozumiana jest jako prawo do przyjmowania lub odrzucania wierzeń i praktyk postulowanych przez różne religie, wyznania i kierunki religijne.

- tolerancja pozytywna ( nazwana również czynną lub treściową )określa jednostkę tolerancyjną jako osobę o sprzyjającej akceptacji cudzej odmienności w zakresie poglądów i zachowań
- tolerancja negatywna (nazwana także bierną lub formalną ) oznacza brak integracji mimo negatywnej oceny czyichś poglądów lub czynów, a głównie motywy takiego postępowania to: obojętność; poczucie przewagi nad innymi ludźmi; pragnienie harmonijnego współżycia społecznego realizowanie najczęściej w myśl zasady "mieć święty spokój" oraz tzw. quasi.

Do istoty tolerancji należy więc z jednej strony zjawisko nie akceptacji, nietolerancji cudzych poglądów i zachowań, a z drugiej- zjawisko ich "tolerowania"...


Więc, Radeczku, się uspokój z tym fanatyzmem, bo nikt Cie tu nie ogranicza, chrzanisz co chcesz. Chyba że zaczniesz trollować, jak to robiłeś przed swoim banem numer zdaje się 2? Polecam również przestudiowanie tematu o trollach, bo Ci ban numer 3 przyświeca....
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez KRKRenegat » So wrz 08, 2007 5:04 pm

No, pewnie, ja jestem.
(sorki, ale nie moglem sie powstrzymac)
:lol:
KRKRenegat
 

Postprzez axanna » So wrz 08, 2007 5:06 pm

ale Ty jesteś co?
też nie powstrzymałam się ...
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez KRKRenegat » So wrz 08, 2007 5:22 pm

axanna napisał(a):ale Ty jesteś co?
też nie powstrzymałam się ...

no fanatykiem chyba? o tym chyba jest ten topic?
;-)
KRKRenegat
 

Postprzez axanna » So wrz 08, 2007 5:47 pm

aaaa.... :o
nie zauważyłam coś... :roll:
:D
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez darq » So wrz 08, 2007 6:02 pm

tośmy sie dobrali, sami fanatycy
:mrgreen:
darq
moderator
 
Posty: 1058
Dołączył(a): Wt gru 11, 2001 1:00 am
Lokalizacja: mielec.kz.pl

Postprzez axanna » So wrz 08, 2007 6:13 pm

hi-hi, to było dobre... :lol: :lol: :lol:
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

:)

Postprzez yalen » N wrz 30, 2007 5:43 pm

:D Tata czyta cytaty Tacyta...... pozdro
yalen
 

Re: :)

Postprzez hungry » Pn paź 01, 2007 6:33 pm

yalen napisał(a)::D Tata czyta cytaty Tacyta...... pozdro

no więc yalen co miales ciekawego do zakomunikowania w temacie tego watku powyższym wierszykiem ? :-?
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm


Powrót do Rozmowy kontrolowane

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron