Teraz jest Cz kwi 18, 2024 11:43 am Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

"Aby język giętki..." - czyli z językiem polskim z

Forum dyskusyjne dla ludzi o różnych światopoglądach (niechrześcijanie rozmawiają z chrześcijanami na temat ich wiary).

"Aby język giętki..." - czyli z językiem polskim z

Postprzez AnnaXannA » So lip 21, 2007 10:43 pm

Na wstępie, gwoli wyjaśnienia - czyli dlaczego akurat tutaj

Temat zakładam w tym dziale, ponieważ jest to jedno z niewielu miejsc na niniejszym forum, gdzie można werbalizować swoje myśli bez ograniczeń.

Wstęp do treści właściwej - czyli o przedmiocie postu

Przedmiotem mojego postu są wypowiedzi innego użytkownika niniejszego forum, który - na moje i pozostałych użytkowników nieszczęście - jest tegoż forum moderatorem. Uściślając - mój dotyczył będzie błędów ortograficznych, interpunkcyjnych, leksykalnych, rzeczowych i innych z zakresu posługiwania się językiem polskim, jakie popełnił tenże użytkownik.

Ażeby nie trzymać czytelników w niepewności, ujawnię o którego z moderatorów chodzi. Moją ofiarą padł moderator o pseudonimie axanna. Jeżeli tenże pozwoli, przeanalizuję wszystkie jego wypowiedzi, podając średnio dwa błędy, tworząc serię postów - jeżeli nie, zatrzymam się na pierwszej wiadomości, którą znalazłam.

Ofiarę wybrałam losowo, nie kierowałam się niczym, w grono niczego włączając sympatie i antypatie.



Treść właściwa postu

Analizowana jest wypowiedź z dnia 21 lipca 2007 roku, wysłana o godzinie 8:35 PM czasu właściwego dla użytkownika, umieszczona w temacie: Temat m-ca! Jak radzicie sobie z emocjami?

Wow! a do kogo kierujesz te słowa? czyżbyś wywnioskowałeś z mojego postu, że mi rozum nie pracuje? że mam 'dane artystyczne'? hm, ja to nie jestem dobra kandydatura do rozmów z uczonymi... musiałam o tym wcześniej pomyśleć. Cóż, ale 'polak mądry po szkodzie'

Niemniej, proszę cię, nie pisz post pod postem - według regulaminu, dobrze?
Pozdrawiam.


Najbardziej rzucające się w oczy są błędy:

błąd pierwszy, który komentarza nie wymaga:

czyżbyś wywnioskowałeś z mojego postu, że mi rozum nie pracuje?



błąd drugi, który komentarzem opatrzę:
Cóż, ale 'polak mądry po szkodzie'


KOMENTARZ

Fachowy, za: http://www.pwn.pl

Zasady pisowni i interpunkcji
[65] 18.8. Nazwy mieszkańców krajów:
Polka (= obywatelka Polski), Szwajcar (= obywatel Szwajcarii), Rosjanin, Słowak, Argentyńczyk, Greczynka, Babilończyk (= obywatel państwa), Meksykanin (= obywatel państwa), Rzymianin (= obywatel państwa), Czeszka, Boliwijka,
ale: polka (= taniec), szwajcar (= odźwierny), babilończyk (= mieszkaniec miasta), meksykanin (= mieszkaniec miasta), rzymianin (= mieszkaniec miasta).

Niefachowy, mój

Pomijając niewłaściwe użycie znaku ', który w języku polskim niestety, nie jest równoważny z ", bardzo umiejętne posługiwanie się znakami interpunkcyjnymi oraz błędy rzeczowe i przedmiotowe - nie podmiotowe - traktowanie własnej osoby, przyczepię się do tego, do czego przyczepiłam się wyżej - do nazwy mieszkańca kraju, do Polaka.

Sprawdziłam, na terenie Polski nie ma miejscowości o nazwie Polska. Może słabo szukałam, nie wiem. Może taka miejscowość znajduje się na terenie innego państwa - nie mam pojęcia. W każdym razie, drogi użytkowniku o pseudonimie axanna, popełnienie tak rażącego błędu ortograficznego nie świadczy o Tobie zbyt dobrze.



Pozdrawiam i tęsknie czekając na odzew.

(Cytat zawarty w temacie pochodzi z dzieła Juliusza Słowackiego - "Beniowski".)
AnnaXannA
 

Postprzez axanna » So lip 21, 2007 10:52 pm

Witaj AnnaXannA.
A ty lepszego nic nie masz do roboty? Jak myślisz, twój temat jak o Tobie świadczy? - najlepiej?
Cóż, nie mam czasu ani ochoty roztrząsać z kimkolwiek powody popełnionych przeze mnie błędów ortograficznych, a najmniej - z tobą.
Baw sie dobrze.
Pozdrawiam.
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez admin » So lip 21, 2007 10:55 pm

Czemu ma to sluzyc? Moze ten modearator nie jest polakiem z pochodzenia? Bierzesz to pod uwage? Poprawnosc j. polskiego na tym forum nie stanowi tematu dyskusji. Nikt tez z tego powodu nie bedzie sie tutaj zle czul.

Bledy gramatyczne sa niczym w porownaniu do bladzenia wiekszosci polakow w sprawach ich zbawienia (zycia wiecznego).
admin
Aktywny
 
Posty: 1545
Dołączył(a): Cz wrz 20, 2001 1:00 am

Postprzez AnnaXannA » So lip 21, 2007 11:02 pm

admin napisał(a):Czemu ma to sluzyc? Moze ten modearator nie jest polakiem z pochodzenia? Bierzesz to pod uwage? Poprawnosc j. polskiego na tym forum nie stanowi tematu dyskusji. Nikt tez z tego powodu nie bedzie sie tutaj zle czul. [...]


Moze temu aby pielegnowac jezyk nie tylko wtedy gdy sie dyskutuje o jego zawilosciach? Czyz dyskusja nie zyskuje na jakosci, jesli jest prowadzona w sposob, ktory uczestnikow conajmniej nie irytuje? Wtedy jakby latwiej skupic sie na przedmiocie tejze....
AnnaXannA
 

Postprzez Joanna1 » So lip 21, 2007 11:17 pm

Drogi/a AnnaXanno
piszesz:
Przedmiotem mojego postu są wypowiedzi innego użytkownika niniejszego forum, który - na moje i pozostałych użytkowników nieszczęście - jest tegoż forum moderatorem.

otoz zapewniam cie, ze gdybys choc w milionowej czesci potrafił przekazac tresci, jakie przekazuje rzeczony moderator, ktorego atakujesz , a ktory to moderator na szczescie przewazającej ilosci uzytkownikow tu sie znajduje= zaslugiwal bys na merytoryczne odpowiedzi ze strony innych.
axanna nie potrzebuje obecnosci Mr Hyde, wiec daruj sobie ciąg dalszy.
Lecz jesli przyswieca ci cel, abys stanowil jej złe odbicie, to wiedz, iz swaidczy to jedynie to tym, ze Duch Bozy, Duch Chwały spoczywa na axannie :D :D
I coz z tego, ze błyszczysz znajomoscia bledow takich i owakich, czy w ten sposob zblizysz kogos do Jezusa?
Joanna1
 

Postprzez KRKRenegat » N lip 22, 2007 12:28 am

admin napisał(a):Czemu ma to sluzyc? Moze ten modearator nie jest polakiem z pochodzenia? Bierzesz to pod uwage? Poprawnosc j. polskiego na tym forum nie stanowi tematu dyskusji. Nikt tez z tego powodu nie bedzie sie tutaj zle czul.

Przeciez axanna jest Polka? Przynajmniej tak wnioskuje z jej bogatego slownictwa i miasta, ktore ma wpisane w profilu.

Tym niemniej netykieta wyraznie nakazuje, by w postach/mailach/IRC/chatach starac sie zachowywac poprawna forme wypowiedzi (tak jakby miala isc do druku). Widac AnnaXannA nalezy do internautow "starej daty", z czasow, gdy siec byla jeszcze mloda, a netykieta byla przestrzegana, i uznala, ze powinna zwrocic uwage. Generalnie popieram takie akcje "odsmiecania internetu". Mnie rowniez denerwuja wszechobecne "dzieci Neostrady" - sadze, ze AnnaXannA uznala axanne za jedno z nich, co gorsza piastujace godnosc moderatora.

A teraz cos na obrone axanny - sadze, ze bledy te nie wynikaja z jej zlej woli, a raczej zbyt emocjonalnego podchodzenia do dyskusji. To widac po tonie jej postow. A tam, gdzie sa silne emocje, jest i pospiech. A gdzie czlowiek sie spieszy, tam diabel sie cieszy...
IMHO najwazniejsze, ze axanna nie jest KoFfAnOm PoKhEmOnIaRoM!!!!!!!11111 ;-).

Axanno, moze wystarczy przed pisaniem postu ochlonac troche, a przed wyslaniem wszystko jeszcze raz na chlodno przeczytac? Aby nie razic "tradycjonalistow"?

admin napisał(a):Bledy gramatyczne sa niczym w porownaniu do bladzenia wiekszosci polakow w sprawach ich zbawienia (zycia wiecznego).

Tez sadze ze bladza - ale w kwestii ktorzy, to chyba sie nie zgodzimy;P.
KRKRenegat
 

Postprzez axanna » N lip 22, 2007 8:32 am

Witam :)
Dzięki adminie, Joanno1 (z tym, że według Biblii - Duch Chwały spoczywa na każdym kto kocha Jezusa, a więc i na tobie :) ) i KRKRenegat - ty też w sumie masz racje, z tym, że powyższa 'AnnaXannA' dobrze wie kim jestem - pochodzę z Ukrainy, a w Polsce jestem odkąd wyszłam tu za mąż - to dla ciebie KRKRenegat informacja, bo pozostali wiedzą. Po części masz racje co do pośpiechu i (czasem :) ) emocji - też czasem są przyczyna pomyłek i to wszelakich, nie tylko ortograficznych.
I nie chodzi tu, że użytkownik o podrabianym nicku AnnaXannA należy do 'starej daty' czy coś, tylko o to, że jak sama przyznała - jest bardzo zirytowana, że aż nie może sie skupić na temacie. Nie sądzę, że pomyłki ortograficzne mogą być temu przyczyną.
Powiada o sobie, że jest chrześcijanka, ale nie pierwszy już raz pokazuje swoja prawdziwa twarz i nawet fałszywe nicki nie mogą tego zamaskować.

I do ciebie.... może sama powiesz kim jesteś? : gdybyś wiecej skupiałaś sie na Jezusie, a nie na własnych walorach, to z pewnością udałoby ci sie pokonać frustracje, jak również nie musiałabyś uwypuklać swoje zalety - byłoby i tak widać.
Pozdrawiam wszystkich :)
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez Joanna1 » N lip 22, 2007 8:33 am

AnnaXanno
mysle, ze powinnas zerknac na ten wpis, bez urazy oczywiscie, mam nadzieje
:)
Altariel napisał(a):
axanna napisala:

Bardzo przepraszam za ewentualne bledy, jakie czasem popelniam, gdyz pochodze z Ukrainy, jestem samoukiem i nie mialam mozliwosci skonczyc nawet kursow polskiego. Naprawde sie staram, lecz czasami zdarzy mi sie pomylka, zwlaszcza gdy sie spiesze (jak teraz )


Altariel napisala:

Pokornie przepraszam, nie pomyślałam w ogóle o takiej sytuacji... Czasem po zbyt długim korzystaniu z Internetu robię się nieuprzejma, jeszcze raz przepraszam...

Pozdrawiam :]


zyczę milej niedzieli :)
Joanna1
 

Postprzez AnnaXannA » N lip 22, 2007 8:48 pm

O ja głupia i nieszczęsna. Kurcze - a po ukraińsku podobno mówię, piszę świetnie.

Cóż, czystość języka to jednak temat na dłuższą rozmowę. Są tacy, którzy o tę czystość dbają i tacy, którym wystarcza statu quo.

A przecież dar języków to dar od Boga, prawda? Zaniedbywać coś, co dostało się od Boga? Oj, to już chyba może nosić miano grzechu...

Pozdrawiam.
AnnaXannA
 

Postprzez hungry » N lip 22, 2007 9:02 pm

AnnaXannA o co Ci chodzi weszłas nowa na forum i od razu ataki na moderatora? Twoje zarzuty są nietaktowne i zakrawa mi to na faszyzm. Proszę trochę spuścić z tonu. Nie przyszło Ci do głowy że internet to nie tylko Polska? Mimo że to polskie forum i piszemy po polsku to jednak ma tu prawo pisać każdy polak niezależnie gdzie mieszka i skąd pochodzi. Cieszyłbym się jak by pisał tu ktoś po śląsku lub inną gwarą.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez axanna » N lip 22, 2007 9:07 pm

AnnaXannA napisał(a):O ja głupia i nieszczęsna. Kurcze - a po ukraińsku podobno mówię, piszę świetnie.

Cóż, czystość języka to jednak temat na dłuższą rozmowę. Są tacy, którzy o tę czystość dbają i tacy, którym wystarcza statu quo.

A przecież dar języków to dar od Boga, prawda? Zaniedbywać coś, co dostało się od Boga? Oj, to już chyba może nosić miano grzechu...

Pozdrawiam.

A to fajnie, że ona nie ma czego zaniedbywać, bo by musiała własne grzechy wybielać, a tak można skupić sie na innych.
Ciekawe po co sie ukrywa za podrabianym nickiem, taka święta...

PS. hungry, jaka ona tam nowa? co ty... nie wystarczy podrobić sobie nick, żeby uchodzić za nową.
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez hungry » N lip 22, 2007 9:08 pm

nie wiem czy nowa czy nie nowa nie obcodzi mne to nawet :) komputerow moze miec pelno IP też różne ważne by miała jakiś takt :)
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez admin » N lip 22, 2007 9:43 pm

To moze juz zakonczymy te wymiane zdan?
Dobrze jest pracowac na j. polskim i tutaj sie zgadzam. Wielu polaków ma zasob slownictwa tak duzy, ze nie potrafia sie wyslowic ;) Warto wiec je rozwijac.

Jednak jak juz wczesniej napisalem nie bedzie to kryterium pisania na tym forum jak i powod do umniejszania znaczenia jakies osoby.

P.S. Gdzie moge poczytac na temat uzywania "slowo" i 'slowo' ???
Przyznaje sie, ze nie pamietam wiele bo j. polski w szkole mialem b. dawno temu :) Chcialbym jednak nie popelniac bledow w tej materii.
admin
Aktywny
 
Posty: 1545
Dołączył(a): Cz wrz 20, 2001 1:00 am

Postprzez KRKRenegat » N lip 22, 2007 9:54 pm

hungry napisał(a):Mimo że to polskie forum i piszemy po polsku to jednak ma tu prawo pisać każdy polak niezależnie gdzie mieszka i skąd pochodzi. Cieszyłbym się jak by pisał tu ktoś po śląsku lub inną gwarą.

ALE JAK SIE CAPS-LOCKA UZYWA, TO ZARAZ MODERATOR KRZYCZY;-)
A PshEciEsH To tEsh GwArA, NiEpRaFdAsH, KoFfAnY HuNgRy?

Tyle, ze pokemoniarska. Przyznasz, ze sie ciezko te dwie pierwsze linijki czyta...

hungry napisał(a):zakrawa mi to na faszyzm

Zgodnie z netykieta, jestesmy juz blisko EOT na mocy prawa Godwina;-)
KRKRenegat
 

Postprzez hungry » N lip 22, 2007 10:02 pm

Admin prosił o cos a Ty dalej ? :D
Nie tylko za capsa... W każdym przypadku wszelkiego łamania regulamninu prosimy zawsze o jego przestrzeganie.
Ale jak pisałeś o EOT ale nie ma on nic wspolnego z Godwienem :)
to więc jak EOT to EOT :D
Zamykam ten wątek
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm


Powrót do Rozmowy kontrolowane

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron