Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:30 am Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Słowo theos i elohim (bóg) w Biblii

Forum dyskusyjne dla ludzi o różnych światopoglądach (niechrześcijanie rozmawiają z chrześcijanami na temat ich wiary).

Słowo theos i elohim (bóg) w Biblii

Postprzez Florianek » Śr maja 23, 2007 8:35 am

Trynitarze rozumowują tak: w Biblii pisze, że Ojciec jest Bogiem oraz, że Syn jest Bogiem-więc obaj są jednym Bogiem.

Jest to zupełne pogwałcenie natcnionego tekstu biblijnego, który ,bogiem' (w Biblii nie ma dużych i małych liter) nazwa także inne istoty, które Bogiem najwyższym z pewnością nie są. Dlaczego więc Jezus Chrystus ma akurat być?


,Uczyniełeś go niewiele mniejszym od istot niebieskich (elohim-bóg), chwałą i czcią go uwieńczyłeś' Psalm 8:6, BT

W tym fragmencie słowem ,bóg' zostali nazwani aniołowie-czy wchodzą zatem na tej podstawie w skład Boga? :-?

,Wy jesteście bogami (elohim) i synami Najwyższego ' (Psalm 82:6)

W tym fragmencie bogami są określeni ..ludzie...


Zarówno w St jak i w Nt słowo bóg oznaczało: ktoś mocny, ktoś posiadający wielką władzę, istota niebiańska, ktoś, kto otrzymał moc od Boga Jehowy

Do dziś w kulturze europejskiej pozostało częściowo takie znaczenie

Gdy marł Borys Jelcyn prezenter telewizyjny rzekł: , dla wielu Rosjan po puczu z 1991 roku Jelcyn był Wodzem, Wyzwolicielem, był..Bogiem...

Czy Jelcyn był Bogiem najwyższym? Czy raczej osobą wielce szanowaną o wielkiej potędze?

Inaczej można zatem spojrzeć na słowa Tomasza skierowane do Jezusa: Pan mój i Bóg mój'

W Efezjan 1:17 pisze, ze Jezus jako Pan ma swego Boga (Bóg Pana naszego Jezusa.._
W Objawieniu 3:12 Jezus mówi o swoim Ojcu jako o ,,swoim Bogu"

Nawet więc teraz, gdy Jezus jest tak wywyższonym Panem nie równa się Najwyższemu Bogu Ojcu
Pierwotni trynitarianie przyznawali, że Ojciec jest pierwszy pod względem ważności, a Syn drugi, Ojciec większy (nie tylko na ziemi jako człowiek)

Ja osobiście, po lekturze patrystycznej uważam, że Ojciec to takie słońce a Jezus to promień
Śmieszne by było mówić, że promień jest równy słońcu, z drugiej stron słońce i promien mają podobne światło

Dlatego też Jezus jest nazwany w Biblii ,odblaskiem Ojca' (Hebr 1:2-3) oraz ,obrazem Boga' Kolosan 1:15

Wierzę szczerzę, że Jezus jest moim Panem i Bogiem-ale wierzę rozumnie i uważam, że Głową całego wszechświata a również i Syna jest Ojciec (1 Kor 11:3)

I nie ma Mu równych
Florianek
 

Postprzez hungry » Śr maja 23, 2007 9:52 am

Zapraszam więc abyś przeczytał niniejszy skrypt na ten temat hebr. Imienia Bożego "Elohim".
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez Florianek » Śr maja 23, 2007 1:25 pm

Ten argument jest bez żadnego sensu

1) elohim znaczy BOGOWIE, nie OSOBY-czy w Trójcy są osoby, czy 3 bogowie?

2)W 5 Mojż 6:4 jest bóg-elohim (liczba mnoga)-zgadza się, ale w Marka 12:29 jest theos-liczba pojedyncza

3) rozumiem, że żydzi wierzyli w trójcę tak? skoro już w St tyle dowodów na nią...
Florianek
 

Postprzez Florianek » Śr maja 23, 2007 1:26 pm

czemu usunąłeś mój jeden temat?
on zupełnie o czymś innym niz pozostałe!

no chyba, że nie możesz znieść, że można nie wierzyć w trójce a tylko tak, jak pisze w BIblii!

domagam się przywrócenia tematu, inaczej poproszę admina o interwencję
Florianek
 

Postprzez hungry » Śr maja 23, 2007 4:03 pm

prosze nie pisz post pod postem jesli chcesz cos dopisac lub poprawic prosze użyj opcji zmien. Nie usunalem a zablokowałem temat i napisalem dlaczego.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez Florianek » Śr maja 23, 2007 8:07 pm

Uzasadnienie jest kłamstwem-tamten post był o zupełnie czymś innym
Jeżeli wogóle nie chcesz na tym forum antytrynitarzy, to powiedz prosto z mostu, a nie rób wielkiej łaski!
Florianek
 

Postprzez hungry » Śr maja 23, 2007 8:13 pm

Proszę o grzeczniejszy ton wypowedzi Na forum każdy ma prawo się wypowedzieć jeśli stosuje zasady regulaminu i netykiety. Nic nie porodze że nie stosujesz sie do regulaminu. Prosze uwaznie go przeczytac. Nie zaklada sie dwoch takich samych watkow. Na kazdym forum w internecie istnieje ta zasada.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez axanna » Cz maja 24, 2007 11:41 am

to poprosze o skomentowanie i innych wersetow, mowiacych, ze Jezus jest nie tylko nazwany przez kogos z ludzi (Tomasza) Bogiem, lecz przez samego Boga i jego Slowo.

J 1:1-14 Bw "Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo ....
Wszystko przez nie powstało, a bez niego nic nie powstało, co powstało....

Prawdziwa światłość, która oświeca każdego człowieka, przyszła na świat.
Na świecie był i świat przezeń powstał, lecz świat go nie poznał.
Do swej własności przyszedł, ale swoi go nie przyjęli....
A Słowo ciałem się stało i zamieszkało wśród nas, i ujrzeliśmy chwałę jego, chwałę, jaką ma jedyny Syn od Ojca, pełne łaski i prawdy."

J 8:58 Bw "Odpowiedział im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, pierwej niż Abraham był, Jam jest."

1Kor 10:4 Bw "i wszyscy ten sam napój duchowy pili; pili bowiem z duchowej skały, która im towarzyszyła, a skałą tą był Chrystus."

1P 1:10-11 Bw "Zbawienia tego poszukiwali i wywiadywali się o nie prorocy, którzy prorokowali o przeznaczonej dla was łasce,
starając się wybadać, na który albo na jaki to czas [u]wskazywał działający w nich Duch Chrystusowy,
który przepowiadał cierpienia, mające przyjść na Chrystusa, ale też mające potem nastać uwielbienie."

Skoro badamy Pisma, to nie zamykajmy sie na jednym werseciku o Tomaszu, choc i ten werset daje wiele do myslenia. Osobiscie wnioskuje z niego, ze chodzilo o to, ze Jezus rzeczywiscze byl i jest Bogiem, bo w przeciwnym wypadku Tomasz, tak mowiac, popelnilby grzech i balwochwalstwo, nadajac Jezusowi tytul Ojca, a i Jezus nie pozwolilby sie tak nazywac, gdyz nie przyszedl szukac chwaly dla siebie, lecz dla Ojca.

Pozdrawiam.
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez Florianek » Cz maja 24, 2007 12:56 pm

odnośnie Jana 1:1

Słowo było Bogiem-ja temu nie zaprzeczam, aczkolwiek w jakim sensie było Bogiem? Ja wierże że w takim że było boskie oraz bytowało w ,kształcie Boga' (por. Flp 2:6)
Czy można być Panem Janem i być jednocześnie u Pana Jana?


odnośnie Jana 8:58

Owszem, Jezus Chrystus istniał w swej duchowej postaci przed swym wcielenim. Przekład biskupa Romaniuka (tryniatarza) oddaje to ,,ja już byłem"-jest to zgodne z gramatyką grecką Czy naprawdę wierzysz, że Jezus był na ziemi Jahwe? Jak leżał w kołysce, to też ,JEST'?

odnośnie 1 Kor 10:4

Chrystus w duchowej postaci istniał przed swym narodzeniem, by Aniołem Jehowy, który objaśniał ludziom wolę Boga, opiekował się narodem wybranym...

Co ciekawe, prosze spojrzeć na taki fragment:

Po czym Anioł Pański oznajmił: Rozmnożę twoje potomstwo tak bardzo, że nie będzie można go policzyć. (11) I mówił: Jesteś brzemienna i urodzisz syna, któremu dasz imię Izmael, bo słyszał Pan, gdy byłaś upokorzona. (12) A będzie to człowiek dziki jak onager: będzie on walczył przeciwko wszystkim i wszyscy - przeciwko niemu; będzie on utrapieniem swych pobratymców. (13) Hagar nazwała Pana przemawiającego do niej Tyś Bóg widzialny, bo mówiła: Wszak tu widziałam Widzącego mnie, a jestem żywa Rodzaju 16:10-13 BT

Czy Hagar wierzyła w trójce?
Czy na podstawie tego wersetu żydzi wierzyli w trójcę?

Prosze to porównać z Jana 1:18

Jezus Chrystus jest , Bogiem widzialnym'

Odblaskiem Boga Ojca (Hebr 1:2-3)

Czy odblask tak samo mocno świeci jak jego źródło?
Czy tak samo wielki jest promień, jak słońce?

odnośnie 1 P 1:10-11

Ja tam widzę ,ducha Chrystusa' -czemu miałby nie istnieć już wcześniej?
Duch Chrystusa to Jego usposobienie, mentalność

Kto przebywał z ludźmi aby nauczyć ich mądrości?

polecam Przypowieści 8:22-36

Gdzie w tych fragmentach jest nauke, że Jezus jest cześcią trójcy?
Albo, że kiedykolwiek był równy Bogu Ojcu?

dziękuje, że się zainteresowałas tym tematem i że masz zamiar badać Pisma :D
Florianek
 

Postprzez meritus » Cz maja 24, 2007 1:09 pm

Bracie powiem krótko i dosadnie.

Biblia mówi, że Jezus jest Bogiem, a nic nie mówi, że jest aniołem jakiegoś Jehowy (Jahwe lub JHWH jeśli już, ale Jezus sam do siebie samookreślenie JA JESTEM odniósł). Mówisz więc bzdury.
meritus
 

Postprzez Florianek » Cz maja 24, 2007 1:17 pm

Nie jesteś moim bratem:)

PO drugie nie znasz nawet biblijnego monoteizmu, w którym nawet aniołowie czasem noszą Imię Boga

A jakieś argumenty poważne zamaist takich krótkich odzywek masz?( chyba są zagrożone regulaminem)
Florianek
 

Postprzez Florianek » Cz maja 24, 2007 1:19 pm

Oto Ja wyślę anioła mego, aby przygotował drogę przede Mną, a potem nagle przybędzie do swej świątyni Pan, którego wy oczekujecie, i Anioł Przymierza, którego pragniecie
Malachiasza 3:1

Jezus nie jest Aniołem (posłańcem) Jehowy Boga?
Ciekawe...

Pewnie sam sie posłał :roll:
Florianek
 

Postprzez axanna » Cz maja 24, 2007 1:36 pm

Florianek, nie rozumiem w czym problem. "Na poczatku bylo Slowo i Bogiem bylo Slowo, a potem cialem sie stalo" - czyli na poczatku byl Bog Ojciec (w innych miejscach mamy, ze Jezus wyszedl od Ojca) i Slowo - tez Bog, ktore cialem - Jezusem sie stalo.
Wiec jest Bog - Ojciec, Bog - Syn, i Bog - Duch Swiety. To o co ci chodzi? Nie sadze, ze ktos neguje, ze Ojciec jest wiekszy niz Syn, jak i sam Jezus powiedzial, a takze, ze Ojciec wszystko poddal pod wladze Syna, oprocz tego ktory mu wszystko poddal. Lecz nature Jezus ma ta sama, co Ojciec - boska. Prawda?
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez Florianek » Cz maja 24, 2007 1:54 pm

axanno
mądrze napisałaś

ale powiedz mi czy czasem wy-trynitarze nie wierzycie czasem, że Jezus jest współwieczny Ojcu?

ja mam naturę ludzką i mój ojciec też-czy żyłem tak długo jak on?
mam taką samą wiedzę?

w Liście PIotra czytamy, ze po zmartwychwstaniu też będziemy mieć naturę boską

Poza tym, co znaczy dla Ciebie, ze Bóg jest jeden?
Florianek
 

Postprzez axanna » Cz maja 24, 2007 2:42 pm

Florianek napisał(a):ale powiedz mi czy czasem wy-trynitarze nie wierzycie czasem, że Jezus jest współwieczny Ojcu?

Biblia nie daje odpowiedzi na to pytanie, a wiec ten fakt jest od nas zakryty na razie. Uwazam, ze nie wypada wypowiadac sie o czyms, czego nie mozemy pojac swoim ludzkim umyslem i czego Bog nam nie objawil.

Poza tym, co znaczy dla Ciebie, ze Bóg jest jeden?

To znaczy dla mnie tyle, ze jesli Bog tak powiedzial, to jest to prawda i nie smiem jej podwazac ani snuc jakichs domyslow wedkug tego, co mi ucho lechce.
Czy ktos moze odpowiedziec na pytanie, jaka istote ma Bog wedlug naszych ludzkich pojec? Nie radzilabym nawet probowac...
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Następna strona

Powrót do Rozmowy kontrolowane

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron