Teraz jest Pt mar 29, 2024 7:53 am Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Pytanie zainteresowanego agnostyka

Forum dyskusyjne dla ludzi o różnych światopoglądach (niechrześcijanie rozmawiają z chrześcijanami na temat ich wiary).

Postprzez hubertok » Wt paź 03, 2006 7:04 am

liafail napisał(a):Od tego przyplywu madrosci , chyba zaczynasz juz glupiec :)

Serdecznie pozdrawiam


Pozdrawiam prawdziwego chrześcijanina z prawdziwie chrzescijańską argumentacją...
hubertok
 

Postprzez hubertok » Wt paź 03, 2006 10:23 am

liafail napisał(a):Faktem jest ze jestem prawdziwym chrzescijanienem....wystarczy napisac chrzescijanin, zamiast masla maslanego,


Masło maslane to byłoby gdybym napisał "chrześcijańskiego chrzescijanina" :P . Coś niewyspany jesteś z rana i argumenty jakieś takie dziwaczne... W końcu na prawdziwych i nieprawdziwych chrzescijan , "odrodzonych" i "nieodrodzonych" najczesicej dzielą sami chrzesicjanie. ALbo odrózniają chrzesicjaństwo od religii (he he)

liafail napisał(a):jesli chodzi o argumentacje, to takowej ci nie podawalem, chyba ze umiejetnie czytasz miedzy wierszami (umiejetnosci telepatyczne itp?)

Czytam umiejętnie bo własnie tak napisałem. NIE PODAJESZ ARGUMENTACJI. Dziwne, ze z tego faktu cnotę Waszmość czynisz..

liafail napisał(a):Szkoda ze jestes ateista-nie wierzysz w Boga.
To cie pcha do ,,walki z chrzescijanami''.


WALKI? Żarty, ja tylko dyskutuję

liafail napisał(a):Pamietaj wielu chrzescijan nie ma wiedzy do dyskusji jakie np ty chcialbys z nimi prowadzic (bo ani im to potrzebne do zycia a i ich wiara jest silna), sa tacy, ktorzy maja ta wiedze.


No cóż jeśli ktoś nie ma wiedzy to niech nie dyskutuje, ja nikogo nie zmuszam. Poza tym jak się wiedzy nie ma to warto się doszkolić aby nie poddawać się takiej argumentacji jak moja...

liafail napisał(a):Pozdrawiam czlowieka.
(nie podejzewam ze nieprawdziwego)


Na pewno jestem człekokształtny, aniołem nie jestem, do naczelnych należę, moje dzieci są ludźmi więc chyba i ja jestem człowiekiem...
hubertok
 

Postprzez Joanna1 » Wt paź 03, 2006 3:33 pm

Witaj Sceptyku :)
Nie zapomniałam o naszej rozmowie, tylko czasu nie starczalo...

Przecież w ST człowiek sam się nie odkupiał Robił to JHWH - zawsze jest schemat - upamiętanie-> przebaczenie i to schemat STAROTESTAMENTOWY. DLaczego JHWH musiał robić dla nas przedstawienie z własną śmiercią jest dla mnie niepojete...


- upamiętanie-> przebaczenie= odkupienie???? W ST???
odkupieniem zajmuje sie Bog i to dopiero w NT.
grzech majacy swe źródło w zachowaniu się Adama promienuje na cala ludzkość, jego zasieg jest ogromny: Przeto jak przez jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć, tak i na wszystkich ludzi śmierć przyszła, bo wszyscy zgrzeszyli —Rzym 5,12
W Adamie wszyscy umierają —1Kor 15,22
Popatrz, jakie kolejne przestępstwa staja się udzialem ludzi po Adamie:
Przeklęta niech będzie ziemia z powodu ciebie! (Z powodu Adama) 1Mojz3,17-18
Morderstwo Kaina : - Będziesz tułaczem i wędrowcem na ziemi. 1 Mojz 4, 9-12
Zgładzę człowieka, poloze kres wszelkiemu cialu
Albowiem zapłatą za grzech jest śmierć [...]Rzym6,23
Kondycja ludzi do teraz : (…) wespół wzdycha i wespół boleje aż dotąd” —Rzym 8,22

Prawda jest taka, ze jesteśmy niewolnikami grzechu i dopiero odkupienie nas od tego stanu niewolnictwa niesie ze sobą wolność i radosc stania się dziecmi bozymi- oraz obietnice zycia wiecznego. (prosty schemat: placac za niewolnika, kupujesz go, Jezus zapłacił za nas-kupił nas) Nic co skazone nie może znalesc się w raju- mówiąc najprostszym jezykiem. Grzech, brud, skazenie- nie ma racji bytu w wieczności z Bogiem.

Człowiek ciagle jest skazony grzechem- od buntu Adama. Wiec: Nie tyle dla nas co dla swojej sprawiedliwości Bog to „przestawienie przygotowal” .
Zbawic, odkupic od grzechow może tylko Ten, który jest absolutnie bezgrzeszny, (bozy baranek) to rozstrzygająca, prawdziwa i jedyna zaplata wiarygodna dla Boga. : zbawienie przez Jezusa. Jezus "otworzył" nam niebo przez swoją smierć i swoje zmartwychwstanie.

Ten schemat: upamiętanie-przebaczenie, tak! Lecz od momentu pojawienia się Jezusa zmienia się nasz przewodnik, już nie jest nim litera prawa a Chrystus. Prawo nie dawalo gwarancji odkupienia od śmierci=grzechu.
Istotą idei mesjanizmu jest oczekiwanie na przyjscia zbawienia calej ludzkości, od skazy grzechu ( och, mam wrazenie, ze się powtarzam).
Bog musial dla w osobie Jezusa przyjąć cielesna postac. Bo:
Skoro zaś dzieci mają udział we krwi i w ciele, więc i On również miał w nich udział, aby przez śmierć zniszczyć tego, który miał władzę nad śmiercią, to jest diabła” Hebr 2,14
Potrzebna była satysfakjonujaca boza sprawiedliwość ofiara.
Za tym wydarzeniem, możemy sadzic tęsknił sam Bog:
Oto nadchodzą dni - wyrocznia Pana - kiedy zawrę z domem Izraela i z domem judzkim nowe przymierze.
Nie jak przymierze, które zawarłem z ich przodkami, kiedy ująłem ich za rękę, by wyprowadzić z ziemi egipskiej. To moje przymierze złamali, mimo że byłem ich Władcą - wyrocznia Pana.
Lecz takie będzie przymierze, jakie zawrę z domem Izraela po tych dniach - wyrocznia Pana: Umieszczę swe prawo w głębi ich jestestwa i wypiszę na ich sercu. Będę im Bogiem, oni zaś będą Mi narodem.
I nie będą się musieli wzajemnie pouczać jeden mówiąc do drugiego: Poznajcie Pana! Wszyscy bowiem od najmniejszego do największego poznają Mnie - wyrocznia Pana, ponieważ odpuszczę im występki, a o grzechach ich nie będę już wspominał.(Jer 31,31-34)
Nowe Przymierze więc ma na celu utrwalenie praw Bożych, (nie mylic z zupełnym zlikwidowaniem ich- bo SA dla jak najbardziej pożyteczne - Czy więc zakon unieważniamy przez wiarę? - Wręcz przeciwnie, zakon utwierdzamy.( Rzym3,31)
Naszym celem teraz jest żeby stać się włączonym do wspólnoty tego przymierza. Po prostu teraz nasza optyka nie jest skierowana tylko na przestrzeganiu prawa lecz na osobie Jezusa.
Pisałam o tym wczesniej, Bog patrzy nas nas nijako zasłoniętych absolutna sprawiedliwością Jezusa.

Zwróć uwagę, że wiara jest łaską OD BOGA - i kółko się zamyka... Nie wiem dlaczego Bóg nie mógł (a nie mógł?) zbawić nas wczesniej i BEZ OFIARY Jezusa?


Tego, dlaczego wczesniej- tez nie wiem .
A wiara? Coz, wiara to osobista decyzja, wybor. Bog dopomaga slabej wierze, ( np. Tomasz, Piotr) wzmacnia ją w różny sposób ( np. doswaidczenie zwątpienia – osobiście uwazam, ze to niesłychanie wazne dozwaidczenie). Szczególnie lubie postawe Piotra, jest ludzka.

To nie proces rozumowania, podczas którego człowiek, usłyszawszy kazanie lub przeczytawszy Ewangelię, akceptuje ich treść. Masz racje, to łąska, ale tej łaski nikt nie jest pozbawiony.
Jan od Krzyza pisal: Pod wieczór naszego życia będziemy sądzeni z miłości.

Porównaj do tego te slowo:
Albowiem w Chrystusie Jezusie ani obrzezanie, ani jego brak nie mają żadnego znaczenia, tylko wiara, która działa przez miłość. (Gal 5,6)
Może poszukaj jakis traktatow soteriologicznych . Jeśli Twoja duchowość tak mocno uzalezniona jest od intelektu. Większości chrześcijanom wystarcza waira. Jasne, ze można uwierzyc ujrzawszy i przezywszy spotkanie z mocą Ducha sw., czyli po jakims spektakularnym akcie, ale większość ludzi najpierw podejmuje osobista decyzje, czy chce tego….a potem nastepuje proces- to proces Hubertoku.
Ale wiesz co,: Agnostyk to jesczse nie jest tak zle…to znak, ze mamy rozum. W koncu trzeźwe myslenie dostaliśmy od Boga. Wole osobiście takie nastawienie nizli optyke „moherowych beretów”- bez urazy dla beretow.
Czy powstała to juz TYLKO chrzescijańskie wyznanie wiary, na razie udowodnionym OBIEKTYWNIE jest tylko fakt jego ukrzyżowania...


Oooooo, to już sporo. :)
Obiektywnie, czyli ze źródeł niechrześcijańskich?
Poszukaj co pisali o Nim: Józef Flawiusz, Swetoniusz, Pliniusz Młodszy

Takich różdżek z pnia jessego było i jest tysiące zapewne - dobrym przykładem Ben Kochiba okrzykniety Mesjaszem przez Akibę po zwycięskiej kampanii przeciw RZymianom (czasowo zwycięskiej) - zapewne Ben Kochiba był taką różdżką z pokolenia Dawida inaczej żaden Rabin nie okrzyknąłby go mesjaszem...

Wspomniany przez Ciebie Szymon Bar Kochba, wywodzil się z rodu Hasmoneuszy, nie widze zwaizku z Dawidem.
pozdrawiam
Joanna1
 

Postprzez Joanna1 » Wt paź 03, 2006 8:37 pm

Hubertoku- wiesz,....zaczelam poszukiwac swiadectw Zydow mesjanskich, jakas ich cześć to wychowani w katolicyzmie ludzie, po czasie dowaidujacy sie, ze z pochodzenia sa Zydami. Ich nawrocenie nastepowalo zatem z bazy letniego katolicyzmu ( to nie regula, bo sa i goracy); lecz mnie satysfakcjonowaloby znalezienie swaidectwa Zyda, ktory wychowany w judaizmie, uczacy sie komentarzy do Talmutu- przezywa spotkanie z Jezusem i....zaczyna w Nim widziec Mesjasza.
Chyba znalzalm, moze Cie to zainteresuje.
http://www.smkoszalin.chs.pl/swiadectwa.htm
mam na mysli swaidectwa rabinow

pozdrawiam
Joanna1
 

Postprzez hubertok » Śr paź 04, 2006 9:14 am

Joanna1 napisał(a):grzech majacy swe źródło w zachowaniu się Adama promienuje na cala ludzkość, jego zasieg jest ogromny: Przeto jak przez jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć, tak i na wszystkich ludzi śmierć przyszła, bo wszyscy zgrzeszyli —Rzym 5,12
W Adamie wszyscy umierają —1Kor 15,22
Popatrz, jakie kolejne przestępstwa staja się udzialem ludzi po Adamie:
Przeklęta niech będzie ziemia z powodu ciebie! (Z powodu Adama) 1Mojz3,17-18
Morderstwo Kaina : - Będziesz tułaczem i wędrowcem na ziemi. 1 Mojz 4, 9-12
Zgładzę człowieka, poloze kres wszelkiemu cialu
Albowiem zapłatą za grzech jest śmierć [...]Rzym6,23
Kondycja ludzi do teraz : (…) wespół wzdycha i wespół boleje aż dotąd” —Rzym 8,22


Zwróć uwagę, że koncepcja GRZECHU PIERWORODNEGO NIE JEST koncepcją Judaistyczną. To najzupełniej autonomiczna koncepcja CHRZESICJAŃSKA. Chrzescijanie stworzyli sobie SAMI problem, który mógł rozwiązać TYLKO Jezus. Jak w socjaliźmie: SOcjalizm bohatersko walczy z problemami, które nie wystepują w innych systemach społeczno-ekonomicznych :mrgreen:

Joanna1 napisał(a):Prawda jest taka, ze jesteśmy niewolnikami grzechu i dopiero odkupienie nas od tego stanu niewolnictwa niesie ze sobą wolność i radosc stania się dziecmi bozymi- oraz obietnice zycia wiecznego. (prosty schemat: placac za niewolnika, kupujesz go, Jezus zapłacił za nas-kupił nas) Nic co skazone nie może znalesc się w raju- mówiąc najprostszym jezykiem. Grzech, brud, skazenie- nie ma racji bytu w wieczności z Bogiem.


Myślałem, że ludzie są i zawsze byli własnością BOGA ale jak rozumiem kiedyś zostali oddani szatanowi w jasyr i Bóg MUSIAŁ??? ich wykupić Z POWROTEM? Nie widzę fragmentów popierających tę tezę w ST!!

Joanna1 napisał(a):Człowiek ciagle jest skazony grzechem- od buntu Adama. Wiec: Nie tyle dla nas co dla swojej sprawiedliwości Bog to „przestawienie przygotowal” .
Zbawic, odkupic od grzechow może tylko Ten, który jest absolutnie bezgrzeszny, (bozy baranek) to rozstrzygająca, prawdziwa i jedyna zaplata wiarygodna dla Boga. : zbawienie przez Jezusa. Jezus "otworzył" nam niebo przez swoją smierć i swoje zmartwychwstanie.


No cóż Bóg niewątpliwie jest dla SIEBIE wiarygodny. Zwróć uwagę, że3 wg chrześcijan TEN SAM BÓG przebłagał SAMEGO SIEBIE!!! Dla mnie to jest po prostu szopka...

Joanna1 napisał(a):Ten schemat: upamiętanie-przebaczenie, tak! Lecz od momentu pojawienia się Jezusa zmienia się nasz przewodnik, już nie jest nim litera prawa a Chrystus. Prawo nie dawalo gwarancji odkupienia od śmierci=grzechu.
Istotą idei mesjanizmu jest oczekiwanie na przyjscia zbawienia calej ludzkości, od skazy grzechu ( och, mam wrazenie, ze się powtarzam).
Bog musial dla w osobie Jezusa przyjąć cielesna postac. Bo:
Skoro zaś dzieci mają udział we krwi i w ciele, więc i On również miał w nich udział, aby przez śmierć zniszczyć tego, który miał władzę nad śmiercią, to jest diabła” Hebr 2,14


smiem twierdzić, że nie taka jest Judaistyczna IDEA mesjanizmu...

Joanna1 napisał(a):Oto nadchodzą dni - wyrocznia Pana - kiedy zawrę z domem Izraela i z domem judzkim nowe przymierze.
Nie jak przymierze, które zawarłem z ich przodkami, kiedy ująłem ich za rękę, by wyprowadzić z ziemi egipskiej. To moje przymierze złamali, mimo że byłem ich Władcą - wyrocznia Pana.
Lecz takie będzie przymierze, jakie zawrę z domem Izraela po tych dniach - wyrocznia Pana: Umieszczę swe prawo w głębi ich jestestwa i wypiszę na ich sercu. Będę im Bogiem, oni zaś będą Mi narodem.
I nie będą się musieli wzajemnie pouczać jeden mówiąc do drugiego: Poznajcie Pana! Wszyscy bowiem od najmniejszego do największego poznają Mnie - wyrocznia Pana, ponieważ odpuszczę im występki, a o grzechach ich nie będę już wspominał.(Jer 31,31-34)


No to zobacz czy po przyjściu JEZUSA to proroctwo spełniło się?
Żydzi twierdzą, że nie poznaliście PANA a poszliście za człowiekiem. Chrzescijanie ciągle się pouczają twierdząc, że "Ty lub ty nie idziesz w tym samym duchu", "TY nie znasz jeszcze pana", "Ty się jeszcze nie narodziłeś na nowo"....
WIęcej obiektywizmu, rozejż sie dookoła a uśmiech samozadowolenia zniknie...

Joanna1 napisał(a):Jan od Krzyza pisal: Pod wieczór naszego życia będziemy sądzeni z miłości.

WIdzę, że czytałaś traktat o Nocy Ciemnej - mój szacuneczek. Fajna książka. W domu mam jego wszystkie dzieła zebrane.

Joanna1 napisał(a):Wspomniany przez Ciebie Szymon Bar Kochba, wywodzil się z rodu Hasmoneuszy, nie widze zwaizku z Dawidem.
pozdrawiam


Ja nie mówiłem, że on był tym obiecanym Mesjaszem... Nie mów mi tylko, że w Judei nie było już NIKOGO z rodu Dawidowego. Poza Jezusem takich ludzi musiały być setki...
hubertok
 

Postprzez hubertok » Śr paź 04, 2006 9:54 am

liafail napisał(a):Zydzi Ateisci tak mowia hubertoku?
Zydzi Ortodoksi?
Czy Zydzi Chrzescijanie ?


Piszesz ,,zydzi'' to ,,zydzi'' tamto.
To tak jak ,,polska jest cala katolicka'' a te forum to nieistnieje.
Pisz scislej.


Wszędzie gdzie piszę "Żydzi" rozumiem pod tym pojeciem Żydów wyznających JUDAIZM. Uzywam języka potocznego i powszechnie rozumiejącego tak to pojecie. W końcu jak ktoś pisze: "ŻYdzi ukrzyżowali Chrystusa" to nie mysli o Żydach ani jako ATEISTACH ANI JAKO CHRZESCIJANACH.. :mrgreen:

W końcu w chrystusie "nie ma Żyda ani greka" więc pisałbym chrzescijanie a nie Żydzi :wink:

ZDrówko
hubertok
 

Postprzez Joanna1 » Śr paź 04, 2006 4:54 pm

Myślałem, że ludzie są i zawsze byli własnością BOGA ale jak rozumiem kiedyś zostali oddani szatanowi w jasyr i Bóg MUSIAŁ??? ich wykupić Z POWROTEM? Nie widzę fragmentów popierających tę tezę w ST!!

Wiec wróćmy ddo 1Ks Rodzaju 1,26:
A wreszcie rzekl Bog: uczynmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydlem, nad ziemia o nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi.

Cala ziemie dal Bog człowiekowi, aby nia rozporządzał.-To synom ludzkim Bog dal ziemie (zob Ps115, 116)
Zas decyzją człowieka ( nie Boga) było pojsc w niewole. Mozna rozumiec to tak: Przez nieposluszentwo Bogu Adam przekazal siebie i swoje potomstwo szatanowi. Nie jestesmy marionetkami w "rekach oszalałego Stworcy". Czlowiek obdarownay wolna wola moze powieziec tak, lub nie.


smiem twierdzić, że nie taka jest Judaistyczna IDEA mesjanizmu...


przeciez nie pisałam teraz o żydowskiej koncepcji mesjanizmu, mysle, ze te kwestie już sobie wyjaśniliśmy.( w każdym razie bardzo ja uogólniając, bo Liliafil ma racje: trza uściślić o jakich Zydow chodzi)

WIęcej obiektywizmu, rozejż sie dookoła a uśmiech samozadowolenia zniknie...


Hubertoku, wcale mi do samozadowolenia nie jest, jeśli interesuje Cie mój stan ducha- to wiedz, ze jest mi smutno gdy czytam Twoje posty.
Choćbym przeczytala wszystkich filozofow, znała wszystkie dzieła mistykow- a nie poznałabym Jezusa to poczucie bezsensu po prostu by mnie dobilo.
Masz tak duza wiedze= i coz z tego??? Szanuje Cie za nią, ale nie odbiera mi to wcale smutku, bo….
ona nie zapewni Ci zbawienia.
Joanna1
 

Postprzez Joanna1 » Śr paź 04, 2006 11:21 pm

Hubertoku, bardzo bym chciala Wierzyc, ze nie prowadzisz rozmow dla li tylko siania zamętu i gloryfikacji wlasnej „uczoności”. Ponieważ nie mam zadnych zlych intencji wobez Ciebie ( czego dowod chyba dalam) napisz jak to jest???
Nie czuje się ani specjalnie przygotowana merytorycznie do rozmow z Tobą, ani tez nie kieruje się samozadowoleniem, jak cos zle napisze- przyznaje się do tego, hmm..wydaje mi się, ze jestem uczciwa wobec Ciebie, czy mogę zatem liczyc na szczera dpowiedz?? Szukasz prawdziwie odpowiedzi, czy igrasz z nami???
Prosze abys tego postu nie odebral jako atak, po prostu naszly mnie watpliwosci co do celowosci dalszej dyskusji.
pozdrawiam
Joanna1
 

Postprzez hubertok » Cz paź 05, 2006 11:05 am

Joanna1 napisał(a):Hubertoku, bardzo bym chciala Wierzyc, ze nie prowadzisz rozmow dla li tylko siania zamętu i gloryfikacji wlasnej „uczoności”. Ponieważ nie mam zadnych zlych intencji wobez Ciebie ( czego dowod chyba dalam) napisz jak to jest???

A jak myslisz? Czy z moich postów wynika, że twierdzę co innego a myślę co innego lub, że dyskutuję dla zabawy? Liafail zarzuca mi jakieś tam sciemnianie i nie może pojąć, że człowiek w szczerości przed sobą może porzucić chrzescijaństwo... Na forum http://www.ulicaprosta.net/forum udzielałem się kiedyś jako wierzacy jednak własnie na tamtym forum (choć bez bezpośredniego wpływy forum) stałem się agnostykiem i zaczałem dyskutować jako AGNOSTYK a nie chrzescijanin. Dla niektórych było to podstawą oskarżeń o DWULICOWOŚĆ. Dla mnie to było postępowanie w zgodzie ze swoimi PRZEKONANIAMI...

Joanna1 napisał(a):Nie czuje się ani specjalnie przygotowana merytorycznie do rozmow z Tobą, ani tez nie kieruje się samozadowoleniem, jak cos zle napisze- przyznaje się do tego, hmm..wydaje mi się, ze jestem uczciwa wobec Ciebie, czy mogę zatem liczyc na szczera dpowiedz?? Szukasz prawdziwie odpowiedzi, czy igrasz z nami???


A jak myślisz? patrz odpowiedź powyżej :roll:


Joanna1 napisał(a):Prosze abys tego postu nie odebral jako atak, po prostu naszly mnie watpliwosci co do celowosci dalszej dyskusji.
pozdrawiam


Akurat Twoich postów nie traktuję jako atak bo masz własciwą postawę nie zarzucania współrozmówcy kłamstw i manipulacji co oceniam bardzo wysoko i szanuję

Pozdrawiam
hubertok
 

Postprzez hubertok » Cz paź 05, 2006 11:30 am

Joanna1 napisał(a):Wiec wróćmy ddo 1Ks Rodzaju 1,26:
A wreszcie rzekl Bog: uczynmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydlem, nad ziemia o nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi.

Cala ziemie dal Bog człowiekowi, aby nia rozporządzał.-To synom ludzkim Bog dal ziemie (zob Ps115, 116)
Zas decyzją człowieka ( nie Boga) było pojsc w niewole. Mozna rozumiec to tak: Przez nieposluszentwo Bogu Adam przekazal siebie i swoje potomstwo szatanowi.



Zwróć uwagę, że oba przedstawinoe przez Ciebie cytaty nie udowadniają tezy że rzekomo człowiek oddał się diabłu w niewolę.
Poza tym jesli mamy wolną wolę to jesli możemy się oddać w niewolę to aktem wolnej woli możemy też cofnąć to "oświadczenie woli" i powiedzieć: już się ni oddaję w niewolę 8)

Joanna1 napisał(a): przeciez nie pisałam teraz o żydowskiej koncepcji mesjanizmu, mysle, ze te kwestie już sobie wyjaśniliśmy.( w każdym razie bardzo ja uogólniając, bo Liliafil ma racje: trza uściślić o jakich Zydow chodzi)


Tak ale stosujesz dziwny zabieg myslowy różnicując Zydów. DO chrystusa ni było INNYCH Żydów - byli TYLKO Żydzi wyznający JUDAIZM (uogólniając oczywiście i pomijając shellenizowanych), więc KONCEPCJE MESJANISTYCZNE nie mogły urodzić się u INNYCH Żydów niż wyznających JUDAIZM bo innych NIE BYŁO.
To Żydzi wyznający JUDAIZM tworzyli koncepcję MESJAŃSKĄ, to do Zydów wyznających JUDAIZM Bóg mówił przez proroków. WIęc naturalne jest, że to Żydzi WYZNAJĄCY JUDAIZM wypracowali i uzasadnili KONCEPCJĘ MESJAŃSKĄ NA BAZIE TORY czyli ŚŁÓW BOGA JHWH.

Zdrówko

Joanna1 napisał(a):Choćbym przeczytala wszystkich filozofow, znała wszystkie dzieła mistykow- a nie poznałabym Jezusa to poczucie bezsensu po prostu by mnie dobilo.Masz tak duza wiedze= i coz z tego??? Szanuje Cie za nią, ale nie odbiera mi to wcale smutku, bo….
ona nie zapewni Ci zbawienia.


1/Skąd wiesz, że potrzebujemy zbawienia?
2/dlaczego twierdzisz, że bez Jezusa życie jest bez sensu? Jesli nawet takie mogłoby być DLA CIEBIE to nie znaczy, ze takie musi być dla innych ludzi. WIerz czy nie wierz ale nie odczuwam jakiegoś bezsensu w swoim zyciu.
3/Bardziej bez sensu jest wiara, że zbawiony może być tylko WYZNAJĄCY WIARĘ W JEZUSA a nie człowiek czyniacy dobrze, pokój czyniacy, pokornego serca i tak dalej i tak dalej, tym bardziej, że niektórzy "wyznawacze" moim skromnym zdaniem zasługują na zastosowanie ewangelicznej przestrogi "Panie czy nie mówiliśmy w TWOIM IMIENIU? - Idźcie precz ode mnie, nie znam was" niż na tak czesto szafowany Raj i Zbawienie...

Pozdrawiam
hubertok
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy kontrolowane

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron