Teraz jest Wt kwi 23, 2024 7:39 am Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Cel Boga

Forum dyskusyjne dla ludzi o różnych światopoglądach (niechrześcijanie rozmawiają z chrześcijanami na temat ich wiary).

Postprzez Oliwka » Śr lip 12, 2006 8:19 pm

cogito

ocho.. tak bardzo nas kocha, że nawet nigdy nie wysłucha nikogo, skazał nas na życie na ziemi tylko po to żebyśmy sobie pocierpieli(gdyby kochał umieściłby od razu w niebie)a po śmierci większość skazuje na piekło..


Dlaczego tak uwazasz i za mnie odpowiadasz ,czy ja powiedziałam ,że mnie nigdy nie wysłuchał?

NIE,NIC takiego nie powiedziałam,a co do cierpienia to i owszem nie jest mi obce i dzieki Łasce Najwyższego jestem obyta w boju.

HA do nieba tak odrazu ?
a co bys tam robił ?

Nie docenił bys Nieba ,nie masz jeszcze SMAKU.
wiesz to coś tak jak daltonista bezkolorowiec.

>>>>>

Szamgar

O ile mnie pamiec nie myli, Psalm 22 to slowa Dawida. Mozesz je sobie nazwac jak chcesz, ale nie buduj sobie doktryn z tych wlasnych nazw.
EmJot napisał:
Polecam Psalm 22 (modlitwa konającego Jezusa; BT):


Szamgar o czym ty mówisz jakie doktryny ,czy nie wiesz czy nie słyszałeś.?

To Cierpiący Mesjasz :idea:
Oliwka
 

Postprzez EmJot » Cz lip 13, 2006 3:26 pm

Szamgar napisał(a):
To, że Jezus przywołuje jego słowa na krzyżu (Mat.27:46), ani to, że wyrażone w nim cierpienie opuszczonego przez wszystkich króla można w jakiejś mierze odnieść do Jezusa, nie oznacza że o naturze Jezusa wolno z tego Psalmu wnioskować jakoby nie był On Bogiem.



W jakiejś mierze?! :o Cała konstrukcja Mt 27 (chyba 35-53) to paralela tego Psalmu! To właśnie pisze Mateusz: Jezus jest Mesjaszem ogłoszonym przez Psalmistę (zgodnie z tradycją - Dawida)! Jeśli Mateusz identyfikuje Jezusa z bohaterem Psalmu, to dlaczego Szamgar to świadectwo odrzuca? ;) Pzdr!
EmJot
 

Postprzez agnostyk » Pt lip 14, 2006 11:46 am

Szamgar napisał(a):[
To, że Jezus przywołuje jego słowa na krzyżu (Mat.27:46), ani to, że wyrażone w nim cierpienie opuszczonego przez wszystkich króla można w jakiejś mierze odnieść do Jezusa, nie oznacza że o naturze Jezusa wolno z tego Psalmu wnioskować jakoby nie był On Bogiem.

pozdrawiam


SKad pomysł że MESJASZ ma być BOGIEM? To jakieś nieporozumienie a dla Narodu WYbranego całkowicie niezrozumiałe. Zydzi czekali i czekają na MESJASZA ale on ma być CZŁOWIEKIEM!

Zdrówko
agnostyk
 

Postprzez meritus » Pt lip 14, 2006 2:46 pm

Iz 9,1-2.5-6
Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką; nad mieszkańcami kraju mroków światło zabłysło. Pomnożyłeś radość, zwiększyłeś wesele. Rozradowali się przed Tobą, jak się radują we żniwa, jak się weselą przy podziale łupu. Albowiem Dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany, na Jego barkach spoczęła władza. Nazwano Go imieniem: Przedziwny Doradca, Bóg Mocny, Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju. Wielkie będzie Jego panowanie w pokoju bez granic na tronie Dawida i nad Jego królestwem, które On utwierdzi i umocni prawem i sprawiedliwością, odtąd i na wieki. Zazdrosna miłość Pana Zastępów tego dokona.


Są podstawy dla stawiania tezy o nadprzyrodzonych cechach Mesjasza. Należy odróżnić nieco proroctwa Starego Testamentu od wyobrażeń żydowskich ukazujących Mesjasza jako przywódcę politycznego.
meritus
 

Postprzez EmJot » Pt lip 14, 2006 5:46 pm

Szamgar napisał(a):
Jeśli Mateusz identyfikuje Jezusa z bohaterem Psalmu, to dlaczego Szamgar to świadectwo odrzuca?


Tzn. CO dokładnie wg EmJot odrzucam i w którym miejscu?

Bo chyba napisałem jasno że odrzucam naciąganą egzegezę. Nic ponadto. Nie da się używać Ps 22 jako argumentu contra Jezus - Bóg.


Otóż można, szczególnie, że nie ma biblijnych argumentów za tym, że Jezus JHWH jest. Nie twierdzę, że masz się z tym zgodzić, wystarczy, że zezygnujesz ze swojej "nieomylności w sprawach wiary" ;)a osoby postronne wybiorą to, co uważają za prawdę. Chyba, że masz jakieś argumenty (tj. nie wystarczą mi subiektywne odczucia, że "egzegeza jest naciągana") przeciw tej interpretacji, ale skąd mam to wiedzieć? Na razie ich nie ujawniłeś.

meritus: Bóg Mocny pasuje do Odwiecznego Ojca, ale już Jezus do Odwiecznego Ojca (który Go przecież posłał) nie bardzo. Stąd wnioskuję, że są to tylko imiona Mesjasza. Tytyły nadane ("nazwano Go") a nie wynikające z jego istoty. Ktoś ma inny pomysł? :)
EmJot
 

Postprzez meritus » Pt lip 14, 2006 7:04 pm

EmJot
Istotą Twojej interpretacji jest zarzucnie Izajaszowi fałszywego prorokowania. Podawałby nieprawdziwe tytuły Mesjasza?

Co do argumentów, że Jezus jest JHWH...

Jezus odnosił do siebie odniesienie Boga JA JESTEM, za co żydzi chcieli go ukamienować. Relacjonuje to św. Jan Apostoł w 8 rozdziale Ewangelii.

To jest końcówka, którą koniecznie trzeba rozpatrywać w kontekście całości rozdziału:
J 8:58-59
Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Zanim Abraham stał się, Ja jestem. Porwali więc kamienie, aby je rzucić na Niego. Jezus jednak ukrył się i wyszedł ze świątyni.
meritus
 

Postprzez Oliwka » Pt lip 14, 2006 7:58 pm

Szamgar

Psalm 22 to Psalm Dawida, a nie cierpiący Mesjasz.

To, że Jezus przywołuje jego słowa na krzyżu (Mat.27:46), ani to, że wyrażone w nim cierpienie opuszczonego przez wszystkich króla można w jakiejś mierze odnieść do Jezusa, nie oznacza że o naturze Jezusa wolno z tego Psalmu wnioskować jakoby nie był On Bogiem.



Zatem ty wierzysz ,że JAHSZUA jest Bogiem :?:

To ja ciebie nie zrozumiałam ? jesli tak to przepraszam :mrgreen:

A jesli tak to dlaczego wątpisz ,ze Mesjaz jest Cierpiacy psalm22 to własnie ON.

Oj,bo znowu cos przekręce :oops:
Ponieważ oczekiwany Mesjasz miał być otoczony chwałą zarezerwowaną w Tanach TYLKO dla Boga.


AMEN :!:

TO OJCIEC WIECZNOŚCI :idea:

agnostyk


SKad pomysł że MESJASZ ma być BOGIEM? To jakieś nieporozumienie a dla Narodu WYbranego całkowicie niezrozumiałe. Zydzi czekali i czekają na MESJASZA ale on ma być CZŁOWIEKIEM!


I własnie dlatego JESZCZE czekaja .
Stał przed nimi TEN na którego czekali i Nie poznali GO bo wygladał
zbyt ludzko ? a mówił zbyt niebinsko?
Oliwka
 

Postprzez EmJot » So lip 15, 2006 1:34 pm

meritus napisał(a):EmJot
Istotą Twojej interpretacji jest zarzucnie Izajaszowi fałszywego prorokowania. Podawałby nieprawdziwe tytuły Mesjasza?

Co do argumentów, że Jezus jest JHWH...

Jezus odnosił do siebie odniesienie Boga JA JESTEM, za co żydzi chcieli go ukamienować. Relacjonuje to św. Jan Apostoł w 8 rozdziale Ewangelii.

To jest końcówka, którą koniecznie trzeba rozpatrywać w kontekście całości rozdziału:
J 8:58-59
Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Zanim Abraham stał się, Ja jestem. Porwali więc kamienie, aby je rzucić na Niego. Jezus jednak ukrył się i wyszedł ze świątyni.


1. Dlaczego nieprawdziwe? Skąd wiesz co one naprawde znaczą? Co znaczy, że Mesjasz, król żydowski jest "Bogiem Mocnym" i "Ojcem Przedwiecznym"? Szczególnie w kontekście teorii szamgara, wynikałoby, że
Dawid też jest "Bogiem Mocnym" i "Ojcem Przedwiecznym".. :lol:

2. Rzeczywiście, w kontekście całości J8 widać, że Jezus nie twierdzi, że jest JHWH. Wręcz przeciwnie, podkreśla, że jest człowiekiem posłanym przez Boga, jako ten, który zna Boga: namiestnik Boga, król żydów, oczekiwany Mesjasz, Syn Boży (a może raczej Człowieczy).*

3. Zauważ, że twierdząc, że człowiek jest JHWH, twierdzisz, że JHWH jest człowiekiem. To działa w obie strony! Poza tym, ciągle nie wiem co z tym Ojcem? KTO jest tym Ojcem Jezusa? JHWH czy ktoś inny, potężniejszy od Niego jak twierdzi sam Jezus?

Pzdr! :)

*np.: A oto znowu innym razem rzekł do nich: "Ja odchodzę, a wy będziecie Mnie szukać i w grzechu swoim pomrzecie. Tam, gdzie Ja idę, wy pójść nie możecie". Rzekli więc do Niego Żydzi: "Czyżby miał sam siebie zabić, skoro powiada: Tam, gdzie Ja idę, wy pójść nie możecie?" A On rzekł do nich: "Wy jesteście z niskości, a Ja jestem z wysoka. Wy jesteście z tego świata, Ja nie jestem z tego świata. Powiedziałem wam, że pomrzecie w grzechach swoich. Tak, jeżeli nie uwierzycie, że JA JESTEM, pomrzecie w grzechach swoich". Powiedzieli do Niego: "Kimże Ty jesteś?" Odpowiedział im Jezus: "Przede wszystkim po cóż jeszcze do was mówię? Wiele mam o was do powiedzenia i do sądzenia. Ale Ten, który Mnie posłał jest prawdziwy, a Ja mówię wobec świata to, co usłyszałem od Niego". A oni nie pojęli, że im mówił o Ojcu. Rzekł więc do nich Jezus: "Gdy wywyższycie Syna Człowieczego, wtedy poznacie, że JA JESTEM i że Ja nic od siebie nie czynię, ale że to mówię, czego Mnie Ojciec nauczył. A Ten, który Mnie posłał, jest ze Mną; nie pozostawił Mnie samego, bo Ja zawsze czynię to, co się Jemu podoba".
EmJot
 

Postprzez meritus » So lip 15, 2006 2:08 pm

Zatem ty wierzysz ,że JAHSZUA jest Bogiem


Tak, wierzę.

EmJot
Dlaczego nieprawdziwe? Skąd wiesz co one naprawde znaczą? Co znaczy, że Mesjasz, król żydowski jest "Bogiem Mocnym" i "Ojcem Przedwiecznym"? Szczególnie w kontekście teorii szamgara, wynikałoby, że Dawid też jest "Bogiem Mocnym" i "Ojcem Przedwiecznym"..

To ja się pytam dlaczego? Izajasz nie pisze o Dawidzie, ale o Mesjaszu - Słowie wcielonym.

Rzeczywiście, w kontekście całości J8 widać, że Jezus nie twierdzi, że jest JHWH.

Może czytasz bez zrozumienia? Ja widzę ze 3x że Jezus odosi do siebie JA JESTEM: J 8,24; J 8,28; J8,58. Pojawia się to jeszcze w J 13,19.

Zauważ, że twierdząc, że człowiek jest JHWH, twierdzisz, że JHWH jest człowiekiem. To działa w obie strony! Poza tym, ciągle nie wiem co z tym Ojcem? KTO jest tym Ojcem Jezusa? JHWH czy ktoś inny, potężniejszy od Niego jak twierdzi sam Jezus?

Jezus Chrystus jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem. Z nieadekwatnych przesłanek wyciągasz błędne wnioski. JHWH to Bóg, czyli Trójca Święta, a nie tylko Ojciec.
meritus
 

Postprzez EmJot » N lip 16, 2006 7:03 am

meritius: To ja się pytam dlaczego? Izajasz nie pisze o Dawidzie, ale o Mesjaszu - Słowie wcielonym.
~~~~
Oczywiście, masz rację! W ferworze walki połączyłem myślowo Psalm z Izajaszem! ;)

Może czytasz bez zrozumienia? Ja widzę ze 3x że Jezus odosi do siebie JA JESTEM: J 8,24; J 8,28; J8,58. Pojawia się to jeszcze w J 13,19.
~~~~
Oczywiście, ale kontekst tych wypowiedzi świadczy jednoznacznie, że jest człowiekiem posłanym przez Ojca, który jest Bogiem Hebrajczyków! To JA JESTEM go posłał, Jezus twierdzi, że jest Mesjaszem, pomazańcem bożym!*

szamgar: równość Mesjasz = Bóg jest fałszywa, jeśli chcemy pozostać monoteistami. Jeśli nie, to oczywiście można mówić o dowolnej ilości Bogów. Co do Psalmu 22 - nie zmieniam zdania - uczciwość mi na to nie pozwala, bo odniesienia Mateusza są tak ewidentne, że byłoby to wyrzekanie się tej ewangelii.

Jeśli zaś chodzi o podejście NAUKOWE, to proszę naukowo, na bazie logiki, wyjaśnić Trójcę (może być w wątku o Trójcy). Da się? Pzdr!

* Coś jeszcze wymyśliłem: a czy uważasz, że krzak w którym objawił się Bóg jest też osobą boską? Albo gołębica? Bóg (właśnie ów Jezusowy Ojciec) mówił przez Jezusa, ale to nie znaczy, że Jezus jest Bogiem!
EmJot
 

Postprzez meritus » N lip 16, 2006 12:46 pm

EmJot

Nie wiem skąd czerpiesz te teorie przeczące Bóstwu Chrystusa. Pismo Święte świadczy jednoznacznie, że Jezus Chrystus jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem.

Przyjęcie Boskości Chrystusa nie wymaga przyjęcia politeizmu, gdyż Bóg jest jeden - w trzech osobach.

Jeśli zaś chodzi o podejście NAUKOWE, to proszę naukowo, na bazie logiki, wyjaśnić Trójcę (może być w wątku o Trójcy). Da się? Pzdr!

Logicznie rzecz ujmując czy 3=1? Owszem tak jak małżonkowie stanowią jedno ciało (Mt 19,6), tak analogicznie Bóg może być jeden w trzech osobach. Chrystus przecież powiedział: "Ja i Ojciec jedno jesteśmy" (J 10,30). Chciałbym też zauważyć, że ludzka logika do wymiaru Boskiego może nie być adekwatna. Podobnie metoda badań fizyki nie pasuje do genetyki, gdyż jest niewystarczająca.

Ojciec, Syn i Duch Święty stanowią jedność Bóstwa i natury, a stanowią trzy Osoby.

krzak w którym objawił się Bóg jest też osobą boską?

A co to ma do rzeczy. Bóg objawiał się na różne sposoby, w krzaku gorejącym, czy w łagodnym powiewie.
W Nowym Testamencie Syn się wcielił, natomiast Duch Święty objawiał się w widzialnej postaci gołębicy, bądź języków ognia.
Co ma z tego krzaka wynikać?
meritus
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy kontrolowane

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron