Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:29 am Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

pójœcie z przyszłym mężem/żonš do łóżka to grzech?

Forum dyskusyjne dla ludzi o różnych światopoglądach (niechrześcijanie rozmawiają z chrześcijanami na temat ich wiary).

Postprzez admin » N gru 25, 2005 5:28 pm

Chcialas nas o tym poinformowac? Masz juz swoje zdanie na ten temat. Powiem tylko, ze moglo sie zdazyc ze po lozku, moglo nie dojsc do sluby np. zginal by w wypadku albo sie ktos z was rozmyslil. Aby skomplikowac to powiem ze zajsc w ciaze moglas juz wtedy. To tylko te mniej wazne argumenty, ktore wezma ludzie nawet niewierzacy np. buddysci.

Pozostaja jeszcze argumenty dla chrzescijan ale one sa jasno przedstawione w Pismie Swietym :-)
admin
Aktywny
 
Posty: 1545
Dołączył(a): Cz wrz 20, 2001 1:00 am

Postprzez ZosiaII » N gru 25, 2005 9:33 pm

Małgorzato popełniłaś grzech raz, a nie grzeszysz ciągle. Otóż chyba dla każdego jasne jest, że chrześcijanin grzeszy przeciwko 6 przykazniu jeśli współżyje seksualnie z partnerem, który nie jest jego współmałżonkiem. Wyszłaś za mąż i współżyjesz z mężem i o jakim grzechu ty chcesz tu rozprawiać? Chyba, że do tej pory nie pojednałaś się z Bogiem z powodu tego współżycia przed ślubem. Jeśli dobry ojciec zakazuje ci czegoś, to realizujesz jego polecenie, nawet wtedy, kiedy wydaje ci się, że na dobrą sprawę nie musisz, tylko i wyłącznie przez szacunek dla ojca, żeby nie sprawić mu zawodu. Jeśli najlepszy Ojciec w niebie mówi nam, abyśmy nie cudzołożyli, to nawet jeśli uważamy, że nic się nie stanie, jeśli sobie na to czy tamto pozwolimy, to przez szacunek i miłość do Niego nie powinniśmy tego czynić. A jeśli już tak postąpiliśmy, to powinniśmy prosić Go o wybaczenie, że nie uszanowaliśmy Jego Woli i nakazów.
ZosiaII
 

Postprzez ZosiaII » N gru 25, 2005 9:51 pm

:D Hej Małgoniu!
ZosiaII
 

Postprzez Lena » Śr sty 04, 2006 5:41 pm

Sex przed ślubem to grzech ciezki i naprawde nie ma z czego być dumnym. a reszta to za ZosiaII bardzo trafnie to ujeła :)
Lena
 

Postprzez sad234 » Śr sty 04, 2006 5:48 pm

Lena napisał(a):Sex przed ślubem to grzech ciezki


.. a jak Ty Lena rozumiesz grzech ciężki ? .. na czym polega jego ciężar ? .. czym on się różni od grzechu lekkiego ? .. :o
sad234
 

Postprzez DarkIce » Cz lut 16, 2006 12:40 am

Cześc

Tu tez postanowiłem dozucic swoje 3 grosze

Wiec tak nie rozumiem co ma 6 przykazanie do seksu i to nie tylko przed małzenskiego, zeby zawezić mam tu na mysli normalny seks miedzy 2 osobami roznej płci (zadnych dewiacji).

Chce tez zauwazyć ze poszukałem co znaczy słowo cudzołożyć, wiec

1) znalazłem na jakims forum
CUDZOŁOŻYĆ, znaczy (cytuje ksiedza)"ułożyc sobie zycie z cudzym" czyli z zameznym mezczyzn(kobieta).Nie ma przykazania "Nie uprawiaj seksu przed ślubem"

2)CUDZOŁOŻYĆ, CUDZOŁÓSTWO – w biblijnym znaczeniu przenośnym – "służyć innym bogom". (serwis humanistyczny)
http://hamlet.pro.e-mouse.pl/konlit/ind ... d=biblia01

Tak wiec mysle ze nie ma w tym nic złego, jest to normalne obcowanie z druga osoba.

Sadze ze moje zdanie nie przypadnie do gustu forowiczom, tymniemniej jesli ktoś zechce przedstawić inna opinie (a mam tak nadzieje) prosze przytoczyć konkretny fragment biblii. (zeby mozna było sprawdzić)

Odpowiedz nie masz racji bo NIE mnie nie zadawala (poprostu osoba tak nie ma nic do powiedzenia)
DarkIce
 

Postprzez meritus » Cz lut 16, 2006 1:20 am

6 przykazanie w pierwszej kolejności dotyczy stosunków pozamałżeńskich, czyli zdrady małżeńskiej. Jednak jak wskazuje Katechizm Kościoła Katolickiego: "Tradycja Kościoła zawsze uważała, że szóste przykananie obejmuje całość ludzkiej płciowości" (KKK 2336).

Kościół określa stosunki seksualne pozamałżeńskie jako NIERZĄD, ROZWIĄZŁOŚĆ lub ROZPUSTA. Nierząd jest potepiony w Starym Testamencie:
Rdz 38:24
Po około trzech miesiącach doniesiono Judzie: Twoja synowa Tamar stała się nierządnicą i nawet stała się brzemienną z powodu czynów nierządnych. Juda rzekł: Wyprowadźcie ją i spalcie!
(nie spalili jej)
Kpł 21:9
Jeżeli córka kapłana bezcześci siebie nierządem, bezcześci przez to swojego ojca. Będzie spalona w ogniu.

Syr 42:17
Wstydźcie się przed ojcem i matką - nierządu, przed księciem i władcą - kłamstwa,


W Nowym:
Mt 15:19-20
Z serca bowiem pochodzą złe myśli, zabójstwa, cudzołóstwa, czyny nierządne, kradzieże, fałszywe świadectwa, przekleństwa. To właśnie czyni człowieka nieczystym. To zaś, że się je nie umytymi rękami, nie czyni człowieka nieczystym.

Mk 7:21-22
Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota.

Dz 15:19-20
Dlatego ja sądzę, że nie należy nakładać ciężarów na pogan, nawracających się do Boga, lecz napisać im, aby się wstrzymali od pokarmów ofiarowanych bożkom, od nierządu, od tego, co uduszone, i od krwi.

1 Kor 6:15-16
Czyż nie wiecie, że ciała wasze są członkami Chrystusa? Czyż wziąwszy członki Chrystusa będę je czynił członkami nierządnicy? Przenigdy! Albo czyż nie wiecie, że ten, kto łączy się z nierządnicą, stanowi z nią jedno ciało? Będą bowiem - jak jest powiedziane - dwoje jednym ciałem.

1 Kor 6:18
Strzeżcie się rozpusty; wszelki grzech popełniony przez człowieka jest na zewnątrz ciała; kto zaś grzeszy rozpustą, przeciwko własnemu ciału grzeszy.

Ga 5:19-21
Jest zaś rzeczą wiadomą, jakie uczynki rodzą się z ciała: nierząd, nieczystość, wyuzdanie, uprawianie bałwochwalstwa, czary, nienawiść, spór, zawiść, wzburzenie, niewłaściwa pogoń za zaszczytami, niezgoda, rozłamy, zazdrość, pijaństwo, hulanki i tym podobne. Co do nich zapowiadam wam, jak to już zapowiedziałem: ci, którzy się takich rzeczy dopuszczają, królestwa Bożego nie odziedziczą.

Ef 5:3
O nierządzie zaś i wszelkiej nieczystości albo chciwości niechaj nawet mowy nie będzie wśród was, jak przystoi świętym,


Może to na początkek.
meritus
 

Postprzez DarkIce » Cz lut 16, 2006 11:54 pm

Dziekuje za Twoja odpowiedz meritus gdyz przytoczone cytaty sa cenne, ale jak sam wiesz katolik nie oznacza chrzescijanin. Z wieloma zapisami przyjetymi przez kosciół katolicki mozna by delikatnie mowiac polemizować.
Dlatego tez definicja tu cutuje
"Katechizm Kościoła Katolickiego: "Tradycja Kościoła zawsze uważała, że szóste przykananie obejmuje całość ludzkiej płciowości" (KKK 2336). "
jest mało znaczoacym argumentem. Poprostu mnie interesuje tylko biblia i jest ona dla mnie jedyna prawdziwa wykładnia Słowa Bozego.

Jak juz jestesmy przy temcie koscioła to kosciół wydał ksiazke na temat seksu(zapewne małzenskiego), w dokładny sposób(ze szczegółami) opisujaca co moga a co nie moga robic małzonkowie.

I tu nasuwa sie pytanie skad swietobliwi duchowni wiedzieli o takich rzeczach ???
bardzo chciałbym znac odpowiedz na to pytanie.

Z wyzej przytoczonych powodów jak tez i inych dowodów słabości nie uznaje koscioła katolickiego za autorytet w tych spawach. (dla tych ktorym jest mało argumetów które przytoczyłem wspomne nie wchodzac w szczegóły inkwizycje i to ze była zainspirowana przez duchowienstwo).

Do cytatów meritus z Biblii (bo tylko te traktuje jako wartosciowe)

cytat Rdz 38:24 "Twoja synowa Tamar" -> czyli sprawa jest prosta jesli ktos jest "synowa" to jest ot zdrada małzenska, jednoznacznie kwalifikowana jako grzech,co jest oczywiste.

w dalszych cytatach czytamy ze "nierzad" jest zły i potepiany.
ok ale nierzad to dla mnie pronstutucja, czyli chandel własnym ciałem i brukanie go z kazdym kto jest skłonny zapłacic.(nie wspominajc o roznych dewiacjach). Czasami tez uprawiany pod przymusem

Moje pytanie natomiast dotyczy 2-ga ludzi wolnych, chcacych byc ze soba blisko i gdzie tu nierzad ? Byc moze nawet kochajacych sie (choc to słowo bywa naduzywane).

Do Yasha ... przykład kóry podałeś niestety jest nie do sprawdzenia bo nie podałes skad go wziołeś, dla tego tez nie bede sie do niego odnosił. Rada pod tytułem poszukaj sobie... wydaje sie smieszna, jak by ja wszyscy stosowali to to forum było by niepotrzebne, no bo po co jak ktoś chce to przeciez znajdzie w Biblbii a racja musi byc po naszej stronie.
Tak to widze.
A kwestia Biblii to ja czytam na biezaco i gdyby nie to ze jestem na feriach na goscinnym komputerze to sprobował bym poszukać cytatów na poparcie mojego stanowiska.

Pozdrawiam
DarkIce
 

Postprzez meritus » Pt lut 17, 2006 1:29 am

Katechizm definiuje nierząd jako stosunki dwóch wolnych osób poza małżeństwem. Ale pewnie KKK nie stanowi dla Ciebie autorytetu. Trochę tego nie rozumiem, bo empiryzm nie oznacza jedynej drogi poznania. By lekarz mógł leczyć niekoniecznie musi na coś zachorować. Choć zdecydowana większość duchownych katolickich żyje w celibacie (poza dyspensami i duchownymi Kościołów wschodnich), to przechodzili okres dojrzewania i nie jest przed nimi zamknięta droga do edukacji. Pewną rolę stanowią świeccy w Kościele. A jak zauważyłeś Kościół prawosławny etykę seksualną ma ostrzejszą, gdyż z tego co słyszałem, to nie wolno tam stosować też NPR. A w Prawosławiu celibat obowiązuje tylko biskupów i mnichów.

Słownik języka polskiego o nierządzie:
nierząd m IV, D. -u, Ms. ~ądzie, blm
«czyny naruszające normy moralno-obyczajowe danego społeczeństwa w zakresie stosunków seksualnych; także: prostytucja


No i definicja katechizmowa (KKK2353):
Nierząd jest zjednoczeniem cielesnym między wolnym mężczyzną i wolną kobietą poza małżeństwem. Jest on w poważnej sprzeczności z godnością osoby ludzkiej i jej płciowości w sposób naturalny podporządkowanej dobru małżonków, jak również przekazywaniu życia i wychowaniu dzieci. Poza tym nierząd jest poważnym wykroczeniem, gdy powoduje deprawację młodzieży.


Aha i na koniec. Uważam, że nie jest właściwą postawą odrzucanie jakiegoś poglądu ze względu na to, że jest głoszony akurat przez Kościół katolicki. Czy wszystko, co głosi Kościół katolicki jest błędne, czy co?
meritus
 

Następna strona

Powrót do Rozmowy kontrolowane

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron