Teraz jest Cz mar 28, 2024 8:43 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Co z poganami?

Forum służy do dyskusji o charakterze polemicznym na różne tematy związane z teologią chrześcijańską.

Co z poganami?

Postprzez Trancer » Cz sty 03, 2019 9:10 pm

Witam. Kiedyś byłem katolikiem, potem buddystą, następnie agnostykiem, a teraz jestem rodzimowiercą słowiańskim, czczę obecnie dawnych bogów słowiańskich. Mam do was, chrześcijan, pytanie - czy poganie, wyznawcy politeistycznych religii, nie tylko rodzimowierstwa słowiańskiego, Asatru czy hellenizmu, ale i wiar wciąż żywych oraz zachowujących swą ciągłość, jak shinto czy hinduizm, są w stanie zostać zbawieni przez Boga i Chrystusa? Czy mogą brać udział w życiu wiecznym? Jeśli tak, czy można stwierdzić to na podstawie wersetów biblijnych? Jeśli nie, czy to też można stwierdzić na bazie Biblii? I czy istnieją publikacje teologiczne - książki, artykuły, filmy, opracowania podejmujące tematykę zbawienia pogan przez abrahamicznego Boga? Jeśli tak, to czy możecie mi podać takowe tytuły? Piszę to nie po to, by siać ferment, jak ongiś mi zarzucił członek pewnego nacjonalistycznego forum(ale to chodziło o coś innego, lecz i tu takie oskarżenia mogą się pojawić), tylko dociec faktów i prawdy na ten temat, który opisałem. Taka zagwozdka pojawiła się w mym umyśle, gdy przeczytałem wersety negujące pogan czy wiarę pogańską np. 1. List do Koryntian, wersety 19-21; 1. List do Koryntian, rozdział 8, werset 4; List do Galatów, rozdział 4, werset 8. Oczywiście, i na takie wersety trafiłem w Starym Testamencie, gdzie wiara politeistyczna jest pokazywana jako zła, zdziczała i niebezpieczna. Ważne jest dla mnie jednak zdanie z punktu widzenia chrześcijan, czyli Nowego Testamentu, a nie żydów.
Trancer
 
Posty: 2
Dołączył(a): Cz sty 03, 2019 7:27 pm

Re: Co z poganami?

Postprzez kochamBOGA » Wt sty 15, 2019 8:19 am

Nie wierzysz w Boga idziesz do piekła.
1. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.
kochamBOGA
 
Posty: 7
Dołączył(a): Śr paź 03, 2018 10:21 am
Lokalizacja: Berlin

Re: Co z poganami?

Postprzez Trancer » Wt sty 15, 2019 8:20 pm

Masz na myśli oczywiście Boga chrześcijańskiego?
Trancer
 
Posty: 2
Dołączył(a): Cz sty 03, 2019 7:27 pm

Re: Co z poganami?

Postprzez kochamBOGA » Śr sty 23, 2019 11:33 am

Mam na myśli jedynego prawdziwego Boga! :roll:
kochamBOGA
 
Posty: 7
Dołączył(a): Śr paź 03, 2018 10:21 am
Lokalizacja: Berlin

Re: Co z poganami?

Postprzez ucash » So lut 02, 2019 12:55 am

Trancer napisał(a):Witam. Kiedyś byłem katolikiem, potem buddystą, następnie agnostykiem, a teraz jestem rodzimowiercą słowiańskim, czczę obecnie dawnych bogów słowiańskich. Mam do was, chrześcijan, pytanie - czy poganie, wyznawcy politeistycznych religii, nie tylko rodzimowierstwa słowiańskiego, Asatru czy hellenizmu, ale i wiar wciąż żywych oraz zachowujących swą ciągłość, jak shinto czy hinduizm, są w stanie zostać zbawieni przez Boga i Chrystusa? Czy mogą brać udział w życiu wiecznym? Jeśli tak, czy można stwierdzić to na podstawie wersetów biblijnych? Jeśli nie, czy to też można stwierdzić na bazie Biblii? I czy istnieją publikacje teologiczne - książki, artykuły, filmy, opracowania podejmujące tematykę zbawienia pogan przez abrahamicznego Boga? Jeśli tak, to czy możecie mi podać takowe tytuły? Piszę to nie po to, by siać ferment, jak ongiś mi zarzucił członek pewnego nacjonalistycznego forum(ale to chodziło o coś innego, lecz i tu takie oskarżenia mogą się pojawić), tylko dociec faktów i prawdy na ten temat, który opisałem. Taka zagwozdka pojawiła się w mym umyśle, gdy przeczytałem wersety negujące pogan czy wiarę pogańską np. 1. List do Koryntian, wersety 19-21; 1. List do Koryntian, rozdział 8, werset 4; List do Galatów, rozdział 4, werset 8. Oczywiście, i na takie wersety trafiłem w Starym Testamencie, gdzie wiara politeistyczna jest pokazywana jako zła, zdziczała i niebezpieczna. Ważne jest dla mnie jednak zdanie z punktu widzenia chrześcijan, czyli Nowego Testamentu, a nie żydów.


Witaj trancer, mam nadzieje ze u Ciebie wszystko ok i z gory przepraszam za wyzyej wymienione wypowiedzie. Dla mnie tego typu odpowiedzi nie maja nic wspolnego z Chrzescjianstwem. Wyobraz sobie ze naprawde szukasz Boga i prawdy, wchodzisz na forum i dostajesz taka odpowiedz. Predzej w nowym stworzeniu spotkamy kogos kto szuka prawdy niz tych co mowia ze wierza a w slowach i w czynie prawdzie zaprzeczaja. Takiej odpowiedzie na pewno bys nie dostal od Sw Pawla ktorego tez wypowiedzi zacytowales powyzej.

Nawiazujac do Twojego pytania odpowiedz jest w miare prosta. Istnieje mnostow takich publikacji, filmow. Ja mieszkam w UK wiec tu czytam w wiezyky anglielski zagranicznych autorow. Ale podam ci jedna publikacje ktora jest w wiezyku polskim, Biblia.

W Dziejach Apostolskich to wlasnie Sw Pawel zostal wyslany aby szeczyc dobra nowine o zmartwychwstalym Chrystusie oraz zbawieniu do pogan. Wszytkie publikacje , videoa, artykuly oraz kasiazki bazuja na Biblii. Naprawde bardzo goraca ci polecam czytanie listow Saul Of Tarsus czyli Sw Pawel, historja tego goscia oraz jego transformacja w Chrzescjianstwo zadaje bolu glowy nie jednemu historykowi na tym swiecie. Goraco polecam czytanie jego listow.

Tam tez znajdziesz dowdy na transformacje pogan ktorzy zostali zbawieni.
ucash
Aktywny
 
Posty: 366
Dołączył(a): So maja 23, 2009 6:35 am
Lokalizacja: Glasgow

Re: Co z poganami?

Postprzez TypowyAdam » Śr mar 06, 2019 4:28 am

Mój drogi.
To czy nazywasz siebie poganinem, buddystą, agnostykiem, czy chrześcijaninem, nie ma większego znaczenia, dla Twojego zbawienia.
To nie wyznanie, które stworzył człowiek, ale Twój stosunek do Boga jest miarą twojego człowieczeństwa.
Gdyby było inaczej, nigdy nie dostąpiliby łaski zbawienia i poznania Boga, ci którzy urodzili się z daleka od jakiejś konkretnej religii.
Byłoby to absurdem.
Świadomy chrześcijanin i właściwie świadomy człowiek wie, że wyznanie jest jedynie drabiną do zbawienia ale takiego zbawienia nie gwarantuje.
To nie przewracanie stron Biblii, ale Twoja postawa w obliczu prawdziwego dobra i zła, decyduje o tym kim jesteś i o Twoim zbawieniu.
Chrześcijaństwo jest religią wyjątkową, i jeśli można tak powiedzieć religią ogromnie doświadczoną przez wieki.
Ma za sobą okresy słabości, agresji, inkwizycji, bólu, błędów i też wielkiej mądrości. Ale przede wszystkim jest próbą podjęcia polemiki z Bogiem, którą podjął Chrystus.
Ta idea jest niespotykana w innych religiach i wyznaniach. To świadczy o wielkości Chrześcijaństwa.
Ludzie są na różnym etapie w życiu. Dla niektórych wiara jest czymś nowym, szukają w niej odpowiedzi w sposób racjonalny matematyczny, analizując zapisy kolejnych wersetów Biblii. Dla innych jest źródłem wielkiej siły. Nie zabawy, ale najpoważniejszej siły, która może wyszarpnąć Cię ze szponów zła, ale też sprawić, że upadniesz w swojej słabości.
Można by powiedzieć, że źródłem zbawienia jest wiara. Ale to prawda jest kluczem do wiary.
Dlatego każdy z nas, musi stanąć sam w obliczu Prawdy i odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy w to w co wierzę jest prawdziwym Bogiem, czy kolejną ucieczką od niego.
Nikt inny za Ciebie o tym nie zdecyduje, bo tylko Ty możesz sobie odpowiedzieć na to pytanie. To może być zarówno Twoja droga, jak i ucieczka :-)

Pozdrawiam
TypowyAdam
 
Posty: 6
Dołączył(a): N mar 18, 2018 9:40 pm

Re: Co z poganami?

Postprzez MarDeb » Cz kwi 02, 2020 2:17 pm

Poganie będą sądzeni wg własnego sumienia. Pytanie czy znajdzie się jakikolwiek człowiek, który działał zgodnie z własnym sumieniem? Taki, który już teraz dałby sobie rękę odciąć za to, że nie zrobił nic złego?

Fragment Listu do Rzymian 2 rozdział:
11 Albowiem u Boga nie ma względu na osobę.
12 Bo ci, którzy bez Prawa zgrzeszyli, bez Prawa też poginą, a ci, co w Prawie zgrzeszyli, przez Prawo będą sądzeni. 13 Nie ci bowiem, którzy przysłuchują się czytaniu Prawa, są sprawiedliwi wobec Boga, ale ci, którzy Prawo wypełniają, będą usprawiedliwieni. 14 Bo gdy poganie, którzy Prawa nie mają, idąc za naturą, czynią to, co Prawo nakazuje, chociaż Prawa nie mają, sami dla siebie są Prawem. 15 Wykazują oni, że treść Prawa wypisana jest w ich sercach, gdy jednocześnie ich sumienie staje jako świadek, a mianowicie ich myśli na przemian ich oskarżające lub uniewinniające. 16 [Okaże się to] w dniu, w którym Bóg sądzić będzie przez Jezusa Chrystusa ukryte czyny ludzkie według mojej Ewangelii."
MarDeb
Aktywny
 
Posty: 166
Dołączył(a): Pt maja 31, 2019 4:32 pm
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Dyskusje i polemiki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron