Teraz jest So cze 06, 2020 12:17 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Dwa tysiąclecia

Forum służy do dyskusji o charakterze polemicznym na różne tematy związane z teologią chrześcijańską.

Dwa tysiąclecia

Postprzez i-999 » Pt sty 12, 2018 6:15 pm

Dwa tysiąclecia wstecz, światopogląd ludzkości zaznał największych zmian, wtedy jedna epoka, zastępowała inną. Wspólność, inność, kolejność - dwóch epok... spojrzymy na to, bardzo... bardzo ściśle. Kończyła się - epoka Starego Testamentu ( epoka Litery Prawa ), a zaczynała się - epoka Nowego Testamentu ( epoka Ducha Prawa ). Wspólność - Królestwo, a to: najpierw pojawia się naród, dalej dla sprawiedliwości - potrzebne prawo, dalej car i miasto cara - centralizowane kierowanie; dla stosunków narodu z Bogiem potrzebny - świątynia, ofiary, błogosławieństwa; te kluczowe pojęcia, jest w dwóch epokach, tylko z jedną innością:
w epokę Litery Prawa - naród, prawo, świątynia - to wszystko fizyczne
w epokę Ducha Prawa - naród, prawo, świątynia - to wszystko duchowne

Inaczej mówiąc, kiedy zaczynała się nasza era, ludzkość przeniosła kluczowe pojęcia z Ziemskiej w sferę Niebieską, czyli z fizycznego - widzianego zakresu, w duchowny - niewidzialny zakres.

Za zeszłe dwa tysiąclecia ludzkość poznawała inność Ducha Prawa - zasad, nad Literą Prawa - regułami... to przychwytywało, nawet oczarowywało... i ludzkość, która była nawet zbyt fizyczna - „Twe oko nie będzie miało litości. Życie za życie, oko za oko”, stanęło bardzo... bardzo duchownym - „Miłujcie waszych nieprzyjaciół”.

To dlaczego ludzkość, będąc taką fizyczną, stała się taką duchowną?

( podpowiadanie )

Zwyczajna życiowa sytuacja: spotkaliśmy maleństwo ( okres głębokiego dzieciństwa, lecz już nie niemowlę ), co możemy u jego spytać?... zapewne trochę... jego imię, i ile jemu lat... i jeśli maleństwo nam będzie ufać, to nazwie swoje imię, które już pamięta, i na paluszkach, pokaże swoje lata... Tak i pierwsze 11 rozdziałów Biblii : zawierają przeważnie, lata i imiona.
A jeszcze, warto spróbować wspomnieć wydarzenia pierwszych ośmiu lat swojego życia ( zamknąć oczy, i spróbować wspomnieć )... wspomnień będzie niewiele... wspomnienia tego okresu, jak jaskrawe błyski, i prawie niemożliwie wspomnieć, co było do, albo po tym wydarzeniu... Tak i pierwsze 11 rozdziałów Biblii, zawierają dwa bardzo jaskrawych wspomnienia: pierwsze - to raj; a drugie - to potop.

I na koniec. Pierwsze 11 rozdziałów, ogarniają aż dwa tysiąclecia ( następne dwa odstępy po dwa tysiąclecia, - są oddzielnymi epokami )... a dalej, ludzkość jak gdyby zastępowały, styl napisania zmienia się, jak przykład: następne 11 rozdziałów ogarniają tylko blisko 100 lat, opisując wydarzenia, z dużą ilością detali. Powstaje wrażenie, że w ludzkości obudziła się świadomość...
i-999
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pt sty 12, 2018 5:16 pm

Re: Dwa tysiąclecia

Postprzez admin » Cz sty 25, 2018 12:22 am

Czemu ma służyć na mowa? O czym chcesz podyskutować? Pytanie pada ale czy faktycznie ciekawi cię czyjeś zdanie?

Na innym forum też to wkleiłeś ale jak zauważyłeś brak reakcji.
admin
Aktywny
 
Posty: 1537
Dołączył(a): Cz wrz 20, 2001 1:00 am


Powrót do Dyskusje i polemiki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron