Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:58 am Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Słowo- dotrzymać słowa

Forum służy do dyskusji o charakterze polemicznym na różne tematy związane z teologią chrześcijańską.

Słowo- dotrzymać słowa

Postprzez sewen » Pn lis 29, 2010 10:43 pm

Czy warto pisać i mówić na ten temat?
Czym , jest słowo?
Co Biblia mówi na temat dotrzymania słowa?
Myślę,że nie tylko warto ,ale i trzeba mówić i pisać na ten temat.
Polska to "szczególny" kraj pod tym względem , którego mottem powinno być "OBIECAĆ NIE GRZECH"
Na każdym kroku wypowiadane niespełnione obietnice. "Obiecanki cacanki , a ......... radość.
Zważmy na fakt , że Każde wypowiedziane słowo ma jakiś cel, oraz odbiorcę.
Jeśli nie dotrzymamy obietnicy (danego słowa), chybimy celu.
Znieważymy osobę , która wiąże z danym słowem jakąś przyszłość , jakieś plany.
Niedotrzymanie słowa świadczy zatem o lekceważeniu rozmówcy,wobec którego podjęliśmy zobowiązanie.
Słowo zatem nie wypełnione staje się nieużyteczne .
Co Biblia mówi na ten temat?
A powiadam wam, że z każdego nieużytecznego słowa, które ludzie wyrzekną, zdadzą sprawę w dzień sądu. (37) Albowiem na podstawie słów twoich będziesz usprawiedliwiony i na podstawie słów twoich będziesz potępiony.
Czy zatem zastanawiamy się nad tym co mówimy, obiecujemy?
Jest jednak większy dylemat,który rzutuje na naszą wiarę.
Otóż osoba ,której brak poszanowania dla słowa (niesłowna), nie będzie wierzyć słowom innych osób.
Tu spójrzmy na Słowo Boże. Ignorancja wobec wypełnienia wypowiedzianych słów pozwala takiemu człowiekowi mierzyć taką samą miarą słowa innych ludzi.
Cóż zatem , jeśli sam nie dotrzymuję słowa, mierząc własną miarą innych czynię z nich kłamców w swoich myślach nie zastanawiając się czy słusznie czy nie.
Mój stosunek do Słowa Bożego będzie taki sam jak do słów ludzi . Nie znam bowiem innej miary ,niż nie dotrzymać danego słowa. W tym momencie czynię z Boga kłamcę.
Stąd niektórzy odważają się usuwać niektóre wersety Bożego Słowa twierdząc ,że przeminęły.
Tak właśnie czynią kłamcy-ludzie ,którzy w swym życiu nie dotrzymują słowa i o to samo posądzają Boga.
W naszym kraju zjawisko to jest tak powszechne, że czasami człowiek boi się zrobić jakiś krok ,gdyż może zostać oszukany.
Gdzie tkwi przyczyna?
Ludzie nie dotrzymujący słowa to sługi diabła., gdyż on jest ojcem kłamstwa.
Zastanówmy się zatem ,czyimi sługami jesteśmy ,gdy nie dotrzymujemy słowa, puste słowa rzucając na wiatr.
Tak nie przyczynimy się do niesienia Chwały Bożej.
Chrześcijaninie nie wypuszczaj słów na wiatr.
-------------------------------------------------
Użytkownik dopisał: : Nie Sty 23, 2011 11:04 am
-------------------------------------------------
Takiej własnie reakcji spodziewałem się zakładając ten temat.
Polacy to ludzie ,którzy z reguły obiecują nie dotrzymując słowa.
Jeśli zatem jesteśmy chrześcijanami to w sposób chrześcijański postępujmy.
Bo :KAŻDY KTO JEST W CHRYSTUSIE <NOWYM JEST STWORZENIEM, STARE PRZEMINĘŁO OTO WSZYSTKO STAŁO SE NOWE?
Czy tak rodacy?
A może
:Zakłamany kraj, zakłamane społeczeństwo, zakłamane chrześcijaństwo?
Które z tych cech pasują lepiej do naszego narodu?
-----------------------------------------
Prośba moderatora by nie pisać na przyszłość post pod postem.
-----------------------------------------
sewen
Aktywny
 
Posty: 138
Dołączył(a): Pn cze 18, 2007 10:58 am
Lokalizacja: UK

Postprzez admin » N sty 23, 2011 4:29 pm

Jezus szedł do pojedynczych osób. To nie narody mają się nawracać a ludzie. Kogo konkretnego masz na myśli? Siebie? mnie? jego?
admin
Aktywny
 
Posty: 1545
Dołączył(a): Cz wrz 20, 2001 1:00 am

Postprzez sewen » Śr sty 26, 2011 4:03 pm

to z jaką łatwością także chrześcijanie wypowiadają słowa obietnic, których nie zamierzają wypełnić.
Do kogo to piszę?Do uczestników forum. Kogo to dotknie, zainteresuje?
Tak jak każdy temat ,wybranych.
Mam nadzieję,że wielu, bo niedotrzymywanie słowa to plaga.
Sewen
sewen
Aktywny
 
Posty: 138
Dołączył(a): Pn cze 18, 2007 10:58 am
Lokalizacja: UK

Postprzez ucash » Cz kwi 14, 2011 12:49 pm

Spoko temat!
Polska nie polska to o czym mowisz jest globalne i zgadzam sie wypowiedziane slowa maja sile(moc),Jezus mowil o tym caly czas.
ucash
Aktywny
 
Posty: 366
Dołączył(a): So maja 23, 2009 6:35 am
Lokalizacja: Glasgow

Postprzez RoMa63 » Wt kwi 26, 2011 8:20 am

Dużym problemem wielu osób, jest to,że nie zdają sobie sprawy, ze wypowiadane słowa maja moc, kształtują rzeczywistość. Bóg w wielu miejscach poucza człowieka, aby wypowiadane słowa były źródłem życia. Ludzie w większości nie zastanawiają się nad tym, jakie skutki wywiera krytyka, plotkowanie, obmawianie, przeklinanie itd. Nie widać bezpośredniego skutku, żeby powiedzenie komuś ty idioto, spowodowało jakiekolwiek szkody. Tylko po latach rodzice zastanawiają się, co się stało z ich dzieckiem. Wszystko miało zapewnione, zadbane. Tylko to dziecko przez całe dzieciństwo słyszało: jesteś głupi, nic z ciebie nie wyrośnie, ucz się bo pójdziesz do łopaty, nic nie umiesz, w niczym nie można ci zaufać itp. Potem kiedy dorasta, pozbawione kreatywności, przebojowości i wiary w siebie, szuka sobie towarzystwa takich, jak ono zagubionych i bez poczucia własnej wartości i wówczas, widać to wyraźnie, jaką wypowiadane słowa miały moc. W wielu małżeństwach na porządku dziennym są słowa krytyki, niechęci, złości, obojętności i braku zaangażowania, zmęczenia, a tak bardzo brakuje pochwały, zauważenia, komplementu, uśmiechu i po prostu dobrego słowa. Po latach, tacy małżonkowie są wypaleni, pozbawieni chęci do budowania własnego małżeństwa.
Ilość krytyki, kontroli, niechęci, kłamstwa, nieporozumień nagromadzone w kraju, w którym żyjemy, powoduje brak poczucia bezpieczeństwa i poczucie zagrożenia, strach i poczucie braku nadziei, brak perspektyw.
Każdy, kto poważnie traktuje Jezusa, może w każdej chwili przerwać pasmo przekleństwa i stać się źródłem życia. Wystarczy powstrzymać krytykę i krytycyzm, sadzić kwiatki w ogródkach nawet tych osób, których nie lubimy, zamiast wrzucać kamienie. Biblia mówi nam o wytrwałości w tym, co dobre. Dlatego zachęcam każdego do eksperymentowanie ze słowem. Mów do wybranej osoby, lub osób tylko słowa zachęty, wsparcia, radości, pocieszenia i obserwuj zmiany, na przestrzeni kwartału, roku i dalej.
Nie kieruję tego do nikogo personalnie, napisałem, bo wątek mi się spodobał, choć zdaję sobie sprawę, że nie do końca precyzyjnie zmieściłem się temacie.
RoMa63
Użytkownik
 
Posty: 56
Dołączył(a): Pn kwi 18, 2011 9:28 am

Postprzez sewen » Śr kwi 27, 2011 5:47 pm

Dlatego jest napisane"
JEŚLI ,KTO MÓWI,NIECH MÓWI JAK SŁOWO BOŻE"
U BOGA TAK JEST TAK ,A NIE JEST NIE.wszystko zaś inne jest od diabła.
Może warto nad tym pomyśleć?
sewen
Aktywny
 
Posty: 138
Dołączył(a): Pn cze 18, 2007 10:58 am
Lokalizacja: UK

Postprzez RoMa63 » Cz kwi 28, 2011 3:45 pm

Warto rozmawiać o słowie. Zbyt wiele słów ludzie wypowiadają bezmyślnie, w złej wierze, jako bezzasadny osąd, nieodpowiedzialnie.
Bóg mówi do nas o nawracaniu się poprzez zmianę sposobu myślenia prowadzącą do dojrzałości w Chrystusie. A bardzo ważnym elementem dojrzałości jest świadome i celowe posługiwanie się językiem.
Kiedy byłem znacznie młodszy i zdecydowanie mniej dojrzały, nigdy nie potraktowałem brutalnie własnego samochodu, nawet kiedy mnie zawiódł. Ale bywało, że brutalnie potraktowałem żonę słowem, pomimo, że nie zasłużyła, a nawet gdyby zasłużyła, to nie powinienem był.
Wg mnie, zmiana stosunku do języka, posługiwanie się nim w celu budowania, wspierania, pomagania, pocieszania, zachęcania itd, wynika ze zmian w sposobie myślenia. Dlatego tak ważna jest rola kościoła w prowadzeniu ludzi do dojrzałości, w kształtowaniu ich myślenia, w planowej, nauczycielskiej pracy. Bardzo ważna jest rola nauczycieli, którzy rozumieją proces zmian i potrafią go wprowadzać w życie innych osób. Za zmianą myślenia postępuje zmiana postaw i zachowań, co powinno prowadzić do takiego stanu rzeczy, kiedy ludzie są w stanie działać w jedności, szanować się nawzajem i usługiwać sobie.[/u][/list][/code]
RoMa63
Użytkownik
 
Posty: 56
Dołączył(a): Pn kwi 18, 2011 9:28 am

Postprzez sewen » So kwi 30, 2011 8:23 am

Amen Bracie :D
sewen
Aktywny
 
Posty: 138
Dołączył(a): Pn cze 18, 2007 10:58 am
Lokalizacja: UK

Postprzez RoMa63 » N maja 01, 2011 10:49 am

Miło byłoby, gdyby któraś z osób przeglądających ten wątek podzieliła się swoimi osobistymi doświadczeniami we wprowadzaniu zmian do posługiwania się językiem. W jaki sposób można pracować nad językiem? Czy ktoś ma osobiste doświadczenia w tym temacie, może w przestrzeni małżeńskiej albo rodzinnej? Może ktoś funkcjonuje w kościele, gdzie prowadzi się kierunkowe nauczanie i pracę w tym temacie?
RoMa63
Użytkownik
 
Posty: 56
Dołączył(a): Pn kwi 18, 2011 9:28 am

Postprzez sewen » So maja 07, 2011 4:04 pm

Niestety w tym temacie trudno jest zachować wstrzemiężliwośc.
Nawet po nowym narodzeniu ,gdy nasze jestestwo poddalismy Duchowi Św.
nasz język cały czas chce zajmować "swoje"miejsce w życiu.
Kiedy staramy się ograniczyć jego role, znajdą sie powody by wprowadzic go w ruch.
Chociazby pytanie"Czemu się nie odzywasz,gniewasz się na mnie?
Jestesmy jednak w stanie ograniczyć wszelkiego rodzaju przechwałki czy obietnice bez pokrycia.
ale to też z pomocą ducha Św, którego roli w swym życiu nie doceniamy uznając ,że Bóg dał nam przecież rozum.
Cóż jest on jednak wart bez prowadzenia rzez Ducha Św?
Pozdrawiam
sewen
sewen
Aktywny
 
Posty: 138
Dołączył(a): Pn cze 18, 2007 10:58 am
Lokalizacja: UK

Postprzez Jafet » N maja 15, 2011 2:21 pm

Przywodzi mi to na myśl słowa Jakuba: "Jeśli kto w mowie nie uchybia, ten jest mężem doskonałym, który i całe ciało może utrzymać na wodzy" (Jak. 3:2).
Jafet
 
Posty: 17
Dołączył(a): Pt mar 18, 2011 5:40 pm


Powrót do Dyskusje i polemiki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron