Teraz jest Pt kwi 19, 2024 6:25 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Prawdziwe imię Zbawiciela

Forum służy do dyskusji o charakterze polemicznym na różne tematy związane z teologią chrześcijańską.

Prawdziwe imię Zbawiciela

Postprzez lukasz1985 » Pt maja 28, 2010 11:01 am

Chciałem się podzielić swoim bardzo cennym spostrzeżeniem. Uważam, że prawdziwe imięnaszego Zbawiciela brzmi Jahszua. Pragnę poświadczyć moc tego imienia swoim świadectwem. Pan uleczył mój ból, kiedy wezwałem Go Jego prawdziwym imieniem, w mgnieniu oka odeszły wszystkie myśli i cały ból...
Pozostałymi, moimi argumentami za tym, że tak brzmi prawdziwe imię zbawiciela jest to, że:
1. Różnie wypowiada się imię Jezus. W krajach anglojęzycznych wypowiada się fonetycznie: Dżizys
2. Imię Jezus nie ma żadnego znaczenia w języku polskim ani nie miało żadnego znaczenia w języku hebrajskim, natomiast od zarania dziejów biblijnych imiona nadawane ludziom niosły za sobą znaczenie: na przykład Beniamin lub Ewa, Jizreel.

Chciałbym do tego was wszystkich przekonać za pośrednictwem tych stron:
[linki spam usunięte przez moderatora]

W sercu poznacie, że to prawda, gdyż Jego imię niesie pokój duszy, leczy myśli i oczyszcza ciało... Oddala pokusy.
lukasz1985
 
Posty: 24
Dołączył(a): Pn maja 24, 2010 4:49 pm

Postprzez admin » Pt maja 28, 2010 3:23 pm

Biedne pisanie. Jak tam twoja znajomość języków greckiego i hebrajskiego? Pewnie wyśmienicie, bo inaczej byś nie próbował nas przekonać. By niby czemu mielibyśmy Ci uwierzyć. ;)

Czemu to diabeł tak zwodzi ludzi, że okładka książki jest ważniejsza od zawartości?
Biblie też pewnie należy czytać tylko wtedy kiedy na okładce jest oryginalna nazwa :D

Artykuł przejrzałem i upewniłem się, że "litera zabija".
Bo już nie wołamy o pomoc Jezusa Zbawiciela tylko jego imię a jak coś przekręcimy to biada nam bo zbawienie nie przyjdzie.

Gnozą jedzie ten watek.
admin
Aktywny
 
Posty: 1545
Dołączył(a): Cz wrz 20, 2001 1:00 am

Postprzez lukasz1985 » Pt maja 28, 2010 3:39 pm

Okładka, gnoza? A logika? A serce, miłość? Nie potrafisz tego rozpoznać? Ważniejsze jest to, co jest napisane w Piśmie? Gdzie mieszka Pan Twój? Gdzie Twoje skarby? W książce, która została napisana i dziesiątki razy przemieniona? Ja wiem, że w biblii napisane jest mnóstwo prawd i wszystko z pewnością było napisane pod natchnieniem Ducha Bożego. Jednak... 2000 lat dzieli nas od momentu jej pierwszego wydania. A wszystkie myśli kierują nas w stronę Prawdy, jeśli zwracamy się do Pana. Skąd mamy wiedzieć, który przekład jest prawidłowy? Wszystko ostatecznie poznajemy sercem... Powiedz w którym miejscu zwiódł mnie Szatan? Podaj argumenty? Cokolwiek, co byłoby zgodne z logiką... Ja przedstawilem 3 argumenty, wszystkie zgodne w całości... Spójrz, nie rzucam się na Ciebie z "gnozą" i ironią... Moja znajomość tych języków jest praktycznie żadna, ale korzystając ze słownika hebrajskiego w internecie można się przekonać, że imię Jahszua jest zgodne z tym co one podają. Dlatego... nie wierzcie mi, ufajcie Panu, niech On was prowadzi. Pozdrawiam.
lukasz1985
 
Posty: 24
Dołączył(a): Pn maja 24, 2010 4:49 pm

Postprzez hungry » Pt maja 28, 2010 10:26 pm

lukasz1985 napisał(a):W książce, która została napisana i dziesiątki razy przemieniona?

(...) Jednak... 2000 lat dzieli nas od momentu jej pierwszego wydania.(...)

Czyżbyś poddawał w wątpliwość Boże Słowo?
Proszę spójrz i zwróć uwagę jeszcze raz na "zasady na forum".
lukasz1985 napisał(a):(...) korzystając ze słownika hebrajskiego w internecie można się przekonać, że imię Jahszua jest zgodne z tym co one podają. Dlatego... nie wierzcie mi, ufajcie Panu, niech On was prowadzi. Pozdrawiam.

Słownik jest Twoją autorytatywna normą wiary i życia czy biblia? :-? Sami Żydzi nie umieją wypowiadać poprawnie imienia Bożego JHWH a Ty wiesz? :o
Przez dwa tysiące lat nie istnieje świątynia a wiec i kapłani. A tylko wiemy że kapłan mógł raz do roku wypowiadać te imię. Więc są jedynie domysły co do wypowiadania imienia Bożego JHWH , wiadomo że są to spółgłoski i tylko tyle wiemy. A jeśli chodzi o imię Jezusa również nie jest udowodnione nigdzie jak należy je poprawnie wymawiać. Wiele lat diaspory i asymilacji narodu żydowskiego niestety skomplikowało te kwestie. Więc pozostańmy przy polskiej wersji imienia Jezus. ;)
Bóg na pewno nie będzie nas z tego rozliczał ani z fonetyki ani z częstotliwości wymawiania Jego imienia (Ewangelia św. Mateusza 7:18-21). Raczej zwróci uwagę na owoce naszego życia niż na to czy i ile ktoś razy i czy w ogóle mówi "Panie, Panie..."
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez lukasz1985 » So maja 29, 2010 10:34 am

Hungry.. trudno mi się z Tobą nie zgodzić.. jednak ja osobiście zostanę przy Jahszua bo mam pewne argumenty za tym, że takie mogło być Jego prawdziwe imię, a nie spotkałem argumentów przeciw.. nie twierdze, że Pismo jest niewiarygodne. Generalnie wiem, że prawdę człowiek poznaje sercem i rozumem poprzez Ducha Bożego...a nie chcę pozostać na tym co jest napisane litera w litere w Piśmie (w końcu to przepisywany tekst przez wieki przez ludzi, którzy są omylni)... generalnie nie jestem całkowicie przekonany i nie mam całkowitej pewności jakie jest prawdziwe imię naszego Boga i Zbawiciela, nie znam wymowy.. nie chodzi też o gnozę. Osobiście chcialbym stanąć ze zbawicielem twarzą w twarz i zapytać jakie jest Twoje prawdziwe imię? Proszę tylko, nie oskarżaj mnie o zwodzenie ludzi... nikt nie musi podzielać mojego zdania. Też nie widzę powodu, żeby mnie wykluczać, bo ja w was wszystkich widzę braci w wierze. Dziękuję. Pozdrawiam.
lukasz1985
 
Posty: 24
Dołączył(a): Pn maja 24, 2010 4:49 pm

Postprzez hungry » So maja 29, 2010 11:18 am

lukasz1985 nigdzie Cię nie oskarżałem o zwodzenie lecz jedynie zadałem zasadnicze istotne pytania, na które nie tyle mi możesz odpowiedzieć co raczej postaraj się odpowiedzieć sobie i Bogu przed Nim.
Pozdrawiam.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez Emanuel M. » So cze 19, 2010 10:00 pm

Jeżeli przy uzdrowieniu najważniejsza jest kwestia imienia, to znaczy że wszyscy niemi ludzie nie maja szans na uzdrowienie. Te filozofie o imieniu Boga to wymyślili Świadkowie Jehowy po tym jak im Pan Jezus zaczął przeszkadzać. To czysto okultystyczne myślenie wg zasady ''nie ważne do kogo się zwracasz, ale ważne jak" - metoda - New Age - nie wierz w to przyjacielu. Czy gdyby jakiś chińczyk miał do ciebie interes i nie potrafił wymówić czysto po polsku twojego imienia, to czy byś go zignorował? :mrgreen:
Emanuel M.
 

Postprzez lukasz1985 » N cze 20, 2010 8:49 pm

No, dla mnie to już przestało mieć znaczenie, ważniejsze jest to Kim był nasz Pan i Zbawiciel :) Zrozumiałem istotę Trójcy i już nie wnikam dalej. Chociaż sercem jestem bliżej Jahszua. ;)
lukasz1985
 
Posty: 24
Dołączył(a): Pn maja 24, 2010 4:49 pm

Postprzez hungry » Pn cze 21, 2010 10:29 am

lukasz1985 napisał(a):No, dla mnie to już przestało mieć znaczenie, ważniejsze jest to Kim był nasz Pan i Zbawiciel :) Zrozumiałem istotę Trójcy i już nie wnikam dalej. Chociaż sercem jestem bliżej Jahszua. ;)

A Ty lukasz1985 nadal się upierasz przy rzekomej hebrajskiej formie. Sami Żydzi dziś nie wiedzą jak się wymawia te imię a Ty wiesz? Brzmi ono tak samo jak Jozue, lecz Żydzi nie używali tego języka przez wieku gdy byli w diasporze. Asymilacja robi jednak swoje. Ja wierzę w Jezusa Chrystusa i wiem, że gdy się tak do niego modlę po polsku, będę wysłuchany! Jezus nie wymagał nigdzie aby się do Niego zwracać w hebrajskim, skoro pozwolił aby część słowa Bożego była spisana w greckim języku (Nowy Testament). Więc nie robi to dla Niego znaczenia. Dlatego, że nie ma już Żyda ani Greka...
"Albowiem wszyscy jesteście synami Bożymi przez wiarę w Jezusa Chrystusa. Bo wszyscy, którzy zostaliście w Chrystusie ochrzczeni, przyoblekliście się w Chrystusa. Nie masz Żyda ani Greka, nie masz niewolnika ani wolnego, nie masz mężczyzny ani kobiety; albowiem wy wszyscy jedno jesteście w Jezusie Chrystusie. A jeśli jesteście Chrystusowi, tedy jesteście potomkami Abrahama, dziedzicami według obietnicy."
Obrazek
List do Galacjan (Galatians) 3:26-29/ Biblia Warszawska & Interlinear Scripture Analyzer

Dzięki Bogu, że ewangelia dotarła i do nas Polaków mimo naszych krnąbrnych zresztą jak i Żydów z czasów biblijnych serc. Jezus modląc się o swoich uczniów modlił się również i o nas i nie była ta modlitwa zapisana w oryginale w języków Żydów (ani hebrajskim ani aramejskim) ale w j. greckim.
"I za nich poświęcam siebie samego, aby i oni byli poświęceni w prawdzie. A nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy przez ich słowo uwierzą we mnie."
Obrazek
Ewangelia św. Jana (John) 17:19-20/BW & ISA


Zwróć proszę uwagę w jakim języku oryginalnym (zacytowany wyżej Galatians 3:26-29) jest tam imię Jezus, że na pewno nie hebrajskim, lecz jest w j. greckim. Więc skoro apostołom Żydom wolno było wymawiać te imię po grecku (bo na pewno nie tylko pisali, lecz i mówili i modlili się), jak również samym wierzącym z pogan, to również my wierzący z pogan mamy prawo wymawiać imię Jezus po polsku! Proste?
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez lukasz1985 » Pn cze 21, 2010 11:29 am

Tak, proste ale ja nikomu niczego nie zabraniam. Nie kłócę się też o to, jak powinno być wymawiane Jego imię. Jezus jest w porządku. Nawet mnie przekonałeś Hungry ale jednak coś mi mówi, że prawidłowe wymawianie to Jahszua, w każdym razie zostawiam to dla siebie. Jedno pytanie, skąd wziąłeś to całe tłumaczenie? Możesz podać adres? Aha, jeszcze jedno.. grecki to grecki, wiem, że pierwsi chrześcijanie zapisywali Pisma w tym języku ale, Zbawiciel był żydem i używał Języka hebrajskiego, warto to przemyśleć Hungry. Nie chce, żeby wszystko pachniało gnozą ale takie dociekanie może być bardzo interesujące i wartościowe bo przecież wspaniale byłoby poznać Prawdę o Jego imieniu.
lukasz1985
 
Posty: 24
Dołączył(a): Pn maja 24, 2010 4:49 pm

Postprzez hungry » Pn cze 21, 2010 12:23 pm

lukasz1985 napisał(a):Tak, proste ale ja nikomu niczego nie zabraniam.

Słusznie. ;)
lukasz1985 napisał(a):Nie kłócę się też o to, jak powinno być wymawiane Jego imię. Jezus jest w porządku.
Nawet mnie przekonałeś Hungry

No widzisz.
lukasz1985 napisał(a):...jednak coś mi mówi, że prawidłowe wymawianie to Jahszua, w każdym razie zostawiam to dla siebie.

A jednak masz jakieś swoje ale ("jednak")? Jakiś głos w głowie? Rozeznaj wiec to proszę. Pamiętaj, że szatan też potrafi przybierać postać anioła światłości (II List do Koryntian 11:13-15).
lukasz1985 napisał(a): Jedno pytanie, skąd wziąłeś to całe tłumaczenie? Możesz podać adres?

Podałem wyżej nazwę pochodzącą z programu "Interlinear Scripture Analyzer [basic]" - jest to wersja dla Windows do pobrania za darmo.

lukasz1985 napisał(a):Aha, jeszcze jedno.. grecki to grecki, wiem, że pierwsi chrześcijanie zapisywali Pisma w tym języku ale, Zbawiciel był żydem i używał Języka hebrajskiego, warto to przemyśleć Hungry. Nie chce, żeby wszystko pachniało gnozą

Co Ci pachnie gnozą? Czyżby spisane po grecku ewangelie wg. św. Mateusza, Marka, Łukasza, Jana listy Pawła, Piotra, Jakuba, Judy, nieznanego autora listu do Hebrajczyków, Listy i Objawienie Jana?
Czy uznajesz je za kanon natchniony przez Ducha Świętego tak jak księgi hebrajskie Starego Testamentu?
lukasz1985 napisał(a):ale takie dociekanie może być bardzo interesujące i wartościowe bo przecież wspaniale byłoby poznać Prawdę o Jego imieniu.

Masz wiec objawione w Starym (hebrajskim) jak i w Nowym (greckim) Testamencie. Ale jeszcze lepiej znać Jego osobę mając z Nim bliską relację? Znać Go i dać się Jemu poznać.
"Nie każdy, kto do mnie mówi: Panie, Panie, wejdzie do Królestwa Niebios; lecz tylko ten, kto pełni wolę Ojca mego, który jest w niebie. W owym dniu wielu mi powie: Panie, Panie, czyż nie prorokowaliśmy w imieniu twoim i w imieniu twoim nie wypędzaliśmy demonów, i w imieniu twoim nie czyniliśmy wielu cudów? A wtedy im powiem: Nigdy was nie znałem. Idźcie precz ode mnie wy, którzy czynicie bezprawie." Ewangelia św. Mateusza 7:21-23
"Owce moje głosu mojego słuchają i Ja znam je, a one idą za mną. I Ja daję im żywot wieczny, i nie giną na wieki, i nikt nie wydrze ich z ręki mojej." Ewangelia św. Jana 10:27-28
"Trwajcie we mnie, a Ja w was. Jak latorośl sama z siebie nie może wydawać owocu, jeśli nie trwa w krzewie winnym, tak i wy, jeśli we mnie trwać nie będziecie. Ja jestem krzewem winnym, wy jesteście latoroślami. Kto trwa we mnie, a Ja w nim, ten wydaje wiele owocu; bo beze mnie nic uczynić nie możecie. Kto nie trwa we mnie, ten zostaje wyrzucony precz jak zeschnięta latorośl; takie zbierają i wrzucają w ogień, gdzie spłoną. Jeśli we mnie trwać będziecie i słowa moje w was trwać będą, proście o cokolwiek byście chcieli, stanie się wam." Ewangelia św. Jana 15:4-7

A w Starotestamentowej księdze Przypowieści Salomona (Proverbs, Przysłów) w oryginale hebrajskim pisze nie pamiętaj ale znaj. Chodzi o bartdzo bliską i intymną relację z Panem.
"Zaufaj Panu z całego swojego serca i nie polegaj na własnym rozumie! Pamiętaj o nim (hbr. "znaj Go") na wszystkich swoich drogach, a On prostować będzie twoje ścieżki!"
Obrazek
Przypowieści Salomona (Proverbs) 3:5-6/BW & ISA

Czy nie wystarczy Ci, że wszelkie pismo (Hebrajki Stary i grecki Nowy Testament) jest od Boga natchnione (II List do Tymoteusza 3:14-17)? Większość ewangelikalnych chrześcijan wierzy Bóg czuwał nad kształtowaniem się zarówno kanonu Starego jak i Nowego Testamentu.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez lukasz1985 » Pn cze 21, 2010 4:56 pm

Hungry, ja wiem, że te księgi są natchnione ale pamiętaj, że korzystam zazwyczaj z przekładu Biblii tysiąclecia, który jest katolickim przekładem, a ten był tłumaczony przez KRK. Z resztą ja się nie będę rozprawiał o imię Jego. Chociaż nie podałeś tłumaczenia hebrajskiego. No, a przecież logiczne bardzo jest to, że skoro Zbawiciel był żydem, był wśród żydów i powoływał swoich uczniów spośród żydów i to Jego uczniowie, pierwsi apostołowie spisali Ewangelie to... geneza imienia jest Żydowska. Żydowskie imiona w Izraelu zawsze miały znaczenie. Bóg też nadał swojemu synowi imię, które - logiczne - niosło jakieś znaczenie. I to w języku hebrajskim. Powołując się na wiarygodność tego, że tłumaczenie Jahszua na Polski to: "W stwórcy zbawienie" jest prawdziwe, nie miałoby sensu zaprzeczanie takiemu stanowi rzeczy. Wiesz, Hungry. Ja też nie patrzę na imię, patrzę na trzy osoby Boże. Przez Boga doszedłem do poznania Ducha Bożego i własnego serca... i w sercu rozbrzmiewa Jahszua a nie Jezus. Wydaje mi się, że mam silniejsze argumenty, niż Ty, hungry: "Lecz takie będzie przymierze, jakie zawrę z domem Izraela po tych dniach - wyrocznia Pana: Umieszczę swe prawo w głębi ich jestestwa i wypiszę na ich sercu*. Będę im Bogiem oni zaś będą Mi narodem. (...)a o grzechach ich nie będę już wspominał"
lukasz1985
 
Posty: 24
Dołączył(a): Pn maja 24, 2010 4:49 pm

Postprzez hungry » Pn cze 21, 2010 5:14 pm

lukasz1985 napisał(a):Chociaż nie podałeś tłumaczenia hebrajskiego.

Jak to nie podałem? Czytaj uważnie proszę. A co do argumentów to jakoś zero konstruktywnych z Twojej strony jak na razie. Może naucz się proszę czytać ze zrozumieniem. Nie zamierzam się powtarzać więc EOT z mojej strony.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez lidadra » So lip 03, 2010 11:44 am

Dla mnie osobiście jest najważniejszym to co dla mnie zrobil na krzyzu i kim sie dla mnie stal dzieki swojej ofierze.A czy to juz takie istotne czy Jezus czy Jeszua czy jeszcze inaczej?Przecież ta wiedza na temat bóstwa jaka posiadamy jest tak znikoma że nie warto o tym dyskutowac.Posiadamy tylko tyle ile jest potrzebne do zbawienia.
lidadra
Użytkownik
 
Posty: 42
Dołączył(a): So lip 22, 2006 3:42 pm

Re: Prawdziwe imię Zbawiciela

Postprzez zaqw » N kwi 17, 2011 5:14 pm

lukasz1985 napisał(a):
2. Imię Jezus nie ma żadnego znaczenia w języku polskim ani nie miało żadnego znaczenia w języku hebrajskim.


Imię Jezus w hebrajskim oznacza - Jahwe Zbawia :)
zaqw
 
Posty: 3
Dołączył(a): N kwi 17, 2011 4:52 pm


Powrót do Dyskusje i polemiki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron