Teraz jest Pt mar 29, 2024 12:08 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Stworzenie

Forum służy do dyskusji o charakterze polemicznym na różne tematy związane z teologią chrześcijańską.

Stworzenie

Postprzez ucash » Cz kwi 29, 2010 2:35 pm

1 Moj. 1:27
27. I stworzył Bóg człowieka na obraz swój. Na obraz Boga stworzył go. Jako mężczyznę i niewiastę stworzył ich.
(BW)

1 Moj. 2:21-22
21. Wtedy zesłał Pan Bóg głęboki sen na człowieka, tak że zasnął. Potem wyjął jedno z jego żeber i wypełnił ciałem to miejsce.
22. A z żebra, które wyjął z człowieka, ukształtował Pan Bóg kobietę i przyprowadził ją do człowieka.
(BW)

Na podstawie tych dwuch wersetow,moj znajomy uwarza ze Ewa nie byla pierwsza kobieta Adama?
ucash
Aktywny
 
Posty: 366
Dołączył(a): So maja 23, 2009 6:35 am
Lokalizacja: Glasgow

Postprzez Albertus » Cz kwi 29, 2010 9:22 pm

Na podstawie tych dwuch wersetow,moj znajomy uwarza ze Ewa nie byla pierwsza kobieta Adama?


z tych dwóch wersetów to moim zdaniem nic takiego nie wynika.

Twój znajomy raczej też sam nie wpadł na taki pomysł.

Przeczytał gdzieś po prostu baśnie i legendy żydowskie o Lilit
Albertus
Aktywny
 
Posty: 489
Dołączył(a): Wt lip 24, 2007 8:33 pm

Postprzez Graber » Pt kwi 30, 2010 6:49 am

Poczytałem trochę o tym i ogólnie znalazłem to:

Imię Lilith (Lilii) pochodzi od Lili (Lilitu), żeńskiego demona czy raczej demonicy znanej z babilońsko-asyryjskiej mitologii. W kabale Lilit (Lilith) jest demonem piątku (szóstego dnia tygodnia) i przedstawiana jest jako naga kobieta, której ciało przechodzi u dołu w wężowe sploty podobne mackom olbrzymiej kałamarnicy. W tradycji żydowskiej Lilit (Lilith) jest demonicą krzywdzącą noworodki i płody, a wiec siłą inspirującą do dzieciobójstwa. Martwe porody i poronienia to sprawka Lilit (Lilith). Także porzucanie małych dzieci (niemowląt) na łaskę losu to też sprawka Lilit (Lilith). Lilit (Lilith) jest oblubienicą Złego, partnerką Satana. Żydowski folklor przedstawia ją jako złą i zdeprawowaną strzygę, jako upiór nocny i koszmar. Lilit (Lilith) to główna kusicielka o wielkiej złośliwości. Jak powiada Zohar oraz tradycja talmudyczna, Lilit (Lilith) i dwa inne żeńskie duchy zła będą żyły i szkodziły człowiekowi aż do czasów mesjańskich, kiedy to Bóg ostatecznie wypleni zło i nieczystość z powierzchni ziemi.


Czyli wszystko pochodzi z wierzeń pogańskich, a mądra głowa umiejscowił demonicę w historii z Adamem. Wątpię, aby Bóg w ogóle na taki związek pozwolił, w końcu owoc poznania dobra i zła nie został zerwany, więc taki hardcore nie mógł mieć miejsca.

Ucash, wytłumacz koledze, że ta historyjka pochodzi z babilońskich bajeczek oraz dodatkowo przetrawił to częściowo buddyzm, więc nijak nie ma się to do chrześcijaństwa. Oj poza tym weź Biblię i mu sieknij słowami w twarz ;]

Powodzenia, brachu!
Graber
Użytkownik
 
Posty: 68
Dołączył(a): Cz kwi 22, 2010 10:41 am

Postprzez ucash » Pt kwi 30, 2010 4:06 pm

Ok spox ale pomijajac lilith,czytajac doslownie 1Moj 1:27 o jaka niewiaste chodzi?
ucash
Aktywny
 
Posty: 366
Dołączył(a): So maja 23, 2009 6:35 am
Lokalizacja: Glasgow

Postprzez Graber » Śr maja 05, 2010 7:25 am

Jak wyrwie się to zdanie "Na obraz Boga stworzył go. Jako mężczyznę i niewiastę stworzył ich" to można snuć spekulację. Jednak jak się czyta dalej to wychodzi logiczny ciąg. Bóg jakoś tak kombinował, że człowiek był jednością podczas tworzenia (do czego nawiązuje potem nowy testament mówiący o małżeństwie, że mąż i żona stają się jednością), a potem nastąpił podział na płeć, czyli ten obraz wyjęcia żebra z ciała Adama i obleczenia go ciałem.

Po prostu - nie było wtedy płci, jako takiej. Był człowiek.

A jeśli istnieje ta demonica, która bawiła się niby z Adamem, to tak na prawdę ona też nie miała płci. Bo anioły i upadłe anioły płci nie mają.
Graber
Użytkownik
 
Posty: 68
Dołączył(a): Cz kwi 22, 2010 10:41 am

Postprzez hungry » Śr maja 05, 2010 1:11 pm

Graber napisał(a):A jeśli istnieje ta demonica, która bawiła się niby z Adamem,
O czym Ty piszesz jaka demonica? Gdzie o tym masz w biblii? Adam z demonami ? Haha
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez Graber » Śr maja 05, 2010 3:25 pm

Pisałem na szybkości i fakt źle to zdanie zbudowałem. Chciałem napisać, że "gdyby istniała taka demonica..." i tyle.
Graber
Użytkownik
 
Posty: 68
Dołączył(a): Cz kwi 22, 2010 10:41 am

Postprzez hungry » Śr maja 05, 2010 3:28 pm

Graber napisał(a):Pisałem na szybkości i fakt źle to zdanie zbudowałem. Chciałem napisać, że "gdyby istniała taka demonica..." i tyle.

Aha fantasy i science fiction. ;) Rozumiem więc, przyznaję, lubiłem czytać takie książki i komiksy przed nawróceniem, ale z tego wyrosłem. ;)
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez Graber » Śr maja 05, 2010 3:31 pm

Powiedziałbym raczej fantastyka. Ja tam czytuję nawet ateistę - Terry'ego Pratchetta :] ale to chyba nie temat na takie rozmowy.

ucash daj znać czy udało się koledze rozjaśnić umysł i wywalić pierdoły z głowy :)

3maj się
Graber
Użytkownik
 
Posty: 68
Dołączył(a): Cz kwi 22, 2010 10:41 am

Postprzez hungry » Śr maja 05, 2010 3:33 pm

Graber napisał(a):Powiedziałbym raczej fantastyka. Ja tam czytuję nawet ateistę - Terry'ego Pratchetta :] ale to chyba nie temat na takie rozmowy.

No właśnie po prostu mnie rozbawiłeś tą demonicą ;) hehe
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez ucash » Śr maja 05, 2010 4:02 pm

Przyznam sie szczerze ze nigdy nie przygladalem sie dokladnie stworzeniu czlowieka,tzn nie przestudiowalem Genesis i rzeczywiscie jakbym sie blizej przyjzec to,to wszystko nawet fajnie sie uklada.

Zauwarzylem jescze cos ciekawego :D

1 Moj. 1:27
I stworzył Bóg człowieka na obraz swój. Na obraz Boga stworzył go. Jako mężczyznę i niewiastę stworzył ich.
(BW)
Czy tu stworzenie jest jako istniejecy byt,zywa istota, czy jest tylko obrazem,bo nawijazujeac do.. 1 Moj. 2:7

1 Moj. 2:7
Ukształtował Pan Bóg człowieka z prochu ziemi i tchnął w nozdrza jego dech życia. Wtedy stał się człowiek istotą żywą.
(BW)
mozemy zauwarzyc iz czlowiek dopiero zaczol istniec jako byt samoistniejacy,zywy,no bo jak czlowiek mogl byc stworzony kiedy jescze nie byl uformowany? :wink:
No normalnie ten pierwszy werset z 1Moj.1:27 nie daje mi spokoju i chodzbym mial caly swiat przekopac to i tak sie dowiem :P :D
ucash
Aktywny
 
Posty: 366
Dołączył(a): So maja 23, 2009 6:35 am
Lokalizacja: Glasgow

Postprzez Graber » Cz maja 06, 2010 7:23 am

Ano wygląda na to, że człowiek powstał hmm...jako pewna "koncepcja" (bez przedmiotowości tutaj mówię), a potem Bóg wprowadził ten plan w życie formując ciało i dając mu życie. To jak plan konstrukcyjny - nie stawiasz domu dopóki nie masz jego planów i dokładnych ustaleń "co, gdzie, jak".

Poza tym to słowo podobieństwo fajnie podkreśla realną więź człowieka z Panem. Bóg nie ma płci, zawiera w sobie wszelkie cechy i uczucia męskie (siła, gniew, mądrość, itd.) oraz kobiece (miłość, troskliwość, troska). Człowiek przed kreacją cielesną także nie posiadał płci i posiadał cechy kobiece oraz męskie w swym jestestwie. Może to moje nazbyt subiektywne odczucie i mogłem popełnić jakiś błąd merytoryczny, więc w razie czego poprawcie mnie :)
Graber
Użytkownik
 
Posty: 68
Dołączył(a): Cz kwi 22, 2010 10:41 am


Powrót do Dyskusje i polemiki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron