Teraz jest Cz mar 28, 2024 7:11 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

wyjscie z kosciola katolickiego

Forum służy do dyskusji o charakterze polemicznym na różne tematy związane z teologią chrześcijańską.

wyjscie z kosciola katolickiego

Postprzez kwiatuszek100 » Pt sty 01, 2010 8:03 am

mam pytanie co mam zrobic aby oficjalnie wyjsc z kosciola katolickiego. jak byc przygotowana na spotkanie z ksiedzem. nie mieszkam w polsce, bede tam tylko kilka dni i nie chce zabardzo dyskutowac z nim. pomozcie mi dajcie mi rade co mam zrobic
kwiatuszek100
 

Postprzez ucash » Pt sty 01, 2010 9:01 am

To wogule trzeba miec pozwolenie zeby opuscic kosciol katolicki?
ucash
Aktywny
 
Posty: 366
Dołączył(a): So maja 23, 2009 6:35 am
Lokalizacja: Glasgow

Postprzez kwiatuszek100 » Pt sty 01, 2010 10:34 am

automatycznie sie nie wychodzi nawet jezeli nie chodzisz do kosciola to dlatego ze byles ochrzczony to do niego nalezysz . wiem ze trzeba jakies podanie zlozyc i pojsc na rozmowe z chyba z proboszczem, ale co jeszcze to nie mam pojecia.

poniewaz ze bede tylko kilka dni w polsce to dlatego prosze o pomoc jak byc na to przygotowany aby nie chodzic tam 100 razy na co wcale nie mam ochoty
kwiatuszek100
 

Postprzez hungry » Pt sty 01, 2010 11:27 am

Jeśli Cie tam jako dziecko zanieśli to nie Ty się tam zapisywałeś wiec nic Cię nie obowiązuje taka umowa jest nie istotna zarówno przed Bogiem jak i przed ludźmi i wg. prawa. Nic nie musisz wyjaśniać, ani z nikim rozmawiać, chyba że Bóg Cię posyła do tego księdza abyś Mu opowiedziała świadectwo, lub jeśli osobiście widzisz w tym jakiś sens. Ale odradzam, żebyś miała specjalnie sobie głowę tym zaprzątać. Nic nie musisz.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez kwiatuszek100 » Pt sty 01, 2010 12:01 pm

czy to twoja opinia czy fakt?

bo nawet jezeli to nie byla twoja wola ale rodzicow to i tak twoje imie widnieje w spisie katolikow i naprzyklad placone sa podatki za ciebie. dlaczego statystyki sa tak wysokie i wskazuja ze jestesmy katolickim narodem bo nasze imiona widnieja.
kwiatuszek100
 

Postprzez hungry » Pt sty 01, 2010 12:59 pm

Ja się nigdzie nie zapisywałem i wypisywać nie muszę, po prostu przestałem chodzić do tej instytucji 15 lat temu. I akurat to czy widnieje tam moje imię i nazwisko to mi jest zupełnie obojętne. Pomyliłaś chyba Polskę z Niemcami gdzie taki podatek jest. Ja nigdy nie płaciłem i nie płacę żadnego podatku na kościół katolicki. I wątpię aby taki podatek był wprowadzony a jeśli będzie wtedy pomyślimy c z tym fantem zrobić. Póki co to nikt nie zmusi Cię do płacenia takiego podatku. Nie wiem kto Cię wprowadził w błąd z tym podatkiem i skąd czerpiesz takie informacje. A więc nie zaprzątajmy sobie tym głowy. Lepiej nieść ewangelię ludziom którym się wydaje, że jak chodzą co niedziela do kościoła, do komunii i spowiedzi, to myślą że są zbawieni a resztę tygodnia żyją w pogański sposób.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez admin » Pt sty 01, 2010 1:56 pm

Dopóki nie zrezygnujesz będziesz w księgach parafialnych. Szkoda, że chrześcijanie w zborach są na listach członków i w parafiach. Nic dziwnego, że kościół katolicki ma tylu wiernych w Polsce.

Warto to zrobić jednak ja bym wysłał na twoim miejscu może krótki list ze nie chcesz być katolikiem i rezygnujesz. Można też pójść osobiście.
admin
Aktywny
 
Posty: 1545
Dołączył(a): Cz wrz 20, 2001 1:00 am

Postprzez hungry » Pt sty 01, 2010 2:02 pm

Szkoda sobie tym głowę zawracać tak jakby od tego nasze zbawienie zależało. Podobnie statystyki nie obchodzą mnie.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez kwiatuszek100 » Pt sty 01, 2010 2:08 pm

hungry ciekawe myslenie bo tak naprawde w wielu miejscach sie nie zapisywles a i tak chodzic musiales np do szkoly.

poczytaj troche o funduszu koscielnym bo wiesz czy nie wiesz, jak sie nie myle 1,4 % idzie na niego od kazdej osoby. kosciol katolicki jest to najwieksza instytucja i dlatego dostaje najwiecej pieniedzy ale to jest najmniejsze moje zmartwienie.

chce oficjalnie wyjsc z kk bardziej ze wzgledu na wolnosc duchowa(nie wiem czy mnie zrozumiecie pewnie nie) ale zawsze mam poczucie ze tak dlugo jak bedzie widnialo moje imie to daje im wieksza wladze.

powidzcie jaka by byla wiekszosci reakcja rodzicow abojetnie jaki wiek kiedy powiecie ze sie oficjalnie wypisujecie z kk? rodzina- rodzice zawsze maja nadzieje na powrot "marnotrawnego syna" czy nie tak?
kwiatuszek100
 

Postprzez admin » Pt sty 01, 2010 2:51 pm

kwiatuszek100 zrób tak jak postawiłaś jeśli masz do tego przekonanie. Ja to zrobiłem i mam teraz spokój.

Jest trochę racji z tymi więzami. Rodzinie taka nasza decyzja wiele powie. W parafii są bardzo szczęśliwi, że mają tylu ludzi na listach. Kiedy w Polsce robi się statystyki okazuje się, że jest więcej ludzi niż w rzeczywistość. Np. kościoły w tym Kościół Zielonoświątkowy musi wysyłać do GUS (Główny Urząd Statystyczny) liczbę wiernych.

Urząd dostaje takie dane z parafii X w miejscowości Y i do zbory Z i po podliczeniu okazuje się, że np.

Parafia katolicka: 20000 wiernych
Zbór/zbory: 500 wiernych

razem: 20500 wiernych z tym, że mieszkańców 20100 os.

Czemu? Bo w praktyce jedni i drudzy liczą te same osoby :D
admin
Aktywny
 
Posty: 1545
Dołączył(a): Cz wrz 20, 2001 1:00 am

Postprzez kwiatuszek100 » Pt sty 01, 2010 2:52 pm

mysle ze powinienes poczytac wiecej o funduszu a tez kto placi na ten funduszu- podatek ktory mowisz mi ze nie ma, troche poszukaj na ten temat

Dotacje z Funduszu Kościelnego

Podstawa prawna i organizacja

Fundusz Kościelny został powołany na mocy art. 8 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o przejęciu przez Państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego (Dz. U. Nr 9, poz. 87, z późn. zm.) jako forma rekompensaty dla kościołów za przejęte przez Państwo nieruchomości ziemskie. Fundusz ten, stosownie do zasady równouprawnienia kościołów i innych związków wyznaniowych wyrażonej w art. 25 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r., działa na rzecz kościołów i innych związków wyznaniowych, posiadających uregulowany status prawny w Rzeczypospolitej Polskiej.
kwiatuszek100
 

Postprzez hungry » Pt sty 01, 2010 2:55 pm

Ciekawe pojęcie z ta "wolnością duchową" a niby co jak nie wypiszę się osobiście nie jetem wolny? :P Nie jestem katolikiem to wiem na 100 % bo już 15 lat nim nie jestem. A porównanie do szkoły jest nieadekwatne. Bowiem w wieku szkolnym każde dziecko w tym kraju wg. prawa Polskiego musi się uczyć. Nieadekwatne więc jest porównywanie Polskiego prawa do dogmatów czy zasad katolicyzmu. Na szczęście nie żyjemy w państwie wyznaniowym jak np. kraje islamskie. A jakieś fanaberie katolickie że zapisują niemowlęta w jakichś księgach nie traktował bym poważnie. A z tym funduszem to widzę jednak, że kolejne nie potwierdzone plotki podajesz. Podobnie jak z tym podatkiem nagle wyskoczyłaś. Nie masz innych spraw na głowie w życiu jak się martwić takimi bzdurami? Tak jakby nas ktoś miał rozliczać z tego. Bo ani ludzie nas nie będą rozliczać (w naszym kraju to nie grozi nam myślę póki co, w ustroju demokratycznym na szczęście). A tym bardziej Bóg, dla którego to w ogóle nie jest istotne czy wysyłaliśmy jakiś list do kleru czy nie w związku z naszym opuszczeniem katolicyzmu?
Poza tym temat już był omawiany.
kwiatuszek100 proszę o wypowiadanie się w istniejącym wątku. Na przyszłość proszę korzystać z wyszukiwarki forum.
"odejście od kościoła katolickiego"
A odnośnie wspomnianego funduszu to dotyczy to na rzecz wszystkich Kościołów i innych związków wyznaniowych posiadających uregulowany status prawny w Rzeczypospolitej Polskiej (także tych, którym państwo niczego zabrać nie mogło, gdyż powstały po roku 1950). Więc znów nie adekwatnie trafiłaś. Więc również np. na taki kościół jak Kościół Zielonoświątkowy, którego jestem akurat członkiem.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm


Powrót do Dyskusje i polemiki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron