Teraz jest Pt mar 29, 2024 6:37 am Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Jezyk hebrajski

Forum służy do dyskusji o charakterze polemicznym na różne tematy związane z teologią chrześcijańską.

Jezyk hebrajski

Postprzez ucash » Śr lis 18, 2009 2:16 am

Pewien Pastor Larry Olison twierdzi iz jezyk hebrajski byl dany zydom od Boga
Teze swa umacnia,rzeczywiscie autentycznyni faktami iz niema tak skaplikowanego,niepowtarzalnego,orginalnego jezyka jak hebrajski

Co mnie zaciekawilo to twierdzenie ze jezyk hebrajski niema histori jak kazdy inny jezyk?
Pastor twierdzi iz jezyk jest depozytem od Boga na dziendobry z 2,5 mnl slow z ktorych do niedawana niebylo wiadomo co niektore oznaczaja np:komputer-->oznaczola cos co kalkuluje za ciebie,liczy i nikt niewiedzial co oznacza w sumie do niedawana
Chcialbym dowiedziec sie nico wiecej na tema tego jezyka wiec moze wyjdzie cos ciekawego w dyskusji do ktorej zapraszam :D
A jakby ktos mial czas i ochote to jest link do Pastora ktory omawja ten jezyk:
http://www.larryollison.com/player/onli ... edvid.html
to naprawde ciekawe,polecam!
ucash
Aktywny
 
Posty: 366
Dołączył(a): So maja 23, 2009 6:35 am
Lokalizacja: Glasgow

Postprzez kafar2 » So gru 05, 2009 10:04 pm

Kazdy język pochodzi od Boga - Bóg przecież pomieszał języki.
Ja bym się tak tym nie ekscytował ponieważ Pismo Święte zostało napisane w trzech językach - hebrajskim, aramejskim i greckim. Więc trzeba by było być konsekwentnym i rozciągnąć tę tezę na pozostałe języki.
Poza tym, z doświadczenia mogę powiedzieć, że język hebrajski nie jest aż tak skomplikowany. Jest trudny na początku ale potem jak się załapie podstawy to już jest dużo łatwiej. Na odwrót jest z greckim. Podstawy są proste, a potem się robi trudniej i trudniej.
kafar2
Aktywny
 
Posty: 226
Dołączył(a): Wt sty 09, 2007 7:24 pm

Postprzez ucash » Wt gru 08, 2009 10:36 pm

kafar2 napisał(a):Ja bym się tak tym nie ekscytował ponieważ Pismo Święte zostało napisane w trzech językach - hebrajskim, aramejskim i greckim. Więc trzeba by było być konsekwentnym i rozciągnąć tę tezę na pozostałe języki.


Wiec czemu mialbym sie nie ekscytowac czyms co pochodzi od Boga :wink:

Poprostu mnie zafascynowal ten jezyk,co ciekawwe kafar nazwa alfabet nie pochodzi od greckiech pierwszych dwoch liter tylko hebrajskich wiec grecki juz jest na drugim miejscu bo zaporzycza i ewouluje i nie tylko ten jezyk wszystkie inne na swiecie tylko nie hebrajski

Wiec czemu mial bym np nie wysnuc tezy ze j.hebrajski jest niezminny jak niezminny jest Bog
ucash
Aktywny
 
Posty: 366
Dołączył(a): So maja 23, 2009 6:35 am
Lokalizacja: Glasgow

Postprzez kafar2 » Cz gru 10, 2009 12:03 pm

Biblijny Hebrajski nie ewoluuje ponieważ jest językiem martwym od długiego czasu. A wiadomo, że to co jest martwe to się rozwijać nie może. Czy Bóg jest martwy?
kafar2
Aktywny
 
Posty: 226
Dołączył(a): Wt sty 09, 2007 7:24 pm

Postprzez hungry » Cz gru 10, 2009 1:00 pm

Nie ma co się skupiać zbytnio na samym języku, bowiem IMHO dla Boga nie miało to znaczenia w jakim języku przekazać ludziom swoje przesłanie, lecz przez posłuszne Jemu serca i usta, jako Jego narzędzia. Dziś więc tak samo istotnym dla Boga jest język każdego innego narodu jak wcześniej hebrajki czy aramejski lub grecki (Iz 28:11; 1Kor 14:21).
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Re: Jezyk hebrajski

Postprzez WojciechM » Pn kwi 02, 2018 11:21 pm

z tego co kojarzę, to gdzieś czytałem, że słowo Boże whebrajskim ma większą moc.
WojciechM
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pn kwi 02, 2018 11:04 pm


Powrót do Dyskusje i polemiki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron