Teraz jest Wt kwi 16, 2024 8:35 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Problem grzechu-Stary a N. Testament/wątek wydzielony

Forum służy do dyskusji o charakterze polemicznym na różne tematy związane z teologią chrześcijańską.

Problem grzechu-Stary a N. Testament/wątek wydzielony

Postprzez zosiano » Śr wrz 30, 2009 10:17 am

Agatka napisał(a):Nie ma najmniejszego znaczenia co Ty wraz ze swoim sumieniem uważacie za grzech, tak się bowiem składa, że definiowanie tego to domena wyłącznie Boga i to Boga powinieneś pytać o to co jest grzechem a co nim nie jest, zwłaszcza zanim zabierzesz się do dzielenia swoją wiedzą z innymi.

I to jest dopiero prawdziwy absurd.
Jak nazwa wskazuje - jest to forum chrześcijańskie, a nie judaistyczne, gdzie obowiązuje Stary Testament.
Elizeusz wyraził swoją myśl tak, że jaśniej się nie da - dokładnie wedle Listu do Koryntian i zgodnie z nauką św. Pawła.
Jeśli nie rozumiesz Biblii, to przynajmniej nie ucz innych, którzy ją świetnie rozumieją i dobrze wykładają.
zosiano
Aktywny
 
Posty: 104
Dołączył(a): Wt lip 21, 2009 2:41 am
Lokalizacja: Lublin

Postprzez asa » Śr wrz 30, 2009 10:57 am

Nie chce wzmagac swaru,ale napisz Zosiu, czy wg Ciebie, prawo nie obowiązuje w czasie łaski? Tylko w ST ?
Ale przyznam, ze trudno mi Cie zrozumiec.
asa
Aktywny
 
Posty: 637
Dołączył(a): Pt kwi 25, 2008 9:29 pm

Postprzez hungry » Śr wrz 30, 2009 11:08 am

zosiano napisał(a):
Agatka napisał(a):Nie ma najmniejszego znaczenia co Ty wraz ze swoim sumieniem uważacie za grzech, tak się bowiem składa, że definiowanie tego to domena wyłącznie Boga i to Boga powinieneś pytać o to co jest grzechem a co nim nie jest, zwłaszcza zanim zabierzesz się do dzielenia swoją wiedzą z innymi.

I to jest dopiero prawdziwy absurd.
Jak nazwa wskazuje - jest to forum chrześcijańskie, a nie judaistyczne, gdzie obowiązuje Stary Testament.
Elizeusz wyraził swoją myśl tak, że jaśniej się nie da - dokładnie wedle Listu do Koryntian i zgodnie z nauką św. Pawła.
Jeśli nie rozumiesz Biblii, to przynajmniej nie ucz innych, którzy ją świetnie rozumieją i dobrze wykładają.

Zosiu Co nazywasz "judaistycznym"? Czy odesłanie kogoś do biblii jest "judaistyczną" sprawą? Cała Biblia dla nas chrześcijan których zbawienie pochodzi od żydów (słowa Jezusa w ewang. Jana 4 rozdział), właśnie jest jedyną autorytatywną normą naszego postępowania w życiu codziennym. Czemu oddzielasz ST od NT Biblia jest jednością. I zarówno ST jak NT jest dla nas Słowem od Boga
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez zosiano » Śr wrz 30, 2009 1:03 pm

hangry napisał(a):Zosiu Co nazywasz "judaistycznym"? Czy odesłanie kogoś do biblii jest "judaistyczną" sprawą?

A nie mówiłam już, że wszelka przesada szkodliwą jest?
Czym innym jest odesłanie kogoś do Biblii, a czym innym tłumaczenie grzechu na podstawie Starego Testamentu tak, jakby Nowy w ogóle nie istniał.
Judaizm przecież opiera się tylko i wyłącznie na Starym Testamencie - stąd moja wzmianka.
Elizeusz przedstawił świetny wykład grzechu, zgodny z duchem NT. Jak można nazwać to absurdem?
Ja niczego tu nie oddzielam, bowiem Jezus nakazuje nam "wyciągać z worka rzeczy stare i nowe", ale to Ewangelia w pełni objaśnia czym jest grzech i jak należy go rozumieć, a św. Paweł kontynuuje tę naukę. Nie można więc będąc chrześcijaninem, rozumieć grzechu tylko i wyłącznie w rozumieniu starotestamentalnym.
zosiano
Aktywny
 
Posty: 104
Dołączył(a): Wt lip 21, 2009 2:41 am
Lokalizacja: Lublin

Postprzez hungry » Śr wrz 30, 2009 1:28 pm

zosiano napisał(a):
hangry napisał(a):Zosiu Co nazywasz "judaistycznym"? Czy odesłanie kogoś do biblii jest "judaistyczną" sprawą?

A nie mówiłam już, że wszelka przesada szkodliwą jest?
Czym innym jest odesłanie kogoś do Biblii, a czym innym tłumaczenie grzechu na podstawie Starego Testamentu tak, jakby Nowy w ogóle nie istniał.

Nie chcę bronić Agatki, lecz szczerze przyznaję że nigdzie ona tak zrobiła?
zosiano napisał(a):Judaizm przecież opiera się tylko i wyłącznie na Starym Testamencie - stąd moja wzmianka.

Apostołowie w Nowym test. też się operali na ST bo NT nie było ;)
zosiano napisał(a):Elizeusz przedstawił świetny wykład grzechu, zgodny z duchem NT. Jak można nazwać to absurdem?

o.k. ale nie zapominaj że ST nie zaprzecza Nowemu.
zosiano napisał(a):Ja niczego tu nie oddzielam, bowiem Jezus nakazuje nam "wyciągać z worka rzeczy stare i nowe", ale to Ewangelia w pełni objaśnia czym jest grzech i jak należy go rozumieć, a św. Paweł kontynuuje tę naukę. Nie można więc będąc chrześcijaninem, rozumieć grzechu tylko i wyłącznie w rozumieniu starotestamentalnym.

Ale apostołowie potrafili to robić ;)
Zauważ że posługiwali się wyłącznie pismami Starego Testamentu bo innych nie mieli. ba można nawet ewangelię o Jezusie opowiedzieć żydowi posługując się wyłącznie Starym testamentem bo nowego nie przyjmą.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez asa » Śr wrz 30, 2009 1:30 pm

dawno tu nie pisalam, bo wiecie, mam klopoty ze zrozumieniem. :oops:
Czy pojecie grzechu w St i NT jest inne? Zosiu?
generalnie grzech to "chybianie celu", mijanie sie z bozym porzadkiem, (Prawo) nie ma grzechow mniejszych i wiekszych. wszystkie sa wstretne dla Boga.
i nie rozumiem co znaczy:
"wszelka przesada szkodliwa jest"

bo, jesli przesadą jest bezkompromisowe podejscie do nauki o grzechu z Biblii, to ja....wole przesadzac
brak przesady- w pozwalaniu sobie na rozwodnieniu nauki o grzechu, uwazajac za miernik tylko swoje sumienie albo potencjalną szkodliwosc dla spoleczenstwa, to tez wole przesadzac.

ale, jakos w wypowiedzi ELizeusza nie znalazłam pochwalenia takiego stanowiska.

Nowonarodzeni chrzescijanie , wraz ze wzrostem w Bogu stają sie coraz bardziej wrazliwi na swoj grzech.
W koncu Ten, dzieki któremu jestesmy swiątynią bozą, szepce i szepce , wskazuje dane Słowo, a ono obnaza nasz grzech. Duch sw przekonuje, ale musimy chciec z Nim wspolpracowac.

Dlatego dla jednych palenie marychy bedzie grzechem a dla drugiego nie.
asa
Aktywny
 
Posty: 637
Dołączył(a): Pt kwi 25, 2008 9:29 pm

Postprzez Agatka » Śr wrz 30, 2009 2:38 pm

hungry - a dlaczego to mnie nie chcesz bronić?

zosiano napisał(a):Elizeusz wyraził swoją myśl tak, że jaśniej się nie da - dokładnie wedle Listu do Koryntian i zgodnie z nauką św. Pawła.

Ale ja przecież nie napisałam, że mam jakieś kłopoty ze zrozumieniem myśli Elizeusza - napisałam tylko, że że się z jego myślą nie zgadzam i tyle.

Powtórzę:
Nie jest w ogóle istotne to, jaką definicję grzechu ukuje sobie na własne potrzeby każdy z ludzi z Elizeuszem na czele, ponieważ o tym czy coś jest grzechem czy nie - grzechem a więc uchybieniem Bożemu prawu - decyduje tylko i wyłącznie Bóg.
Jeśli masz jakieś co do tego wątpliwości to wskaż na jakiej podstawie tak piszesz zanim raczysz mnie pouczać.

Być może nie rozumiem Biblii tak znakomicie jak Ty czy Elizeusz, ale tego co rozumiem wystarczy na to, by uznać, że skoro mówi ona że "Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam i na wieki." to świadczy nie tylko o Osobie Jezusa ale przede wszystkim o Jego niezmienności.
Rozumem też jeszcze i to, że dla uważnego czytelnika Biblii nie treści jakie Bóg raczył zawrzeć w Nowym Testamencie nie sa niczym nowym w stosunku do tego, co można przeczytać w (a tak! właśnie że użyję tego słowa) Torze nie mówiąc już o Starym Testamencie.
Na pewno nie kiedy mamy na myśli zbawienie, grzech i sprawiedliwość.
Jeśli uważasz inaczej - oczywiście wskażesz nam novum w NT, prawda?

I na koniec tego posta - Jezus Chrystus to nie tylko ten sam Bóg o którym pisze Stary Testament, nie tylko jest Bogiem Starego Testamentu ale też o zgrozo! - według ciała był nie tylko żydem ale i Żydem nawet i (co jak widać dla Ciebie jest szokującą nowością) nie tylko nieustannie się Starym Testamentem posługiwał dla wykazania rozmaitych rzeczy o Bogu ale wręcz uważał Stary Testament za wartościowe źródło wiedzy podobnie jak i Paweł na którego się tak żarliwie powołujesz.


zosiano napisał(a):Jak nazwa wskazuje - jest to forum chrześcijańskie, a nie judaistyczne, gdzie obowiązuje Stary Testament.

Na forum jak na forum - obowiązuje głównie regulamin, ale chrześcijan Stary Testament "obowiązuje" jak najbardziej.
Naprawdę zechcesz podjąć się udowodnienia tezy, że tak nie jest?
Agatka
Aktywny
 
Posty: 111
Dołączył(a): Pn paź 20, 2008 7:17 pm

Postprzez zosiano » Śr wrz 30, 2009 5:30 pm

hangry napisał(a):Zauważ że posługiwali się wyłącznie pismami Starego Testamentu bo innych nie mieli. ba można nawet ewangelię o Jezusie opowiedzieć żydowi posługując się wyłącznie Starym testamentem bo nowego nie przyjmą.

No wiesz hangry, nie rób śmiechu - jak to nie było? Tylko jaką Ewangelię głosili Apostołowie?
To, że NT nie był spisany, nie znaczy, ze go nie było. Zgodnie z zaleceniem przez Jezusa, głosili ustnie Ewangelię i pisali Listy, które choć jeszcze były in statu nascendi, to jednak były i były ogłaszane społecznościom chrześcijańskim. A skoro taki czy inny Apostoł napisał objaśnienie czegoś w Liście, to znaczy, że takie było jego nauczanie ustne.
Apostołowie posługiwali się argumentami starotestamentalnymi przede wszystkim w diasporach żydowskich, a nie pogańskich, bo żydzi byli bardziej zaawansowani w Boże Objawienie, niż poganie. Im trzeba było tylko wytłumaczyć przesłania ST do NT.

Agatka napisał(a):Na forum jak na forum - obowiązuje głównie regulamin, ale chrześcijan Stary Testament "obowiązuje" jak najbardziej.
Naprawdę zechcesz podjąć się udowodnienia tezy, że tak nie jest?

Ależ ja nie pisałam o żadnym obowiązywaniu na żadnym forum. Napisałam, że chrześcijanin rozpatruje grzech w świetle pełnego Objawienia, jakie daje NT, a więc Ewangelia i Listy - chyba przyznasz, że były pisane pod natchnieniem Ducha Św.?
Pewnie, że w zawiłych kwestiach odwoła się do ST, ale tutaj taka kwestia nie wystąpiła. Elizeusz pisze konkretnie o zasadach, a nie o konkretnym grzechu.

Asa napisał(a):dawno tu nie pisalam, bo wiecie, mam klopoty ze zrozumieniem.
Czy pojecie grzechu w St i NT jest inne? Zosiu?

Jest inne, żeby to zrozumieć, trzeba przeczytać - Rz 3,21-31; Rz 4,13-17; Rz 7, 7-13; Rz 9,30-33
zosiano
Aktywny
 
Posty: 104
Dołączył(a): Wt lip 21, 2009 2:41 am
Lokalizacja: Lublin

Postprzez asa » Śr wrz 30, 2009 5:45 pm

Jest inne, żeby to zrozumieć, trzeba przeczytać - Rz 3,21-31; Rz 4,13-17; Rz 7, 7-13; Rz 9,30-33

ja sie pytałam o pojecie, definicje grzechu, a nie o usprawiedliwienie, ogolnie mowiac. :)
asa
Aktywny
 
Posty: 637
Dołączył(a): Pt kwi 25, 2008 9:29 pm

Postprzez zosiano » Śr wrz 30, 2009 6:10 pm

I to też w tych wersetach jest, a także w innych - ale ty wiesz lepiej... :)
zosiano
Aktywny
 
Posty: 104
Dołączył(a): Wt lip 21, 2009 2:41 am
Lokalizacja: Lublin

Postprzez hungry » Śr wrz 30, 2009 6:23 pm

Agatka napisał(a):hungry - a dlaczego to mnie nie chcesz bronić?

Żeby nie zarzucono mi stronniczości. :P Staram się być obiektywny w swoich opiniach zawartych w dyskusjach na forum.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez zosiano » Śr wrz 30, 2009 7:43 pm

hungry napisał(a):
Agatka napisał(a):hungry - a dlaczego to mnie nie chcesz bronić?

Żeby nie zarzucono mi stronniczości. :P Staram się być obiektywny w swoich opiniach zawartych w dyskusjach na forum.

Oj misiek, daj jej cukierka, nie widzisz jak jej smutno?

Agatka napisał(a):Rozumem też jeszcze i to, że dla uważnego czytelnika Biblii nie treści jakie Bóg raczył zawrzeć w Nowym Testamencie nie sa niczym nowym w stosunku do tego, co można przeczytać w (a tak! właśnie że użyję tego słowa) Torze nie mówiąc już o Starym Testamencie.

O ile jest to aż tak uważny czytelnik jak ty Agatko.
Ja jednak jestem strasznie roztrzepana i nie rozumiem w takim razie, po co w ogóle ten Jezus się narodził i jeszcze w dodatku umarł na krzyżu.
Ksiądz mi powiedział, że za nasze grzechy, ale ja i tak nie wiem co to grzech, bo ponoć to tylko Bóg wie.
No i chyba tylko Bóg wie po co ten Jezus rozrabiał, skoro wszystko było cacy, Żydzi do kropeczki wykonywali Prawo... no może nie kapłani, ale ludzie tak - o co Mu w takim razie chodziło?
A tu masz od babci prezencik i pobaw się teścikiem Agatko, bo ja już nie mam czasu na pogaduszki.
O qrka wodna, nie mogę włączyć HTML i nici z teściku :(
chyba, że zaprzyjaźniony hangry mi włączy chociaż do jednego postu, a jak nie, to zapraszam na testy biblijne do mnie ---
[link usunięty przez moderatora proszę poczytać zasady na forum że nie reklamujemy tutaj innych for]
Uruchomiłam 6, no może jeden to nie dla ciebie, bo to już dla katolików - dotyczy liturgii.
Póki co masz linka do tego testu [link usunięty przez moderatora proszę poczytać zasady na forum że nie reklamujemy tutaj innych for]
Ostatnio edytowano Śr wrz 30, 2009 8:43 pm przez zosiano, łącznie edytowano 1 raz
zosiano
Aktywny
 
Posty: 104
Dołączył(a): Wt lip 21, 2009 2:41 am
Lokalizacja: Lublin

Postprzez asa » Śr wrz 30, 2009 8:39 pm

zosiano napisał(a):I to też w tych wersetach jest, a także w innych - ale ty wiesz lepiej... :)

zosiu, zosiu, nie galopuj za daleko w "osądzaniu" (?)
pozdrowka
uciekam w przyjazniejsze rewiry
asa
Aktywny
 
Posty: 637
Dołączył(a): Pt kwi 25, 2008 9:29 pm

Postprzez hungry » Śr wrz 30, 2009 9:01 pm

HTML na tym forum nie działa ale bbcode jedynie.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez zosiano » Śr wrz 30, 2009 9:39 pm

Jeśli z uwagi na Zasady usunąłeś adres forum, to OK., ale linka do testu mogłeś nie usuwać - chciałam wam zrobić prezencik, to bardzo fajny test, ale bez HTML nie działa. Zwłaszcza na przeprosiny dziewczynom - trochę za mocno im dopiekłam. :oops:
Ale ja po prostu mam taki styl napominania braci swoich. Nie wprost - na domysł, troszkę żartem.
zosiano
Aktywny
 
Posty: 104
Dołączył(a): Wt lip 21, 2009 2:41 am
Lokalizacja: Lublin

Następna strona

Powrót do Dyskusje i polemiki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron