Teraz jest Pt mar 29, 2024 7:18 am Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Imię

Forum służy do dyskusji o charakterze polemicznym na różne tematy związane z teologią chrześcijańską.

Imię

Postprzez mag » Śr paź 22, 2008 8:01 pm

Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich. Mateusza 18:20

Kto przyjmuje jedno z tych dzieci w imię moje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, nie przyjmuje mnie, lecz Tego, który Mnie posłał. Marka 9:37

Tym zaś, którzy uwierzą, te znaki towarzyszyć będą: w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie. Marka 16:17n

A o cokolwiek prosić będziecie w imię moje, to uczynię, aby Ojciec był otoczony chwałą w Synu. O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię. Jana 14:13n

Jest napisane, że Chrystus miał cierpieć i trzeciego dnia zmartwychwstać (47) i że, począwszy od Jerozolimy, w imię jego ma być głoszone wszystkim narodom upamiętanie dla odpuszczenia grzechów. Łukasza 24:46n

Tym zaś, którzy go przyjęli, dał prawo stać się dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię jego Jana 1:12

A gdy był w Jerozolimie na święcie Paschy, wielu uwierzyło w imię jego, widząc cuda, których dokonywał. Jana 2:23

Kto wierzy w niego, nie będzie sądzony; kto zaś nie wierzy, już jest osądzony dlatego, że nie uwierzył w imię jednorodzonego Syna Bożego. Jana 3:18

A Piotr do nich: Upamiętajcie się i niechaj się każdy z was da ochrzcić w imię Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów waszych, a otrzymacie dar Ducha Świętego. Dzieje Apost. 2:38

I rozkazał ich ochrzcić w imię Jezusa Chrystusa Dzieje Apost. 10:48
Paweł zaś rzekł: Jan chrzcił chrztem upamiętania i mówił ludowi, żeby uwierzyli w tego, który przyjdzie po nim, to jest w Jezusa. (5) A gdy to usłyszeli, zostali ochrzczeni w imię Pana Jezusa.
Dzieje Apost. 19:4n

Czy rozdzielony jest Chrystus? Czy Paweł za was został ukrzyżowany albo w imię Pawła zostaliście ochrzczeni? (14) Dziękuję Bogu, że nikogo z was nie ochrzciłem prócz Kryspa i Gajusa, (15) aby ktoś nie powiedział, że jesteście w imię moje ochrzczeni. 1 list do Koryntian 1:13-15

A to jest przykazanie jego, abyśmy wierzyli w imię Syna jego, Jezusa Chrystusa, i miłowali się wzajemnie, jak nam przykazał. 1 List Jana 3:23

To napisałem wam, którzy wierzycie w imię Syna Bożego, abyście wiedzieli, że macie żywot wieczny.
1 List Jana 5:13



A oni wyszedłszy, rozsławili imię jego po całej okolicy. Mateusza 9:31


gdy Ty wyciągasz rękę, aby uzdrawiać i aby się działy znaki i cuda przez imię świętego Syna twego, Jezusa. Dzieje Apost. 4:30

Lecz Pan rzekł do niego: Idź, albowiem mąż ten jest moim narzędziem wybranym, aby zaniósł imię moje przed pogan i królów, i synów Izraela; Dzieje Apost. 9:15

I stało się to wiadome wszystkim Żydom jak i Grekom, którzy mieszkali w Efezie, i padł strach na nich wszystkich, a imię Pana Jezusa było wielbione. Dzieje Apost. 19:17

A przy tym chlubą moją było głosić ewangelię nie tam, gdzie imię Chrystusa było znane, abym nie budował na cudzym fundamencie, Rzymian 15:20

(9) Dlatego też Bóg wielce go wywyższył i obdarzył go imieniem, które jest ponad wszelkie imię, (10) aby na imię Jezusa zginało się wszelkie kolano na niebie i na ziemi, i pod ziemią (11) i aby wszelki język wyznawał, że Jezus Chrystus jest Panem, ku chwale Boga Ojca. Filipian 2:9-11

aby imię Pana naszego Jezusa Chrystusa było uwielbione w was, a wy w nim, według łaski Boga naszego i Pana Jezusa Chrystusa. 2 List do Tesaloniczan 1:12

Przez niego więc nieustannie składajmy Bogu ofiarę pochwalną, to jest owoc warg, które wyznają jego imię. Hebrajczyków 13:15

Widać wyraźnie że jedynie imię Jezusa Chrystusa Syna Bożego ma moc w świecie duchowym i materialnym.
Jedynie na to imię drżą demony uleczane są choroby i głoszona jest dobra nowina.
Dlaczego więc pojawiaja się w jedynym miejscu w Biblii tak sprzeczne z pozostałą częścią słowa wygłaszające formułę obcą całej biblii


A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi. (19) Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego, (20) ucząc je przestrzegać wszystkiego, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami po wszystkie dni aż do skończenia świata.

Mateusza 28:18-20

Ta formuła nie ma jakichkolwiek podstaw biblijnych więc dlaczego pojawiła się w tym miejscu i dlaczego jest kultywowana przez kościół do dziś?
mag
Użytkownik
 
Posty: 32
Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 7:45 pm

Postprzez Albertus » Śr paź 22, 2008 10:12 pm

Dlaczego więc pojawiaja się w jedynym miejscu w Biblii tak sprzeczne z pozostałą częścią słowa wygłaszające formułę obcą całej biblii


A ty jak myślisz?

Ta formuła nie ma jakichkolwiek podstaw biblijnych więc dlaczego pojawiła się w tym miejscu i dlaczego jest kultywowana przez kościół do dziś?


Jak coś co jest częścią biblii może być niebiblijne?

A jak znajdę inny kwałek który moim zdaniem nie komponuje się z resztą to mogę go wyrzucić?
Albertus
Aktywny
 
Posty: 489
Dołączył(a): Wt lip 24, 2007 8:33 pm

Re: Imię

Postprzez Smok » Śr paź 22, 2008 10:37 pm

mag napisał(a):Widać wyraźnie że jedynie imię Jezusa Chrystusa Syna Bożego ma moc w świecie duchowym i materialnym.
Jedynie na to imię drżą demony uleczane są choroby i głoszona jest dobra nowina.
Dlaczego więc pojawiaja się w jedynym miejscu w Biblii tak sprzeczne z pozostałą częścią słowa wygłaszające formułę obcą całej biblii

Bo to nieprawda że jedynie imię Jezusa Chrystusa Syna Bożego ma moc w świecie duchowym i materialnym i że jedynie na to imię drżą demony uleczane są choroby i głoszona jest dobra nowina.
Smok
Aktywny
 
Posty: 239
Dołączył(a): Pn sie 06, 2007 9:41 pm

Postprzez asa » Cz paź 23, 2008 11:19 pm

mag:
Musimy pamiętać, ze Syn niczego nie robi, czego Ojciec mu nie poleci.

J 8:28 Bw "Wtedy rzekł Jezus: Gdy wywyższycie Syna Człowieczego, wtedy poznacie, że Ja jestem i że nic nie czynię sam z siebie, lecz tak mówię, jak mnie mój Ojciec nauczył."

Mt 11:27 Bw "Wszystko zostało mi przekazane przez Ojca mego i nikt nie zna Syna tylko Ojciec, i nikt nie zna Ojca, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić."

Mt 17:5 Bw "Gdy on jeszcze mówił, oto obłok jasny okrył ich i oto rozległ się głos z obłoku: Ten jest Syn mój umiłowany, którego sobie upodobałem, jego słuchajcie!"

J 5:19 Bw "Tedy Jezus odezwał się i rzekł im: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, nie może Syn sam od siebie nic czynić, tylko to, co widzi, że Ojciec czyni; co bowiem On czyni, to samo i Syn czyni."


Jeśli wiec Jezus powiedział:

Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego,

Zrobil to co dokładnie zrobiłby Ojciec.

PAN- znaczy Kyrios. . Septuaginta tak nazywa samego Jahwe.
Ponieważ Jezus jest Bogiem, zatem jest Panem.
Bog (Pan) to Ojciec, Syn i Duch sw.

tego nie mozemy poddawac w wątpliwosc

1J 2,22-24 /../ Ten jest antychrystem, kto podaje w wątpliwość Ojca i Syna.(23) Każdy, kto podaje w wątpliwość Syna, nie ma i Ojca. Kto wyznaje Syna, ma i Ojca.(24) To, co słyszeliście od początku, niech pozostanie w was. Jeżeli pozostanie w was to, co od początku słyszeliście, i wy pozostaniecie w Synu i w Ojcu.

smok i mag
:
(Fil2, 8-11) /Jezus/ uniżył samego siebie, stawszy się posłusznym aż do śmierci - i to śmierci krzyżowej. Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył i darował Mu imię ponad wszelkie imię, aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych. I aby wszelki język wyznal, że Jezus Chrystus jest PANEM - ku chwale Boga Ojca
asa
Aktywny
 
Posty: 637
Dołączył(a): Pt kwi 25, 2008 9:29 pm

Postprzez Smok » Pt paź 24, 2008 8:00 am

Podobno demony wyrzucają się na imię Maryi a podobno uzdrawia się nawet za pośrednictwem Jana Pawła 2.

O bogach innych religii i tzw. demonach już nie wspomnę.

Toteż nie widzę niekonsekwencji w Biblii.

Z resztą czy Ojciec nie jest Synem i Duchem? Jeden jest Bóg.
Smok
Aktywny
 
Posty: 239
Dołączył(a): Pn sie 06, 2007 9:41 pm

Postprzez asa » Pt paź 24, 2008 9:10 am

Smok napisał(a):Podobno demony wyrzucają się na imię Maryi a podobno uzdrawia się nawet za pośrednictwem Jana Pawła 2.
.


podobno.... :) , acz Biblia NIC o tym nie mowi
Bog jest w 3 Osobach- Ojciec, Syn i Duch sw.
asa
Aktywny
 
Posty: 637
Dołączył(a): Pt kwi 25, 2008 9:29 pm

Postprzez admin » Pt paź 24, 2008 12:10 pm

Smok napisał(a):
Z resztą czy Ojciec nie jest Synem i Duchem? Jeden jest Bóg.


Nie jest. Ojciec to Ojciec a Syn to Syn. Bog jest Jeden.
admin
Aktywny
 
Posty: 1545
Dołączył(a): Cz wrz 20, 2001 1:00 am

Postprzez Smok » Pt paź 24, 2008 4:01 pm

Sami sobie przeczycie.
asa napisał(a):podobno.... :) , acz Biblia NIC o tym nie mowi

No nie mogła mówić skoro mowa o czasach teraźniejszych. ;)
Smok
Aktywny
 
Posty: 239
Dołączył(a): Pn sie 06, 2007 9:41 pm

Postprzez Samarytanka » Pt paź 24, 2008 4:52 pm

Jezus jest Bogiem.
Ojciec jest Bogiem.
Duch Święty jest Bogiem.

I to prawda, że imię Jezus jest wyjątkowe( co nie oznacza, że ma ono jakąś "magiczną" moc. Modlitwa w imieniu Jezusa jest skuteczna jedynie przez wiarę w dzieło Golgoty i posłuszeństwo Bogu), bo nie ma innego imienia danego nam pod niebem , przez które moglibyśmy być zbawieni. Bo to właśnie Jezus- Jahwe który zbawia- poszedł na krzyż i za nas umarł.
Samarytanka
Użytkownik
 
Posty: 68
Dołączył(a): N wrz 02, 2007 2:14 pm

Postprzez Smok » Pt paź 24, 2008 5:14 pm

Nie sądzę żeby przez wiarę.
Smok
Aktywny
 
Posty: 239
Dołączył(a): Pn sie 06, 2007 9:41 pm

Postprzez mag » Pt paź 24, 2008 5:51 pm

Wcale nie chodziło mi o to aby walczyć z doktryną o Trójcy, jednak należy zauważyć że forma" w imię Ojca i Syna i Ducha Św." nie pojawia się nigdzie, poza tym fragmentem z Mat 28:19 (oczywiście w dosłownym brzmieniu)
Poza tym działalność apostołów w zakresie chrztu wodnego jakby zaprzeczała wypowiadaniu w/w formuły a raczej stosowania " w Moje imię" czyli w imię Jezusa Chrystusa.
Jeśli zatem apostołowie i kościół pierwszego wieku chrzcili w imieniu Jezusa a nie stosowali formy z Mat 28:19

Pytam dlaczego?
mag
Użytkownik
 
Posty: 32
Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 7:45 pm

Postprzez Smok » Pt paź 24, 2008 10:41 pm

Jeśli w imię Ojca i Syna i Ducha to przecież Syn to Jezus. ;) Nie wyklucza się jedno z drugim.
Smok
Aktywny
 
Posty: 239
Dołączył(a): Pn sie 06, 2007 9:41 pm

Postprzez Albertus » Pt paź 24, 2008 11:15 pm

Mag:

Poza tym działalność apostołów w zakresie chrztu wodnego jakby zaprzeczała wypowiadaniu w/w formuły a raczej stosowania " w Moje imię" czyli w imię Jezusa Chrystusa.
Jeśli zatem apostołowie i kościół pierwszego wieku chrzcili w imieniu Jezusa a nie stosowali formy z Mat 28:19


Chrzest Imię Jezusa Chrystusa nie musi wcale oznaczać formuły chrztu.

Jeśli ktoś przyjmuje dziecko w Imię Jezusa to nie oznacza to że wypowiada formułę "przyjmuję dziecko w Imię Jezusa" a oznacza że przyjmuje to dziecko ze względu na Jezusa

Tak samo chrzest " w Imię Jezusa" może oznaczać że ktoś robi to ze względu na Jezusa

I tak najprawdopodobniej było gdyż mówi o tym cała Tradycja że formuła chrzcielna to w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego
Albertus
Aktywny
 
Posty: 489
Dołączył(a): Wt lip 24, 2007 8:33 pm

Postprzez Samarytanka » So paź 25, 2008 9:04 am

Smok napisał(a):Nie sądzę żeby przez wiarę.


Usprawiedliwienie staje się naszym udziałem przez Chrystusa Jezusa, którego Bóg ustanowił jako ofiarę przebłagalną przez krew jego, skuteczną przez wiarę (Rz 3, 25; por. 3, 21-28).

Nieważne, co TY sądzisz. Ważne, co na ten temat sądzi BÓG. :D

Czy uważasz, że samo wymawianie imienia Jezus ma ...hm...magiczną moc? No, to wokół sami "magicy"...Bo bardzo często słyszę na ulicy czy w pracy "O Jezu..."kiedy ktoś się wyłoży na chodniku, upuści coś, zapomni czegoś itp.. :mrgreen:

Jeśli modlitwa wimieniu Jezusa nie jest połaczoa z wiarą modlącego się, to wymawianie tego imienia n i e ma żadnej mocy.

A w ogóle- co za różnica, czy ktoś ochcrzci kogos "w imię Jezusa" czy w "imię Ojca, Syna i Ducha"? Czy to ma jakies fundamentalne znaczenie?
CZyż Jezus nie jest Bogiem? Czy nie jest w jedności z Ojcem i Synem?
No, chyba że ktoś chrzcząc w imię Jezusa uważa, że np. Jezus to "trzy w jednym"( jest taka zwiedzona nauka).
Dla mnie najważniejsze jest, aby ktoś , kto się chcrzci, wierzył w to, że jest Ojciec, Jezus i Duch. Że są to trzy Osoby Boskie. Ze Bóg nam tak właśnie się objawił. Że Jezus jest Bogiem wcielonym. I wtedy będzie wszystko jedno- chrzci się w imię JEzusa , czy w imię Ojca, Syna, Ducha.

Zabawa w przepychanki dotyczące f o r m y jest bez sensu. To tak, jak dyskutować nad tym, czy podczas wieczerzey pić wino czy sok winogronowy. Albo czy klekać na nabożenstweidwa razy , a może trzy razy. Albo śpiewać refren trzy razy, a może lepiej tylkor az...bo tak będzie bardziej/mniej duchowo...

Tak więc dla mnie fundamentalne znaczenie ma to, w CO WIERZYMY.
Samarytanka
Użytkownik
 
Posty: 68
Dołączył(a): N wrz 02, 2007 2:14 pm

Postprzez mag » So paź 25, 2008 6:16 pm

Albertus napisał(a):Mag:

Poza tym działalność apostołów w zakresie chrztu wodnego jakby zaprzeczała wypowiadaniu w/w formuły a raczej stosowania " w Moje imię" czyli w imię Jezusa Chrystusa.
Jeśli zatem apostołowie i kościół pierwszego wieku chrzcili w imieniu Jezusa a nie stosowali formy z Mat 28:19


Chrzest Imię Jezusa Chrystusa nie musi wcale oznaczać formuły chrztu.

Jeśli ktoś przyjmuje dziecko w Imię Jezusa to nie oznacza to że wypowiada formułę "przyjmuję dziecko w Imię Jezusa" a oznacza że przyjmuje to dziecko ze względu na Jezusa

Tak samo chrzest " w Imię Jezusa" może oznaczać że ktoś robi to ze względu na Jezusa

I tak najprawdopodobniej było gdyż mówi o tym cała Tradycja że formuła chrzcielna to w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego




No cóż nie tak jednak wskazuje na to Pismo ponieważ Pawel wykazuje niezbicie że chrzest jest chrztem w imię Jezusa

Czy rozdzielony jest Chrystus? Czy Paweł za was został ukrzyżowany albo w imię Pawła zostaliście ochrzczeni? (14) Dziękuję Bogu, że nikogo z was nie ochrzciłem prócz Kryspa i Gajusa, (15) aby ktoś nie powiedział, że jesteście w imię moje ochrzczeni. 1 list do Koryntian 1:13-15

Paweł zaś rzekł: Jan chrzcił chrztem upamiętania i mówił ludowi, żeby uwierzyli w tego, który przyjdzie po nim, to jest w Jezusa. (5) A gdy to usłyszeli, zostali ochrzczeni w imię Pana Jezusa.
Dzieje Apost. 19:4n

Poza tym Piotr jakby mu wtórowal

A Piotr do nich: Upamiętajcie się i niechaj się każdy z was da ochrzcić w imię Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów waszych, a otrzymacie dar Ducha Świętego. Dzieje Apost. 2:38

Sięgając glębniej wypowiedzi z Mat 28

A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi. (19) Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego, (20) ucząc je przestrzegać wszystkiego, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami po wszystkie dni aż do skończenia świata.

Mateusza 28:18-20


"Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi."


Dlatego też Bóg wielce go wywyższył i obdarzył go imieniem, które jest ponad wszelkie imię, (10) aby na imię Jezusa zginało się wszelkie kolano na niebie i na ziemi, i pod ziemią (11) i aby wszelki język wyznawał, że Jezus Chrystus jest Panem, ku chwale Boga Ojca. Filipian 2:9-11


gdy Ty wyciągasz rękę, aby uzdrawiać i aby się działy znaki i cuda przez imię świętego Syna twego, Jezusa. Dzieje Apost. 4:30


"Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody"


A przy tym chlubą moją było głosić ewangelię nie tam, gdzie imię Chrystusa było znane, abym nie budował na cudzym fundamencie, Rzymian 15:20

Lecz Pan rzekł do niego: Idź, albowiem mąż ten jest moim narzędziem wybranym, aby zaniósł imię moje przed pogan i królów, i synów Izraela; Dzieje Apost. 9:15

Jest napisane, że Chrystus miał cierpieć i trzeciego dnia zmartwychwstać (47) i że, począwszy od Jerozolimy, w imię jego ma być głoszone wszystkim narodom upamiętanie dla odpuszczenia grzechów. Łukasza 24:46n

A o cokolwiek prosić będziecie w imię moje, to uczynię, aby Ojciec był otoczony chwałą w Synu. O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię. Jana 14:13n


"ucząc je przestrzegać wszystkiego, co wam przykazałem"


A to jest przykazanie jego, abyśmy wierzyli w imię Syna jego, Jezusa Chrystusa, i miłowali się wzajemnie, jak nam przykazał. 1 List Jana 3:23


Śmiesznym się wydaje że Imię Jezusa nie jest ważne podczas chrztu wiary pokladanej w Chrystusie.
Oczywiście można tlumaczyc że imię Ojca I Syna i Ducha jest takie samo.
Oczywiście można zastosować wiele zamienników ale dlaczego do tego doszlo w imię obrony jakiejś doktryny.
To że ten zapis różni się od calości nie spowodowalo koniec z dyskują o Trójcy Św ponieważ i tak dalej są ludzie którzy odrzucają tę naukę.

A tak na marginesie:

"To tak, jak dyskutować nad tym, czy podczas wieczerzy pić wino czy sok winogronowy."
Pismo wyraźnie wskazuje że ma to być wino alkoholowe:

1Kor 11:21 Bw "każdy bowiem zabiera się niezwłocznie do spożycia własnej wieczerzy i skutek jest taki, że jeden jest głodny a drugi pijany."

Pawel nie gromi nikogo za przynoszenie wina alkoholowego lecz za brak milości
Ostatnio edytowano So paź 25, 2008 7:04 pm przez mag, łącznie edytowano 1 raz
mag
Użytkownik
 
Posty: 32
Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 7:45 pm

Następna strona

Powrót do Dyskusje i polemiki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron