Teraz jest Pt maja 10, 2024 10:26 am Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

smierc bliskich + wszystkie watki luzno zwiazane

Forum służy do dyskusji o charakterze polemicznym na różne tematy związane z teologią chrześcijańską.

Postprzez Albertus » Pn paź 20, 2008 5:17 pm

Asa:

Cytat:
Kościół nie opiera się oczywiście tylko na biblii( do końca 4 wieku nie byłoby to możliwe wobec braku ostatecznie ustalonego kanonu bibli) dogmaty nie muszą być więc biblijne. Wystarczy że nie są z biblią sprzeczne.

Proszę abyś precyzował; „kościół Katolicki nie opiera się tylko na Biblii”, to ważne, nie mieszajmy Kościoła Jezusa z odstępczymi naukami KRK. I wg KRK dogmaty nie musza być biblijne, to wszyscy wiemy.


Tak wszyscy wiedzą tylko nie wszyscy wiedzą dlaczego.

Na przykład kanon biblii to też dogmat katolicki.Jak może on być biblijny?


Co do sprzeczności- co z twoja dobra wolą, aby poczytać na dwóch forach infa? Bo piszesz nieprawdę. Skoro w biblii sam nie widzisz tych sprzeczności i nawet nie chce ci się sprawdzac- ‘jak się rzeczy mają”.


Nie bardzo rozumiem o co ci chodzi .Co mam sprawdzać?Sprzeczności między biblią a nauczaniem KK? Ależ ja od lat sprawdzam i chętnie czytam wszelkie "info" na ten temat.I dlatego uważam że żadnej sprzezcności w żadnej istotnej sprawie nie ma! Wszelkie pozorne sprzeczności topnieją jak śnieg w słońcu przy głębszym poznaniu sprawy.


Cytat:
A tak wracając do wymiaru praktycznego to napisz mi jeszcze czy na przykład protestant Jerzy Buzek albo baptysta Bill Clinton, lub ktokolwiek inny z protestantów, oddając pokłon ( może tylko lekkim skinieniem głowy ale jednak) przed pomnikami bohaterów wojennych, składając tam kwiaty albo zapalając znicze stali się przez to bałwochwalcami? A jeśli nie to dlaczego?

Składają szacunek ofiarom wojny, czy np. ksiądz luterański w trakcie ‘wypominek’- robi to z uwagi na zachowanie pamięci o drogich zmarłych, czy żeby im kult oddawac? Mylisz pojecia.
Ja osobiście zapalam znicze na grobach moich zmarłych, dziękując Bogu za nich.
Zachowanie pamięci o zmarłych plus wdzięczność Bogu za nich i rzeczy, których dokonali.


Pozwolę sobie przypomnieć co napisałaś wcześniej:


Cytat:
Cześć dla przedmiotów przez które działał Bóg nie oznacza oddawania im boskiej czci.

niestety Albertusie, zachowania katolików to wlasnie oznaczają. Przypomnę:
Koronowanie cudownych obrazow, klękanie przed wizerunkami świętych, całowanie relikwi…


Tak jak zapalająć znicze i kładąc kwiaty pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego nie oddaję mu boskiej czci i nie łamię przykazania tak samo nie łamię go odnosząc się ze czcią do obrazów świętych



Sugerowałaś że o tym że katolicy oddają boską cześć przedmiotom decydują zewnętrzne formy i zachowania przed tymi przedmiotami a nie nauczanie Kościoła ani w co wierzą katolicy

Tymczasem teraz twierdzisz że w zachowaniach protestantów to nie zewnętrzne formy decydują a ważne jest to co myśli protestant kłaniając się składając kwiaty czy zapalając znicze przed rzeżbą.Czy to aby nie podwójne standarty moralności?

Królewna:

Kanon Biblii nie zostal ostatecznie "zaklepany" w 4 wieku.
Skad masz takie informacje, Albertusie?


Kanon bibli został ostatecznie zatwierdzony na synodach pod koniec 4 wieku.chyba w 397 roku

Informacje takie mam z historii powszechnej.Polecam choćby protestanckiego autora Johna Kelly

Pierwszy raz tą informację wyczytałem prawie 20 lat temu , co ciekawe w książce wydanej przez jakiś kościół zielonoświątkowy i brzmiała ona mniej więcej tak : " w 397 roku na synodzie wiodący bracia ostatecznie zatwierdzili kanon NT". Uświadomiłem sobie że ci wiodący bracia to byli biskupi katoliccy czczący męczenników i Maryję jako Matkę Bożą.Mniej wiecej od tamtej chwili zaczęły mi sie otwierać oczy na błędy protestantyzmu.

Moze rozpczniemy nowy temat- "Jak powstala biblia?" A moze ten temat juz jest?


Możemy oczywiscie choć wiele już na tym forum otym było.Ale powtarzam. Wystarczy że sięgniesz do badań uczonych protestanckich

Być może jednak mylisz ostateczne zatwierdzenie kanonu przez Kośció na podstawie tradycji apostolskiej z powstaniem poszczególnych ksiąg kanonu kanonu? Księgi oczywiście powstały w 1 wieku. Tylko do końca 4 wieku nie bylo zgody powszechnej które księki należą do kanonu.Ktoś musiał podjąć ostateczną deczję obowiązującą dla wszystkich.

Jesli chodzi o 2.przykazanie z Dekalogu, to ja sama bez niczyjej pomocy, czytajac biblie, znalazlam ten problem. Najpierw mialam zamet w glowie, bo to nie zgadzalo mi sie z tym, czego uczyli nas na religii przed przystapieniem do 1.Komunii.


Tak to czsami niestety jest że katolik w wieku 32 lat jest na poziomie dziecka w czasie 1 Komunii

Do tego czasu wcale nie wiedzialam, ze ten problem tez ktos juz znalazl i zauwazyl.Sama doszlam do tego, ze Kosciol RK to przykazanie w Katechizmie zlikwidowal, ale zeby dalej ich bylo 10, podzielil przykazynie dziewiate na dwie czesci.


Ten problem nie trudno odkryć jeśli sie zajży do katechizmu.Są tam na jednej stronie porównane dekalog w brzmieniu z księgi Wyjścia z Powtórzonego prawa i w formule katechetycznej...

Dopiero calkiem niedawno papiez (nie pamietam, ktory) zezwolil na czytanie biblii.


Kośció nie zabraniał czytania biblii.Był tylko zakaz czytania niekatolickich przekładów ze względu na istniejącew w nich błędy i przekłamania. Nie dotyczyło tom przekładów katolickich.Czy wiesz że w Polsce od 400 latristnieje taki przekład Jakuba Wujka?

Albertusie, ty i inni katolicy piszecie czesto, ze swieci sa tylko wzorem do nasladowania, czesc nie oddaje sie rzezbom i obrazom, tylko sa one symbolami...wierze wam, ze naprawde tak myslicie. A jesli ktos napisze, dlaczego padaja ludzie na twarz w Czestochowie czy Fatimie czy Lourdes- to przyznajecie racje, ze tak w sumie sie nie powinno...


Czy jak byłaś katoliczką to padałaś na twarz prze obrazami i rzeżbami?

Dlaczego papiez nie napietnuje takiego poganskiego zachowania, jak oddawanie czci obrazom? Moze widzicie tez niekiedy w TV, jak w Ameryce Poludniowej ludzie bija sie i nawet zabijaja wzajemnie, aby tylko dotknac jakiegos posagu, ktory jest od wsi do wsi noszony, od miasta do miasta..


Czy mogłabyś podać żródło tych informacji?
Albertus
Aktywny
 
Posty: 489
Dołączył(a): Wt lip 24, 2007 8:33 pm

Postprzez asa » Pn paź 20, 2008 6:09 pm

szybciutko, bo teraz czas nie pozwala:
Albertusie badz łaskaw nie mieszac moich wypowiedzi ze swoimi gdy cytujesz bo robisz jesczse wiekszy bałagan niz juz zrobiles
asa
Aktywny
 
Posty: 637
Dołączył(a): Pt kwi 25, 2008 9:29 pm

Postprzez Albertus » Pn paź 20, 2008 6:27 pm

Myślałem że pamiętasz swoje wypowiedzi. Na przyszłość postaram się jakoś wyodrębniać
Albertus
Aktywny
 
Posty: 489
Dołączył(a): Wt lip 24, 2007 8:33 pm

Postprzez asa » Wt paź 21, 2008 9:21 am

teraz odpisze tylko na fragment Twojej wypowiedzi Albertusie, poniewaz znalazłam czas, niezadługo pojawi sie nastepny wpis.
nie chce tez mieszac jednego z drugim.
ja napisalam:
"I wg KRK dogmaty nie musza być biblijne, to wszyscy wiemy"
Ty odpowiedziales:
Tak wszyscy wiedzą tylko nie wszyscy wiedzą dlaczego.

to ja napiszę:
w wyniku synkretyzmu, a wiec zjawisku które samo w sobie zawiera brak logiki. Wchłoniecie wierzeń i praktyk imperium Rzymskiego, z całym jego bogactwem religii pogańskich- skutek: odejście od prawdziwej, czystej ewangelii.
w wyniku upolitycznienia kościoła, uczynienia z niego narzędzia w rekach politykow do zjednoczenia dzielącego się imperium rzyms.
Słynny edykt mediolański z 4 w.i nie miej „zasłużony dla chrześcijaństwa” cesarz Konstatyn – tzw. Chrystianizowanie wierzeń pogańskich
w wyniku symonii duchowienstwa
( to moge rozwinac jesli zyczyc sobie tego)
Na przykład kanon biblii to też dogmat katolicki. Jak może on być biblijny?

Z kanonami to rożnie. Generalnie brak jest obiektywizmu w ustalaniu który jest prawdziwy.
Porównując jednak kanon Biblii Hebrajskiej z kanonami kościołów chrześcijańskich zauważalna jest największa zbieżność jej z kanonem protestanckim. Ma te same ksiegi.
Co mam sprawdzać? Sprzeczności między biblią a nauczaniem KK? Ależ ja od lat sprawdzam i chętnie czytam wszelkie "info" na ten temat.I dlatego uważam że żadnej sprzezcności w żadnej istotnej sprawie nie ma! Wszelkie pozorne sprzeczności topnieją jak śnieg w słońcu przy głębszym poznaniu sprawy.

głębsze poznanie sprawy nijak się ma do głębszego poznania PRAWDY, której Ty skrupulatnie unikasz, albo udajesz, ze jej nie widzisz
Ty napisales:
" Cześć dla przedmiotów przez które działał Bóg nie oznacza oddawania im boskiej czci. "
odpowieidziałam:
niestety Albertusie, zachowania katolików to wlasnie oznaczają. Przypomnę:
"Koronowanie cudownych obrazow, klękanie przed wizerunkami świętych, całowanie relikwi…"
Ty napisal;es:
"Tak jak zapalająć znicze i kładąc kwiaty pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego nie oddaję mu boskiej czci i nie łamię przykazania tak samo nie łamię go odnosząc się ze czcią do obrazów świętych "

nie widzisz roznicy miedzy przedmiotami kultu a zwykłymi przedmiotami
co ma znicz albo kwiatki na grobie Piłsudskiego z posagiem jakiegos świętego czy „cudownego obrazu” czczonego przez katolikow? - wspolnego? Chyba , ze KRK naucza, ze przez znicze działa moc Boża.
Katolicy utrzymuja ze np. przez obrazy którejś tam z kolei Maryjii dziala Bog.
Znicz, miotła, garnek itd. to bozek? Pielgrzymuje się do nich? Jakaś nowa nauka??

ilustracje ze zdjeciem w Twoim rozumieniu- to taki "niuansik", prawda? Ale jakze istotny.
asa
Aktywny
 
Posty: 637
Dołączył(a): Pt kwi 25, 2008 9:29 pm

Postprzez asa » Wt paź 21, 2008 1:14 pm

Przechodzimy do Biblii Albertusie.

Jest takie wydarzenie zanotowane w 2 Ks kronik 34.
Otóż po kolejnych odstępczych krolach pojawia się Jozjasz. On to zaczął oczyszczać Judę i Jeruzalem ze świątynek na wzgórzach, z aszer, z bałwanów i odlewanych posągów. On również zajął się naprawą świątyni Pana, swego Boga.
Odnaleziona wówczas została Ksiega Prawa.
Jozjasz rozdarł szaty i powiedział:
21) Idźcie, zasięgnijcie rady Pana o mnie i o pozostałych w Izraelu i Judzie co do słów znalezionej księgi, gdyż wielki jest gniew Pana, jaki rozgorzał na nas za to, że nasi ojcowie nie przestrzegali nakazu Pańskiego i nie postępowali zgodnie ze wszystkim, co jest napisane w tej księdze. (22) Poszedł więc Chilkiasz i ci, którym król kazał, do prorokini Chuldy, żony Szalluma, syna Tokhata, syna Chasry, przełożonego szatni. Mieszkała ona w Jeruzalemie w drugiej dzielnicy i powiedzieli jej, o co chodzi. (23) Ona rzekła do nich: Tak mówi Pan, Bóg Izraela: Powiedzcie temu mężowi, który przysłał was do mnie: (24) Tak mówi Pan: Oto Ja sprowadzę nieszczęście na to miejsce i na jego mieszkańców, wszystkie przekleństwa zapisane w księdze, którą odczytano przed królem judzkim, (25) za to, że opuścili mnie i składali ofiary z kadzidła innym bogom, drażniąc mnie wszystkimi uczynkami swoich rąk, toteż rozgorzał mój gniew na to miejsce i nie ochłonie.

Co się dzieje? Oddany Panu na własność lud boży drażni Go uczynkami swoich rąk.

Co to jest uczynek rąk?
Biblia wyjasnia;
Ps115 (4) Ich bożki to srebro i złoto, robota rąk ludzkich. (5) Mają usta, ale nie mówią; oczy mają, ale nie widzą. (6) Mają uszy, ale nie słyszą; nozdrza mają, ale nie czują zapachu. (7) Mają ręce, lecz nie dotykają; nogi mają, ale nie chodzą; gardłem swoim nie wydają głosu. (8 ) Do nich są podobni ci, którzy je robią, i każdy, który im ufa.

To robota rąk ludzkich. Mimo ostrzeżenia Boga:
(5Mojz)
(15) Strzeżcie usilnie dusz waszych, gdyż nie widzieliście żadnej postaci, gdy Pan mówił do was na Horebie spośród ognia, (16) abyście nie popełnili grzechu i nie sporządzili sobie podobizny rzeźbionej, czy to w kształcie mężczyzny, czy kobiety, (17) czy w kształcie jakiegokolwiek zwierzęcia, które jest na ziemi, czy w kształcie jakiegokolwiek skrzydlatego ptaka, który lata pod niebem, /…/ i nie dali się zwieść i nie oddawali im pokłonu.

Izraelici popadli w odstępstwo od Prawa i wielokrotnie to czynili.
Począwszy od pierwszego bałwochwalstwa , pod góra Horeb- ulanie cielca, przypominam to, co zignorowałeś: LUD BOŻY ZROBIŁ SOBIE OBRAZ TEGO BOGA, KTÓRY WYPROWADZIŁ GO Z EGIPTU! On obrazowi cielca oddawał pokłon, w sercu zachowując chwałe Najwyższego- ot i serce ludzkie.
(PS 95,10) Lud ten błądzi sercem i nie zna dróg moich
Nie na darmo lamentuje prorok Jeremiasz:
Podstępne jest serce, bardziej niż wszystko inne, i zepsute, któż może je poznać?

Człowiek potrzebuje cos materialnego, nie potrafi Bogu oddawac chwały w duchu i prawdzie. Materia ma właściwości skupiania człowieka przy sobie. Niestety. I Bog doskonale znając serce czloweika wiedział i wie o tym.

Tymczasem sprawiedliwy ma zyc Z WIARY . ( PIELGRZYMUJEMY W WIERZE A NIE W OGLĄDANIU)

Co zrobil lud bozy?
Co dzisiaj robią wierzący nauce KRk?

Oni:
(Rzym1, 21)
poznawszy Boga, nie uwielbili go jako Boga i nie złożyli mu dziękczynienia, lecz znikczemnieli w myślach swoich, a ich nierozumne serce pogrążyło się w ciemności.
bo:
(23)zamienili chwałę nieśmiertelnego Boga na obrazy przedstawiające śmiertelnego człowieka, a nawet ptaki, czworonożne zwierzęta i płazy; (24) dlatego też wydał ich Bóg na łup pożądliwości ich serc ku nieczystości, aby bezcześcili ciała swoje między sobą, (25) ponieważ zamienili Boga prawdziwego na fałszywego i oddawali cześć, i służyli stworzeniu zamiast Stwórcy, który jest błogosławiony na wieki. Amen

oni znikczemnieli.

W apokalipsie Jana 9 czytamy, ze:

18 ) Od tych trzech plag, to jest od ognia i od dymu, i od siarki, wychodzących z ich pysków, wyginęła trzecia część ludzi. /…/ (20) Pozostali ludzie, którzy nie zginęli od tych plag, nie odwrócili się od uczynków rąk swoich, nie przestając oddawać czci demonom oraz bałwanom złotym i srebrnym, i spiżowym, i kamiennym, i drewnianym, które nie mogą ani widzieć, ani słyszeć, ani chodzić, (21) i nie odwrócili się od zabójstw swoich ani od swoich czarów, ani od wszeteczeństwa swego, ani od kradzieży swoich.

Ludzie ci, byli dręczeni i mimo tego nie odwrócili się od uczynkow swoich rąk.
Oni oddając czesc bałwanom, oddawali czesc demonom!
Skoro Bog zakazuje tworzenia obrazow bostw, ( żadnych i Jego również) a człowiek to czyni to, kto za tym stoi?
Nie Bóg. Z pewnością.
Nie może tez nic nie stać, bo swiat duchowy nie znosi pustki.

Biblia wyraznie poucza:
(Ef 5)(5) Gdyż to wiedzcie na pewno, iż żaden rozpustnik albo nieczysty, lub chciwiec, to znaczy bałwochwalca, nie ma udziału w Królestwie Chrystusowym i Bożym.(BW)
BWP podaje ten cytat tak:
(5) Musicie bowiem pamiętać, że ci, którzy się oddają rozpuście, nieczystości lub grzeszą chciwością - być chciwym to znaczy służyć idolom - nigdy nie będą mieli udziału w królestwie Chrystusa i Boga

nastepnie w Apokalipsie 21 czytamy:

Udziałem zaś bojaźliwych i niewierzących, i skalanych, i zabójców (...), i bałwochwalców i wszystkich kłamców będzie jezioro płonące ogniem

W Biblii wiele, wiele razy piętnowany jest grzech odstępstwa od drugiego przykazania. Ono zazębia się z posłuszeństwem Bogu.
Musimy pamiętać, ze lud bozy- Izrael- został odłączony dla Boga od innych nacji.
W 5 Mojzeszowej .7 czytamy:
(1) Gdy Pan, Bóg twój, wprowadzi cię do ziemi, do której idziesz, aby ją objąć w posiadanie, wypędzi przed tobą wiele narodów: Chetejczyków, Girgazyjczyków, Amorejczyków, Kananejczyków, Perezyjczyków, Chiwwijczyków i Jebuzejczyków, siedem narodów liczniejszych i potężniejszych niż ty, (2) i wyda je Pan, Bóg twój, tobie, i ty je wytracisz: Obłożysz je klątwą, nie zawrzerz z nimi przymierza ani się nad nimi nie zlitujesz. (3) Nie będziesz z nimi zawierał małżeństw. Swojej córki nie oddasz jego synowi, a jego córki nie weźmiesz dla swojego syna, (4) gdyż odciągnęłaby ode mnie twojego syna i oni służyliby innym bogom. Wtedy zapłonąłby przeciwko wam gniew Pana i szybko by cię wytępił. (5) Lecz tak z nimi postąpicie: ołtarze ich zburzycie, pomniki ich potłuczecie, święte ich drzewa wytniecie i ich podobizny rzeźbione w ogniu spalicie. (6) Gdyż ty jesteś świętym ludem Pana, Boga twego. Ciebie wybrał Pan, Bóg twój, spośród wszystkich ludów na ziemi, abyś był jego wyłączną własnością.

I tu wyraznie pojawia się kwestia posłuszeństwa bądź nie Panu.
Izrael ma być święty = odłączony od swaita, nawet małżeństw synowie żydowscy nie mogą zawierac z córkami obcych plemion.

Czym rożni się schrystianizowane pogaństwo, albo spoganizowane chrześcijaństwo w wydaniu katolickim - dzisiaj?
Oto czysta Oblubienica pańska, kościół Chrystusowy bierze sobie za małżonka kogoś spoza swego „terytorium”. Adoptuje cos obcego.

- W czasach imperium Rzymskiego kult egipskiej bogini-matki –Izis, został wchłonięty do chrześcijaństwa poprzez zamianę Izis na Marię. Tytuły Izis,: „Królowa Nieba”, „Matka Boga” i „theotokos” (Nosząca-Boga) zostały przypisane Marii

- wielobóstwo rzymskie adoptują w katolicyzmie „rozni święci, rózni- bo jeden od zgubionych rzeczy, drugi od choroby, a trzeci to patron jakiegos miasta, podobnie jak kazde rzymskie miasto mialo swego boga-opiekuna.

- posiłek ofiarny mitraizmu. Mitra, bóg mitraizmu obecny w ciele i krwi byka, podczas konsumowania, dawał zbawienie tym, którzy uczestniczyli w posiłku ofiarnym. Religia ta miala podobnie jak katolicyzm siedem sakramentow.
To naprawde nie wszystkie przykłady.

Gdy Saul oszukał Pana i zostawił czesc dobytku Samuel powiedział:
(1Sam15) Czy takie ma Pan upodobanie w całopaleniach i w rzeźnych ofiarach, co w posłuszeństwie dla głosu Pana? Oto: Posłuszeństwo lepsze jest niż ofiara, a uważne słuchanie lepsze niż tłuszcz barani. (23) Gdyż nieposłuszeństwo jest takim samym grzechem, jak czary, a krnąbrność, jak bałwochwalstwo i oddawanie czci obrazom.

Cała magiczna otoczka KRK- jak modlenie się do zmarłych np., kulty relikwii i obrazow to grzech ( czary, krnąbrność, bałwochwalstwo i oddawanie czci obrazom), to inaczej grzech nieposłuszeństwa.

Adam i Ewa zgrzeszyli nieposłuszeństwem. I tak pojawil się grzech na swiecie.
Poprzez brak zaufania jedynie Bogu. Poprzez uleganie swoim pragnieniom.
I tak jest, gdy człowiek nie wierzac, ze wszystko ma w Jezusie ( zbawienie, pośrednictwo itd.) szuka innego obiektu poza Bogiem. Dodaje cos, lub kogoś do Boga.
Staje się nieposłusznym Bogu, nikczemnieje w swoim sercu.
asa
Aktywny
 
Posty: 637
Dołączył(a): Pt kwi 25, 2008 9:29 pm

Postprzez Albertus » Wt paź 21, 2008 7:47 pm

Królewna:

Albertusie, niestety, jak bylam katoliczka, to padalam przed obrazami i rzezbami.


Jeśli oddawałaś pokłon tym przemiotom a nie osobom które przedstawiają to wybacz ale można to wytłumaczyć kompletną ignorancją i nawet nie zatrzymaniem się na etapie 1 komunii ale dużo gorzej.

Wystarczy pojechac do Czestochowy, sw.Anny czy gdziekolwiek, zeby ujrzec ludzi, ktorzy to (w przekonaniu, ze dobrze robia) czynia.


Nigdy nie słyszałem że ktoś oddaje pokłon obrazowi.W częstochowie oczywiście byłem kilka razy.


Nieprawda tez jest, ze swieccy ludzie mogli zawsze czytac pismo swiete.
Napisze dokladnie, jak znajde te dane na ten temat.


Napisz.

Jeszcze jedno: jak ja bylam dzieckiem, nie bylo w katechizmie zadnego porownania.Tylko 10 przykazan:
1,3,4,5,6,7,8,9a i 9b-czyli 10. Skad moglam wiedziec, majac 9 lat, ze w Biblii jeszcze cos innego pisze? Nikt tez nas nie zachecal do czytania Biblii.


Szkoda. Błedy protestanckie od czasu reformacji wzbudziły w Kościele lęk przed biblią.Wcześniej tego nie było.

Na szczęście już od dawna w kościele zachęca się wszystkich do czytamia biblii. Mam 39 lat i odkąd pamiętam to wszyscy mnie zachęcali.

A na stary, opuszczony kosciol protestancki w Kedzierzynie ludzie w dobrej wierze rzucali kamieniami. Ja strasznie balam sie samego nazwiska Luter (jako dziecko)-poniewaz wpojono mi, ze trzymal z diablem!


No cóż głupota ludzka nie zna granic.

Ale czy wiesz co robiono z katolikami i kościołami katolickimi w krajach w których władzę zdobyli protestanci po reformacji?
Na przykład w Szkocji kobiety które modliły się w ruinach katolickich kościołówo skarżano o czary i palono na stosach jako czarownice


Asa:
to ja napiszę:
w wyniku synkretyzmu, a wiec zjawisku które samo w sobie zawiera brak logiki. Wchłoniecie wierzeń i praktyk imperium Rzymskiego, z całym jego bogactwem religii pogańskich- skutek: odejście od prawdziwej, czystej ewangelii.
w wyniku upolitycznienia kościoła, uczynienia z niego narzędzia w rekach politykow do zjednoczenia dzielącego się imperium rzyms.
Słynny edykt mediolański z 4 w.i nie miej „zasłużony dla chrześcijaństwa” cesarz Konstatyn – tzw. Chrystianizowanie wierzeń pogańskich
w wyniku symonii duchowienstwa
( to moge rozwinac jesli zyczyc sobie tego)



Poza tym że podziwiam twoją dogłębną wiedzę i znajomość tekstów żródłowych z tamtych czasów(Na pewno nie formułujesz tak radykalnych osądów na podstawie zasłyszanych gdzieś albo przeczytanych jednostronnych opracowań) to odnośnie upolitycznienia kościoła to przypominam sobie jak nie tak dawno amerykańscy bpastorzy zgodnym chórem nawoływali do wojny w Iraku a w polsce w pewnym zborze wymuszano modlitwę o ponowny wybór Kwaśniewskiego na prezydenta

Z kanonami to rożnie. Generalnie brak jest obiektywizmu w ustalaniu który jest prawdziwy.
Porównując jednak kanon Biblii Hebrajskiej z kanonami kościołów chrześcijańskich zauważalna jest największa zbieżność jej z kanonem protestanckim. Ma te same ksiegi.

Pisałem oczywiście o zatwierdzeniu w 4 wieku kanonu NT.

Jeśli chodzi o kanon ST testamentu to chrześcijanie posługiwli się septuagintą i na niej oparty jest kanon katolicki.


zechodzimy do Biblii Albertusie.

Jest takie wydarzenie zanotowane w 2 Ks kronik 34.
Otóż po kolejnych odstępczych krolach pojawia się Jozjasz. On to zaczął oczyszczać Judę i Jeruzalem ze świątynek na wzgórzach, z aszer, z bałwanów i odlewanych posągów. On również zajął się naprawą świątyni Pana, swego Boga.
Odnaleziona wówczas została Ksiega Prawa.
Jozjasz rozdarł szaty i powiedział:
21) Idźcie, zasięgnijcie rady Pana o mnie i o pozostałych w Izraelu i Judzie co do słów znalezionej księgi, gdyż wielki jest gniew Pana, jaki rozgorzał na nas za to, że nasi ojcowie nie przestrzegali nakazu Pańskiego i nie postępowali zgodnie ze wszystkim, co jest napisane w tej księdze. (22) Poszedł więc Chilkiasz i ci, którym król kazał, do prorokini Chuldy, żony Szalluma, syna Tokhata, syna Chasry, przełożonego szatni. Mieszkała ona w Jeruzalemie w drugiej dzielnicy i powiedzieli jej, o co chodzi. (23) Ona rzekła do nich: Tak mówi Pan, Bóg Izraela: Powiedzcie temu mężowi, który przysłał was do mnie: (24) Tak mówi Pan: Oto Ja sprowadzę nieszczęście na to miejsce i na jego mieszkańców, wszystkie przekleństwa zapisane w księdze, którą odczytano przed królem judzkim, (25) za to, że opuścili mnie i składali ofiary z kadzidła innym bogom, drażniąc mnie wszystkimi uczynkami swoich rąk, toteż rozgorzał mój gniew na to miejsce i nie ochłonie.

Co się dzieje? Oddany Panu na własność lud boży drażni Go uczynkami swoich rąk.


Podkreśliłem to o co chodzi wtym fragmencie


(15) Strzeżcie usilnie dusz waszych, gdyż nie widzieliście żadnej postaci, gdy Pan mówił do was na Horebie spośród ognia, (16) abyście nie popełnili grzechu i nie sporządzili sobie podobizny rzeźbionej, czy to w kształcie mężczyzny, czy kobiety, (17) czy w kształcie jakiegokolwiek zwierzęcia, które jest na ziemi, czy w kształcie jakiegokolwiek skrzydlatego ptaka, który lata pod niebem, /…/ i nie dali się zwieść i nie oddawali im pokłonu.



Jeśli przyjmujesz starotestamentowe rozumienie jedego przykazania to dlaczego nie przyjmujesz starotestamentowego rozumienia innych przykazań?
Na przykład:Wj 31

12 Potem tak rzekł Pan do Mojżesza: 13 «Powiedz Izraelitom: Przestrzegajcie pilnie moich szabatów, gdyż to jest znak między Mną a wami dla wszystkich waszych pokoleń, by po tym można było poznać, że Ja jestem Pan, który was uświęcam. 14 Przeto zachowujcie szabat, który winien być dla was świętością. I ktokolwiek by go znieważył, będzie ukarany śmiercią, i każdy, kto by wykonywał pracę w tym dniu, będzie wykluczony ze swojego ludu. 15 Przez sześć dni będzie się wykonywać pracę, ale dzień siódmy będzie szabatem odpoczynku, poświęconym Panu, i dlatego ktokolwiek by wykonywał pracę w dniu szabatu, winien być ukarany śmiercią. 16 Izraelici winni pilnie przestrzegać szabatu jako obowiązku i przymierza wiecznego poprzez pokolenia. 17 To będzie znak wiekuisty między Mną a Izraelitami, bo w sześciu dniach Pan stworzył niebo i ziemię, a w siódmym dniu odpoczął i wytchnął».
18 Gdy skończył rozmawiać z Mojżeszem na górze Synaj, dał mu dwie tablice Świadectwa, tablice kamienne, napisane palcem Bożym.



Czy nie wyniak z tego jasno że musimy bezwzględnie przestrzegać szabatu?

Nie! chrześcijanie nie są niewoniczo związani przykazaniami starego prawa

Po za tym

[
quote](15) Strzeżcie usilnie dusz waszych, gdyż nie widzieliście żadnej postaci, gdy Pan mówił do was na Horebie spośród ognia, (16) abyście nie popełnili grzechu i nie sporządzili sobie podobizny rzeźbionej, czy to w kształcie mężczyzny, czy kobiety, (17) czy w kształcie jakiegokolwiek zwierzęcia, które jest na ziemi, czy w kształcie jakiegokolwiek skrzydlatego ptaka, który lata pod niebem, /…/ i nie dali się zwieść i nie oddawali im pokłonu.
[/quote]

we fragmencie który podałaś wyrażnie jest podany powód zakazu sporządzania podobizn który podkreśliłem.

Sytuacja zmieniła się w momencie wcielenia.

Apostołowie oddając pokłon Jezusowi oddawali cześć i chwałę wcielonemu Bogu.Boga oczywiście nikt nigdy nie widział ale apostołowie kłaniając się przed człowiekiem Jezusem Chrystusem czcili niewidzialnego Boga.

Nie powołuj sie na żydowskie rozumienie przykazań bo dla nich sama myśl o wcieleniu jast największym blużnierstwem.Dla nich to że czcimy Jezusa jako Boga jest największym złamaniem przykazania i bałwochwalstwem.

Biblia wyraznie poucza:
(Ef 5)(5) Gdyż to wiedzcie na pewno, iż żaden rozpustnik albo nieczysty, lub chciwiec, to znaczy bałwochwalca, nie ma udziału w Królestwie Chrystusowym i Bożym.(BW)


Masz rację, biblia wyraznie naucza czym jest bałwochwalstwo.Jezus wyrażnie mówi o tym że jest to wszelka chciwośc.Bardzo rzadko który protestant o tym wspomni.Dlaczego? Bo protestantyzm to religia kultu pieniądza i bogactwa. W ameryce dolar to główny bożek protestancki. Siła napędowa dla której wymordowano indian zamiast ich nawracać.A współcześnie wyrazem tego kultu są różne nauki " prosperity " wbrew objawieniu Bożemu


18 ) Od tych trzech plag, to jest od ognia i od dymu, i od siarki, wychodzących z ich pysków, wyginęła trzecia część ludzi. /…/ (20) Pozostali ludzie, którzy nie zginęli od tych plag, nie odwrócili się od uczynków rąk swoich, nie przestając oddawać czci demonom oraz bałwanom złotym i srebrnym, i spiżowym, i kamiennym, i drewnianym, które nie mogą ani widzieć, ani słyszeć, ani chodzić, (21) i nie odwrócili się od zabójstw swoich ani od swoich czarów, ani od wszeteczeństwa swego, ani od kradzieży swoich.


I o tym mówi Pismo. Oczywiście o kulcie obcych bogów również

Nie ma chciwości u protestantów?Obłudy też nie?.

Kładą ciężary wielkie a sami palcem ich nie chcą ruszyć

Pomijam te absurdalne wywody o przyjęciu przez Kościól kultów pogańskich.
Ostatnio krążył w internecie film i teksty udowadniające, z pozorami naukowości ,że postać Jezusa , jego narodzenie z dziewicy, śmierć i zmartwychwstanie to jest właśnie zapożyczenie z Egiptu i kultów pogańskich.Też mam uwierzyć w te bzdury?
Albertus
Aktywny
 
Posty: 489
Dołączył(a): Wt lip 24, 2007 8:33 pm

Postprzez Magda_77 » Cz paź 23, 2008 8:22 am

Ja się śmierci nie boję,może trochę bólu.Nie lubię kiedy odchodzą najblizsi,ale po okresie żałoby wszystko wraca do normy.
Moje jedyne obawy związane z moją śmiercią,to to kto zaopiekuje się moim dziećmi,ale jeśli Bóg powoła mnie do siebie zanim moje dzieci będą dorosłe to z pewnością ma w tym jakiś plan.
Wiem,że będzie mi bardzo smutno kiedy odejdą moi dziadkowie i będzie dużo łez,bo są mi bardziej jak rodzice bliscy,ale cóż taka jest kolej rzeczy,rodzimy się i umieramy,a ważne jest czy mamy życie wieczne.
Magda_77
Użytkownik
 
Posty: 53
Dołączył(a): Pt gru 07, 2007 7:52 pm

Postprzez asa » Cz paź 23, 2008 11:40 am

Podkreśliłem to o co chodzi wtym fragmencie

to oczywiste, ze wlasnie o to chodzi. Biblia jednak jest całością. Wyrywasz fragmencik, nie zajrzawszy nawet do ksiąg kronik, ani do ksiag królewskich, przeczytaj je w całości. Zobaczysz wiecej niż fragmenty. Zarysowałam tylko jedno wydarzenie, jednego z królów, który chciał podobać się Bogu. Przy calej masie, tych, ktorzy odstepowali od Niego "żeniąc" sie z obcymi plemionami.
A najlepiej cała Biblie, po kolei. Rozjaśni ci się w głowie. I zrozumiesz wiele spraw w kontekście całego Słowa Bozego. Nie twierdze, ze ja rozumiem wszystko, ale co wiem, to staram się napisać.
Lud bozy wielokrotnie zdradzał Boga : nie przestrzegali nakazu Pańskiego i nie postępowali zgodnie ze wszystkim, co jest napisane w tej księdze- Prawie.
Ja tylko zaznaczam delikatnie, ze gniew Pana rozgorzał z powodu licznych odstępstw, którego źródłem było pierwsze bałwochwalstwo pod Horebem- uczynienie wizerunku Jahwe. – nawet w dobrej wierze.
Gdybyś zajrzał do 1 krolewskiej 12, znalazłbyś kolejny opis postępowania kolejnego, nieposłusznego Bogu krola - Jeroboama:


król sporządził dwa złote cielce i ogłosił ludowi: Zbyteczne jest, abyście chodzili do Jerozolimy. Izraelu, oto Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej!

Gdzieś to już słyszeliśmy.
Jahwe to niewidzialny Bog ( takim pozostaje do teraz) który „urzędował” na widzialnym miejscu, w Miejscu Najświętszym w świątyni i tylko tam miało być jedyne miejsce, gdzie Go miano czcić.

Jeśli przyjmujesz starotestamentowe rozumienie jedego przykazania to dlaczego nie przyjmujesz starotestamentowego rozumienia innych przykazań?
Na przykład:Wj 31
Czy nie wyniak z tego jasno że musimy bezwzględnie przestrzegać szabatu?
Nie! chrześcijanie nie są niewoniczo związani przykazaniami starego prawa



oczywiście, ze musimy przestrzegać dnia świętego.
Tu chodzi jednak o treść, o znaczenie przestrzegania dnia świętego, podobnie rzecz się ma z obchodzeniem Wielkanocy .
z jednej strony twierdzisz ze 2 przykazanie wymazane przez KRK nie mialo racji bytu i udowadniasz mi ze Bog się pomylił, albo niekatolicy się mylą, uważając, ze ono nadal jest aktualne; a z drugiej nagle piszesz ze chrześcijanie nie są związani przykazaniami. Zaczynasz się gubić.
Jezus nigdzie nie zniósł 2 przykazania, malo tego podkreślił, ze BOGU NALEŻY ODDAWAĆ CZESC W Duchu i Prawdzie.
On jest ta Prawdą.
powiedział:
Nie mniemajcie, że przyszedłem rozwiązać zakon albo proroków; nie przyszedłem rozwiązać, lecz wypełnić. Bo zaprawdę powiadam wam: Dopóki nie przeminie niebo i ziemia, ani jedna jota, ani jedna kreska nie przeminie z zakonu, aż wszystko to się stanie. Ktokolwiek by tedy rozwiązał jedno z tych przykazań najmniejszych i nauczałby tak ludzi, najmniejszym będzie nazwany w Królestwie Niebios; a ktokolwiek by czynił i nauczał, ten będzie nazwany wielkim w Królestwie Niebios. (Mt 5,17-19)

Jednak Jego stosunek do przestrzegania szabatu był, o ile można tak napisać: dość nonszalancki ))). Ponieważ On jest ODPOCZNIENIEM. A nie jakiś dzień tygodnia. Jezus JEST PANEM SZABATU.

Pierwsze społeczności judeochrześcijańskie zaniechały przestrzegania szabatu, wlasnie dlatego, ze sam Jezus nie nakazywał skrupulatnego przestrzegania tego.

(Mt12,1-8 )
1 Pewnego razu Jezus przechodził w szabat wśród zbóż. Uczniowie Jego, odczuwając głód, zaczęli zrywać kłosy i jeść. 2 Gdy to ujrzeli faryzeusze, rzekli Mu: Oto Twoi uczniowie czynią to, czego nie wolno czynić w szabat 3 A On im odpowiedział: Nie czytaliście, co uczynił Dawid, gdy był głodny, on i jego towarzysze? 4 Jak wszedł do domu Bożego i jadł chleby pokładne, których nie było wolno jeść jemu ani jego towarzyszom, tylko samym kapłanom? 5 Albo nie czytaliście w Prawie, że w dzień szabatu kapłani naruszają w świątyni spoczynek szabatu, a są bez winy? 6 Oto powiadam wam: Tu jest coś większego niż świątynia. 7 Gdybyście zrozumieli, co znaczy: Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary nie potępialibyście niewinnych. 8 Albowiem Syn Człowieczy jest Panem szabatu
(Mk9, 1-5)
1 Wszedł znowu do synagogi. Był tam człowiek, który miał uschłą rękę. 2 A śledzili Go, czy uzdrowi go w szabat, żeby Go oskarżyć. 3 On zaś rzekł do człowieka, który miał uschłą rękę:Stań tu na środku!. 4 A do nich powiedział:Co wolno w szabat: uczynić coś dobrego czy coś złego? Życie ocalić czy zabić? Lecz oni milczeli. 5 Wtedy spojrzawszy wkoło po wszystkich z gniewem, zasmucony z powodu zatwardziałości ich serca, rzekł do człowieka: Wyciągnij rękę!Wyciągnął, i ręka jego stała się znów zdrowa. 6 A faryzeusze wyszli i ze zwolennikami Heroda zaraz odbyli naradę przeciwko Niemu, w jaki sposób Go zgładzić.
(Lk13, 10-17)
10 Nauczał raz w szabat w jednej z synagog. 11 A była tam kobieta, która od osiemnastu lat miała ducha niemocy: była pochylona i w żaden sposób nie mogła się wyprostować. 12 Gdy Jezus ją zobaczył, przywołał ją i rzekł do niej: Niewiasto, jesteś wolna od swej niemocy 13 Włożył na nią ręce, a natychmiast wyprostowała się i chwaliła Boga. 14 Lecz przełożony synagogi, oburzony tym, że Jezus w szabat uzdrowił, rzekł do ludu: Jest sześć dni, w których należy pracować. W te więc przychodźcie i leczcie się, a nie w dzień szabatu!15 Pan mu odpowiedział: Obłudnicy, czyż każdy z was nie odwiązuje w szabat wołu lub osła od żłobu i nie prowadzi, by go napoić? 16 A tej córki Abrahama, którą szatan osiemnaście lat trzymał na uwięzi, nie należało uwolnić od tych więzów w dzień szabatu? 17 Na te słowa wstyd ogarnął wszystkich Jego przeciwników, a lud cały cieszył się ze wszystkich wspaniałych czynów, dokonywanych przez Niego.



Nie zabraniał tez udziału w obrzędach w synagogach.
Ewangelie podaja, ze Jezus zmartwychwstal pierwszego dnia tygodnia,
Pusty grob był zarejestrowany w pierwszy dzien tygodnia.

I ta tradycja sprawila, ze niedziela a nie sobota (szabat) stala się dniem obchodzenia dnia swietego. Czemu Adwentyści czcza szabat? Ich o to zapytaj.
W Ko 2, 16-17 czytamy:


Niechaj więc nikt o was nie wydaje sądu co do jedzenia i picia bądź w sprawie święta czy nowiu, czy szabatu! Są to tylko cienie spraw przyszłych, a rzeczywistość należy do Chrystusa.

we fragmencie który podałaś wyrażnie jest podany powód zakazu sporządzania podobizn który podkreśliłem.

Sytuacja zmieniła się w momencie wcielenia.

Apostołowie oddając pokłon Jezusowi oddawali cześć i chwałę wcielonemu Bogu. Boga oczywiście nikt nigdy nie widział ale apostołowie kłaniając się przed człowiekiem Jezusem Chrystusem czcili niewidzialnego Boga.


Jak najbardziej, ja również złożyłabym poklon Panu, gdybym żyła w czasie bożego wcielenia. U wszystkich, którzy to robili łączyło się to z wiarą, oni uwierzyli, ze ten Jezus był obiecanym Mesjaszem. ONI NIE KLANIALI SIE PRZED CZLOWIEKIEM. LEcz przed Bogiem, bo uwierzyli, zgodnie z Pismem, ze Jahwe przyjąl postac zlowieka aby zbawic swoj lud.

Sytuacja na chwile się zmieniła, na czas obecności widzialnej Słowa, które stało się ciałem. Na czas, kiedy Bog przyjął ciało człowieka., pojawił się W POSTACI naszego ciała. Bog nie dał nam Swojego fizycznego obrazu, postaci długowłosego młodzieńca o semickiej urodzie to wymysły artystów)))) Albertusie, gdybys zyl w tamtych czasach zobaczyłbyc ciało człowieka o konkretnej urodzie, które na chwile przyjął Bog. Ponieważ MUSIAŁ PRZYJĄĆ POSTAC SŁUGI.
Wroce do cytatu, który już wczesniej podawalam:
Król królów, Pan panów, jedyny, który ma nieśmiertelność, który mieszka w światłości niedostępnej, którego nikt z ludzi nie widział i widzieć nie może; jemu niech będzie cześć i moc wieczna. Amen (1Tym6)
i podam nastepny:
I znowu rzekł /Bóg do Mojżesza/ : Nie będziesz mógł oglądać mojego oblicza, gdyż żaden człowiek nie może oglądać mojego oblicza i pozostać przy życiu.(2Mojz20)

Bóg przyjął ciało człowieka, a nie "dał nam Swój obraz", a stanowi to tajemnicę pobożności.
Bo bezsprzecznie wielka jest tajemnica pobożności: Ten, który objawił się w ciele, Został usprawiedliwiony w duchu, Ukazał się aniołom, Był zwiastowany między poganami, Uwierzono w niego na świecie, Wzięty został w górę do chwały.(1Tym3, 16)
Bóg wyparł się samego siebie, przyjął postać sługi i stał się podobny ludziom (Fil2,7)

pojawił sie W POSTACI naszego grzesznego ciała, sam będąc absolutnie bezgrzesznym.
żeby
Bóg tego, który nie znał grzechu, za nas grzechem uczynił (2Kor. 5,21)
A nie po to, żeby unieważnić przykazanie:
8 ) Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze i co jest na ziemi w dole, i tego, co jest w wodzie pod ziemią. (9) Nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył, gdyż Ja, Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze winę ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mię nienawidzą, (2Mojz20)

od momentu wniebowstąpienia Jezusa odnotowujemy inne zachowania uczniów.
(DzAp 10, 25)
A kiedy Piotr wchodził, Korneliusz wyszedł mu na spotkanie, padł mu do nóg i oddał mu pokłon. Piotr podniósł go ze słowami: Wstań, ja też jestem człowiekiem

Jak reaguje Pawel, gdy obywatele Listry chcieli oddać mu cześć:
( DzAp 14 ,15) krzyczy:
Ludzie, co robicie? I my jesteśmy tylko ludźmi, takimi jak i wy, zwiastujemy wam dobrą nowinę, abyście się odwrócili od tych marnych rzeczy do Boga żywego, który stworzył niebo i ziemię, i morze, i wszystko, co w nich jest.

Paweł rozdarł tez swoją szatę, co było odzewem bogobojnego Żyda na bluźnierstwo.


(Ap 9, 10) Jan upada do nóg anioła oddając mu pokłon. Anioł reaguje na to tymi slowami :
Nie czyń tego! Jam współsługa twój i braci twoich, którzy mają świadectwo Jezusa, Bogu oddaj pokłon!

to samo powtarza się w Ap. 22,8.
Nie czyń tego! Jestem współsługą twoim i braci twoich, proroków, i tych którzy strzegą słów księgi tej, Bogu oddaj pokłon!

Na początku Apokalipsy Jan „właściwie” upada :
(Ap1,17) Toteż gdy go ujrzałem, padłem do nóg jego jakby umarły. On zaś położył na mnie swoją prawicę i rzekł: Nie lękaj się, Jam jest pierwszy i ostatni
Przypomnę też słowa Jezusa podczas kuszenia na pustyni:
Idź precz szatanie! albowiem napisano: Panu Bogu swemu pokłon oddawać i tylko jemu służyć będziesz.(Mt 4, 10).
Jest to powtórzenie słów z Księgi Powtórzonego Prawa 6,13

Nie powołuj sie na żydowskie rozumienie przykazań bo dla nich sama myśl o wcieleniu jast największym blużnierstwem.Dla nich to że czcimy Jezusa jako Boga jest największym złamaniem przykazania i bałwochwalstwem.

Mysle, ze niezupełnie. Rozumienie 2 przykazania jest również chrześcijańskie ( pomijając kościół katolicki i prawosławny

Masz rację, biblia wyraznie naucza czym jest bałwochwalstwo.Jezus wyrażnie mówi o tym że jest to wszelka chciwośc.


Nie wiem, w którym miejscu Jezus o tym poucza, ale w 1 liscie do Kor.
Znalazłam taki cytat:

(9-10) Nie wiecie, ze niesprawiedliwi Królestwa Bożego nie odziedziczą?. Nie łudźcie się, ani wszetecznicy, ANI BAŁWOCHWALCY, ani cudzołożnicy, ani rozpustnicy, ani mężobójcy, ani złodzieje,
ANI CHCIWCY, ani pijacy, ani oszczercy, ani zdziercy królestwa Bożego nie odziedziczą.

Wiesz czemu?
Ponieważ:
To są uczynki ciała.
(Gal5) Jawne są uczynki ciała, mianowicie wszeteczeństwo, nieczystość, rozpusta, bałwochwalstwo, czary, wrogość, spor, zazdrość, gniew, knowania, waśnie, odszczepieństwa.

Osobiście zaliczyłabym bałwochwalstwo również do chciwości, to zrozumiale, gdy bożkiem staje się pieniadz albo kariera, ludzie są tez chciwi na „wygraną racje w sporach” prawda? Zwykle wtedy, gdy siebie ustawiamy w centrum.

Bardzo rzadko który protestant o tym wspomni. Dlaczego? Bo protestantyzm to religia kultu pieniądza i bogactwa. W ameryce dolar to główny bożek protestancki. Siła napędowa dla której wymordowano indian zamiast ich nawracać. A współcześnie wyrazem tego kultu są różne nauki " prosperity " wbrew objawieniu Bożemu


Jest mi przykro gdy czytam co wypisujesz, w takie rozmowy mnie nie wciągniesz.
Po co mamy rzucać kamieniami w siebie ? wiesz, ze i ja mam ich sporo w kieszeni.
Jesczse raz:
Nie uważam Katolików za, nie pamiętam jakiego obraźliwego zwrotu użyłeś, wg mnie to prostolinijni w większości ludzie, wierzący ślepo nauce KRK- tej nie lubie, ponieważ poniża Syna Bożego, fałszuje Dobrą Nowinę, umniejsza dzieło Golgoty i wszechmoc Boga oraz utrudnia ludziom dostęp do Boga.
Gdybym Cie nie znosiła i nie zależałoby mi na Twoim zbawieniu, po prostu bym nie rozmawiała z tobą, kosztem pracy i czasu dla rodziny.

18 ) Od tych trzech plag, to jest od ognia i od dymu, i od siarki, wychodzących z ich pysków, wyginęła trzecia część ludzi. /…/ (20) Pozostali ludzie, którzy nie zginęli od tych plag, nie odwrócili się OD UCZYNKÓW RĄK SWOICH, nie przestając oddawać czci demonom oraz bałwanom złotym i srebrnym, i spiżowym, i kamiennym, i drewnianym, które nie mogą ani widzieć, ani słyszeć, ani chodzić, (21) i nie odwrócili się od zabójstw swoich ani od swoich czarów, ani od wszeteczeństwa swego, ani od kradzieży swoich.
odpisujesz:
:"I o tym mówi Pismo. Oczywiście o kulcie obcych bogów również "

Tak się starałam, a Ty nic nie zrozumiałeś z mojej kulejącej wędrówki przez Biblie) :D

ludzie ci nadal oddawali czesc demonom, ktore stoja za bałwanami, wszystkimi bez wyjatku, czy to zloty cielec, czy posag niewiasty w koronie, czy kosci jakiegos swietego.
Poza tym że podziwiam twoją dogłębną wiedzę i znajomość tekstów żródłowych z tamtych czasów(Na pewno nie formułujesz tak radykalnych osądów na podstawie zasłyszanych gdzieś albo przeczytanych jednostronnych opracowań) to odnośnie upolitycznienia kościoła to przypominam sobie jak nie tak dawno amerykańscy bpastorzy zgodnym chórem nawoływali do wojny w Iraku a w polsce w pewnym zborze wymuszano modlitwę o ponowny wybór Kwaśniewskiego na prezydenta

Ja ci podaje fakty z historii religii a ty ironizujesz.
Nie ironizuj tylko poszukaj materiałów.
Ostatnio edytowano Cz paź 23, 2008 5:15 pm przez asa, łącznie edytowano 2 razy
asa
Aktywny
 
Posty: 637
Dołączył(a): Pt kwi 25, 2008 9:29 pm

Postprzez asa » Cz paź 23, 2008 3:53 pm

ja mam prosbe do Admina,

prosze o podzielenie tego tematu na dwa osobne;
jeden o 2 przykazaniu i watkach pobocznych
drugi o smierci bliskich.
asa
Aktywny
 
Posty: 637
Dołączył(a): Pt kwi 25, 2008 9:29 pm

Postprzez Magda_77 » Pt paź 24, 2008 4:32 pm

Asa jestem za.
Asaf, pisząc o żałobie mam na myśli uczucie żalu i straty,trwa to różnie,u nie których nie mija.Też znam osoby,które utraciły dzieci i innych bliskich.
Magda_77
Użytkownik
 
Posty: 53
Dołączył(a): Pt gru 07, 2007 7:52 pm

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dyskusje i polemiki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

Wymiana:

pozdrawiamy