Teraz jest Pt mar 29, 2024 5:52 am Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Nie dla Jahwe

Forum służy do dyskusji o charakterze polemicznym na różne tematy związane z teologią chrześcijańską.

Nie dla Jahwe

Postprzez asa » Cz wrz 11, 2008 11:30 am

Kochani, co myslicie o tym?


Nie dla Jahwe. Bóg to Adonai. Tak w dużym uproszczeniu można podsumować treść dokumentu. Prefekt watykańskiej Kongregacji kard. Francis Arinze przesłał do wszystkich konferencji episkopatu na świecie rozporządzenie, zgodnie z którym na polecenie Papieża w obrzędach liturgii należy unikać stosowanego dotąd biblijnego imienia Boga: Jahwe - donosi "Tygodnik Powszechny".
Zamiast niego, trzeba używać odpowiednika żydowskiego słowa Adonai, czyli Pan. W liście skierowanym do biskupów Stolica Apostolska przypomina, że zgodnie z hebrajską tradycją imię Boga ma pozostać niewypowiedziane.

"Jahwe", zgodnie z dyrektywą, ma zniknąć z liturgii słowa, pieśni kościelnych i modlitw, oraz z tekstów i przekładów biblijnych, gdzie dotąd używano Starotestamentalnego tetragramu JHWH. W polskiej liturgii nie będzie problemów, ponieważ Boga określamy mianem "Pan". Ale już Amerykanie będą mieli spore kłopoty. Waszyngtoński magazyn "Catholic" sporządził listę pieśni kościelnych na indeksie. Większość z nich rozpoczynają słowa: "Będę chwalił Jahwe" (I will Bless Yahweh), czy "Jesteś blisko Jahwe" (You are near Yahweh).

Ojciec Ronald E.Brassard z jednej z Waszyngtońskich parafii wypowiadając się na łamach "Catholic" podkreśla, że "decyzja Papieża nawiązuje do tradycji Starego Testamentu i jest dobra. Pokazuje, bowiem wielką wrażliwość Kościoła Katolickiego na naszych Braci Żydów".

asa
Aktywny
 
Posty: 637
Dołączył(a): Pt kwi 25, 2008 9:29 pm

Postprzez Magda_77 » Cz wrz 11, 2008 2:37 pm

To więcej niż pusty gest,bo nienawiść do żydów leje się z ambon,a sztuczne gesty niby to mają zmienić?
Magda_77
Użytkownik
 
Posty: 53
Dołączył(a): Pt gru 07, 2007 7:52 pm

Postprzez Albertus » Cz wrz 11, 2008 3:39 pm

[quote] nienawiść do żydów leje się z ambon[/quote]

Można prosić o kilka przykładów?
Albertus
Aktywny
 
Posty: 489
Dołączył(a): Wt lip 24, 2007 8:33 pm

Postprzez asa » Cz wrz 11, 2008 3:51 pm

Tez mam takie wrazenie, ze to puste.
Kolejny ludzki przepis, nakaz, nie uderzający w poprawienie relacji z Bogiem. Znowu forma nad trescią. Skrupulatnosc przestrzegania "prawa" nad poznanie natury Jezusa, ilez tęgich głów musiało obmyslac tresc tego dokumentu, teologów, apologetyków itd....jejku :roll:

Troche przypomina mi to sytuacje o jakiej mówi Bog w ks Izajasza:

28, (9) Kogóż to chce uczyć poznania i komu tłumaczyć objawienie? Czy odwykłym od mleka, odstawionym od piersi? (10) Bo paple przepis za przepisem, przepis za przepisem, nakaz za nakazem, nakaz za nakazem, trochę tu, trochę tam. (11) Zaiste, przez jąkających się i mówiących obcym językiem przemówi do tego ludu ten, (12) który im rzekł: To jest odpoczynek, dajcie odpoczynek zmęczonemu, i to jest wytchnienie! Lecz nie chcieli słuchać. (13) Dlatego dojdzie ich słowo Pana: Przepis za przepisem, przepis za przepisem, nakaz za nakazem, nakaz na nakazem, trochę tu, trochę tam - aby idąc padli na wznak i potłukli się, uwikłali się i zostali złapani.

Najlepszym apelem do Katolików ( i nie tylko) byłoby : upamietajcie sie i wierzcie ( uwierzcie wreszcie!) ewangelii! :D

Na marginesie:
Oprócz jaskrawych przykładów aktów nienawisci do Zydów Rydzyka i ks Jankowskiego- to rzeczywiscie trudno rzec jak rzeczy sie mają w ogóle.
asa
Aktywny
 
Posty: 637
Dołączył(a): Pt kwi 25, 2008 9:29 pm

Postprzez kafar2 » Cz wrz 11, 2008 5:24 pm

Nikt nie wie jak powinno sie wymawiac imię Boga. Hebrajski byl pisany bez samoglosek. Slowo Jahwe jest tylko naukowa dedukcja, oparta na
budowie innych imion. Zydzi zawsze wymawiali Adonai poniewaz imie Boga bylo dla nich tak swiete ze nie smieli go wypowiadac. Wiec zamiast spekulowac czy powinno sie wypowiadac Jahwe czy tez Jehowa moze lepiej po prostu mowic Adonai. Anglojezyczni rozwiazali ten problem w prosty sposob - tam gdzie jest JHWH jest przetlumaczone LORD, a tam gdzie nie - jest Lord.


Pozdro
kafar2
Aktywny
 
Posty: 226
Dołączył(a): Wt sty 09, 2007 7:24 pm

Postprzez Albertus » Cz wrz 11, 2008 5:45 pm

Oprócz jaskrawych przykładów aktów nienawisci do Zydów Rydzyka i ks Jankowskiego- to rzeczywiscie trudno rzec jak rzeczy sie mają w ogóle.


Na przykład jakich jaskrawych przykładów nienawiści do żydów?

Bardzo proszę o odpowiedż!

Pytam, bo przez kilkadziesiąt lat w miarę reguralnego słuchania kazań nigdy nie słyszałem żadnego słowa przeciwko żydom nie mówiąć już o nienawiści lejącej się z ambon. Raczej zauważam tendencję wprost przeciwną - unikanie pewnych tematów aby się nie narazić.
Nie wykluczam oczywiście że takie słowa nienawiści mogą padać. Ja jednak ich nie słyszałem. Liczę więc na zaspokojenie mojej rozpalonej ciekawości.

Może że Ks Rydzyk i Jankowski takie słowa z ambony wypowiedzieli ale ja tych słów również nie słyszałem liczę więc że szanoiwni rozmówcy te słowa mi przytoczą
Albertus
Aktywny
 
Posty: 489
Dołączył(a): Wt lip 24, 2007 8:33 pm

Postprzez asa » Cz wrz 11, 2008 6:00 pm

Albertusie, przeszukaj net prosze, wpisujac haslo "antysemityzm", a to w wykonaniu Rydzyka a to Jankowskiego.
Mnie osobiscie problem ów nie wydaje sie zbyt interesujący, poniewaz nie identyfikuje sie z w.wymienionymi panami, odpisalam na sugestie Magdy 77, nie twierdzilam, ze zjawisko to jest powszechne w KRK. Natomiast antysemityzm obu postaci jest ewidentny. I tyle, w dalszym ciagu na marginesie :) tematu.
asa
Aktywny
 
Posty: 637
Dołączył(a): Pt kwi 25, 2008 9:29 pm

Postprzez hungry » Pt lip 08, 2011 11:00 am

Zgodnie z zasadami na forum (punkt 1 i 2), wypowiedzi z indoktrynacją użytkownika Bolp3 zostały przeniesione w inne miejsce, na forum dla niechrześcijan w tym temacie: "Rzekome zacieranie różnic między Ojcem a Synem/ CIACH"
A temat Trójcy jest tutaj Więc wierzących wg. zasad 1 i 2 punktu, proszę o dalszą polemikę tam.
Przepraszam, że jednak zbyt późno moderacja zareagowała na ten fakt indoktrynacji.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez Jafet » Cz lip 21, 2011 2:59 pm

A mnie to kojarzy się z fragmentem z Księgi Jeremiasza 23:25-27

"Słyszałem, co mówią prorocy prorokujący kłamliwie w moim imieniu, mówiąc: Miałem sen, miałem sen. Jak długo to trwać będzie? Czy Ja jestem w sercu proroków prorokujących kłamliwie, prorokujących oszukańczo, według upodobania własnego serca, którzy zmierzają do tego, by zatrzeć w pamięci mojego ludu moje imię przez swoje sny, jakie sobie wzajemnie opowiadają, tak jak ich ojcowie dla Baala zapomnieli o moim imieniu?"
Jafet
 
Posty: 17
Dołączył(a): Pt mar 18, 2011 5:40 pm


Powrót do Dyskusje i polemiki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron