Teraz jest Pt mar 29, 2024 3:16 am Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Czy imię Allah może być używane jako imię Boga Biblii?

Forum służy do dyskusji o charakterze polemicznym na różne tematy związane z teologią chrześcijańską.

Postprzez abdehikopt » Pt kwi 24, 2009 2:23 pm

Tak, ale tu chodzi o samo słowo "Allah", a nie o wizję Boga w Koranie.

Słowo "Allah" znaczy Bóg. W Bibliach arabskich, indonezyjskich, malajskich czy azerskich występuje tam, gdzie w ST pojawia się słowo "Elohim", a w NT słowo "Theos". Chrześcijanie w tych krajach od setek lat mówią na Boga "Allah".

Dyskusja jest o słowie "Allah", nie o tym, czy Koran właściwie opisuje Boga.
abdehikopt
Użytkownik
 
Posty: 56
Dołączył(a): Pt kwi 17, 2009 3:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Robertamigo » Pt kwi 24, 2009 7:48 pm

abdehikopt napisał(a):Dyskusja jest o słowie "Allah", nie o tym, czy Koran właściwie opisuje Boga.


Zgadzam sie połowicznie,ponieważ kontekst ma troche szersze znaczenie.

Pozdrawiam :)
Robertamigo
Aktywny
 
Posty: 301
Dołączył(a): So gru 27, 2008 8:05 pm
Lokalizacja: BRD / Zory

Postprzez zibishalom » Pt kwi 24, 2009 11:59 pm

zgadzam się że Allah znaczy Bóg bo jest to imię własne tego Bóstwa tak jak Baal, Marduk, Ra, Thot, Świętowid, Odyn itd !!! bo każdy kto powie Jakieś imię bóstwa myśli jednocześnie Bóg tak jak Izraelici mówili Jahwe, Adonaj, Tzewaot itd. wiedzieli że mówią o Bogu. Tylko że ci Arabscy Semici imienia Allah zaczeli używać w stosunku do Boga jedynego dopiero jakieś 600 po Chrystusie. a przecież wcześniej używali imienia Ahura-Mazdy.
zibishalom
 
Posty: 20
Dołączył(a): Pt kwi 17, 2009 12:54 am
Lokalizacja: Świdnik

Postprzez Robertamigo » So kwi 25, 2009 6:35 am

zibishalom napisał(a): Tylko że ci Arabscy Semici imienia Allah zaczeli używać w stosunku do Boga jedynego dopiero jakieś 600 po Chrystusie. a przecież wcześniej używali imienia Ahura-Mazdy.


Czyli w czasach rozwoju islamu. Zreszta nic sie nie zmienilo.Dzis tez staraja sie nas przekonac ze Allah i Bog (Biblijny) to dwie te same istoty.

Pozdrawiam
Robertamigo
Aktywny
 
Posty: 301
Dołączył(a): So gru 27, 2008 8:05 pm
Lokalizacja: BRD / Zory

Postprzez abdehikopt » Wt kwi 28, 2009 3:08 pm

Bo "Allah" to po arabsku "Bóg" w ujęciu monoteistycznym. Czyli chrześcijański jak najbardziej. Więcej nawet, Bóg chrześcijański to prawdziwy Allah. Muzułmanie wierzą w fałszywego Allaha.

A teraz mam pytanie do przeciwników używania słowa "Allah" na określenie chrześcijańskiego Boga:
Dlaczego w Biblii, w Nowym Testamencie, na określenie Boga jest użyte słowo "Theos"? Skąd ono pochodzi? Kogo kiedyś oznaczało? Jak mówili grecy np. na Zeusa? Czyżby nie "Theos?"

Czy wiecie, kogo początkowo oznaczało greckie słowo "Theos"? ZEUSA!!! Słowo "Theos" pochodzi od słowa "Zeus"!

Jakże więc może być użyte w Biblii na określenie prawdziwego Boga?

Skoro "Theos" ujdzie (mimo iż pochodzi od imienia własnego pogańskiego Boga), to czemu "Allah" już nie (gdzie zachodzi podobna sytuacja)? Wytłumaczcie mi ten absurd!
abdehikopt
Użytkownik
 
Posty: 56
Dołączył(a): Pt kwi 17, 2009 3:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Robertamigo » Wt kwi 28, 2009 3:54 pm

abdehikopt napisał(a):A teraz mam pytanie do przeciwników używania słowa "Allah" na określenie chrześcijańskiego Boga:
Dlaczego w Biblii, w Nowym Testamencie, na określenie Boga jest użyte słowo "Theos"? Skąd ono pochodzi? Kogo kiedyś oznaczało? Jak mówili grecy np. na Zeusa? Czyżby nie "Theos?"


I co z tego że poganie nazywali sobie swoje bóstwa-bogiem?
Jesli mamy na mysli lub mowimy o Tym prawdziwym ,jedynym Bogu,(Biblijnym) nie możemy mówic allah, ponieważ jest to nazwa demona objawiającego sie Mohamedowi. Allah pochodzi od słowa Al'ilah które okreslało gówne czczone bóstwo w Mekka.
Mekkanie posiadali ok.360 bóstw, którego głównym był Al'ilah- czyli dzisiejszy allah.

Pozdrawiam
Robertamigo
Aktywny
 
Posty: 301
Dołączył(a): So gru 27, 2008 8:05 pm
Lokalizacja: BRD / Zory

Postprzez abdehikopt » Wt kwi 28, 2009 4:05 pm

A słowo "Al Ilah" znaczyło po prostu "Bóg".

Jakie słowo na określenie Boga powinno znaleźć się w Bibliach arabskich? Dotąd był Allah - co teraz?

A czemu imię demona "Zeus" w formie "Theos" już nie przeszkadza? Dlaczego w Bibliach liltewskich i łotewskich na określenie słowa "Bóg" pojawia się "Dievas"/"Dievs", które TEŻ BYŁO IMIENIEM WŁASNYM POGANSKIEGO BOGA?

Czemu "Dievas" jest OK, a "Allah" już nie? Dlaczego chcecie zmieniać słownictwo arabskie, a litewskiego już nie? Jaka tu zachodzi różnica?

A poza tym Mahometowi nie objawiał się Allah, tylko archanioł Gabriel.
abdehikopt
Użytkownik
 
Posty: 56
Dołączył(a): Pt kwi 17, 2009 3:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Robertamigo » Wt kwi 28, 2009 4:41 pm

abdehikopt napisał(a): Mahometowi nie objawiał się Allah, tylko archanioł Gabriel.


A o tym przekonala go dopiero jego zona Khadisha, nalezaca do sekty Ebionitow (nie uznawali bostwa Jezusa).
Nie wiem czy wiesz o tym,ale koran zaprzecza ukrzyzowaniu Jezusa,smierci za nasze grzechy,oraz Jego Bostwa. Wiec nie moze byc tu zadnej mowy o objawieniu Aniola Gabriela,(czy innego wyslannika Boga) ktory ponad 600 lat wczesniej oznajmil Maryji role poczecia Zbawiciela,Masjasza (Mohamed podawal sie za ostatniego i najwiekszego proroka ).
Dla mnie sa to wystarczajace powody do tego,by niezgadzac sie z uzywaniem slowa allah jako kreslenie Biblijnego Boga.

Pozdrawiam
Robertamigo
Aktywny
 
Posty: 301
Dołączył(a): So gru 27, 2008 8:05 pm
Lokalizacja: BRD / Zory

Postprzez abdehikopt » Wt kwi 28, 2009 4:46 pm

To dlaczego "Dievas" w Bibliach litewskojęzycznych jest OK? Wytłumacz proszę, gdzie jest różnica?

I powiedz, czemu arabscy chrześcijanie mają przestać mówić na Boga "Allah"? Chrześcijanie malezyjscy niedawno walczyli w sądzie o prawo do używania tego słowa! Mówią tak na Boga Jedynego od setek lat, używają tego słowa w Bibliach, pieśniach, modlitwach, poezji itp. A teraz co? Drukować nowe Biblie, śpiewniki itp.?

Allah (arab.) = Elohim (hebr.) = Alaha (aram.)

Aha, przeczytałem CAŁY Koran.
abdehikopt
Użytkownik
 
Posty: 56
Dołączył(a): Pt kwi 17, 2009 3:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Robertamigo » Wt kwi 28, 2009 5:58 pm

abdehikopt napisał(a):Chrześcijanie malezyjscy niedawno walczyli w sądzie o prawo do używania tego słowa!.

Ponieważ jedynymi ludzmi którzy mogą używac słowa allah sa tam Muzułmanie. Poza obszarami arabskimi słowo allah,pomijając arabskie znaczenie tego słowa, oznacza i jest rozumiane wyłącznie jako bóstwo islamu.

abdehikopt napisał(a):Mówią tak na Boga Jedynego od setek lat,!.

Arabowie zaczeli używac słowa allah w odniesieniu do boga jedynego dopiero 600 po Chrystusie, a wczesniej jak pisał Zibishalom używali słowa Ahura -mazdy.

Mam pytanko. Uważasz że Bóg Zydów i Chrzescijan to ten sam ,którego objawiał Mahomed?

Pozdrawiam :)
Robertamigo
Aktywny
 
Posty: 301
Dołączył(a): So gru 27, 2008 8:05 pm
Lokalizacja: BRD / Zory

Postprzez abdehikopt » Wt kwi 28, 2009 8:34 pm

Poza światem arabsko-/malezyjsko-/indonezyjsko/azerskojęzycznym słowo "Allah" jest oddawane jako "Bóg", czyli przez to, co po prostu ono oznacza. Np. w przekładach Koranu na język polski.

Używanie słowa "Allah" jako imienia własnego to dość niedawno rozpowszechniona moda.

Zaś Ahura Mazda to imię... Boga zaratusztriańskiego. Znaczy "Mądry Pan" i w zasadzie nie wiem, czemu miałoby to być lepsze określenie niż "Allah". No chyba że uznajesz Ahura Mazdę za prawdziwego Boga, ale w takim razie nie wiem, w czym jest on lepszy od Allaha.

A teraz Twoje pytanie.

Teoretycznie tak - jest to ten sam Bóg, tylko niewłaściwie pojmowany. Co oznacza, że w praktyce nie różni się to od czci fałszywego Boga. Dotyczy to jednak też judaistów. Oni, podobnie jak muzułmanie, wierzą w Boga jednoosobowego, a TAKI BÓG NIE ISTNIEJE. Jeśli jakieś wyznanie zaprzecza, że Jezus wchodzi w "skład" (mówiąc w dużym uproszczeniu) Boga, to w takim razie albo czci bóstwa pogańskie, albo fałszywe wyobrażenie Boga. Większość Żydów (z wyjątkiem części mesjanicznych) niestety też podpada pod ten "paragraf". Podobnie świadkowie Jehowy, zielonoświątkowcy jedności Bóstwa (twierdzą, że Syn Boży jest tą samą osobą co Ojciec, więc trochę inaczej, ale też fałszywie), bracia polscy, no i oczywiście także muzułmanie.
abdehikopt
Użytkownik
 
Posty: 56
Dołączył(a): Pt kwi 17, 2009 3:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Robertamigo » Wt kwi 28, 2009 8:58 pm

Mam pytanko. Uważasz że Bóg Zydów i Chrzescijan to ten sam ,którego objawiał Mahomed?


abdehikopt napisał(a):Teoretycznie tak - jest to ten sam Bóg, tylko niewłaściwie pojmowany. Co oznacza, że w praktyce nie różni się to od czci fałszywego Boga.


To jak wyjasnic fakt że Mohamed objawił ludziom boga który zaprzeczał synostwo Jezusa, smierci krzyżowej i jej odkupienczej roli?
Skoro czytałes koran (Polski przekład różni sie od tego Tu ) to wiesz że Jezus nie jest synem Boga (allah nie ma syna) a na krzyżu zawisł ktos inny (mistyfikacja).
Takie objawienie nazywasz Objawieniem Boga Biblii :?: :!:

Pozdrawiam
ps
Zajrzyj Tu
Robertamigo
Aktywny
 
Posty: 301
Dołączył(a): So gru 27, 2008 8:05 pm
Lokalizacja: BRD / Zory

Postprzez abdehikopt » Wt kwi 28, 2009 11:13 pm

W takim razie judaiści też czczą fałszywego Boga. W końcu też zaprzeczają synostwu Bożemu Jezusa i Jego odkupieńczej roli.

W Koranie nic nie ma o tym, że kto inny zawisł na krzyżu, lecz jedynie - bardzo niejasno - napisano, że Żydom się "zdawało", że ukrzyżowali Jezusa. Niektórzy próbują z tego zrobić koraniczny dowód na zmartwychwstanie Jezusa, tzn. że wydawało im się, że skończyli z Jezusem na krzyżu, a tak naprawdę nie był to koniec. Są różne muzułmańskie tradycje odnośnie tego, co właściwie się stało z Jezusem i w jaki sposób Żydom się wydawało, że go ukrzyżowali, jedna z nich jest właśnie taka, że zamiast Jezusa ukrzyżowali Judasza. Ale jak dla mnie to głupie; jak można ich było pomylić?

Zresztą, jak już napisałem, to zupełnie nie jest ważne, czy wierzą w tego samego Boga, czy nie, bo jak nie przyjmą Jezusa jako Zbawiciela, to i tak nic im to nie da. Ale dotyczy to nie tylko muzułmanów, lecz również judaistów, hinduistów, buddystów itp.
abdehikopt
Użytkownik
 
Posty: 56
Dołączył(a): Pt kwi 17, 2009 3:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Gabriela » Wt kwi 28, 2009 11:14 pm

Witam wszystkich,
piszę po raz pierwszy.
Jezus jest moim Zbawicielem i Panem.
Tak się złożyło, że pokochałam muzułmanina, znam go już ponad 3 lata. Od długiego już czasu uczyłam się o islamie; nie po to by konwertować, ale po to by uświadomić muzułmanom, że islam nie jest drogą do Boga. Mam bardzo wielu znajomych muzułmanów, poznałam ich w Anglii a także w internecie, wiele razy rozmawiałam z nimi na temat religii itp. Można powiedzieć, że próbowałam ich nawracać. A czytając ten wątek i to co napisał abdehikopt skłoniło mnie do zabrania tu głosu. Napisał też, że przeczytał cały koran, a mimo tego ma takie poglądy. Proś więc Boga byś zrozumiał, że nasz Ojciec nie jest bogiem koranu. Mogłabym tu wiele napisać, ale teraz nie bardzo mam czas więc tak na szybko niektóre z nauk koranu, które przeczą Biblii.

(Sura 5) 38 Złodziejowi i złodziejce obcinajcie ręce w zapłatę za to, co oni popełnili. To jest przykładna kara od Boga. Bóg jest potężny, mądry! 42 Oni ciągle słuchają kłamstw
i pożerają zyski prawem zakazane. Jeśli oni przyjdą do ciebie, to bądź sędzią między nimi albo też odwróć się od nich. Jeśli się od nich odwrócisz, to oni tobie w niczym nie zaszkodzą.
A jeśli będziesz sądził, to sądź ich według słuszności. Zaprawdę, Bóg kocha ludzi sprawiedliwych! 49 Sądź więc między nimi według tego, co zesłał Bóg,[…]
Łukasza 6: 37 Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone. 38 Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, natłoczoną, utrzęsioną i opływającą wsypią w zanadrza wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie».

Sura 4: 57 A tych, którzy uwierzyli i czynili dobro, wprowadzimy do Ogrodów; gdzie w dole płyną strumyki. Będą oni tam przebywać na wieki, nieśmiertelni. Będą tam mieli małżonki bez skazy. I wprowadzimy ich do cienia cienistego.
Sura 2: 25 będą tam mieli małżonki czyste będą tam przebywać na wieki.[/b]
• [b]Łukasza 20: 34 Jezus im odpowiedział:
«Dzieci tego świata żenią się i za mąż wychodzą. 35 Lecz ci, którzy uznani zostaną za godnych udziału w świecie przyszłym i w powstaniu z martwych, ani się żenić nie będą, ani za mąż wychodzić. 36 Już bowiem umrzeć nie mogą, gdyż są równi aniołom i są dziećmi Bożymi, będąc uczestnikami zmartwychwstania.
Mateusza 22: 29 Jezus im odpowiedział: «Jesteście w błędzie, nie znając Pisma ani mocy Bożej. 30 Przy zmartwychwstaniu bowiem nie będą się ani żenić, ani za mąż wychodzić, lecz będą jak aniołowie Boży w niebie.


Sura 4: 34 Mężczyźni stoją nad kobietami ze względu na to, że Bóg dał wyższość jednym nad drugimi, i ze względu na to, że oni rozdają ze swojego majątku. Przeto cnotliwe kobiety są pokorne i zachowują w skrytości to, co zachował Bóg. I napominajcie te, których nieposłuszeństwa się boicie, pozostawiajcie je w łożach i bijcie je!
Sura 2: 223 Wasze kobiety są dla was polem uprawnym. Przychodźcie więc na wasze pole,
jak chcecie, i czyńcie pierwej coś dobrego dla samych siebie
.

1 List do Koryntian 7: 3 Mąż niech oddaje powinność żonie, podobnie też żona mężowi. 4 Żona nie rozporządza własnym ciałem, lecz jej mąż; podobnie też i mąż nie rozporządza własnym ciałem, ale żona. 5 Nie unikajcie jedno drugiego, chyba że na pewien czas, za obopólną zgodą, by oddać się modlitwie; potem znów wróćcie do siebie, aby - wskutek niewstrzemięźliwości waszej - nie kusił was szatan. 6 To, co mówię, pochodzi z wyrozumiałości, a nie z nakazu.

Sura 2: 229 Rozwód jest możliwy dwa razy.
Mateusza 19: 5 I rzekł: Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. 6 A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela»*.
Łukasz 16: 18 Każdy, kto oddala swoją żonę, a bierze inną, popełnia cudzołóstwo; i kto oddaloną przez męża bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo


Sura 2: 191 I zabijajcie ich, gdziekolwiek ich spotkacie, i wypędzajcie ich, skąd oni was wypędzili- Prześladowanie jest gorsze niż zabicie. -I nie zwalczajcie ich przy świętym Meczecie,
dopóki oni nie będą was tam zwalczać. Gdziekolwiek oni będą walczyć przeciw wam, zabijajcie ich
!
- Taka jest odpłata niewiernym! - 192 Ale jeśli oni się powstrzymają...- zaprawdę, Bóg jest przebaczający, litościwy!193 I zwalczajcie ich, aż ustanie prześladowanie i religia będzie należeć do Boga. A jeśli oni się powstrzymają, to wyrzeknijcie się wrogości, oprócz wrogości przeciw niesprawiedliwym!194 Miesiąc święty za miesiąc święty. Rzeczy święte podlegają talionowi. [b]A jeśli kto odnosi się wrogo do was, to i wy odnoście się wrogo do niego, podobnie jak on odnosi się wrogo do was[/b]
Mateusza 1: 38 Słyszeliście, że powiedziano: Oko za oko i ząb za ząb!* 39 * A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi! 40 Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz! 41 Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące! 42 Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie.43 Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. 44 A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; 45 tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. 46 Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? 47 I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? 48 Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz


Na razie tyle.

Pozdrawiam

PS. Robertamigo, lubię czytać Twoje posty. Dziękuję.
Gabriela
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn kwi 27, 2009 12:17 am

Postprzez abdehikopt » Wt kwi 28, 2009 11:32 pm

Jest to ten sam Bóg, co w Biblii, ale w wypaczony sposób pojmowany. Ten sam, bo ten, który wyprowadził Izraelitów z Egiptu, mówił przez proroków itd. Ale fałszywie przedstawiony. Nie czyni to innego Boga.

Zresztą wszystko, co się tyczy muzułmanów, tyczy się też i judaistów (poza Żydami mesjanicznymi), oni też wierzą w Boga prawdziwego, ale fałszywie przedstawionego w Talmudzie i pismach rabinicznych.
abdehikopt
Użytkownik
 
Posty: 56
Dołączył(a): Pt kwi 17, 2009 3:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dyskusje i polemiki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron