Teraz jest So kwi 27, 2024 5:30 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Liturgia w Wielki Piątek

Forum służy do dyskusji o charakterze polemicznym na różne tematy związane z teologią chrześcijańską.

Liturgia w Wielki Piątek

Postprzez Sandwich_00 » Pt mar 21, 2008 9:26 pm

Witam !
Ja mam takie pytanie odnośnie Wielkiego Piątku, a dokładniej Liturgii Ku Czci Męki Pańskiej. Nie potrafię pojąć dlaczego mężczyźni mogą ucałować Pana Jezusa na krzyżu podczas Liturgii, a kobiety i dzieci, dopieru po zakończeniu...... Może mi to ktoś wytłumaczyć? ;)
Sandwich_00
 

Re: Liturgia w Wielki Piątek

Postprzez axanna » Pt mar 21, 2008 10:12 pm

Sandwich_00 napisał(a):Witam !
Ja mam takie pytanie odnośnie Wielkiego Piątku, a dokładniej Liturgii Ku Czci Męki Pańskiej. Nie potrafię pojąć dlaczego mężczyźni mogą ucałować Pana Jezusa na krzyżu podczas Liturgii, a kobiety i dzieci, dopieru po zakończeniu...... Może mi to ktoś wytłumaczyć? ;)

Sprawa w tym, że Pana Jezusa już dawno nie ma na żadnym krzyżu, ponieważ zmartwychwstał i siedzi po prawice majestatu. A co tam kto całuje, to tego nie wiem, prócz tego, że z pewnością nie jest to Pan Jezus. Najwyżej bałwan, o którym napisane w drugim przykazaniu dekalogu:
Wj 20:4-5 BT „Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią!(5) Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą.”
Pwt 4:15-16 BT „Pilnie się wystrzegajcie - skoroście nie widzieli żadnej postaci w dniu, w którym mówił do was Pan spośród ognia na Horebie -(16) abyście nie postąpili niegodziwie i nie uczynili sobie rzeźby przedstawiającej podobiznę mężczyzny lub kobiety,”

I jaka ciekawe różnica, w jakiej kolejności uprawia się bałwochwalstwo? :o
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez kafar2 » So mar 22, 2008 10:25 am

Amigos,


Czlowieku nie bluznij i nie wygaduj glupot. Nie wiem czy pamietasz ale jest jeden Bog ale w trzech osobach - Ojciec, Syn i Duch Swiety. Wielce nierozsadne jest mowic o potrzebie laski od Jezusa ale braku potrzeby darow od Ducha Swietego. To tak jakby powiedziec potrzebuje Jezusa ale nie Ducha Swietego. Wiec wiedz czlowiecze ze jezeli otrzymujesz laske od Jezusa to staje sie to tylko i wylacznie za posrednictwem Ducha!!! Poza tym dary duchowe (nie tylko te 9 wymienione w 1 Kor) otrzymujemy z laski Jezusa (porownaj sobie 1 Koryntian 12 z Efezjan 4:7-12). Poza tym mowic ze dary Boze sa niepotrzebne to chyba zakrawa na herezje. To tak jak powiedziec ze Bog sie pomylil i dal cos czego tak naprawde nie potrzebujemy. Skoro Bog dal dary, to znaczy ze sa one potrzebne/przydatne.

Wesolych Swiat i owocnych przemyslen zycze.
kafar2
Aktywny
 
Posty: 226
Dołączył(a): Wt sty 09, 2007 7:24 pm

Postprzez frad » So mar 22, 2008 3:14 pm

amigos napisał(a): I przypominam Ci że mieszkasz w katolickim kraju
ja mysle ze axanna mieszka w DEMOKRATYCZNYM kraju gdzie przynajmniej teoretycznie jest neutralnosc swiatopogladowa panstwa wiec jesli chcesz mieszkac w naprawde katolickim de iure kraju (wlasciwie to rzymskokatolickim bo katolicyzm jak zapewne wiesz jest rozbity wewnetrznie - podzielony na wiele roznych Kosciolow - Polskokatolicki, dwa mariawickie, starokatolicki itd.) to proponuje przyjrzec sie mozliwosciom emigracji do Watykanu.

amigos napisał(a):A wracając do tematu to katolicy śpiewają że "Zbawienie przyszło przez Krzyż"
ja powtarzam za Bogiem: "zbawienie przyszlo od Zydow"
frad
Aktywny
 
Posty: 864
Dołączył(a): Wt kwi 10, 2007 12:40 pm

Postprzez Sandwich_00 » So mar 22, 2008 3:52 pm

No coż.... Axanno Twoja wypowiedź raczej nie wnosi nic do zadanego przeze mnie pytania, a to co piszesz o "bałwochwalstwie" z pewnością do mnie nie przemawia ;) Odczułam po prostu, że zarzucasz Kościołowi katolickiemu złe postępowanie.... Tak w ogóle to życzę wszystkim Wesołych i Spokojnych Świąt ;)
Sandwich_00
 

Postprzez Katarynka » So mar 22, 2008 3:57 pm

Odczułam po prostu, że zarzucasz Kościołowi katolickiemu złe postępowanie..

Żartujesz? Całe mnóśtwo niebiblijnych herezji, chciwość, obłuda, miliony wyznawców, z których 3/4 nie ma pojęcia, w co wierzy...I wiele, wiele innych b a r d z o z ł y v c h rzeczy.
I wcale nie trzeba czuć do KRK nienawiści, żeby to zobaczyć( o ile ma się oczy).
Katarynka
 

Postprzez kafar2 » So mar 22, 2008 4:33 pm

Amigos,

Nie zrozumiales mnie w ogole. Czepilem sie tego co napisales po swoich zyczeniach wielkanocnych. Przeczytaj sobie moze jeszcze raz. Nie komentuje tego co napisala Axanna.
Nie wiem czy czytales ze to Duch Swiety udziela darow ludziom jak chce. To jaki dar otrzyma czlowiek nalezy do woli Ducha Swietego, a wiesz ze z Bogiem sie nie dyskutuje. Z jednej strony piszesz o tym ze nie chcesz darow Ducha a za chwile piszesz o glebokiej wierze i milosci do blizniego. Wydaje mi sie ze nie rozumiesz ani pierwszego ani drugiego poniewaz dary Ducha nie sa dla naszej wlasnej satysfakcji ale do uslugiwania innym (bliznim). Ponadto Bog w swoim slowie zacheca do tego by zabiegac o dary duchowe, a szczegolnie o te, ktore sluza budowaniu. Prosze przemysl sobie wszystko jeszcze raz.


Pozdrawiam
kafar2
Aktywny
 
Posty: 226
Dołączył(a): Wt sty 09, 2007 7:24 pm

Postprzez Sandwich_00 » So mar 22, 2008 6:03 pm

Katarynka napisał(a):
Odczułam po prostu, że zarzucasz Kościołowi katolickiemu złe postępowanie..

Żartujesz? Całe mnóśtwo niebiblijnych herezji, chciwość, obłuda, miliony wyznawców, z których 3/4 nie ma pojęcia, w co wierzy...I wiele, wiele innych b a r d z o z ł y v c h rzeczy.
I wcale nie trzeba czuć do KRK nienawiści, żeby to zobaczyć( o ile ma się oczy).


Hmm może niewłaściwie to ujęłam z tym złym postępowaniem;] Mogłam dodać "złe postępowanie w tej kwestii (kwestii "bałwochwalstwa"), bo nie chodziło mi tak ogólnie ;) Ja nie pisałam nic, że ktoś tu czuje nienawiść do KRK jakby co :wink: Oczywiście też nie uogólniajmy, że katolicyzm wiąże się tylko z tymi negatywnymi zachowaniami 8)
Sandwich_00
 

Postprzez Baranek » So mar 22, 2008 6:46 pm

Katarynka napisał(a):
Odczułam po prostu, że zarzucasz Kościołowi katolickiemu złe postępowanie..

Żartujesz? Całe mnóśtwo niebiblijnych herezji, chciwość, obłuda, miliony wyznawców, z których 3/4 nie ma pojęcia, w co wierzy...I wiele, wiele innych b a r d z o z ł y v c h rzeczy.
I wcale nie trzeba czuć do KRK nienawiści, żeby to zobaczyć( o ile ma się oczy).


Jakich herezji... Proponuję trochę spokoju na święta. A ty katarynka jesteś pewna, że wiesz w co wierzysz???


Baranek
Baranek
 

Postprzez axanna » So mar 22, 2008 9:40 pm

Sandwicz napisała: "Nie potrafię pojąć dlaczego mężczyźni mogą ucałować Pana Jezusa na krzyżu..." - odpowiedziałam tylko, że Pana Jezusa całować nie mogą i zacytowałam parę cytatów, wyraźnie twierdzących o stanowczym zakazie tej czynności, co się natychmiast rozwinęło we wrzaski o oplucie i nienawiści... co napawa nieco zdumieniem, szczególnie że taka niemalże notoryczna reakcja na Pismo Święte ma miejsce w kraju katolickim...
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Re: Liturgia w Wielki Piątek

Postprzez johanna » So mar 22, 2008 10:17 pm

Sandwich_00 napisał(a):Witam !
Ja mam takie pytanie odnośnie Wielkiego Piątku, a dokładniej Liturgii Ku Czci Męki Pańskiej. Nie potrafię pojąć dlaczego mężczyźni mogą ucałować Pana Jezusa na krzyżu podczas Liturgii, a kobiety i dzieci, dopieru po zakończeniu...... Może mi to ktoś wytłumaczyć? ;)
to jest postępowanie dziwne i nie rozumiem tej kolejności.według Pisma Św.to właśnie mężczyźni okazali tchórzostwo.nikogo z nich nie było przy konającym Panu, jedynie kobiety gotowe były ryzykować, swoją obecnością przyznawały się do głębokiej znajomości z Nim.i nie chodzi mi o Marię-to,że tam była to zrozumiałe,ale mężczyzn tam zabrakło...
johanna
Aktywny
 
Posty: 142
Dołączył(a): N lut 17, 2008 5:52 pm

Następna strona

Powrót do Dyskusje i polemiki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron