Teraz jest So kwi 27, 2024 7:04 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

2 Księga Machabejska

Forum służy do dyskusji o charakterze polemicznym na różne tematy związane z teologią chrześcijańską.

Postprzez frad » Cz lut 28, 2008 12:06 pm

nie ma jej w powszechnie przyjetym kanonie zydowskim; Zydom Bog powierzyl przekazywanie i strzezenie Pism ktore nazywamy Starym Testamentem; wykonali to zlecenie skrupulatnie
frad
Aktywny
 
Posty: 864
Dołączył(a): Wt kwi 10, 2007 12:40 pm

linki do wiedzy o kanonie i apokryfach

Postprzez darq » Cz lut 28, 2008 1:17 pm

Żeby nie robić offtopica polecam do zapoznania się z materiałami do których zamieszczam linki:

Kanon hebrajski
Kanon chrześcijański
i apokryfy ST
darq
moderator
 
Posty: 1058
Dołączył(a): Wt gru 11, 2001 1:00 am
Lokalizacja: mielec.kz.pl

Postprzez darq » Cz lut 28, 2008 2:20 pm

amigos zachęcam do zapoznania z materiałem, który podlinkowałem. Zobaczysz, ze sprawa jest bardziej skomplikowana niż ktoś uznał, a ktoś nie uznał. Prawosławni np.: mogą zarzucić Tysiąclatce, że nie zawiera całego Pisma :)
A na marginesie, zarówno tysiąclatka, jak i Biblia warszawska są przekładami Pisma Świętego. Tylko i aż.
darq
moderator
 
Posty: 1058
Dołączył(a): Wt gru 11, 2001 1:00 am
Lokalizacja: mielec.kz.pl

Postprzez Leszek Włodarczyk » Cz lut 28, 2008 4:59 pm

.....
Ostatnio edytowano Śr kwi 02, 2008 3:35 pm przez Leszek Włodarczyk, łącznie edytowano 1 raz
Leszek Włodarczyk
 

Postprzez Baranek » Cz lut 28, 2008 8:34 pm

Póki co jest tak jak jest. Katolicy i prawosławni uznają za kanoniczne księgi Machabejskie, Księgę Tobiasza, Księgę Judyty, Księgę Mądrości i Mądrość Syracha. Protestanci nie uznają za kanoniczne.

I tak już jest. Przyjęliśmy inne kanony. I każdy z nas uważa że ma rację. Ja jako katolik uważam, że mam rację uznając tamte księgi.
Ale też nie będę "na siłę" nikomu udowadniał że racji nie ma. Przyjęliście węższy kanon - także "z pokolenia na pokolenie".
Nikt przecież z protestantów zanim się nawróci nie bada dokładnie czy taki czy inny kanon należy przyjąc. Tylko przyjmuje taki jaki usłyszy od braci protestantów. Podobnie katolicy - przyjmują ten, który przekazali im bracia katolicy.
Baranek
 

Postprzez Leszek Włodarczyk » Cz lut 28, 2008 8:57 pm

.....
Ostatnio edytowano Śr kwi 02, 2008 3:35 pm przez Leszek Włodarczyk, łącznie edytowano 1 raz
Leszek Włodarczyk
 

Postprzez Baranek » Cz lut 28, 2008 9:04 pm

Leszek Włodarczyk napisał(a):Tradycyjnie Baranek nie raczy odnieść się do argumentu.
Żadnego.
Rogi kręcone, wełna kręcona i takaż argumentacja.
Ale poza tym - Baranek jest rzetelny.


Trzeba było przeczytać mój post i spróbowac go zrozumieć. Ty go prawdopodobnie zrozumiałeś lub - co pisałem już gdzieś indziej jesteś chory i nie jesteś w stanie zrozumieć.
Jak wiesz w przeciwieństwie do darq ciebie za chrześcijanina nie uważam, choć twierdzisz że wyznajesz Chrystusa. Tyle tylko, że na każdym możliwym kroku swoją postawą zaprzeczasz swojemu chrześcijaństwu. Na poziomie deklaratywnym próbujesz byc chrześcijaninem - na poziomie postaw - choćby w dobrej woli odczytywania myśli innych - u ciebie kompletnie nie widać.
Baranek
 

Postprzez Leszek Włodarczyk » Cz lut 28, 2008 10:00 pm

....
Ostatnio edytowano Śr kwi 02, 2008 3:36 pm przez Leszek Włodarczyk, łącznie edytowano 1 raz
Leszek Włodarczyk
 

Postprzez admin » Cz lut 28, 2008 11:11 pm

Leszku uwazaj na slowa. Przemawiac maja argumenty anie epitety.
admin
Aktywny
 
Posty: 1545
Dołączył(a): Cz wrz 20, 2001 1:00 am

Postprzez Leszek Włodarczyk » Cz lut 28, 2008 11:57 pm

....
Ostatnio edytowano Śr kwi 02, 2008 3:37 pm przez Leszek Włodarczyk, łącznie edytowano 1 raz
Leszek Włodarczyk
 

Następna strona

Powrót do Dyskusje i polemiki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron